sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem Apple  RSS
Sprzedaż iPhone’ów i Maców w dół. Apple z największym spadkiem od 6 lat

Dodano: 03.02.2023 20:51 | 1 odsłon | 0 komentarzy


W minionym kwartale finansowym przychody Apple zmalały o 5,5 proc., najmocniej od 2016 roku. Przesądził o tym spadek sprzedaży produktów o prawie 8 proc. Wyniki koncernu negatywnie zaskoczyły rynek.

Źródło: https:

Virgin Mobile kończy z wygodną usługą, ale ma coś lepszego

Dodano: 03.02.2023 18:34 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Virgin Mobile

W Virgin Mobile, marce telefonii należącej do spółki P4, sporo się ostatnio dzieje. Zmiany wprowadzane przez operatora wywołały niepokój niektórych użytkowników. Chodzi o doładowania w usłudze na kartę i kwestię PayPala.

W ostatnich dniach . 28 lutego 2023 roku traci moc obecny regulamin ustalający kwestie doładowań. Operator wprowadził nowe zasady. 

Od marca użytkownicy ofert Virgin Mobile na Kartę stracą możliwość korzystania z serwisu samoobsługowego na stronie virginmobile.pl oraz w aplikacji mobilnej Klub Virgin Mobile. Strona internetowa dalej umożliwi doładowania jednorazowe, ale wszystkie inne operacje będą wymagały zalogowania się do aplikacji mobilnej Play24. W niej użytkownicy Virgin Mobile na kartę będą mogli na bieżąco śledzić stan swojego konta, doładować je czy aktywować i dezaktywować pakiety. 

Aplikacja Play24 pozwoli także na wybór doładowań cyklicznych. Operator daje do wyboru płatności kartą płatniczą, BLIK-iem, przelewem bankowym lub za pomocą usług Apple Pay i Google Pay.

Niepokój części użytkowników wywoła kwestia opłat dokonywanych poprzez subskrypcje PayPal. W zapowiedzi nowego regulaminu zabrakło tej usługi, choć była to pierwsza forma płatności cyklicznych w Virgin Mobile na kartę. Zapytaliśmy o to P4.

Koniec PayPal, będzie PayU

W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że płatności cykliczne będą realizowane poprzez system PayU, który zastąpi PayPal. Z wyjaśnień operatora wynika, że ze starej formy płatności korzystało niewielu klientów

Subskrypcje PayPal to metoda bardziej skomplikowana niż doładowania cykliczne PayU (wymagały na przykład posiadania konta PayPal i oferowały tylko jeden rodzaj płatności). Taka forma była dostępna jedynie w aplikacji mobilnej Klubu Virgin Mobile, a baza korzystających z niej klientów była znikoma

 – odpowiedział na nasze pytanie Krzysztof Sylwerski z biura prasowego P4.

Zmiana subskrypcji PayPal na doładowania cykliczne PayU jest jednym z efektów zapowiadanej przeprowadzki klientów z aplikacji Klub Virgin Mobile do Play24. Operator przekonuje, że przyniesie to korzyści, bo PayU oferuje trzy możliwe warianty doładowań automatycznych:

 • stała kwota co miesiąc,
 • stała kwota dzień przed utratą ważności konta,
 • dzień przed odnowieniem pakietu cyklicznego równowartością jego ceny.

Poza tym mechanizmem klienci mają oczywiście możliwość doładowania za pomocą Google Pay, Apple Pay, kartą płatniczą, przelewem bankowym czy korzystając z BLIK-a.

 
 

Źródło: https:

Fałszywe aplikacje w App Store firmy Apple. Na celowniku randkowicze

Dodano: 03.02.2023 18:23 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Namierzono pierwsze złośliwe oprogramowanie, którego twórcom udało się obejść restrykcyjne protokoły bezpieczeństwa Apple i umieścić je w sklepie App Store. Cyberprzestępcy próbowali z jego pomocą namawiać użytkowników aplikacji randkowych do dokonania inwestycji w kryptowaluty w fałszywej aplikacji.

Źródło: https:

Apple odcina się od Chin. Chodzi o niezależność

Dodano: 03.02.2023 14:21 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Sytuacja polityczna w Chinach zmusza wiele przedsi#x119;biorstw do przearan#x17C;owania portfolio swoich dostawc#xF3;w. Nie inaczej jest w przypadku Apple, kt#xF3;re w ostatnim czasie zwi#x119;ksza zam#xF3;wienia od tajwa#x144;skich dostawc#xF3;w.

Źródło: https:

Najdroższe smartfony sprzedają się coraz lepiej

Dodano: 03.02.2023 13:21 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Najdroższe smartfony sprzedają się coraz lepiej

Counterpoint opublikował raport na temat rynku smartfonów w 2022 roku. Wynika z niego, że choć sprzedaż tych urządzeń poszła w dół, to nie dotyczy to najdroższych modeli, w tym składaków.

W 2022 roku rynek smartfonów się mocno skurczył, co można tłumaczyć tym, co się dzieje na świecie. W czwartym kwartale spadek dostaw był dwucyfrowy w ujęciu rocznym, co dotyczy nawet firmę Apple, dla której miesiące te są szczytem sprzedaży najnowszych iPhone'ów. Jak się jednak okazuje, kurczenie się rynku smartfonów nie dotyczy w równym stopniu wszystkich półek cenowych.

 

Najdroższych smartfonów jest coraz więcej

Z raportu firmy Counterpoint wynika, że w okresie od stycznia do października 2022 roku spadła sprzedaż niemal wszystkich smartfonów. Wyjątkiem były najdroższe urządzenia, kosztujące 1000 dolarów lub więcej (od około 4290 zł). Tych w 2022 roku sprzedało się aż o 56% więcej niż rok wcześniej. Szczegóły w tabeli poniżej.

Zakres cenowy Udział w rynku Zmiana wielkości sprzedaży rok do roku
01-10.2021 01-10.2022
poniżej 100 USD 20% 16% -30%
100-199 USD 30% 34% -2%
200-299 USD 15% 16% -4%
300-399 USD 9% 7% -27%
400-599 USD 9% 7% -32%
600-799 USD 8% 9% -0%
800-999 USD 6% 5% -24%
1000 USD lub więcej 4% 7% +56%


Najdroższe smartfony to przede wszystkim iPhone'y. Przez 10 miesięcy 2022 roku ich udział w sprzedaży urządzeń z najwyższej półki cenowej wyniósł prawie 80%, przy wzroście sprzedaży w ujęciu rocznym na poziomie 62%.

Składane smartfony są coraz popularniejsze

Również składane smartfony sprzedają się coraz lepiej. Szacuje się, że w 2022 roku trafiło ich na rynek 14,9 mln, czyli o niemal 64% więcej niż rok wcześniej. W 2023 roku wielkość dostaw może osiągnąć, wg Counterpoint, 22,7 mln. Na tym polu wciąż dominuje Samsung, choć konkurencja jest coraz mocniejsza.

Składane smartfony dostawy wykres

Dywersyfikacja się opłaca

Końcowe miesiące 2022 roku pokazały, że nie warto opierać całej produkcji urządzeń będących głównym źródłem przychodów w jednym miejscu. Wciąż szalejący w Chinach COVID-19 spowodował, że główna fabryka produkująca iPhone'y zmniejszyła swoje moce przerobowe, przez co nabywcy iPhone'ów Pro musieli czasem dłużej poczekać na te urządzenia.

 

Firma Apple uczy się jednak na błędach i w coraz większym stopniu wyprowadza produkcję swoich smartfonów i innego sprzętu poza Państwo Środka. Wciąż jednak jest (i w najbliższym czasie będzie) mała część całkowitej produkcji.

Urządzenia Udział urządzeń wyprodukowanych w Chinach
2020 2021 2022 2023 2024
iPhone 99% 97% 96% 93% 88%
AirPods 100% 97% 95% 92% 88%
Mac 100% 99% 98% 96% 95%
iPad 100% 99% 98% 95% 92%


 
 

Źródło: https:

Apple iPhone z 2007 roku wystawiony na aukcji. Ile byłbyś w stanie zaoferować za fabrycznie nowy egzemplarz?

Dodano: 03.02.2023 12:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Kultowe urządzenie spod loga nadgryzionego jabłka iPhone 1. generacji zostało właśnie wystawione na LCG Auctions. Co ciekawe, urządzenie jest fabrycznie zapakowane, posiada na sobie jeszcze nieściągnięte folie ochronne na pudełku. Cena wyjściowa to 2,5 tys. dolarów. Jednak na ostatniej aukcji, która oferowała model w identycznym stanie, cena sięgnęła zabójczych 39,339.60 dolarów. Jak będzie tym razem?

Źródło: https:

Oszukali Apple. Do App Store trafiły złośliwe aplikacje

Dodano: 03.02.2023 11:15 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Oszukali Apple. Do App Store trafiły złośliwe aplikacje

Apple App Store nie jest jednak tak szczelny, jak mogło się wydawać. Cyberprzestępcy zdołali przechytrzyć restrykcyjne protokoły bezpieczeństwa giganta i w sklepie z aplikacjami dla iPhone'ów znalazło się złośliwe oprogramowanie.

Jednym z działań podejmowanych przez cyberprzestępców jest oszustwo typu CryptoRom, które jednak należy do jednych z najbardziej czasochłonnych i skomplikowanych. Schemat jest tu zawsze podobny: hakerzy tworzą i prowadzą na Facebooku fałszywy profil bogatej osoby mieszkającej na przykład w Londynie, po czym szukają potencjalnych ofiar w serwisach i aplikacjach randkowych. W trakcie rozmowy proponują im inwestycje w kryptowaluty, sugerując pobranie specjalnej aplikacji, jak Ace Pro lub MBM_BitScan. Pokrzywdzeni oczywiście nie zdają sobie sprawy, że instalują na swoich smartfonach fałszywe oprogramowanie. W końcu, jak coś jest w App Store, to musi być bezpieczne.

Generalnie bardzo trudno jest ominąć weryfikację bezpieczeństwa w App Store. Wcześniej cyberprzestępcy musieli przekonywać osoby korzystające z urządzeń Apple do instalowania specjalnego profilu konfiguracyjnego, który umożliwiał pobieranie aplikacji z niesprawdzonych źródeł. Był to sygnał alarmujący użytkowników, że coś jest nie w porządku. Wprowadzając złośliwe oprogramowanie do App Store, oszuści wyeliminowali ten problem i zwiększyli szansę na znalezienie potencjalnych ofiar. Trzeba pamiętać, że wielu ludzi po prostu ma zaufanie do bezpieczeństwa rozwiązań Apple.

– powiedział Jagadeesh Chandraiah, starszy badacz zagrożeń w firmie Sophos

Jak oszukano proces weryfikacji w App Store i Google Play?

Aplikacja Ace Pro w sklepie App Store figurowała jako skaner kodów QR. Po jej zainstalowaniu użytkownicy widzieli jednak interfejs umożliwiający zakup, wpłatę i wypłatę kryptowalut. Pieniądze ze wszystkich transakcji trafiały prosto w ręce cyberprzestępców. Na podobnej zasadzie w sklepie Google Play na platformie Android funkcjonowała aplikacja MBM_BitScan, znana też pod nazwą BitScan. Przypominała ona legalny japoński program do handlu cyfrowymi walutami.

Eksperci z firmy Sophos wskazują, że podczas procesu weryfikacji w sklepach należących do Apple'a i Google'a aplikacje te łączyły się z legalnymi stronami internetowymi. Do przekierowania ruchu na fałszywe serwisy dochodziło dopiero po tym, jak programy zostały udostępnione w sklepie wszystkim użytkownikom. Ponieważ ofiary dokonywały operacji finansowych wyłącznie w witrynach, do których odsyłała ich pobrana aplikacja, weryfikatorom Google trudno było wykryć oszustwo.

Lockdown, czyli nowe zabezpieczenie systemu iOS, nie pozwala na instalowanie na urządzeniu profili konfiguracyjnych. Dlatego przestępcy postanowili zmienić strategię i podjęli próbę prześlizgnięcia się przez proces weryfikacyjny App Store.

– wyjaśnił ekspert

Przestępcy, którzy na cel wzięli użytkowników aplikacji randkowych, początkowo działali wyłącznie na terenie Azji. Obecnie ich ofiarami padają jednak także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Europy. Według wyliczeń firmy Sophos, która śledzi i zgłasza oszustwa tego typu od dwóch lat, zyski cyberprzestępców stosujących przekręt na inwestycje w cyfrowe waluty można już liczyć w milionach dolarów.

Początkowo ofiary sądzą, że inwestycje są opłacalne. Jednak gdy chcą wypłacić środki, okazuje się, że nie ma ani wpłaconych pieniędzy, ani wypracowanych zysków. Podstawową zasadą jest zachowanie ostrożności. Jeśli oferta wydaje się podejrzana lub zbyt atrakcyjna, aby była prawdziwa, to najprawdopodobniej tak właśnie jest.

– dodał Jagadeesh Chandraiah

 
 

Źródło: https:

Apple zakończył kwartał ze spadkami. Tylko usługi sprzedały się lepiej

Dodano: 03.02.2023 9:39 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Apple zakończył kwartał ze spadkami. Tylko usługi sprzedały się lepiej

Firma Apple ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku, czyli pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023. Po raz pierwszy od dawna gigant musiał się pogodzić ze spadkami w ujęciu rocznym, co było efektem słabszej sprzedaży sprzętu.

W pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego, zakończonym 31 grudnia 2022 roku (czyli czwartym kwartale kalendarzowego roku 2023), Apple wypracował łączny przychód w wysokości 117,154 mld dolarów. Wynik ten był lepszy niż kwartał wcześniej, ale jednocześnie o 5,5% słabszy niż rok wcześniej. Stało się tak z powodu słabszej sprzedaży smartfonów, komputerów oraz urządzeń z kategorii elektronika noszona.

Ponieważ wszyscy nadal poruszamy się w wymagającym środowisku, jesteśmy dumni z naszej najlepszej oferty produktów i usług w historii, i jak zawsze, koncentrujemy się na perspektywie długoterminowej i przewodzimy naszym wartościom we wszystkim, co robimy. W grudniowym kwartale osiągnęliśmy ważny kamień milowy i z przyjemnością informujemy, że mamy teraz ponad 2 miliardy aktywnych urządzeń w ramach naszej rosnącej bazy.

– powiedział Tim Cook, CEO Apple'a

Apple odnotował również spadek zysku netto, który wyniósł 29,998 mld dolarów. To o 13,4% mniej niż rok wcześniej.

 
 

Działem, który w amerykańskim koncernie miał się dobrze, były usługi. W tym przypadku przychód w ujęciu rocznym wzrósł o 6,4% do 20,766 mld dolarów.

Ustanowiliśmy rekord przychodów w naszej działalności usługowej w wysokości 20,8 miliarda USD i pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego i znacznych ograniczeń podaży, zwiększyliśmy całkowite przychody firmy w oparciu o stałą walutę. Wygenerowaliśmy 34 miliardy dolarów przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej i zwróciliśmy akcjonariuszom ponad 25 miliardów dolarów w kwartale, jednocześnie kontynuując inwestycje w nasze długoterminowe plany rozwoju.

– dodał Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple'a

Na czym i gdzie zarabia Apple?

Firma Apple najwięcej zarabia na iPhone'ach, które w minionym kwartale odpowiadały za 56% całkowitego przychodu, wypracowując 65,775 mld dolarów. Kwota ta była jednak o 8,2% niższa niż w ostatnich miesiącach 2021 roku. W przypadku innych produktów giganta z Cupertino, wyglądało to tak:

 • Mac – 7,735 mld dolarów (-28,7%),
 • iPad – 9,396 mld dolarów (+29,6%),
 • Wereables, Home and Accessories – 13,482 mld dolarów (-8,3%),
 • Services – 20,766 mld dolarów (+6,4%).

Przychody Apple'a spadły we wszystkich regionach świata:

 • Ameryki – 49,278 mld dolarów (-4,3%),
 • Europa – 27,681 mld dolarów (-7,0%),
 • Chiny + Hongkong + Makao + Tajwan (Greater China) – 23,905 mld dolarów (-7,3%),
 • Japonia – 6,755 mld dolarów (-5,0%),
 • pozostała część Azji i Pacyfiku – 9,535 mld dolarów (-2,8%).

Dodatkowe informacje można znaleźć (PDF).

 
 

Źródło: https:

Apple iPhone 14 Plus - zerowe dostawy wyświetlaczy w ostatnich miesiącach. Szokująco słabe wyniki 6,7-calowego modelu

Dodano: 03.02.2023 9:05 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Nie jest żadną tajemnicą, że smartfony Apple iPhone 14 i 14 Plus nie są tak rozchwytywane, jak przewidywał sam producent. Szczególnie dużym rozczarowaniem okazał się podstawowy model z 6,7-calowym ekranem, który zastąpił wariant Mini. Od dawna pojawiają się doniesienia na temat jego niskiej popularności, jednak nie sądziliśmy, że sytuacja wygląda aż tak źle. Okazuje się, że dostawy paneli dla tego modelu w ostatnich miesiącach były właściwie zerowe.

Źródło: https:

W 4Q2022 tylko Huawei sprzedał więcej smartfonów niż rok wcześniej

Dodano: 03.02.2023 8:54 | 15 odsłon | 0 komentarzy


W 4Q2022 tylko Huawei sprzedał więcej smartfonów niż rok wcześniej

Kolejna firma pokazała analityczna, że rynek smartfonów nie miał się dobrze w ostatnim kwartale 2022 roku, ale i w całym minionym roku. Patrząc na TOP 10 łatwo zauważymy, że tylko zamykający stawkę Huawei zaliczył duży wzrost w ostatnich trzech miesiącach (w ujęciu rocznej), a nawet Apple miał dwucyfrowy spadek.

Jak wyglądał rynek smartfonów w ostatnim kwartale 2022 roku? Na to pytanie odpowiada kolejna firma analityczna i kolejny raz mamy potwierdzenie, że nie było dobrze. Zazwyczaj to w ostatnim kwartale roku na rynek trafia najwięcej smartfonów, a sprzedaż nakręcają między innymi nowe smartfony Apple'a. W minionym roku nienajlepsza sytuacja gospodarcza na świecie spowodowała, że rynek skurczył się aż o 15,4% w stosunku do ostatnich miesięcy 2021 roku. Spadek za cały rok wyniósł prawie 10%.

To czwarty kwartał, więc wygrywa Apple

Podobnie jak w latach poprzednich, w 4Q2022 na rynek trafiło najwięcej smartfonów firmy Apple. Nie powinno to oczywiście nikogo dziwić, ponieważ amerykański gigant we wrześniu zaprezentował iPhone'y 14, a szczyt ich sprzedaży przypadł właśnie na ostatnie miesiące minionego roku. Jednak nawet te urządzenia sprzedawały się słabiej niż rok wcześniej (przynajmniej według wstępnych danych zebranych przez firmę Omdia) – na światowe rynki trafiło o 13,3% mniej smartfonów z nadgryzionym jabłkiem na obudowie niż rok wcześniej.

Apple wydawało się być tym OEM, który oparł się ogólnemu spadkowi na szerokim rynku w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku, ale teraz w końcu uległ ogólnym warunkom rynkowym. Ponieważ klienci marki są zazwyczaj lojalnymi osobami o wysokich dochodach, oczekiwano, że kryzys kosztów utrzymania nie wpłynie na dostawy Apple'a w taki sam sposób, w jaki wpływa na marki niskiej i średniej klasy. Ale teraz, z powodu skutków inflacji i zakłóceń w produkcji, wzrost Apple'a w czwartym kwartale 2022 roku jest rozczarowująco mały w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo to wczesny popyt i opinie klientów na najnowszego iPhone'a 14 Pro i 14 Pro Max były naprawdę silne, dzięki nowemu rozwiązaniu o nazwie Dynamic Island. Apple był przekonany o dużym popycie i zaplanował maksymalną produkcję tych dwóch modeli, aby temu przeciwdziałać. Jednak zawieszenie produkcji w fabryce Foxconna położyło temu kres.

– powiedział Jusy Hong, Omdia

Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Samsunga (-15,4% rok do roku) oraz Xiaomi (-26,5%). Na uwagę zasługuje to, że w TOP 10 jedynym producentem smartfonów ze wzrostem w czwartym kwartale był zamykający stawkę Huawei (+59,6% rok do roku). Ostatnie "zaciśnięcie pętli" przez amerykańskie władze może jednak jeszcze bardziej zaszkodzić tej chińskiej firmie.

 

M-ce Dostawca 4Q2022 3Q2022 4Q2021 Zmiana
kwartalna
Zmiana
roczna
Dostawy Udział Dostawy Udział Dostawy Udział
1 Apple 74 mln 25% 52 mln 17% 85 mln 24% +41,6% -13,3%
2 Samsung 58 mln 19% 64 mln 21% 69 mln 19% -8,8% -15,4%
3 Xiaomi 33 mln 11% 41 mln 13% 45 mln 13% -18,0% -26,5%
4 Vivo 24 mln 8% 25 mln 8% 32 mln 9% -6,7% -25,8%
5 Oppo Group 23 mln 8% 29 mln 10% 33 mln 9% -20,3% -29,1%
6 Transsion 17 mln 6% 18 mln 6% 18 mln 5% -2,3% -3,4%
7 Honor 14 mln 5% 14 mln 5% 15 mln 4% -0,7% -6,0%
8 Realme 11 mln 4% 14 mln 5% 17 mln 5% -16,9% -31,5%
9 Motorola 11 mln 4% 11 mln 4% 13 mln 4% -1,8% -10,4%
10 Huawei 8 mln 2% 9 mln 3% 5 mln 1% -12,8% +59,6%
Inni 28 mln 9% 27 mln 9% 26 mln 7% +3,3% +7,1%
Razem 302 mln 100% 304 mln 100% 357 mln 100% -0,7% -15,4%


 

Co piąty smartfon to Samsung

Omdia podała też wstępne dane na temat globalnego rynku smartfonów w całym 2022 roku. Tu również widać spadki, nawet u wciąż pozostającego liderem rynku Samsunga (-4,8% rok do doku). W tym zestawieniu Apple musiał się zadowolić drugim miejsce, choć nieco zbliżył się do Koreańczyków. Podium zamyka ponownie Xiaomi

M-ce Dostawca 2022 2021 Zmiana
roczna
Dostawy Udział Dostawy Udział
1 Samsung 259 mln 21% 272 mln 20% -4,8%
2 Apple 231 mln 19% 235 mln 18% -1,3%
3 Xiaomi 152 mln 13% 190 mln 14% -20,0%
4 Oppo Group 107 mln 9% 144 mln 11% -25,6%
5 Vivo 98 mln 8% 134 mln 10% -27,1%
6 Transsion 68 mln 6% 75 mln 6% -8,7%
7 Honor 59 mln 5% 40 mln 3% +47,2%
8 Realme 53 mln 4% 58 mln 4% -9,0%
9 Motorola 47 mln 4% 48 mln 4% -1,4%
10 Huawei 28 mln 2% 35 mln 3% -19,7%
Inni 104 mln 9% 109 mln 8% -4,6%
Razem 1207 mln 100% 1340 mln 100% -9,9%


 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone