sobota, 16 października 2021 r.  Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
Wiadomości z tagiem Apple  RSS
Apple prezentuje raport o cyberbezpieczeństwie. Firma nie chce zezwolić na sideloading

Dodano: 15.10.2021 20:38 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Apple opublikował nowy raport na temat bezpieczeństwa. Firma nie zamierza wprowadzać sideloadingu aplikacji i tłumaczy to zagrożeniem ze strony cyberprzestępców.

Źródło: https:

USB-C to za mało. Europosłanka chce zaostrzenia przepisów

Dodano: 15.10.2021 19:13 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Unia chce wyrzucenia ładowarek z opakowań. Bez wyjątków

O tym, że Unia Europejska dąży do wprowadzenia ładowarek uniwersalnych, wiemy nie od dzisiaj. Okazuje się jednak, że nie wszystkich to zadowala.

Kiedy Apple wyrzucał ładowarkę z opakowań iPhone'ów pod pretekstem ograniczenia e-odpadów, zdania były podzielone. Spółce zarzucano, że wcale nie chodzi jej o środowisko, lecz dodatkowe dolary z akcesoriów. Niemniej szybko w ślady amerykańskiego producenta poszli inni, z Samsungiem na czele, a dzisiaj brak zasilacza w opakowaniu ze smartfonem nikogo już nie dziwi. 

Na marginesie: Apple nie był bynajmniej pierwszy, bo już w 2017 roku bez ładowarki Nintendo sprzedawało konsole z rodziny New 3DS. Koronnym argumentem było wówczas co prawda, że większość zainteresowanych stosowny zasilacz i tak posiada, nie ekologia.  Ale wróćmy do sedna.

Wyrzucić ładowarki z opakowań. Ustawą

Anna Cavazzini, przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. ochrony konsumentów UE, w opublikowanym na Facebooku autowywiadzie, wyznaje, że brak ładowarki w opakowaniu jest czymś, co w całej rozciągłości popiera. Mało tego, jak deklaruje parlamentarzystka, podejmowane są z jej strony starania, aby do roku 2024 w ten dokładnie sposób sprzedawane było każde urządzenie elektroniczne. Nie tylko smartfony, ale chociażby też czytniki ebooków i przenośne konsole.

Eurodeputowana odnosi się tym samym do projektu wspólnej ładowarki, maglowanego przez aparat unijny już od dłuższego czasu, który w jej opinii jest niepełny. 

Parlament Europejski od 10 lat naciska na jeden standard, dzięki czemu nie potrzebujemy już wielu kabli, tylko jeden (...)  Propozycja Komisji obejmuje wiele urządzeń, ale na przykład nie e-czytniki

– tłumaczy Anna Cavazzini.

Niemiecka polityk chce, aby rozporządzenie zaostrzyć, wymagając ostatecznie nie tylko zgodności prądowej i złącz USB-C, ale także braku ładowarki w opakowaniu właśnie. Wylicza, że dzięki temu uda się ograniczyć ilość odpadów elektronicznych nawet o 1000 ton w skali roku.

Przypomnijmy, specyfikację uniwersalnej, unijnej ładowarki opublikowano na przełomie września i października br., a jednym z głównych ogniw tego projektu jest polska europosłanka Róża Thun. Na razie jednak mówi się tylko o standaryzacji technik szybkiego ładowania i wspólnym złączu. Anna Cavazzini idzie o krok dalej i jak zapewnia z pełną determinacją zawalczy o swoje postulaty. 

Źródło: https:

Samsung, Apple i Xiaomi na podium globalnego rynku smartfonów w 3q2021 wg Canalys

Dodano: 15.10.2021 16:21 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Samsung Apple Xiaomi globalny rynek smartfonów 3Q2021 Canalys

W trzecim kwartale 2021 roku dostawy smartfonów na światowe rynki zmalały o 6%, co ma związek przede wszystkim z niedoborem komponentów. Niemal połowa globalnego rynku została opanowana przez trzech czołowych producentów, firmy Samsung, Apple i Xiaomi.

Głód chipsetów naprawdę nadszedł. Branża smartfonów stara się zmaksymalizować produkcję urządzeń najlepiej jak potrafi. Po stronie podaży producenci chipsetów zwiększają ceny, aby zniechęcić do nadmiernego zamawiania, próbując wypełnić lukę między popytem a podażą. Ale mimo to niedobory nie złagodzą się aż do 2022 roku. W rezultacie tego, a także z powodu wysokich kosztów globalnego frachtu, marki smartfonów niechętnie podniosły ceny detaliczne urządzeń.

– powiedział Ben Stanton, główny analityk w Canalys

Problemy z komponentami doprowadziły do skurczenia się globalnego rynku smartfonów w trzecim kwartale tego roku o 6% w ujęciu rocznym. Dla porównania, w pierwszym kwartale tego roku rynek zanotował 27% wzrost rok-do-roku, a w drugim kwartale urósł o 11% (także w ujęciu rocznym).

 
 

Samsung liderem rynku smartfonów w 3Q2021

Liderem globalnego rynku smartfonów w trzecim kwartale 2021 roku był Samsung z udziałem na poziomie 23%, takim samym jak rok wcześniej. Wielkim wygranym chipsetowych problemów stał się Apple, który przez rok zwiększył swój udział w rynku z 12% do 15%. Podium zamyka Xiaomi, który utrzymał swój 14% udział. Tuż za podium Vivo i Oppo (po 10%, wzrost o 1 p.%). Oppo w raporcie Canalys obejmuje również smartfony marki OnePlus.

Canalys smartfony 3q2021

Powyższe dane są wstępnymi szacunkami i mogą ulec zmianie w finalnym wydaniu raportu firmy Canalys.

 
 

Źródło: https:

WhatsApp z nową funkcją. Będzie bezpieczniej

Dodano: 15.10.2021 12:36 | 4 odsłon | 0 komentarzy


WhatsApp w pełni zaszyfruje kopie zapasowe danych

Poufność wiadomości przesyłanych w WhatsApp z wykorzystaniem szyfrowania end-to-end została uzupełniona o kolejną funkcję – pełne szyfrowanie kopii zapasowych konwersacji w dyskach chmurowych Apple i Google.

Jedną z ważniejszych funkcji komunikatora WhatsApp jest możliwość wysyłania między użytkownikami wiadomości zaszyfrowanych metodą end-to-end. Wielu użytkowników korzystało też z opcji tworzenia kopii zapasowych wiadomości na Dysku Google lub w iCloud, która przydaje się na przykład wtedy, gdy ktoś utraci telefon. Archiwa nie były jednak w pełni szyfrowane, co potencjalnie stanowiło wyłom w zabezpieczaniach prywatności.

 

WhatsApp już, że wprowadzi szyfrowanie end-to-end dla archiwów. Teraz te obietnice doczekały się realizacji, a komunikator udostępnił dodatkową, opcjonalną warstwę zabezpieczeń, dzięki której kopie zapasowe zapisane na Dysku Google lub w iCloud będą chronione przy użyciu pełnego szyfrowania end-to-end. Twórcy komunikatora przechwalają się, że żadna inna usługa komunikacyjna o globalnym zasięgu nie zapewnia tak wysokiego poziomu zabezpieczeń wiadomości, multimediów, wiadomości głosowych, połączeń wideo i kopii zapasowych czatów.

WhatsApp w pełni zaszyfruje kopie zapasowe danych

Użytkownicy WhatsApp mogą zabezpieczyć swoją w pełni zaszyfrowaną kopię zapasową czatu dowolnym hasłem lub 64-cyfrowym kluczem szyfrowania. Dzięki temu ani WhatsApp, ani dostawca usług chmurowych, czyli Apple lub Google, nie będą w stanie odczytać kopii zapasowych, ani uzyskać dostępu do klucza wymaganego do ich odblokowania.

Nowa funkcja ma być udostępniana stopniowo użytkownikom najnowszej wersji aplikacji WhatsApp, zarówno w wersji dla iOS, jak i dla Androida.

 

Jak włączyć szyfrowanie end-to-end dla kopii zapasowej?

Żeby korzystać z nowej funkcji, niezbędne jest jej aktywowanie. Żeby tego dokonać, trzeba wejść w ustawienia, a następnie wybrać ścieżkę Czaty > Kopia zapasowa czatów > W pełni zaszyfrowana kopia zapasowa. Tam z kolei należy wybrać „Dalej”, by przejść procedurę tworzenia hasła lub klucza.

Warto jednak pamiętać, że w razie utraty hasła lub klucza WhatsApp nie pomoże ich odzyskać, a użytkownik na dobre straci dostęp do swojego archiwum. 

 
 

Źródło: https:

Piekło zamarzło. Apple kopiuje Xiaomi, nie odwrotnie

Dodano: 15.10.2021 10:38 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Piekło zamarzło. Apple kopiuje Xiaomi, nie odwrotnie

Zazwyczaj to Xiaomi jest zarzucane, że zbyt mocno, delikatnie mówiąc, inspiruje się konkurencją. Jak na  ironię, tym razem mamy zwrot o 180 st.

Bądźmy szczerzy, Xiaomi zainspirować się ewidentnie lubi. Projekt interfejsu nowego MIUI mówi sam za siebie, nie wspominając już o długiej historii podejrzanie podobnych smartfonów i innych urządzeń. Tu wystarczy przytoczyć pary Xiaomi Mi 8 i iPhone X, albo AirDots i AirPods, które mogłyby uchodzić za bliźniaki. Dosłownie.

Naśladownictwo zostało przypięte do Xiaomi niczym łatka, stając się przedmiotem drwin ze strony fanów konkurencji. Niemniej jednak teraz jest odwrotnie, bo to miłośnicy spółki z Pekinu zarzucają imitatorstwo. 

Piekło zamarzło. Apple kopiuje Xiaomi, nie odwrotnie

W rolach głównych – plakaty. Ten widoczny po stronie lewej zapowiada najbliższy Apple Event, gdzie według plotek przedstawione zostaną MacBooki z układami M1X. Z kolei ten po stronie prawej jest zauważalnie starszy; pochodzi z 2018 roku i powstał przy okazji prezentacji smartfonu Xiaomi Mi Mix 2s

Użytkownicy chińskiego serwisu społecznościowego weibo zwracają uwagę, że styl, zastosowana tekstura i sam efekt fajerwerków są na obydwu plakatach niezwykle do siebie podobne. 

Jak na ironię, gdy Apple przedstawiał swój pierwszy autorski chip do laptopów, czyli M1, analogiczny zarzut wystosował reddit. Tylko, w drugą stronę. Wówczas, odpowiadając na rzeczoną premierę, Xiaomi miało skopiować motyw graficzny przeglądu procesora. 

Źródło: https:

Użytkownicy iPhone’ów łapią się na nowe oszustwo. Chcą randkować, tracą pieniądze

Dodano: 15.10.2021 10:23 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Użytkownicy iPhone’ów łapią się na nowe oszustwo. Chcą randkować, tracą pieniądze

System iOS i pracujące pod jego kontrolą iPhone’y uchodzą za bardzo bezpieczne, a ich użytkownicy nie obawiają się zagrożeń znanych z Androida. A to błąd. Badacze Sophos wykryli nowy rodzaj oszustwa, którego ofiarami padają użytkownicy iOS w USA i Europie.

Cyberprzestępcy, wykorzystując fałszywe profile w serwisach randkowych, nakłaniają posiadaczy telefonów Apple do instalowania złośliwych aplikacji do handlu kryptowalutami. Za ich pomocą nie tylko kradną środki finansowe, ale mogą też mieć zdalny dostęp do iPhone’ów ofiar. Na konto przestępców stosujących ten mechanizm wpłynęło już co najmniej 1,39 mln dolarów. 

 

Cyberprzestępcy zakładają fałszywe profile na portalach randkowych Tinder, Bumble, Facebook Dating i Grindr i nawiązują kontakt z ofiarą. W kolejnym kroku nakłaniają ją do zainstalowania fałszywej do handlu kryptowalutami. Po zainwestowaniu w niej niewielkiej kwoty pozwalają użytkownikowi wypłacić pieniądze z zyskiem. Następnie zachęcają do wyłożenia większych środków. Kiedy ofiara nabiera podejrzeń lub chce odzyskać pieniądze, zostaje zablokowana. Przestępcy zarabiają na tym procederze miliony dolarów – badacze Sophos wyśledzili adres portfela bitcoin, na który oszukane osoby wysłały już ponad 1,39 mln dolarów. Prawdopodobnie takich adresów jest więcej. 

Już na początku roku Interpol ostrzegał przed rosnącą skalą oszustw dokonywanych przez aplikacje randkowe i media społecznościowe. Teraz celem są głównie użytkownicy iPhone’ów. Chociaż platforma iOS jest ogólnie uważana za bezpieczną, nawet aplikacje w App Store mogą stanowić zagrożenie. Pełno jest tam na przykład „darmowych” programów typu fleeceware, które po kilku dniach obciążają użytkowników kilkutysięcznymi subskrypcjami. Oszustwo wykorzystujące fałszywe aplikacje do kryptowalut omija kontrole bezpieczeństwa App Store. Użytkownicy systemu iOS powinni więc mieć się na baczności

 – ostrzega Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos. 

Fałszywe programy bez recenzji w App Store

Cyberprzestępcy do rozpowszechniania fałszywych aplikacji wykorzystują system dla programistów Enterprise Signature, który umożliwia testowanie aplikacji na iOS, zanim zostaną zatwierdzone przez Apple. Dzięki temu przestępcy mogą rozsyłać do użytkowników iPhone'ów fałszywe programy bez recenzji App Store. W ten sposób zyskują też zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Potencjalnie mogą więc zbierać dane osobowe, dodawać lub usuwać konta, instalować aplikacje i zarządzać nimi.

 

Enterprise Signature był już wcześniej używany przez przestępców. Apple podjęło działania, aby ukrócić proceder. Za rozsyłanie aplikacji do konsumentów tą drogą cofnięto nawet certyfikaty Google’a i Facebooka (potem zostały przywrócone). Nie uniemożliwiło to jednak omijania kontroli App Store

Oszuści są nadal aktywni, każdego dnia kolejne ofiary mogą zostać nakłonione do zainwestowania pieniędzy, z niewielką szansą na ich odzyskanie. Apple powinien ostrzegać użytkowników instalujących aplikacje za pośrednictwem systemu Enterprise, że nie zostały one sprawdzone. Właściciele iPhone'ów powinni natomiast instalować wyłącznie programy z App Store

– przestrzega Grzegorz Nocoń.

 
 

Źródło: https:

WhatsApp wprowadza kopie zapasowe z szyfrowaniem end-to-end w usługach Dysk Google i Apple iCloud

Dodano: 15.10.2021 10:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Facebook, który jest właścicielem komunikatora WhatsApp, już na początku września informował o planach udostępnienia możliwości backupu z wykorzystaniem szyfrowania typu end-to-end. Rozwiązanie to pozwalałoby na tworzenie kopii zapasowych na Dysku Google i w Apple iCloud, które byłyby dodatkowo zabezpieczone. To istotne z punktu widzenia użytkowników, którzy chcą dbać o swoją prywatność. Facebook ma dla takich osób dobrą wiadomość. Nie muszą one bowiem już dłużej czekać na globalne udostępnienie narzędzia. Dziś ma miejsce jego debiut. Stosowne uaktualnienie wysyłane jest „falami” z uwagi na potężną bazę ponad 2 mld użytkowników usługi. Jak uruchomić szyfrowanie i dlaczego warto zrobić?

Źródło: https:

Apple może zmniejszyć produkcję iPhone 13. Wszystko przez wadliwe łańcuchy dostaw

Dodano: 14.10.2021 20:41 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal Bloomberg, Apple może zmniejszyć produkcję swojego najnowszego flagowca iPhone 13 nawet o 10 mln sztuk. Ma to wynikać z poważnych niedoborów chipów, co jest następstwem ogólnoświatowego kryzysu w łańcuchu dostaw.

Źródło: https:

Rosyjski haker wściekły na Apple

Dodano: 14.10.2021 18:30 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Rosyjski haker wściekły na Apple

Trzy dni temu firma Apple wydała nową wersję systemów iOS oraz iPadOS z numerem 15.0.2. Naprawiono w niej dwa exloity zero-day. Gigant nie poinformował o jednej z luk, ani nie uznał rosyjskiego badacza, który ją znalazł.

Najnowsza aktualizacja dla systemów iOS oraz iPadOs przynosi poprawki dla kilku irytujących błędów, o czym pisaliśmy już . Teraz na jaw wychodzi, co jeszcze Apple naprawił i nawet się tym nie pochwalił, ku niezadowoleniu rosyjskiego programisty, który odkrył lukę.

iOS 15.0.2 (oraz iPadOS 15.0.2) naprawia dwa exploity zero-day. Pierwszy z nich, oznaczony identyfikatorem CVE-2021-30883, to luka w zabezpieczeniach związana z IOMobileFrameBuffer, która może umożliwić wykonanie kodu arbitrażowego z uprawnieniami jądra. Apple twierdzi, że rozwiązał problem, poprawiając obsługę pamięci urządzeń.

Druga z luk ma nazwę Gamed O-day. Umożliwia ona aplikacjom zainstalowanym z App Store dostęp do danych użytkownika, takich jak adres e-mail Apple ID i pełna nazwa z nim związana, token uwierzytelniania Apple ID, system plików, który z kolei umożliwia dostęp do wiadomości SMS, e-mail, iMessage, komunikatorów stron trzecich oraz interakcji użytkownika z kontaktami, nie ograniczając się do znaczników czasu i załączników.

Co ciekawe, strona opisująca aktualizacje zabezpieczeń mobilnego systemu Apple'a nie wymienia drugiego z powyższych exploitów. Amerykański gigant nie podał także badacza, który znalazł tę lukę. A jest nim Denis Tokariew, rosyjski programista, który już wcześniej znalazł kilka dziur w oprogramowaniu firmy Apple, na przykład w iOS 14.7 oraz iOS 15.0.

Tym razem Apple zamiast uznać odkrycie Tokariewa, kazał mu uznać korespondecję e-mail w sprawie odkrytej luki za poufną. Takie działanie należy uznać za niezwykłe oraz nieetyczne, a także niezgodne z programem Apple Security Bounty.

Jak możemy przeczytać :

Apple oferuje publiczne uznanie tym, którzy prześlą prawidłowe zgłoszenia, i przekaże darowizny w ramach wypłaty nagrody kwalifikującym się organizacjom charytatywnym.

A jednak z jakiegoś powodu Tokariewowi nie przypisuje się jego odkrycia, chociaż dokładnie opisał on odkrytą przez siebie lukę . Czyżby Apple chciał coś ukryć? Traktując w ten sposób odkrywców dziur w oprogramowaniu koncern z Cupertino na pewno zniechęca ich do dzielenia się swoimi znaleziskami, a może nawet pcha ich "na ciemną stronę mocy".

 
 

Źródło: https:

Polsat Box Go zaprasza na serial kryminalny „Cień”

Dodano: 14.10.2021 17:40 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Polsat Box Go serial kryminalny cień

Polsat Box Go rozszerzył swoją ofertę o nowy serial kryminalny premium w reżyserii Mariusza Wojaczka. Cień to historia byłego policjanta, który sfingował własną śmierć, aby móc samotnie wymierzać sprawiedliwość wszędzie tam, gdzie zawiódł system śledczy i sądowniczy.

„Cień” składa się z 13 odcinków. Każdy z nich to inna, wciągająca historia. W rolę samotnego bohatera, byłego oficera CBŚ, przywracającego ofiarom spokój, wcielił się Krystian Wieczorek („M jak Miłość”, „Komisarz Mama”, „Czas honoru”, „To nie koniec świata!”). W prowadzeniu własnych dochodzeń i monitorowaniu świata przestępczego pomaga mu młoda hakerka z przeszłością o pseudonimie „Szczur”, grana przez Malwinę Buss („Rysa”, „Róża”, „Najlepszy”, Belfer”). W wyniku ich działalności na jaw wychodzą szokujące fakty w sprawach z pozoru już wyjaśnionych, które niszczą życia osobiste albo rujnują kariery. Tytułowy „Cień” znajduje się na celowniku policji. Do odkrycia jego tajemnicy wyznaczono błyskotliwą podkomisarz Edytę Wójcik (Dagmara Bąk znana m.in. z: „Rysy”, „Chce się żyć”, „Watahy”, „Czasu honoru”) i młodszego aspiranta Mikołaja Małeckiego (Krzysztof Kwiatkowski, znany m.in. z takich tytułów jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „M jak miłość”, „Pierwsza miłość”, „Hotel 52”). Kto jest ofiarą, a kto prześladowcą można sprawdzić wyłącznie w serwisie Polsat Box Go.

 
 

Cień serial kadr

Produkcja dostępna jest tylko dla użytkowników serwisu Polsat Box Go, w pakiecie Polsat Box Go Premium. Cena pakietu wynosi 30 zł za 30 dni. Serial można oglądać w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl, a także w aplikacji: na urządzeniach mobilnych (Android, HMS i iOS), w telewizorach Smart TV, Android TV, Apple TV oraz dekoderach. 
Serial wyprodukowała ATM Grupa. Reżyserem jest Mariusz Wojaczek („Policjantki i Policjanci”, „Malanowski Partnerzy, „Sprawa Bulskiego”). Za scenariusz odpowiadają m.in.: Andrzej Śliwak („Pielęgniarki”, „Policjantki i policjanci”, „Pierwsza miłość”), Robert Miękus ("Klan", „Ojciec Mateusz", „Komisarz Alex", „1920. Wojna i miłość"), Monika Trzósło („Kod genetyczny”, „Szkoła”, „Szpital”, „Prawo Agaty”, „Detektywi”) i Bartłomiej Smolak („Prosto w serce”, „Na ratunek 112”, „Szpital dziecięcy”).

W pakiecie Polsat Box Go Premium, oprócz najnowszych seriali premium, takich jak „Cień”, „Osaczony”, „Układ” czy „Mecenas Porada”, widzowie znajdą tysiące filmów i programów dla każdego, kinowe hity (wybrane tytuły także w jakości 4K, w tym: „Parasite”, „Paddington 2” i „Ślicznotki”), najlepsze polskie i  zagraniczne seriale, produkcje Telewizji Polsat przed premierą w telewizji (np. „Kuchnia”, „Przyjaciółki”, „Komisarz Mama”), ponad 100 kanałów TV oraz bogatą bibliotekę bajek i rozrywki, a wszystko to bez reklam. Pakiet włącza również opcję "pobierz", która pozwalającą na zapisywanie wybranych plików na urządzeniach mobilnych i oglądanie ich offline.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2021 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone