piątek, 01 lipca 2022 r.  Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Wiadomości z tagiem Blue  RSS
Bolesne wspomnienia i demony, czyli polecane książki na lato 2022

Dodano: 26.06.2022 10:57 | 26 odsłon | 0 komentarzyPlanujecie wakacyjny wyjazd? Koniecznie zabierzcie ze sobą jedną z tych książek!

3 całkowicie różne historie, 3 opowieści, które zaskoczyły mnie w tym miesiącu. Każda z nich na długo zapada w pamięć, mimo że porusza inną tematykę. Wakacje to doskonały moment, by sięgnąć po gatunki, które do tej pory omijaliśmy, poznawać nowych autorów i historie, dać sobie szansę na odkrywanie i poszerzanie literackich horyzontów. Dobrego, czytelniczego urlopu!

Tomasz Sablik „Przypadłość”


Hanna Hoppe ma swój mały, względnie uporządkowany i bezpieczny świat, który niemal w całości wypełniają wierna przyjaciółka, praca w ukochanym kinie i dwudziestokilkuletni syn. Problem w tym, że w tej swojskiej, w miarę spokojnej przestrzeni coraz mocniej zaczynają się rozpychać demony z bestiariusza, jakim jest życie – bolesne, obciążające psychikę wspomnienia, problemy materialne i kłopoty z dzieckiem. Gdy na jej drodze niespodziewanie staje starszy, ekscentryczny sprzedawca zegarów, Hanna zaczyna myśleć, że coś wreszcie się zmienia. Pytanie tylko, czy zmieni się na lepsze...

Tomasz Sablik, doskonały twórca horroru psychologicznego, ma na swoim koncie powieści „Winda” i „Lęk” oraz opowiadania, między innymi zamieszczone w tomie „Grobowiec. Zaraza”. „Przypadłość”. Autor w niezwykle skuteczny sposób buduje w swojej książce napięcie, powoli ujawniając złożoność postaci i ich sekretów. Nieczęsto powieść grozy z pogranicza horroru tak głęboko pozwala zanurzyć się czytelnikowi w mroczną naturę ludzkiego umysłu. Im bliżej końca powieści, tym fabuła staje się coraz bardziej klaustrofobiczna, a zakończenie zdecydowanie nie będzie dla czytelnika obojętne.

Marcin Pilis “Mnogość rzeczy”


Ostatnio coraz częściej sięgam po książki, które w sposób nieoczywisty portretują relacje międzyludzkie, zagłębiają się w emocje i niewypowiedziane pragnienia. Niezależnie od fabuły, za każdym wielkim klasykiem stoi szczęśliwe zakończenie, dlatego tym bardziej szukałam historii, w której bohaterowie w nieoczywisty sposób zmanipulują czytelnikiem, przynosząc mu poczucie zagubienia i niepewności. „Mnogość rzeczy” to studium rodzącej się relacji między mężczyzną a kobietą, trawiącą wszystko wokół siebie, pochłaniającą, jak i nieopisanie bolesną.

Mariusz i Marta to dwa samotne bieguny, które im bardziej się od siebie różnią, tym bardziej nie potrafią bez siebie istnieć. Dla Marty teatr stanowi miejsce, w którym odzwierciedlają się jej pragnienia. Mariusz, dla którego fizyczne równania i wzory stanowią sztukę godną desek teatru, patrzy na świat w bardziej pragmatyczny sposób. To ich namiętność śledzimy od pierwszych stron powieści, nie podejrzewając nawet, jak wiele, wraz z bohaterami, będzie musiał przejść czytelnik, by dowiedzieć się, czy otrzymają swoje upragnione, szczęśliwe zakończenie.

„Mnogość rzeczy” to powieść uderzająca, przedstawiająca poruszający kalejdoskop przeżytych doświadczeń. Przemawia do duszy, jest pełna pożądania i tęsknoty oraz radzenia sobie z bólem i traumą.

Aleksandra Pakieła „Oto ciało moje”


„Oto ciało moje", debiutancka powieść Aleksandry Pakieły, która doskonale portretuje kobiety zmagające się z zaburzeniami odżywiania w ciszy, tajemnicy i wstydzie. Niech was jednak tematyka nie zmyli. To nie jest powieść wyłącznie dla osób, które zmagają się z uzależnieniem (od jedzenia czy innych używek). To zdecydowanie jedna z najbardziej przejmujących narracji o dorastaniu, roli kobiety w społeczeństwie naszpikowanym katolicką doktryną, otoczeniu, które kształtuje nasz obraz i ideały, do których powinniśmy dążyć.

Narracja tej powieści jest intymna, przejmująca, wprowadzająca czytelnika w samotność, jaką doświadcza Natalia, główna bohaterka książki, jednocześnie obnażająca te wszystkie aspekty dojrzewania, o których często się nie wspomina, bo daleko im do hasztagu: #instafriendly.

Aleksandra Pakieła nie idealizuje swoich bohaterów, nie stawia laurek, pokazuje zmagania ze słabościami, ale tylko z pozoru. Bo właśnie każda z tych porażek stanowi niezwykłą siłę tej książki. Tak naprawdę „Oto ciało moje” to opis niezwykłej walki, nie tylko z narzuconymi przez społeczeństwo i religię wzorcami postępowania, ale przede wszystkim stanowi wyraźny manifest uwalniający kobiecość, piękno dorastania i proces, jaki zachodzi w kobiecie, kiedy zdecyduje się uwolnić swój głos.

Z jaką książką spędzacie weekend? Co nowego pojawiło się na waszej półce?

 

 
 
 

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Źródło: https:

Wsiądź do pociągu NIE byle jakiego! Najlepsze książki na wakacje

Dodano: 19.06.2022 11:45 | 30 odsłon | 0 komentarzySzukacie książki do poczytania na wakacjach? Polecamy najlepsze książki z motywem podróży.

Wakacje rozpoczynają się lada moment, a kolej i pociągi od lat towarzyszą nam w rodzinnych wyjazdach. Ostatnio sporo czasu spędziłam korzystając właśnie z tego środka transportu, nie mogłam więc pozbawić się tej przyjemności, aby w podróży czytać powieści, których akcja dzieje się właśnie w pociągu! Dobra zabawa i niezapomniany klimat gwarantowany 😊

Amor Towles „Lincoln Highway”


Z tą książką podróż pociągiem stanie się wspaniałym doświadczeniem! Ta historia was oczaruje, przeniesie do lat 50. XX wieku w podróż Autostradą Lincolna przez 13 Stanów Ameryki.

Czerwiec 1954 rok. Osiemnastoletni Emmett Watson zaraz po wyjściu z poprawczaka wraca na rodzinną farmę. Wita go ośmioletni brat, Billy, który chce wyjechać do San Francisco w poszukiwaniu ich matki. Nie spodziewają się, że szybko ich plany zmienią swój obrót, a sami chłopcy zetkną się z historią o ukrytym skarbie, wyruszą w podróż koleją, w której będzie czekać na nich m.in. nieuczciwy kaznodzieja, pastor John.

„Lincoln Highway” urzeka stylem i ekspresją, to żywy portret dorastania w latach 50. Billy, zafascynowany opowieściami o bohaterach antycznej Grecji skradnie serce czytelników. Nie zabraknie też osobliwych, choć tragicznych bohaterów, antagonistów i urzekających nawiązań do klasyki (postać Ulissesa). Uwielbiam nastrój, który melancholijnie może zanurzyć się czytelnik, doświadczyć z bohaterami straty, pragnienia miłości, czy pogodzenia się z przeszłością.

Andrzej Wardziak „Słoneczny”


Sławek Szatkowski, czterdziestoletni rozwiedziony programista, rusza z Warszawy do Pragi, by odwiedzić ciężko chorego ojca. Jego podróż rozpoczyna się w ciemnościach, zimnie i ciszy na niemal opustoszałym dworcu. Wczesna pora, stare wagony, długie korytarze i nieuprzejma kelnerka w warsie nie poprawiają mu nastroju. W przedziale, gdzie wkrótce daje o sobie znać zmęczenie, dręczą go dziwne sny, wracają przykre wspomnienia. Aby je odegnać, rozpoczyna wędrówkę między wagonami, obserwując innych pasażerów.

Gdy zaczyna nawiązywać z nimi kontakt, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Każda upływająca minuta, każdy przejechany kilometr, precyzyjnie odmierzane monotonnym stukotem kół pędzącego w mroku pociągu, przybliżają Sławka do odkrycia upiornej tajemnicy, której korzenie tkwią w bolesnym wydarzeniu z przeszłości.

Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie”


Agatha Christie znana jest z kreatywności, która towarzyszy tworzonym przez nią intrygom kryminalnym, a książka „Morderstwo w Orient Expressie” uznana została za jedną z najważniejszych spraw prowadzonych przez znanego detektywa, Herkulesa Poirota.

Kultowy już detektyw wybiera się w podróż z Syberii na zachód do Europy luksusowym pociągiem sypialnym z 13 innymi pasażerami. Gdy pociąg staje w górach Syberii, w środku nocy dochodzi do morderstwa. Od razu widać, że jeden z pasażerów popełnił przestępstwo, ponieważ nikt przy takich warunkach pogodowych i miejscu nie mógł wsiąść do pociągu, ani z niego nie wysiąść. Każdy z pasażerów ma jednak na tę noc niedpoważalne alibi.

„Morderstwo w Orient Expressie” posiada wszystkie składniki potrzebne do szybkiej i niezapomnianej lektury: klimatyczne otoczenie, tajemnicza zbrodnia, wyizolowani pasażerowie pełni charyzmy i nieoczywistości. „Królowa tajemnic” i tym razem nie zawiedzie swoich czytelników!

Christina Baker-Kline „Sieroce pociągi”


Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości.

Główna bohaterka wyemigrowała z Irlandii wraz z rodziną jako młoda dziewczyna. W wieku dziewięciu lat jej rodzina zginęła w pożarze kamienicy. Ona wraz z setkami innych sierot została wsadzona do pociągu jadącego do Minnesoty, mając nadzieję, że znajdą się ludzie gotowi ją zaadoptować. Międzyczasie poznaje Molly, Indiankę, a dzięki rozwijającej się przyjaźni oboje dowiadują się więcej o przetrwaniu i drugiej szansie.

Jestem ciekawa, jaką książkę wy zabierzecie na wakacje? Macie takie książki, do których regularnie wracacie?

 

 
 
 

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Źródło: https:

Rahim Blak wypłaci dywidendę w wysokości 11,15 proc. stopy zwrotu

Dodano: 14.06.2022 20:43 | 2 odsłon | 0 komentarzy


W 2022 roku przedsiębiorca Rahim Blak wypłaci czwartą i najwyższą w historii dywidendę, która wynosi 11,15 proc. stopy zwrotu od wartości, za którą token RahimCoin był sprzedawany w pierwszej emisji od 2018 roku.

Tagi: Core, Blue
Źródło: https:

Historie o inwazjach z innego świata. Polecane książki science fiction

Dodano: 11.06.2022 13:24 | 37 odsłon | 0 komentarzyCzy jesteśmy sami we wszechświecie? W tych książkach znajdziecie odpowiedź, która nie musi się Wam spodobać...

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Niektórzy twierdzą, iż nie ma co do tego wątpliwości, inni nawet nie chcą o tym słyszeć, a jeszcze inni opowiadają o swoich doświadczeniach z bliskimi spotkaniami trzeciego stopnia podczas nocnych spacerów z psem. Jedno jest pewne: powieści z gatunku fantastyki naukowej cieszą się niegasnącym zainteresowaniem, pobudzają wyobraźnię i dostarczają najlepsze scenariusze pod ekranizacje filmowe. Dzisiaj przychodzę do was z kilkoma propozycjami książek o kosmitach i eksploracjach kosmosu!

Stanisław Lem „Solaris”


„Solaris” uchodzi za najbardziej wpływowe i znaczące dzieło Stanisława Lema. Książka opowiada o psychologu Krisie Kelvinie, który przybywa na stację orbitującą wokół tajemniczej planety zwanej Solaris. Zaczyna on odczuwać tajemniczą „obecność” pochodzącą z tajemniczej planety, przed którą nikt go nie ostrzegał. Tak zwani „goście” często odwiedzają stację, a Kelvin zaczyna myśleć, że traci kontrolę nad rzeczywistością. Co to za dziwna siła, która nawiedza mieszkańcom stacji? Czy naukowcy mogą naprawdę zrozumieć jej działanie?

Łatwo zrozumieć, dlaczego książka „Solaris” przetrwała próbę czasu. Jest pomysłowa i skłania do myślenia. Powieść mówi tyle samo o ludzkości, jej cechach charakterystycznych i jej ograniczeniach, co o próbach zrozumienia niezgłębionego pierwiastka mogącego kierować wszechświatem – jednej z największej tajemnic ludzkości.

A.C. Crispin „Obcy 4 Przebudzenie”


Od dramatycznych wydarzeń w kolonii karnej na Fiorinie 161 minęło prawie dwieście lat, niebezpieczeństwo ze strony obcych zniknęło i ludzkość odetchnęła z ulgą. Jednak na dalekiej orbicie Plutona krąży ogromny statek badawczy „Auriga”, a na jego pokładzie grupa naukowców pod ochroną wojska prowadzi w tajemnicy eksperymenty naukowe, by odtworzyć zniszczony gatunek i uczynić z niego broń doskonałą. Droga do tego wiedzie przez wskrzeszenie Ellen Ripley.

Ripley pamięta jedynie własną śmierć. A mimo to żyje i odkrywa, że eksperyment zmienił zarówno ją, jak i istotę, którą w sobie nosiła. Wkrótce po tym, jak na „Auridze” ląduje statek przemytników z nietypowym ładunkiem, sytuacja wymyka się spod kontroli. Zmuszona połączyć siły z kosmicznymi renegatami i garstką ocalałych członków załogi, Ripley kolejny raz staje do walki. Znowu potwierdza się stara prawda, że największym zagrożeniem dla gatunku ludzkiego jest sam człowiek. I że – paradoksalnie – tylko człowiek jest jego nadzieją. Ostatnią nadzieją.

Herbert George Wells „Wojna Światów”


Klasyczna powieść science fiction była już kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie – zarówno jednostki, jak i całe społeczności – w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.

Ted Chiang „Historia twojego życia”


Książka jest zbiorem ośmiu opowiadań, w którym znajdziemy tekst będący inspiracją do filmu "Nowy początek". Autor zgłębia w nim historię językoznawczyni, która zostaje zatrudniona do pomocy w komunikacji z grupą kosmitów w celu poznania ich intencji. Chiang bada, w jaki sposób nasza konceptualizacja czasu i wiedza o przyszłości wpłyną na nasze teraźniejsze decyzje. Co by było, gdybyśmy postrzegali czas jako symultaniczny, a nie sekwencyjny?

Autor łącząc ze sobą złożoność innowacji technologicznych, nauki i potęgi ludzkiego umysłu. Styl pisania autora jest precyzyjny i bezpośredni. Często jego ton może przypominać bardziej naukowy dokument lub projekt badawczy niż fikcję literacką. Z tego względu polecam te opowiadania bardziej wytrawnym czytelnikom fantastyki naukowej.

Polecenia międzygalaktyczne zdecydowanie zasługują na drugą część, dlatego to nie koniec poleceń z tej serii. Jestem ciekawa, czy znacie te tytuły, napiszcie swoje ulubione powieści z kosmitami w tle!

 

 
 
 

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Źródło: https:

Acer Nitro 5. Co może budżetowy laptop z RTX 3050?

Dodano: 09.06.2022 15:56 | 41 odsłon | 0 komentarzyCzy warto kupić gamingowego laptopa z układem graficznym GeForce RTX 3050? Czy pozwoli on na komfortowe granie w rozdzielczości Full HD? Tego dowiecie się z recenzji laptopa Acer Nitro 5, który wyposażony jest właśnie w to GPU.

GeForce RTX 3050 to w tym momencie najtańsza karta graficzna NVIDII z serii RTX 30, która obsługuje Ray Tracing oraz DLSS. W swojej laptopowej wersji jest jeszcze trochę słabsza od desktopowego wydania, stąd niektórzy mogą zastanawiać się, czy GPU pozwala na komfortowe granie w rozdzielczości Full HD. Tak się składa, że na testy trafił do mnie gamingowy laptop Acer Nitro 5, który jest wyposażony w ten układ. Sprawdźmy, na co pozwala.

Acer Nitro 5 opinie test recenzja

Acer Nitro 5 – specyfikacja

Laptop Acer Nitro 5 dostępny jest w różnych specyfikacjach od tych najtańszych aż po niemal high-endowe. Do mnie trafiła akurat trochę słabsza konfiguracja z procesorem Intel Core i5-11400H, 8 GB pamięci RAM DDR4 3200 MHz oraz grafiką NVIDIA GeForce RTX 3050 z 4 GB pamięci VRAM (maksymalnie 65 W TGP). Już na papierze widać, że jest to propozycja budżetowa, dla osób które albo nie mają wysokich wymagań, albo nie dysponują odpowiednim budżetem, aby kupić coś droższego.

Poza tym laptop wyposażony jest w 15,6-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Wyświetlacza odświeża obraz z częstotliwością 144 Hz, więc pod tym względem gracze powinni być zadowoleni. Dodatkowo laptop ma dwa dyski – SK Hynix SSD NVMe o pojemności 512 GB oraz WD Blue HDD o pojemności 1 TB. Dzięki temu mamy do dyspozycji jeden szybki nośnik pod system operacyjny i najważniejsze programy i drugi, który pozwala na przechowywanie dużej liczby gier. To całkiem niezłe rozwiązanie, chociaż dyski talerzowe powoli odchodzą już do lamusa i wolałbym dwa półprzewodnikowe.

 • Ekran: matowy 15,6” IPS, Full HD (1920 × 1080), 144 Hz
 • Procesor: Intel Core i5-11400H (6 rdzeni, 12 wątków, do 4,5 GHz)
 • Układ graficzny: GeForce RTX 3050 4 GB (max. 65 W TGP)
 • Pamięć RAM: 8 GB DDR4 3200 MHz
 • Dysk: SSD M.2 SK Hynix 516 GB + WD Blue HDD 1 TB
 • Sieć: LAN 1 Gb/s + WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax
 • Kamera: Tak
 • Dźwięk: głośniki stereo
 • Porty: 2 × USB 3.2 Gen1, 1 × USB 3.2 Gen2, USB-C, HDMI, mini-jack 3,5 mm, RJ-45
 • Akumulator: litowo-jonowy, 2-komorowy (3733 mAh)
 • Zasilacz: 180 W (19,5 V / 9,23 A)
 • Wymiary: 363 × 262 × 24,3 mm
 • Masa: 2,13 kg
 • Cena: około 3999 zł

Źródło: https:

Firma Blue Origin zrealizowała swój piąty turystyczny lot w kosmos

Dodano: 05.06.2022 7:52 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Firma Blue Origin, należąca do amerykańskiego miliardera i prezesa Amazona Jeffa Bezosa, w sobotę zrealizowała swój piąty turystyczny lot w kosmos; na pokładzie statku znajdowało się sześć osób. Poprzedni lot odbył się w marcu.

Tagi: Blue
Źródło: https:

Książkowe wyspy, z których nie ma ucieczki

Dodano: 04.06.2022 12:41 | 42 odsłon | 0 komentarzySzukacie ciekawej książki? A co powiecie na powieści o tajemniczych wyspach, z których nie ma ucieczki?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co byście zrobili, gdybyście znaleźli się na bezludnej wyspie? Kto od dziecka zaczytywał się w „Przypadkach Robinsona Crusoe”, ten z pewnością wyobrażał sobie niezliczone przygody na opuszczonych plażach. Tym razem przychodzę do was z bezlitosną naturą i poczuciem braku ucieczki. Proponowane tytuły uwiężą czytelnika, owinął bezwzględną przyrodą, staną się celem ataku tubylców i tworów stworzonych przez szalonych naukowców. Zaopatrzcie się w koło ratunkowe i zapraszam do lektury!

Adrian McKinty „Wyspa”


Co powstanie z połączenia hipnotycznej, australijskiej przyrody z klaustrofobicznym poczuciem uwięzienia, gdzie królują zasady: oko za oko i ząb za ząb? Ekscytujący thriller, w którym rodzinne wakacje z dala od cywilizacji staną się walką o przetrwanie! 

Dwudziestoczteroletnia Heather poślubia owdowiałego chirurga, Toma Baxtera, ojca czternastoletnej Olivii i dwunastoletniego Owena. Kiedy głowa rodziny otrzymuje zaproszenie na konferencję medyczną w Melbourne, decydują się wspólnie spędzić czas wśród australijskiej przyrody. By pogłębić rodzinne relacje płyną promem na odludną, holenderską wyspę, która przyciąga niezwykłym krajobrazem i odległością od cywilizacji. Rodzina Baxterów wchodząc w głąb lądu nie spodziewa się na tej spalonej słońcem wyspie odegra się mrożąca krew w żyłach rodzinny koszmar. Adrian McKinty doskonale wplótł w akcję wielopokoleniową rodzinę tubylców, którzy nie cofnął się przed niczym, by egzekwować prawo do zemsty i własnej sprawiedliwości.

„Wyspa” to historia o rodzicielskiej sile, która rodzi się w przypadku zagrożenia życia dziecka i nagle bohaterowie powieści są w stanie poświęcić wszystko, aby je uratować. Zanurz się w mroczną naturę ludzkiego umysłu i sięgnij po tę wciągającą, pełną adrenaliny historię!

Michael Crichton „Jurassic Park”


Dzięki zaangażowaniu ekscentrycznego milionera na niewielkiej wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park, którego największą atrakcją są żywe dinozaury, sklonowane za sprawą DNA pozyskanego z krwi zatopionych w bursztynie owadów. Niestety stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli – dinozaury wydostają się na wolność i rozpoczynają polowanie na inne stworzenia oraz... ludzi.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku od tej książki Michaela Crichtona zaczęła się wielka, trwająca do dziś fascynacja prehistorycznym światem dinozaurów. Niewątpliwy udział miała w tym znakomita ekranizacja powieści w reżyserii Stevena Spielberga.

Bez względu na to, ile razy czytałam tę książkę, pióra Michaela Crichtona wciąż wywołuje u mnie dreszczyk emocji i mnóstwo ekscytacji. Autor doskonale wykorzystuje wiedzę medyczną i łączy ją z fantastycznymi elementem tworząc dinozaury jako bezwzględnych antagonistów. Klasyka!

Herbert George Wells „Wyspa doktora Moreau”


Kto lubi surrealistyczne koszmary, szalonych doktorów i niewypowiedziane pytania o naturę ludzką, odnajdzie się w tej historii napisanej w 1896 roku (bardzo zresztą odważnej jak na swój czas).

Edward Pendrick, jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec doktor Moreau oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora Moreau jest fizjologia – nieustannie pracuje nad krzyżowaniem rozmaitych gatunków zwierząt, wzbogacając je jednocześnie o ludzkie cechy. Te przerażające i makabryczne eksperymenty wkrótce wymykają się spod kontroli i na wyspie zaczyna się prawdziwy horror.

Współcześni czytelnicy bez trudu odkryją, że książka Herberta George’a Wellsa, mimo ponad 120 lat od czasu jej wydania, wciąż wydaje się niezwykle aktualna. W obliczu nowych odkryć z zakresu biotechnologii, technik klonowania i genetycznego modyfikowania organizmów, nabiera wręcz profetycznego charakteru. Wells po raz kolejny udowadnia, że rozwój nauki nie tylko daje ludzkości nadzieję na lepszą przyszłość, ale może wieść nasz gatunek na krawędź zagłady.

Który z tych tytułów zachęca was najbardziej? Polecicie mi coś w podobnym temacie?

 

 
 
 

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Źródło: https:

Książkowy Dzień Dziecka – tytuły, które pokochają najmłodsi!

Dodano: 28.05.2022 14:56 | 49 odsłon | 0 komentarzySzukacie prezentu na Dzień Dziecka? A co powiecie na książkę, która rozwinie ich horyzonty i zaszczepi ciekawość świata? Zainteresowani? To koniecznie sprawdźcie nasze rekomendacje!

1 czerwca to czas kiedy celebrujemy jeden z najradośniejszych dni w roku, zwracając szczególną uwagę na tych najmłodszych. To dzień świętowania i podkreślania, jak ważna jest codzienna praca dla ich dobra i rozwoju. Przychodzę do was z kilkoma propozycjami, które zdecydowanie wpadną w oko każdemu maluchowi, a żeby wam było wygodniej, podzieliłam książki na przedziały wiekowe! Szczęśliwego Dnia Dziecka!

1-5 lat

Sabine Bohlmann, „Tatusiu, czy dziesięć to dużo?”


Sabine Bohlmann opowiada poruszającą historię ojca i syna, napisana i ilustrowana z ogromną empatią.

Mały Wilczek zadaje Tacie Wilkowi bardzo dużo pytań. Czy jestem szybki? Czy jestem głośny? Czy jestem silny? To tylko kilka z nich. Tata na wszystko ma odpowiedź, ale wcale nie taką prostą. Świat jest przecież skomplikowany. Tylko jedno jest proste. Niezależnie od tego, czy Wilczek jest szybki, głośny czy silny, tata kocha go równie mocno!

Piękna opowieść o relacji dziecka i rodzica zilustrowana mistrzowsko przez Emilię Dziubak! „Tatusiu, czy dziesięć to dużo?” to podnosząca na duchu historia o ojcu i dziecku, o ciekawym małym wilku z mnóstwem ważnych pytań i jego mądrym ojcu, który zawsze znajdzie właściwą odpowiedź.

Astrid Lindgren „Przygody dzieci z ulicy Awanturników”


Odznaczona medalem Hansa Christiana Andersena za wkład w międzynarodową literaturę dziecięcą, Astrid Lindgren wciąż uczy i bawi najmłodszych czytelników. 

Lotta ma pięć lat i wraz z rodzicami i i starszym rodzeństwem mieszka na ulicy Awanturników. To niezwykle kreatywna i energiczna dziewczynka, która przezywając liczne przygody próbuje zrozumieć sens dorastania.

Zbiorowe wydanie dwóch książek o przygodach kapryśnej, upartej i pełnej fantazji Lotty: "Dzieci z ulicy Awanturników" oraz "Lotta z ulicy Awanturników", po raz pierwszy dostępne z kolorowymi ilustracjami Ilon Wikland.

Dale Elizabeth „Nic nie przestraszy misia”

Książkowy Dzień Dziecka – tytuły, które pokochają najmłodsi!

 

Urocza rodzinka misiów smacznie śpi w głębi lasu, kiedy nagle najmłodszy Malec niespodziewanie się budzi. Słysząc straszny ryk boi się, że jakiś potwór czai się między drzewami. Tata miś nie waha się ani przez chwilę i postanawia zaleźć sprawcę całego zamieszania. Pewność siebie taty misia zostanie jednak zachwiana, gdy członkowie rodziny po kolei zaczną znikać. Autorka ujawnia małemu czytelnikowi w jaki sposób się to dzieje i kontynuuje opowieść, aż do ujawnienia tego, co przestraszyło Malca na początku.

„Nic nie przestraszy misia” to idealna lektura na dobranoc dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Rodzina misiów gotowa jest na przygody, by odnaleźć właściciela groźnych ryków. Po drodze czeka ich kilka niespodzianek, które wywołają uśmiech na twarzy dziecka. Zakończenie jest zaskakujące i rozczulające. Paula Metcalf niezwykle ciepło oddała charakter leśnej jaskini, w której leży pięcioosobowa rodzinka Misiów. Las w środku nocy pełen jest stworzeń, malowany ciepłą paletą barw przypomina baśnie z dzieciństwa.

5-10 lat

Janosh „Ach, jak cudowna jest Panama”, „Idziemy po skarb”

 

Horst Eckert, znany jako Janosh jest pisarz literatury dziecięcej, który dodatkowo sam ilustruje swoje opowiadania. Dał się poznać całemu światu dzięki rezolutnemu duetowi, który od kilku dekad gości na naszych półkach. Zaradny Miś i odważny Tygrysek wyruszają w świat przygód i eksploracji zabierając małego czytelnika ze sobą.

„Ach, jak cudowna jest Panama” opowiada o wielkiej wyprawie przyjaciół, który wyławiają z rzeki skrzynkę pochodzącą z Panamy. Decydują się oni odnaleźć miejsce pachnące bananami, spotykając po drodze różne zwierzęta, doświadczając niespodziewanych przygód.

„Idziemy po skarb” opowiada, jak Miś i Tygrysek pragną odnaleźć wielki skarb myśląc, że właśnie on da im dużo szczęścia. Nic nie wygląda jednak tak, jak to sobie wyobrażają, gdyż po drodze spotka ich sporo niespodzianek. Czasami to, czego sobie bardzo życzymy wcale nie przyniesie tego, czego pragniemy.

Przygody tych dwóch bohaterów są ekscytujące, pełne odwagi i wzajemnego zaufania. Książki Janosha, dzięki dużym teksom i prostym ilustracjom czyta się bardzo dobrze i doskonale sprawdzają się w nauce czytania.

Luca Tortolini „Co to jest szkoła”


Luca Tortolini, pedagog, pisarz i scenarzysta, potrafi doskonale zanurzyć się w nieograniczony świat dziecka i za pomocą alegorii zaprasza nas do szkoły – tej fizycznej, która sadza nas w ławkach, by odkrywać geografię i matematykę, ale również tej metaforycznej i nieuchwytnej.

„Co to jest szkoła” to piękny hymn o dzieciństwie, które rozwija się, kiedy uczeń doświadcza, podlewa, dotyka, poznaje, współodczuwa. Z każdej strony bije cudowny pokój i odrobina nostalgii. Wiedza ożywa, kiedy uczestnicy - zwierzęta wspólnie siadają do ławek, wychodzą na przerwę, poznają nauczycieli. Autor w sposób refleksyjny pochyla się nad tym ważnym dla dziecka etapem życia, w którym każdy nauczyciel i przedmiot odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu tożsamości i przyszłości młodego czytelnika. „Co to jest szkoła” to bardzo dobra propozycja dla wszystkich przedszkolaków, by zacząć przygotowywać ich do tego wielkiego kroku.

Umberto Guidoni, Andrea Valente „Księżyc”


Księżyc od lat fascynował poszukiwaczy przygód i małych podróżników. W książce napisanej przez Umberto Guidoniego, pierwszego europejskiego astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, oraz Andreę Valente odkryjemy, jak z biegiem czasu zmieniały się relacje między człowiekiem a Księżycem. Od najbardziej pomysłowych legend po odkrycia, które zrewolucjonizowała nauka, od misji kosmicznych po osiągnięcia technologiczne, które pozwalają nam dowiedzieć się więcej o naszym niezwykłym satelicie.

Wyrusz w niezwykłą podróż i odkryj naszego jedynego naturalnego satelitę. Poznaj związane z nim mity i legendy, filmy, powieści i piosenki. Zajrzyj na ciemną stronę Księżyca, zbadaj, jak przebiegają jego zaćmienia i jaki wpływ ma na życie na Ziemi. A potem, nie wychodząc z domu, weź udział w programie Apollo i poleć na Księżyc! Kto wie, może właśnie ty już niedługo będziesz zakładać bazy na orbicie Księżyca i budować kosmiczne windy? (ze strony wydawcy)

11-15 lat

Linn Skaber „Młodość. Wyznania nastolatków”


Linn Skaber w swojej debiutanckiej książce „Młodość. Wyznania nastolatków” oddaje głos młodym ludziom, którzy otwierają przed czytelnikiem swój świat. Niewiele jest tu tematów tabu, a kwestie, takie jak samotność, choroba rodzica, smutek i śmierć poruszane są z użyciem wyobraźni i nieograniczonej kreatywności młodych dorosłych. Prócz niezwykłych ilustracji, mamy tutaj cytaty, wewnętrzne monologi, snucie historii i doskonałe alegorie. Widzimy tutaj nastoletnie niepokoje związane z trudnymi decyzjami i burzą hormonów.

Nie mogłabym nie wspomnieć o fenomenalnych ilustracjach Lisy Aisato, która podąża za wyznaniami młodych ludzi, doskonale oddając im głos. Kolory przesiąknięte są młodzieńczym nastrojami, każdy obraz mógłby opowiedzieć swoją własną historię. Niektóre ilustracje są zabawne, a niektóre bolesne, jak jeden, obrazujący rozłąkę dwóch przyjaciółek, gdzie jedna z nich staje się popularna na Instagramie, a druga lajkuje jej treści, by móc zostać ponownie dostrzeżoną.

Terry Prachett „O jaskiniowcu, który podróżował w czasie”


Wspaniale, że Terry Prachett zdecydował się zebrać swoje opowiadania dla młodszych czytelników. Sposób, w jaki przeplatają się one ze sobą tworząc astronomiczną przygodę dla małych podróżników zachwyca i cudownie rozbawia. „O jaskiniowcu, który podróżował w czasie” to opowiadania, które pod zabawną warstwą graficzną i przygodową niosą w sobie bardzo uniwersalne przesłanie sięgania po marzenia i wzbudzenie sobie odwagi do odkrywania tego, co nieznane.

To niezwykłe, jak wyobraźnia potrafi zabrać nas w najdalsze podróże nieograniczone czasem i przestrzenią. Autor zabiera młodych odkrywców na księżyc, poznamy niezwykły komputer Mark 1, który wygląda jakby został zbudowany ze starych pralek. Polubimy się z Panem Serołapkiem i jego arką, poznamy historię w połowie prawdziwą, w połowie niewiarygodną i weźmiemy udział w wielgachnej bitwie pogodowej. Wszystko to w graficznej oprawie z szalonymi ilustracjami i pogrubionymi fragmentami, które czyta się fantastycznie.

Jaka jest twoja ulubiona książka z dzieciństwa? Masz do jakiegoś tytułu wyjątkowy sentyment?

 

 
 
 

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Źródło: https:

Obiecywali i nie dali. Nowe PlayStation Plus już budzi kontrowersje

Dodano: 25.05.2022 11:14 | 31 odsłon | 0 komentarzy


Obiecywali i nie dali. Nowe PlayStation Plus już budzi kontrowersje

Nowa wersja PlayStation Plus zadebiutowała na pierwszych rynkach azjatyckich. Usługa już teraz budzi kontrowersje, bo nie spełnia obietnic.

, która ma być odpowiedzią na Xbox Game Pass, zadebiutowała w pierwszych azjatyckich państwach. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Malezji, Singapuru, Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii, Indonezji oraz Hongkongu. Jednak nie są specjalnie zadowoleni.

PlayStation nie umie w komunikację

Gdy nowe pakiety PlayStation Plus zostały zapowiedziane, Sony obiecało w sumie około 700 gier. Aż 400 z nich z PS5 i PS4 miało być dostępnych już na drugim poziomie abonamentu. Później . Wszyscy byli pewni, że ostatecznie gier będzie tyle, ile początkowo obiecywano.

Szkoda, że rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Nie ma 700 gier w najwyższym pakiecie. Nie ma też 400 gier z PlayStation 5 i PlayStation 4. Usługa zadebiutowała w Azji z około 230 produkcjami. To zaledwie 30% tego, co obiecywało Sony. Tych z PS4 i PS5, które zapewne interesują najwięcej osób, nie ma nawet 200. Odnoszę wrażenie, że zawiodła tutaj komunikacja, która nie była dostatecznie klarowna.

PlayStation Plus 700 gier
Oficjalny Blog PlayStation obiecuje ponad 700 gier w lipcu

Jasne, PlayStation uprzedzało, że lista tytułów będzie aktualizowana, ale tytuł na oficjalnym blogu wyraźnie mówi o ponad 700 grach w momencie startu usługi. Pozostaje mieć nadzieję, że Japończycy ostatecznie dotrzymają słowa i rzeczywiście gier będzie aż tyle, gdy usługa trafi do Europy, w tym do Polski. W naszym kraju ma zadebiutować mniej więcej za 2 miesiące - 22 lipca.

Ceny za poszczególne pakiety PlayStation Plus w Polsce to:

 • PS Plus Essential — 37 zł miesięcznie / 100 zł za 3 miesiące / 240 zł za 12 miesięcy
 • PS Plus Extra — 58 zł miesięcznie / 165 zł za 3 miesiące / 400 zł za 12 miesięcy
 • PS Plus Premium — 70 zł miesięcznie / 200 zł za 3 miesiące / 480 zł za 12 miesięcy

Źródło: https:

Rusza WP PAY - płatności online dla sklepów na WordPress

Dodano: 24.05.2022 10:36 | 53 odsłon | 0 komentarzy


Startuje WP PAY, system płatności przeznaczony specjalnie dla sklepów online wykorzystujących technologię WooCommerce. Nowe rozwiązanie, które powstało dzięki współpracy firm WP Desk i Blue Media, skierowane jest do przedsiębiorców, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał platform sprzedażowych na platformie WordPress.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone