czwartek, 06 października 2022 r.  Imieniny: Artura, Fryderyki, Petry
Wiadomości z tagiem Celna  RSS
Najnowsze rozwiązania w zakresie informatyzacji uczelni wyższych

Dodano: 05.10.2022 15:23 | 23 odsłon | 0 komentarzy


Zapraszamy na organizowaną przez GigaCon konferencję „IT w Uczelniach”. Wydarzenie odbędzie się online 20 października br. Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych rozwiązań w zakresie informatyzacji uczelni  wyższych.

Źródło: https:

NASA szykuje się na eksplorację Tytana. Wyśle tam wkrótce pojazd

Dodano: 04.10.2022 17:48 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Człowiek coraz prężniej działa w kosmosie i eksploruje planety. Trzeba jednak przyznać, że na razie nie zajmują się tym ludzie, lecz specjalne maszyny.

Człowiek może pochwalić się już kilkoma ważnymi osiągnięciami w zakresie eksploracji kosmosu. Udało nam się wystrzelić kilka teleskopów, którymi patrzymy w odległe zakątki naszej galaktyki, umieściliśmy stację kosmiczną na orbicie, wylądowaliśmy na Księżycu i badamy Marsa za pomocą sond i łazików. Ambicje jednak nie maleją, a NASA planuje rozpocząć badanie Tytana.

Tytan to kolejny cel NASA?

Tytan jest największym naturalnym satelitą Saturna i zarazem jedynym Księżycem w Układzie Słonecznym, który jest otoczony gęstą atmosferą. Co więcej, tylko na powierzchni Tytana udało się odkryć zbiorniki cieczy (metanu). Nic zatem dziwnego, że jest to planeta, która budzi zainteresowanie naukowców.

Pomysł eksploracji Tytana nie jest wcale taki nowy. Już w 2017 roku o tym dyskutowano. Na początku projekt Dragonfly miał zostać rozpoczęty w 2026 roku, lecz z czasem przesunięto start na 2027 rok. Misja polega na wysłaniu na powierzchnię Tytana drona o konstrukcji wiropłata z ośmioma wirnikami. Celem maszyny będzie zbadanie procesów chemicznych zachodzących w atmosferze i poszukanie śladu prostych form życia.

Do niedawna nie wiadomo było jeszcze, gdzie dokładnie ma wylądować kapsuła dla najbardziej optymalnego efektu. Teraz już wiemy, że naukowcy planują, by lądownik opadł na pole wydmowe Shangri-la w pobliżu krateru Selk. wskazują sześć konkretnych części tego regionu i sugerują, że jest to miejsce prawdopodobnie pokryte wydmami i pokruszonym, oblodzonym podłożem, co tworzy świetne warunki do badań.

 
 

Źródło: https:

Startuje nowy operator – Fonia. Oferuje darmowe usługi za oglądanie reklam

Dodano: 30.09.2022 18:50 | 25 odsłon | 0 komentarzy


Startuje nowy operator – Fonia

Ruszył nowy operator wirtualny – Fonia. Choć rynek MVNO jest już w Polsce mocno nasycony, to firma chce przyciągnąć klientów nietypowym modelem działania. Oferuje darmowe usługi w zamian za wyświetlanie reklam i kuponów rabatowych.

Doniesienia o tym, że do wejścia na rynek szykuje się nowy operator MVNO, Fonia, pojawiały się już od początku lipca, gdy firma zaczęła zamieszczać w mediach społecznościowych dość enigmatycznie reklamy zbliżającej się usługi. Dostrzegli to już .

Fonia wystartowała – wszystko za prawie darmo

Dziś wszystko się już wyjaśniło, a operator oficjalnie rozpoczął działalność. Za wszystkim stoi warszawska spółka Fonia Telecom Sp. z o.o. Nowy MVNO korzysta z infrastruktury Polkomtela.

Fonia oferuje nielimitowane i darmowe usługi – połączenia, SMS-y, MMS-y i internet 5G. W zamian jednak trzeba zgodzić się na wyświetlanie reklam i kuponów rabatowych. Oferta skierowana jest do użytkowników indywidualnych, ale także do firm.

Przeciętny użytkownik smartfona ogląda około 4000 reklam dziennie. Dlaczego więc robić to za darmo? Fonia to pierwszy operator komórkowy, który w zamian za wyświetlanie reklam oraz kuponów rabatowych oferuje darmowe usługi telekomunikacyjne. Na ekranie telefonu wyświetlane są reklamy, które nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu telefonu, a dzięki którym opłaty za usługi są równe 0 zł

 – przekonuje firma na swojej stronie.

Jest jednak pewien koszt na start – jednorazowa opłata za aktywację karty SIM wynosi 49 zł. Operator pobiera także dodatkowe opłaty za korzystanie z usług o podwyższonej płatności, w szczególności za roaming oraz połączenia i SMS/MMS-y międzynarodowe.

Operator oferuje nowe numery lub przenoszone z innych sieci oraz abonament na czas nieokreślony. Żeby skorzystać z usług Fonii, należy wejść na stronę operatora – https://fonia.app – zarejestrować się, zawierając tym samym umowę i zainstalować aplikację (dostępną dla Androida i iOS). Jest ona niezbędna do działania usługi, co ujmuje regulamin:

§ 3. 3. Klient zyskuje dostęp do Usług bez opłat dzięki aktywnemu korzystaniu z Aplikacji. Celem utrzymania stałego dostępu do Usług Aplikacja musi być cały czas aktywna.

W razie odinstalowania aplikacji lub zakłócenia jej działania operator zastrzega sobie prawo do zawieszenia lub ograniczenia świadczenie usług na 30 dni albo wręcz rozwiązanie umowy.

Interesujący jest też jeszcze jeden punkt z regulaminu:

§ 9. 7. Klient może korzystać z Aplikacji oraz Karty SIM wyłącznie za pośrednictwem Urządzenia mobilnego. Niedozwolone jest przekładanie Karty SIM do innego urządzenia mobilnego, które nie służy do wykonywania połączeń głosowych, transmisji danych oraz które uniemożliwia wyświetlanie reklam. 

Spółka w dodatkowy sposób zachęca do własnej aplikacji – jej instalacja nie tylko umożliwi korzystanie ze wszystkich usług telekomunikacyjnych Fonii, ale także daje dostęp do usługi cashbacku i kuponów rabatowych, z którym mogą skorzystać abonenci.

Choć przedsięwzięcie wywołuje wiele pytań, a u najbardziej podejrzliwych zapala się czerwona lampka, Fonia przekonuje, że już odniosła sukces. Na swoim facebookowym profilu operator napisała, że usługa spotkała się z wielkim zainteresowaniem klientów, co miało spowodować problemy techniczne:

Wasze zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania! Liczba przeniesionych numerów i nowych kart SIM zaskoczyła nawet największych optymistów w naszym zespole. W imieniu przeciążonych serwerów przepraszamy wszystkich, którzy w ostatnich godzinach nie mogli złożyć zamówienia.

Fonia na facebooku

Szczegóły oferty Fonii zawiera poniższy regulamin i cennik.

[ANKIETA:1425]

 
 

Źródło: https:

NVIDIA DLSS 3 zaskakuje. Wydajność rośnie nawet 5-krotnie

Dodano: 29.09.2022 8:03 | 16 odsłon | 0 komentarzy


NVIDIA DLSS 3 zaskakuje. Wydajność rośnie nawet 5-krotnie

Po raz kolejny poznaliśmy możliwości techniki NVIDIA DLSS 3. Wzrost wydajności jest niesamowity. W niektórych przypadkach nawet 5-krotny.

NVIDIA DLSS to technika skalowania obrazu, która wykorzystuje uczenie maszynowe. W dużym skrócie karta graficzna generuje obraz w niższe rozdzielczości, a ten następnie jest skalowany przez odpowiednie algorytmy do wyższej rozdzielczości. Celem jest uzyskanie jak największego wzrostu wydajności bez zauważalnej straty jakości obrazu.

NVIDIA DLSS 3 pokazuje pazur

Już pierwsze wersje DLSS radziły sobie bardzo dobrze, oferując — w zależności od ustawień — kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent poprawy pod względem liczby wyświetlanych klatek na sekundę.

Jednak wraz z premierą kart graficznych GeForce RTX 40 zadebiutuje nowa wersja tego rozwiązania, czyli , a teraz otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie.

Tym razem testy NVIDIA DLSS 3 przeprowadził serwis Digital Foundry. Nie tylko zdobyli oni kartę graficzną GeForce RTX 4090, ale dodatkowo zyskali dostęp do Cyberpunk 2077, Marvel's Spider-Man Remastered oraz Portal RTX w wydaniach, które obsługują nową wersję Deep Learning Super Sampling.

Na 30-minutowym wideo możemy zobaczyć porównanie natywnej rozdzielczości 4K z NVIDIA DLSS 2 oraz NVIDIA DLSS 3. W przypadku najnowszej wersji wzrost wydajności jest nawet 5-krotny. Tak dużą poprawę udało się uzyskać w grze Portal RTX, chociaż przy ustawieniach "performance", które zazwyczaj przekładają się na zauważalny spadek jakości obrazu. Jednak na udostępnionych materiałach kompletnie tego nie widać.

NVIDIA DLSS 3 zapowiada się bardzo dobrze. Jeśli wzrost wydajności będzie tak duży, a spadek jakości obrazu niezauważalny, to Zieloni mają naprawdę mocnego asa w rękawie.

Źródło: https:

Kosmiczna spółka SatRev pomoże w budowie sieci światłowodowych

Dodano: 27.09.2022 12:29 | 19 odsłon | 0 komentarzy


SatRev UKE światłowody

SatRev podpisał z Urzędem Komunikacji Elektronicznej list intencyjny w zakresie przygotowania systemu wspomagania przebiegu kabli światłowodowych z algorytmem automatycznej analizy zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości.

Celem przygotowywanego przez nas systemu będzie wspieranie, aktualnie stosowanych w budownictwie infrastrukturalnym, rozwiązań poprzez detencję niewidocznych na tradycyjnych mapach obiektów naziemnych. Dzięki wykorzystaniu danych satelitarnych i algorytmu detekcji będziemy w stanie istotnie obniżyć koszty budowy nowych sieci światłowodowych. Podpisany z UKE list intencyjny dowodzi, jak istotne znaczenie w realizacji kluczowych dla bezpieczeństwa kraju projektów ma wykorzystanie danych pochodzących z satelitów.

– powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev

 
 

Przygotowywany przez SatRev system opierać się ma na analizie zdjęć satelitarnych i istniejących bazach danych obiektów topograficznych, z których zostaną wyodrębnione obiekty stwarzające trudność w budowie nowych linii światłowodowych. W ramach realizacji projektu, spółka odpowiedzialna będzie między innymi za opracowanie algorytmu detekcji obiektów naziemnych z wykorzystaniem ML i AI oraz przetestowanie jakości detekcji na wysokorozdzielczych zdjęciach satelitarnych z uwzględnieniem specyfiki różnych lokalizacji na terenie Polski.

Efektem końcowym projektu ma być dostarczenie prostego i intuicyjnego webowego interfejsu, który umożliwi UKE wykonanie wszystkich niezbędnych czynności w celu wyznaczenia najlepszej trasy pod inwestycję światłowodową.

Aktualnie doprecyzowujemy nasze wzajemne potrzeby w ramach realizacji projektu oraz możliwego zakresu wykorzystania wskazanego systemu wspomagania. Co ważne, identyfikujemy również możliwość wspólnego prowadzenia projektów, które finansowane byłyby ze środków zewnętrznych.

– dodał prezes SatRev

 
 

Źródło: https:

Carrefour z szaloną nowością. Lepiej patrz, gdy chodzisz po sklepie

Dodano: 26.09.2022 15:01 | 22 odsłon | 0 komentarzy


Carrefour z szaloną nowością. Lepiej patrz, gdy chodzisz po sklepie

Teraz nie musisz sam zdejmować napoju z półki. W sieci Carrefour pojawią się specjalne roboty, które cię w tym wyręczą. Dwa z nich już teraz pracują w centrach handlowych Westfield Arkadia oraz Galeria Wileńska w Warszawie.

Technologia gna do przodu i nie ogląda się za siebie. Już nic nie jest takie samo, jak było jeszcze dwie dekady temu. Teraz nawet robienie zakupów zostanie zrewolucjonizowane. W sklepach sieci Carrefour pojawiają się roboty, które przywiozą klientom produkty. Na razie dotyczy to wyłącznie marek Pepsi i Lay's, lecz jest to ważny krok w kierunku wdrożenia takich rozwiązań na stałe i na większą skalę.

eRobot Kerfuś zawitał do Carrefoura

eRoboty „Kerfuś” opatrzone logiem marek Pepsi oraz Lay’s zachęcają klientów Carrefour do zakupu napojów i chipsów. Sprzedaż produktów nie jest ich jedynym zadaniem. Bardziej od tego liczy się to, by również zaciekawić konsumentów robiących zakupy i zachęcić ich do wejścia w interakcję z robotem. "Kerfusie" są w pełni bezpieczne i zatrzymują się przed klientem bez kolizji dzięki specjalnie zaprojektowanym czujnikom.

Celem Carrefour jest stałe podnoszenie komfortu zakupów naszych klientów. W tym celu wdrażamy innowacyjne narzędzia sprzedażowe oraz promocyjne. Nowe interaktywne eRoboty “Kerfuś” to kolejny z przykładów innowacji w polskim handlu, który wprowadziliśmy, aby poszerzyć doświadczenia zakupowe konsumentów. Poprzez interakcję eRobotów z kupującymi budujemy pozytywne skojarzenia klientów z promowanymi markami, a także realnie wspieramy sprzedaż, bo promowane produkty są na wyciągnięcie ręki

− powiedział Sylwester Mroczek, Manager Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych w Carrefour Polska.

Nie da się ukryć, że obecność mobilnych robotów w sklepach sieci Carrefour jest działaniem głównie marketingowym. Współpracujące firmy nie są jeszcze w stanie ocenić potencjału tego typu rozwiązania w sprzedaży produktów. To, czy w przyszłości zobaczymy więcej takich maszyn w sklepach może właśnie zależeć od tego, czy eRoboty "Kerfuś" będą cieszyć się zainteresowaniem klientów. 

 
 

Źródło: https:

Francja wyda miliardy euro na podbój kosmosu

Dodano: 24.09.2022 2:37 | 23 odsłon | 0 komentarzy


Francja wyda miliardy na podbój kosmosu

Francja wyda miliardy euro na podbój kosmosu. Zapowiedziała to premier Elisabeth Borne. Celem jest uniezależnienie się od USA.

Francja bardzo konsekwentnie opowiada się za europejską niezależnością od USA. Dotyczy to również dziedziny technologii. Szczególnym obszarem zainteresowania Paryża jest kwestia kosmosu. Nie jest to żadna nowość. Siedziba Europejskiej Agencji Kosmicznej znajduje się w Paryżu, a Francja odpowiada za 25% finansowania agencji. Większość kandydatów na kosmonautów jest również z Francji. Kluczowym europejskim producentem na rynku jest francuska firma ArianeGroup.

Francja poważnie traktuje kwestię kosmosu

Podległa prezydentowi Emmanuelowi Macronowi premier Elisabeth Borne zapowiedziała duże zwiększenie wydatków na podbój kosmosu. W przeciągu najbliższych trzech lat Francja wyda na ten cel 9 miliardów euro. To o 25% więcej niż przez ostatnie trzy lata. Część z pieniędzy zasili co prawda agencję ESA, ale większość trafi do własnej francuskiej agencji CNES

Absolutnym priorytetem Francji jest uniezależnienie się od NASA. Szczególnie chodzi o wynoszenie na orbitę. Wspominali o tym nie tylko urzędnicy, ale i francuscy kosmonauci. Możemy się zatem spodziewać zwiększenia wysiłków mających to na celu.

 
 

Źródło: https:

TikTok chce być jak Instagram. Za kilka dni rusza TikTok Now

Dodano: 15.09.2022 15:57 | 28 odsłon | 0 komentarzy


TikTok nowa funkcja TikTok Now

TikTok zapowiedział uruchomienie nowej przestrzeni, która ma pobudzać kreatywność i pozwolić na tworzenie angażujących treści. Nowość będzie dostępna zarówno na platformie serwisu, jak i w nowej aplikacji TikTok Now.

TikTok Now to nowa funkcja tego popularnego serwisu społecznościowego, dzięki której jego użytkownicy będą mogli dzielić się ze swoimi znajomymi tym, co robią w danym momencie robią. Ma to im pomóc w pogłębieniu wzajemnych relacji. Posłużą do tego specjalne przypomnienia o nagraniu 10-sekundowego filmu lub udostępnieniu zdjęcia z miejsca, w którym w danym momencie znajduje się użytkownik, uchwytywane jednocześnie tylnym i przednim aparatem.

 
 

Usługa TikTok Now będzie dostępna w Polsce od 19 września 2022 roku. Użytkownicy będą mogli z niej korzystać na dwa sposoby – pobierając nową aplikację TikTok Now (dostępną od 19 września) lub bezpośrednio na platformie TikTok (od 20 września).

Celem TikToka jest wspieranie użytkowników w tworzeniu autentycznych i angażujących treści, dbając przy tym o ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. TikTok nieustannie ewoluuje i zapewnia swojej społeczności kolejne narzędzia polepszające ich doświadczenia związane z platformą. TikTok Now to zupełnie nowa przestrzeń do dzielenia się swoimi treściami i pokazywania siebie w zupełnie inny sposób. Jestem przekonana, że nasza najnowsza funkcja, wspierana także poprzez dedykowaną aplikację, spotka się z entuzjazmem miliardowej społeczności TikToka na całym świecie, także w Polsce.

– powiedziała Paula Kornaszewska, Head of Operations TikTok CE

TikTok Now screens

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jak informuje TikTok, aplikacja TikTok Now została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie i prywatności społeczności skupionej na tej platformie. Twórcy korzystający z nowej funkcji będą mieć kontrolę nad tym, kto może oglądać i komentować udostępniane przez nich treści. TikTok wdrożył ponadto odpowiednie ustawienia wiekowe dotyczące konkretnych interakcji z publikowanymi materiałami:

  • konta osób poniżej 16 roku życia, które założą profil w aplikacji TikTok Now, tak jak w przypadku całej platformy TikTok, będą domyślnie ustawione jako prywatne,
  • opcje komentowania dostępne dla najmłodszych użytkowników (13-15 lat) będą ograniczone jedynie dla ich znajomych,
  • treści osób poniżej 18 roku życia nie będą udostępniane w kanale „Odkryj”,
  • osoby pełnoletnie będą mogły udostępniać treści wspólnym znajomym oraz szerszej społeczności aplikacji wybierając odpowiednie ustawienia prywatności.

 
 

Źródło: https:

Artemis 1. NASA podała kolejne daty. Tym razem uda się start?

Dodano: 15.09.2022 11:50 | 22 odsłon | 0 komentarzy


Misja Artemis jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych aktualnie przez NASA. Celem projektu jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc. Start pierwszej fazy misji, czyli Artemis 1 został już kilkukrotnie przełożony. Kiedy możemy spodziewać się ponownej próby?

Artemis 1 to zaledwie pierwszy etap misji, której celem jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc. Podczas tego etapu, na pokładzie statku kosmicznego Orion znajdą znajdą się trzy manekiny. Według planu, statek ma dolecieć na odległość około 100 kilometrów od Księżyca i orbitować wokół niego zbierając jednocześnie potrzebne dane. Dopiero podczas kolejnego startu manekiny zostaną zastąpione przez astronautów.

Artemis 1 - kiedy start?

Pierwsze podejście do wystrzelenia rakiety Space Launch System odbyło się 29 sierpnia. Niestety, podczas przygotowywania rakiety do startu, pojawiło się wiele problemów technicznych. Wiele z nich udało się naprawić na bieżąco, lecz zrezygnowano ze startu. Wystrzelenie rakiety zostało wstrzymane ze względu na nieprawidłowe działanie czujnika temperatury, który błędnie wskazywał temperaturę o 20 stopni wyższą niż jest to wymagane do prawidłowego działania silnika. 

NASA na bieżąco aktualizuje grafik i już wiemy, kiedy odbędzie się następna próba wystrzelenia rakiety SLS wraz ze statkiem Orion. Zanim do tego dojdzie, agencja zaplanowała test demonstracyjny na 21 września. To od niego będzie zależeć, czy start nie zostanie ponownie przesunięty. Jeśli jednak wszystko wtedy pójdzie zgodnie z planem, to start odbędzie się 27 września. Wtedy będzie 70 minutowe okienko trwające od 17:37 czasu polskiego. NASA zarezerwowała również awaryjną datę - 2 października.

 

Źródło: https:

Mapy Google kokietują Polaków. Tak pojedziesz taniej

Dodano: 07.09.2022 9:07 | 26 odsłon | 0 komentarzy


Mapy Google kokietują Polaków. Tak pojedziesz taniej

Mapy Google zostały wzbogacone w Europie, w tym także w Polsce, o nową funkcję, która pozwoli nam oszczędniej podróżować samochodem.

Mapy Google od dzisiaj w aż 40 krajach europejskich, w tym także w Polsce, pozwalają wyznaczać trasy przyjazne dla środowiska. Co to oznacza? Nawigacja będzie w stanie tak wyznaczyć trasę, aby — w zależności od rodzaju spalanego przez samochód paliwa — była możliwie oszczędna.

Mapy Google pozwolą zaoszczędzić paliwo

Sama funkcja nie jest niczym nowym, bowiem już kilka miesięcy temu pojawiła się u wybranych użytkowników, ale teraz debiutuje oficjalnie i u wszystkich. Założenie jest niezwykle proste. Mapy Google mogą wyznaczać trasę w zależności od posiadanego samochodu. Celem jest jak najniższe spalanie lub zużycie energii w przypadku modeli elektrycznych. W teorii nawigacja może z punktu A do punktu B wyznaczyć inną trasę dla samochodu na benzynę i inną dla diesla.

Funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska już przynosi korzyści. Szacuje się, że od momentu wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, funkcja pomogła zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów.

- czytamy w informacji prasowej.

Google jako przykład w naszym kraju podaje trasę z Warszawy do Łodzi. Standardowo zajmuje ona około 1,5 godziny. Po włączeniu funkcji "preferuj najniższe spalanie" czas jazdy wydłuży się o zaledwie 9 minut, ale nowa trasa pozwoli zaoszczędzić nawet do 30 proc. paliwa. Jak to możliwe? Google twierdzi, że do estymacji korzysta między innymi z danych Europejskiej Agencji Środowiska.

Zła informacja jest taka, że nowa funkcja nie trafi do wszystkich użytkowników tego samego dnia. Oficjalnie debiutuje dzisiaj, ale pełna implementacja może zająć kilka dni, a nawet tygodni. Dlatego, jeśli jeszcze nie macie tego u siebie, to nie ma powodów do paniki. Wystarczy poczekać.

 M
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone