Europoejsko-chiński podbój kosmosu nie wypali. Powodem polityka
Dodano: 03.02.2023 13:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy

Można było odnieść wrażenie, że Europejska Agencja Kosmiczna ma coraz lepsze stosunki z Chinami. Rozpoczęto nawet przygotowania do wysłania astronautów z ESA na Chińską Stację Kosmiczną. Jednak tak się nie stanie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong jakiś czas temu została ukończona i jest w pełni funkcjonalna. Jej kompletowanie w kosmosie rozpoczęło się w 2021 roku, gdy na orbitę został wystrzelony moduł Tianhe. Projekt został zakończony w październiku 2022 roku wraz z montażem ostatniego modułu Mengtian. Tiangong gościła już cztery misje załogowe i pojawiało się podejrzenie, że już wkrótce na jej pokład mogą trafić astronauci z Europy.
Europejczycy jednak nie trafią na Tiangong
mogliśmy przeczytać, że współpraca między ESA i China Manned Space Agency zakłada, że od 2022 roku na Chińską Stację Kosmiczną będą latać również astronauci z Europy. W tym celu w 2016 roku chiński astronatua Ye Guangfu wziął udział kursie jaskiniowym organizowanym przez ESA na włoskiej Sardynii. Rok później, Samantha Cristoforetti i Matthias Maurer z ESA wzięli udział w trwającym dziewięć dni szkoleniu przetrwania z 16 tajkonautami na Morzu Żółtym, w pobliżu nadmorskiego miasta Yantai.
Wszystkie szkolenia i nauka języka miały finalnie doprowadzić do tego, że europejsko-chińska załoga trafi razem na Chińską Stację Kosmiczną. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat plany uległy zmianie. Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher oświadczył, że agencja jest aktualnie zbyt zajęta działaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by zaangażować się w inne projekty.
W tej chwili nie mamy ani budżetowego, ani politycznego, powiedzmy, zielonego światła ani zamiaru zaangażowania się w drugą stację kosmiczną — czyli udział w chińskiej stacji kosmicznej
- oświadczył Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA.
Źródło:
https:
| Apple zakończył kwartał ze spadkami. Tylko usługi sprzedały się lepiej
Dodano: 03.02.2023 9:39 | 14 odsłon | 0 komentarzy

Firma Apple ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku, czyli pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023. Po raz pierwszy od dawna gigant musiał się pogodzić ze spadkami w ujęciu rocznym, co było efektem słabszej sprzedaży sprzętu. W pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego, zakończonym 31 grudnia 2022 roku (czyli czwartym kwartale kalendarzowego roku 2023), Apple wypracował łączny przychód w wysokości 117,154 mld dolarów. Wynik ten był lepszy niż kwartał wcześniej, ale jednocześnie o 5,5% słabszy niż rok wcześniej. Stało się tak z powodu słabszej sprzedaży smartfonów, komputerów oraz urządzeń z kategorii elektronika noszona.
Ponieważ wszyscy nadal poruszamy się w wymagającym środowisku, jesteśmy dumni z naszej najlepszej oferty produktów i usług w historii, i jak zawsze, koncentrujemy się na perspektywie długoterminowej i przewodzimy naszym wartościom we wszystkim, co robimy. W grudniowym kwartale osiągnęliśmy ważny kamień milowy i z przyjemnością informujemy, że mamy teraz ponad 2 miliardy aktywnych urządzeń w ramach naszej rosnącej bazy.
– powiedział Tim Cook, CEO Apple'a
Apple odnotował również spadek zysku netto, który wyniósł 29,998 mld dolarów. To o 13,4% mniej niż rok wcześniej.
Działem, który w amerykańskim koncernie miał się dobrze, były usługi. W tym przypadku przychód w ujęciu rocznym wzrósł o 6,4% do 20,766 mld dolarów.
Ustanowiliśmy rekord przychodów w naszej działalności usługowej w wysokości 20,8 miliarda USD i pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego i znacznych ograniczeń podaży, zwiększyliśmy całkowite przychody firmy w oparciu o stałą walutę. Wygenerowaliśmy 34 miliardy dolarów przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej i zwróciliśmy akcjonariuszom ponad 25 miliardów dolarów w kwartale, jednocześnie kontynuując inwestycje w nasze długoterminowe plany rozwoju.
– dodał Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple'a
Na czym i gdzie zarabia Apple?
Firma Apple najwięcej zarabia na iPhone'ach, które w minionym kwartale odpowiadały za 56% całkowitego przychodu, wypracowując 65,775 mld dolarów. Kwota ta była jednak o 8,2% niższa niż w ostatnich miesiącach 2021 roku. W przypadku innych produktów giganta z Cupertino, wyglądało to tak:
- Mac – 7,735 mld dolarów (-28,7%),
- iPad – 9,396 mld dolarów (+29,6%),
- Wereables, Home and Accessories – 13,482 mld dolarów (-8,3%),
- Services – 20,766 mld dolarów (+6,4%).
Przychody Apple'a spadły we wszystkich regionach świata:
- Ameryki – 49,278 mld dolarów (-4,3%),
- Europa – 27,681 mld dolarów (-7,0%),
- Chiny + Hongkong + Makao + Tajwan (Greater China) – 23,905 mld dolarów (-7,3%),
- Japonia – 6,755 mld dolarów (-5,0%),
- pozostała część Azji i Pacyfiku – 9,535 mld dolarów (-2,8%).
Dodatkowe informacje można znaleźć (PDF).
Źródło:
https:
| Serwis Lionsgate+ na telewizorach marki Samsung
Dodano: 01.02.2023 20:44 | 1 odsłon | 0 komentarzy
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Brazylii, Meksyku, Argentyny, Chile i Kolumbii, którzy posiadają telewizory Samsung z systemem operacyjnym Tizen mogą zainstalować już aplikację Lionsgate+. To efekt umowy serwisu streamingowego z południowokoreańskim koncernem.
Źródło:
https:
| Jak Stany Zjednoczone chcą odciąć Chiny od chipów?
Dodano: 29.01.2023 14:04 | 2 odsłon | 0 komentarzy
Bloomberg donosi, #x17C;e administracja Bidena osi#x105;gn#x119;#x142;a porozumienie z Niderlandami oraz Japoni#x105; w sprawie ograniczenia dost#x119;pu Chin do zaawansowanych maszyn do produkcji chip#xF3;w komputerowych.
Źródło:
https:
| T-Mobile dostarczy firmom szybką i bezpieczną łączność
Dodano: 19.01.2023 12:34 | 34 odsłon | 0 komentarzy

T-Mobile Polska podpisał porozumienie z firmą Infinera o współpracy w zakresie rozwoju i dostarczania usług cyfrowych o wysokiej wydajności. Skorzystają z tego klienci biznesowi magentowego operatora. Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na łączność i cyfryzację w Polsce, T-Mobile Polska rozwija swoje usługi w tych krytycznych obszarach. Bazując na portfolio zaawansowanych produktów w tych dziedzinach, operator aktywnie współpracuje z lokalnymi i globalnymi dostawcami sprzętu oraz oprogramowania, chcąc w ten sposób zapewnić swoim klientom jak najlepsze rozwiązania cyfrowe. Magentowi przyczyniają się w ten sposób do wzrostu konkurencyjności polskich firm, a w efekcie budują potencjał całej gospodarki kraju.
W oparciu o urządzenia Infinera wykorzystywane w budowie sieci optycznych będziemy mogli dostarczyć klientom zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego najnowocześniejsze rozwiązania oraz budować łącza o najwyższym stopniu bezpieczeństwa i niezawodność. Mam nadzieję już niedługo zobaczymy pierwsze efekty naszej współpracy.
– powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska
Partnerstwo pomiędzy spółkami T-Mobile Polska i Infinera ma umożliwić magentowemu operatorowi dostarczać innowacyjne systemy telekomunikacyjne klientom instytucjonalnym, szczególnie w obszarze rozwiązań wymagających najwyższego poziomu bezpieczeństwa i ochrony danych.
Jesteśmy podekscytowani możliwością partnerstwa z T-Mobile Polska i wsparcia firmy w poszukiwaniach najlepszych rozwiązań do rozwoju sieci optycznej, a także rozbudowy portfolio wysokoprzepustowych, niezawodnych i bezpiecznych usług łączności B2B, które spółka oferuje swoim klientom.
– dodał David Heard, Chief Executive Officer, Infinera
Źródło:
https:
| Civilization VI - deweloperzy z Firaxis Games szykują kolejne DLC. Rulers of China wprowadzi przywódców Państwa Środka
Dodano: 17.01.2023 19:30 | 2 odsłon | 0 komentarzy
Pomimo, że ta niezwykle udana odsłona Cywilizacji jakiś czas temu przekroczyła już sześć lat, ekipa z Firaxis Games nie ma najmniejszego zamiaru zwalniać kroku i odpuszczać jej prężnego rozwoju. Tym samym pojutrze na rynek wejdzie nowe rozszerzenie rozpoczętego kilka miesięcy temu cyklu. Wzbogaci ono i tak już niesamowicie rozrośniętą ofertę o trójkę cesarzy Chin z różnych okresów tego potężnego narodu. A w drodze znajdują się następni przełomowi liderzy.
Źródło:
https:
| Chiny mają kolejnego asa w rękawie. Czy Zachód ma się czego bać?
Dodano: 14.01.2023 5:50 | 37 odsłon | 0 komentarzy

Chiny nie zwalniają tempa. Po autorskich procesorach i kartach graficznych przyszła pora na nośniki półprzewodnikowe. Wydajność robi wrażenie.
Podczas minionych targów CES 2023 w Las Vegas pokazano sporo nowych sprzętów. W przypadku segmentu PC dominowały głównie nośniki półprzewodnikowe nowej generacji, które mają wykorzystywać interfejs PCIe 5.0. Nie zabrakło jednak też SSD ze znanym i obsługiwanym przez większą pulę komputerów PCIe 4.0.
Nowe SSD Acera korzystają z kości pamięci od YMTC
Firma Acer pokazała model Predator GM7, który tak naprawdę wykonany został przez Biwin Technology. Jest to nośnik o tyle ciekawy, że w całości oparty na chińskich technologiach - od pamięci, przez kontroler.
Acer Predator GM7 to nośnik półprzewodnikowy typu M.2 2280, który korzysta z interfejsu PCI Express 4.0 oraz protokołu NVMe 1.4. Użyto tutaj 128-warstwowych kości pamięci typu Xtacking 3.0 od YMTC oraz kontrolera Maxiotek MAP1602 pozbawionego pamięci podręcznej typu DRAM.

Już na pierwszy rzut oka jest ciekawie - większość producentów korzysta z kontrolerów od firm takich jak Phison czy Silicon Motion oraz pamięci od Microna, Toshiby lub SK hynix. Ewentualnie autorskich rozwiązań.
Pamięci typu Xtacking 3.0 oparte są o unikalną architekturę. Kość budowana jest z dwóch różnych, ułożonych na sobie wafli. Dolna warstwa wykorzystuje starszy proces technologiczny dla logiki, podczas gdy górna warstwa wykorzystuje nowszą i gęstszą litografię dla tablicy pamięci, która faktycznie przechowuje dane.

Tym samym uzyskujemy tutaj teoretycznie bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, mogący konkurować z rozwiązaniami od dużo większych i bardziej doświadczonych firm. A jak to wygląda w praktyce? Jest nieźle.
Acer Predator GM7 korzysta z pamięci 2400 MT/s. Pierwsze testy wydajności modelu o pojemności 1 TB pokazały wyniki na poziomie do 5671 MB/s dla odczytu i 4960 MB/s dla zapisu sekwencyjnego oraz do 688 350 i 795 513 IOPS dla odczytu i zapisu losowego 4K. Całość przy maksymalnym poborze mocy 5,67 W.

Oczywiście z ostatecznymi wnioskami warto wstrzymać się do niezależnych testów. Wstępnie to wygląda jednak bardzo dobrze. Nośniki Acer Predator GM7 maja trafić do sklepów w wersjach o pojemności 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Ich sugerowane ceny ustalono na 50, 90 i 160 USD czyli około 219, 389 i 695 złotych.
Źródło:
https:
| Tim Cook „zaciska pasa”. Szef Apple'a zarobi w tym roku znacznie mniej
Dodano: 13.01.2023 15:45 | 29 odsłon | 0 komentarzy

CEO Apple'a Tim Cook zarobi w tym roku o około 40% mniej niż w 2022 roku. To efekt między innymi decyzji samego dyrektora generalnego amerykańskiego koncernu. W 2022 roku odbyło się coroczne spotkanie doradcze firmy Apple, podczas którego akcjonariusze biorą między innymi udział w głosowaniu "Say on Pay", dotyczącym wynagrodzeń dla kadry kierowniczej amerykańskiego giganta. Tym razem 64% głosów było za utrzymaniem płac na poziomie z 2021 roku. To wciąż większość, jednak tego typu poparcie zmalało w ujęciu rocznym (94,9% w 2021 roku).
Wynik powyższego głosowania wziął pod uwagę komitet ds. wynagrodzeń, działający w firmie Apple, obniżając wynagrodzenie szefowi koncernu. Z resztą, sam Tim Cook wydał takie zalecenie, aby dostosować swoje wynagrodzenie w świetle otrzymanych opinii.
Ile zarabia Tim Cook?
Przejdźmy do konkretów. Zgodnie z podjętą decyzją, Tim Cook, czyli CEO Apple'a (Chief Executive Officer) zarobi w 2023 roku 49 milionów dolarów (około 212 mln zł). To ogromna kwota, jak na polskie realia, ale aż o 35 mln dolarów (ponad 151 mln zł) niższa niż docelowe wynagrodzenie szefa Apple'a w 2022 roku.
W skład rocznej pensji Tima Cooka w 2023 roku wejdą:
- wynagrodzenie podstawowe w wysokości 3 mln dolarów (13 mln zł),
- premia w wysokości 6 mln dolarów (26 mln zł),
- nagroda kapitałowa w wysokości 40 mln dolarów (173 mln zł) – ten składnik zmniejszy się w tym roku (z 75 mln dolarów w 2022 roku).
Tim Cook zarobi w 2023 roku trochę więcej, ponieważ do kwoty podanej wyżej mogą dołączyć inne dodatki i premie. Jak informuje Bloomberg, szef Apple'a zarobił w 2022 roku 99,4 mln dolarów (430 mln zł), czyli o 15,4 mln dolarów więcej, niż wynosiła jego docelowa pensja za miniony rok.
Źródło:
https:
| AMD nowym strategicznym partnerem NASA
Dodano: 09.01.2023 14:55 | 324 odsłon | 0 komentarzy
Amerykańska agencja kosmiczna NASA, oraz firma AMD poinformowały o nawiązaniu strategicznej współpracy. W jej ramach AMD będzie dostarczać dla NASA rozwiązania CPU i GPU do wykonywania złożonych obliczeń, oraz specjalizowane układy scalone typu FPGA przeznaczone do stosowania w pojazdach kosmicznych. Chipy od AMD będą zasilać m.in. misję ARTEMIS, ...
Źródło:
twojepc.pl
| AMD nowym strategicznym partnerem NASA
Dodano: 06.01.2023 16:48 | 408 odsłon | 0 komentarzy
Ameryka�ska agencja kosmiczna NASA, oraz firma AMD poinformowa�y o nawi�zaniu strategicznej wsp�pracy. W jej ramach AMD b�dzie dostarcza� dla NASA rozwi�zania CPU i GPU do wykonywania z�o�onych oblicze�, oraz specjalizowane uk�ady scalone typu FPGA przeznaczone do stosowania w pojazdach kosmicznych. Chipy od AMD b�d� zasila� m.in. misj� ARTEMIS, ...
Źródło:
twojepc.pl
| Starsze wiadomości »
|
|
|
Copyright © 2008-2023 itblog24.com - wszelkie prawa zastrzeżone
Kontakt z nami
|