sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem China  RSS
Europoejsko-chiński podbój kosmosu nie wypali. Powodem polityka

Dodano: 03.02.2023 13:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Można było odnieść wrażenie, że Europejska Agencja Kosmiczna ma coraz lepsze stosunki z Chinami. Rozpoczęto nawet przygotowania do wysłania astronautów z ESA na Chińską Stację Kosmiczną. Jednak tak się nie stanie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong jakiś czas temu została ukończona i jest w pełni funkcjonalna. Jej kompletowanie w kosmosie rozpoczęło się w 2021 roku, gdy na orbitę został wystrzelony moduł Tianhe. Projekt został zakończony w październiku 2022 roku wraz z montażem ostatniego modułu Mengtian. Tiangong gościła już cztery misje załogowe i pojawiało się podejrzenie, że już wkrótce na jej pokład mogą trafić astronauci z Europy.

Europejczycy jednak nie trafią na Tiangong

mogliśmy przeczytać, że współpraca między ESA i China Manned Space Agency zakłada, że od 2022 roku na Chińską Stację Kosmiczną będą latać również astronauci z Europy. W tym celu w 2016 roku chiński astronatua Ye Guangfu wziął udział kursie jaskiniowym organizowanym przez ESA na włoskiej Sardynii. Rok później, Samantha Cristoforetti i Matthias Maurer z ESA wzięli udział w trwającym dziewięć dni szkoleniu przetrwania z 16 tajkonautami na Morzu Żółtym, w pobliżu nadmorskiego miasta Yantai.

Wszystkie szkolenia i nauka języka miały finalnie doprowadzić do tego, że europejsko-chińska załoga trafi razem na Chińską Stację Kosmiczną. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat plany uległy zmianie. Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher oświadczył, że agencja jest aktualnie zbyt zajęta działaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by zaangażować się w inne projekty. 

W tej chwili nie mamy ani budżetowego, ani politycznego, powiedzmy, zielonego światła ani zamiaru zaangażowania się w drugą stację kosmiczną — czyli udział w chińskiej stacji kosmicznej

- oświadczył Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA.

 
 

Źródło: https:

Apple zakończył kwartał ze spadkami. Tylko usługi sprzedały się lepiej

Dodano: 03.02.2023 9:39 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Apple zakończył kwartał ze spadkami. Tylko usługi sprzedały się lepiej

Firma Apple ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku, czyli pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023. Po raz pierwszy od dawna gigant musiał się pogodzić ze spadkami w ujęciu rocznym, co było efektem słabszej sprzedaży sprzętu.

W pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego, zakończonym 31 grudnia 2022 roku (czyli czwartym kwartale kalendarzowego roku 2023), Apple wypracował łączny przychód w wysokości 117,154 mld dolarów. Wynik ten był lepszy niż kwartał wcześniej, ale jednocześnie o 5,5% słabszy niż rok wcześniej. Stało się tak z powodu słabszej sprzedaży smartfonów, komputerów oraz urządzeń z kategorii elektronika noszona.

Ponieważ wszyscy nadal poruszamy się w wymagającym środowisku, jesteśmy dumni z naszej najlepszej oferty produktów i usług w historii, i jak zawsze, koncentrujemy się na perspektywie długoterminowej i przewodzimy naszym wartościom we wszystkim, co robimy. W grudniowym kwartale osiągnęliśmy ważny kamień milowy i z przyjemnością informujemy, że mamy teraz ponad 2 miliardy aktywnych urządzeń w ramach naszej rosnącej bazy.

– powiedział Tim Cook, CEO Apple'a

Apple odnotował również spadek zysku netto, który wyniósł 29,998 mld dolarów. To o 13,4% mniej niż rok wcześniej.

 
 

Działem, który w amerykańskim koncernie miał się dobrze, były usługi. W tym przypadku przychód w ujęciu rocznym wzrósł o 6,4% do 20,766 mld dolarów.

Ustanowiliśmy rekord przychodów w naszej działalności usługowej w wysokości 20,8 miliarda USD i pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego i znacznych ograniczeń podaży, zwiększyliśmy całkowite przychody firmy w oparciu o stałą walutę. Wygenerowaliśmy 34 miliardy dolarów przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej i zwróciliśmy akcjonariuszom ponad 25 miliardów dolarów w kwartale, jednocześnie kontynuując inwestycje w nasze długoterminowe plany rozwoju.

– dodał Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple'a

Na czym i gdzie zarabia Apple?

Firma Apple najwięcej zarabia na iPhone'ach, które w minionym kwartale odpowiadały za 56% całkowitego przychodu, wypracowując 65,775 mld dolarów. Kwota ta była jednak o 8,2% niższa niż w ostatnich miesiącach 2021 roku. W przypadku innych produktów giganta z Cupertino, wyglądało to tak:

 • Mac – 7,735 mld dolarów (-28,7%),
 • iPad – 9,396 mld dolarów (+29,6%),
 • Wereables, Home and Accessories – 13,482 mld dolarów (-8,3%),
 • Services – 20,766 mld dolarów (+6,4%).

Przychody Apple'a spadły we wszystkich regionach świata:

 • Ameryki – 49,278 mld dolarów (-4,3%),
 • Europa – 27,681 mld dolarów (-7,0%),
 • Chiny + Hongkong + Makao + Tajwan (Greater China) – 23,905 mld dolarów (-7,3%),
 • Japonia – 6,755 mld dolarów (-5,0%),
 • pozostała część Azji i Pacyfiku – 9,535 mld dolarów (-2,8%).

Dodatkowe informacje można znaleźć (PDF).

 
 

Źródło: https:

Serwis Lionsgate+ na telewizorach marki Samsung

Dodano: 01.02.2023 20:44 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Brazylii, Meksyku, Argentyny, Chile i Kolumbii, którzy posiadają telewizory Samsung z systemem operacyjnym Tizen mogą zainstalować już aplikację Lionsgate+. To efekt umowy serwisu streamingowego z południowokoreańskim koncernem.

Źródło: https:

Jak Stany Zjednoczone chcą odciąć Chiny od chipów?

Dodano: 29.01.2023 14:04 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Bloomberg donosi, #x17C;e administracja Bidena osi#x105;gn#x119;#x142;a porozumienie z Niderlandami oraz Japoni#x105; w sprawie ograniczenia dost#x119;pu Chin do zaawansowanych maszyn do produkcji chip#xF3;w komputerowych.

Źródło: https:

T-Mobile dostarczy firmom szybką i bezpieczną łączność

Dodano: 19.01.2023 12:34 | 34 odsłon | 0 komentarzy


T-Mobile dostarczy szybką i bezpieczną łączność. Pomoże w tym Infinera

T-Mobile Polska podpisał porozumienie z firmą Infinera o współpracy w zakresie rozwoju i dostarczania usług cyfrowych o wysokiej wydajności. Skorzystają z tego klienci biznesowi magentowego operatora.

Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na łączność i cyfryzację w Polsce, T-Mobile Polska rozwija swoje usługi w tych krytycznych obszarach. Bazując na portfolio zaawansowanych produktów w tych dziedzinach, operator aktywnie współpracuje z lokalnymi i globalnymi dostawcami sprzętu oraz oprogramowania, chcąc w ten sposób zapewnić swoim klientom jak najlepsze rozwiązania cyfrowe. Magentowi przyczyniają się w ten sposób do wzrostu konkurencyjności polskich firm, a w efekcie budują potencjał całej gospodarki kraju.

 
 

W oparciu o urządzenia Infinera wykorzystywane w budowie sieci optycznych będziemy mogli dostarczyć klientom zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego najnowocześniejsze rozwiązania oraz budować łącza o najwyższym stopniu bezpieczeństwa i niezawodność. Mam nadzieję już niedługo zobaczymy pierwsze efekty naszej współpracy.

– powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska

Partnerstwo pomiędzy spółkami T-Mobile Polska i Infinera ma umożliwić magentowemu operatorowi dostarczać innowacyjne systemy telekomunikacyjne klientom instytucjonalnym, szczególnie w obszarze rozwiązań wymagających najwyższego poziomu bezpieczeństwa i ochrony danych.

Jesteśmy podekscytowani możliwością partnerstwa z T-Mobile Polska i wsparcia firmy w poszukiwaniach najlepszych rozwiązań do rozwoju sieci optycznej, a także rozbudowy portfolio wysokoprzepustowych, niezawodnych i bezpiecznych usług łączności B2B, które spółka oferuje swoim klientom.

– dodał David Heard, Chief Executive Officer, Infinera

 
 

Źródło: https:

Civilization VI - deweloperzy z Firaxis Games szykują kolejne DLC. Rulers of China wprowadzi przywódców Państwa Środka

Dodano: 17.01.2023 19:30 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Pomimo, że ta niezwykle udana odsłona Cywilizacji jakiś czas temu przekroczyła już sześć lat, ekipa z Firaxis Games nie ma najmniejszego zamiaru zwalniać kroku i odpuszczać jej prężnego rozwoju. Tym samym pojutrze na rynek wejdzie nowe rozszerzenie rozpoczętego kilka miesięcy temu cyklu. Wzbogaci ono i tak już niesamowicie rozrośniętą ofertę o trójkę cesarzy Chin z różnych okresów tego potężnego narodu. A w drodze znajdują się następni przełomowi liderzy.

Źródło: https:

Chiny mają kolejnego asa w rękawie. Czy Zachód ma się czego bać?

Dodano: 14.01.2023 5:50 | 37 odsłon | 0 komentarzy


Chiny mają kolejnego asa w rękawie. Czy Zachód ma się czego bać?

Chiny nie zwalniają tempa. Po autorskich procesorach i kartach graficznych przyszła pora na nośniki półprzewodnikowe. Wydajność robi wrażenie.

 

Podczas minionych targów CES 2023 w Las Vegas pokazano sporo nowych sprzętów. W przypadku segmentu PC dominowały głównie nośniki półprzewodnikowe nowej generacji, które mają wykorzystywać interfejs PCIe 5.0. Nie zabrakło jednak też SSD ze znanym i obsługiwanym przez większą pulę komputerów PCIe 4.0.

Nowe SSD Acera korzystają z kości pamięci od YMTC

Firma Acer pokazała model Predator GM7, który tak naprawdę wykonany został przez Biwin Technology. Jest to nośnik o tyle ciekawy, że w całości oparty na chińskich technologiach - od pamięci, przez kontroler.

Acer Predator GM7 to nośnik półprzewodnikowy typu M.2 2280, który korzysta z interfejsu PCI Express 4.0 oraz protokołu NVMe 1.4. Użyto tutaj 128-warstwowych kości pamięci typu Xtacking 3.0 od YMTC oraz kontrolera Maxiotek MAP1602 pozbawionego pamięci podręcznej typu DRAM.

Chiny mają kolejnego asa w rękawie. Czy Zachód ma się czego bać?

Już na pierwszy rzut oka jest ciekawie - większość producentów korzysta z kontrolerów od firm takich jak Phison czy Silicon Motion oraz pamięci od Microna, Toshiby lub SK hynix. Ewentualnie autorskich rozwiązań.

Pamięci typu Xtacking 3.0 oparte są o unikalną architekturę. Kość budowana jest z dwóch różnych, ułożonych na sobie wafli. Dolna warstwa wykorzystuje starszy proces technologiczny dla logiki, podczas gdy górna warstwa wykorzystuje nowszą i gęstszą litografię dla tablicy pamięci, która faktycznie przechowuje dane.

Chiny mają kolejnego asa w rękawie. Czy Zachód ma się czego bać?

Tym samym uzyskujemy tutaj teoretycznie bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, mogący konkurować z rozwiązaniami od dużo większych i bardziej doświadczonych firm. A jak to wygląda w praktyce? Jest nieźle.

Acer Predator GM7 korzysta z pamięci 2400 MT/s. Pierwsze testy wydajności modelu o pojemności 1 TB pokazały wyniki na poziomie do 5671 MB/s dla odczytu i 4960 MB/s dla zapisu sekwencyjnego oraz do 688 350 i 795 513 IOPS dla odczytu i zapisu losowego 4K. Całość przy maksymalnym poborze mocy 5,67 W.

Chiny mają kolejnego asa w rękawie. Czy Zachód ma się czego bać?

Oczywiście z ostatecznymi wnioskami warto wstrzymać się do niezależnych testów. Wstępnie to wygląda jednak bardzo dobrze. Nośniki Acer Predator GM7 maja trafić do sklepów w wersjach o pojemności 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Ich sugerowane ceny ustalono na 50, 90 i 160 USD czyli około 219, 389 i 695 złotych.


Źródło: https:

Tim Cook „zaciska pasa”. Szef Apple'a zarobi w tym roku znacznie mniej

Dodano: 13.01.2023 15:45 | 29 odsłon | 0 komentarzy


Tim Cook „zaciska pasa”. Szef Apple'a zarobi w tym roku znacznie mniej

CEO Apple'a Tim Cook zarobi w tym roku o około 40% mniej niż w 2022 roku. To efekt między innymi decyzji samego dyrektora generalnego amerykańskiego koncernu.

W 2022 roku odbyło się coroczne spotkanie doradcze firmy Apple, podczas którego akcjonariusze biorą między innymi udział w głosowaniu "Say on Pay", dotyczącym wynagrodzeń dla kadry kierowniczej amerykańskiego giganta. Tym razem 64% głosów było za utrzymaniem płac na poziomie z 2021 roku. To wciąż większość, jednak tego typu poparcie zmalało w ujęciu rocznym (94,9% w 2021 roku).

Wynik powyższego głosowania wziął pod uwagę komitet ds. wynagrodzeń, działający w firmie Apple, obniżając wynagrodzenie szefowi koncernu. Z resztą, sam Tim Cook wydał takie zalecenie, aby dostosować swoje wynagrodzenie w świetle otrzymanych opinii.

Ile zarabia Tim Cook?

Przejdźmy do konkretów. Zgodnie z podjętą decyzją, Tim Cook, czyli CEO Apple'a (Chief Executive Officer) zarobi w 2023 roku 49 milionów dolarów (około 212 mln zł). To ogromna kwota, jak na polskie realia, ale aż o 35 mln dolarów (ponad 151 mln zł) niższa niż docelowe wynagrodzenie szefa Apple'a w 2022 roku.

W skład rocznej pensji Tima Cooka w 2023 roku wejdą:

 • wynagrodzenie podstawowe w wysokości 3 mln dolarów (13 mln zł),
 • premia w wysokości 6 mln dolarów (26 mln zł),
 • nagroda kapitałowa w wysokości 40 mln dolarów (173 mln zł) – ten składnik zmniejszy się w tym roku (z 75 mln dolarów w 2022 roku).

Tim Cook zarobi w 2023 roku trochę więcej, ponieważ do kwoty podanej wyżej mogą dołączyć inne dodatki i premie. Jak informuje Bloomberg, szef Apple'a zarobił w 2022 roku 99,4 mln dolarów (430 mln zł), czyli o 15,4 mln dolarów więcej, niż wynosiła jego docelowa pensja za miniony rok.

 
 

Źródło: https:

AMD nowym strategicznym partnerem NASA

Dodano: 09.01.2023 14:55 | 324 odsłon | 0 komentarzy


Amerykańska agencja kosmiczna NASA, oraz firma AMD poinformowały o nawiązaniu strategicznej współpracy. W jej ramach AMD będzie dostarczać dla NASA rozwiązania CPU i GPU do wykonywania złożonych obliczeń, oraz specjalizowane układy scalone typu FPGA przeznaczone do stosowania w pojazdach kosmicznych. Chipy od AMD będą zasilać m.in. misję ARTEMIS, ...

Źródło: twojepc.pl

AMD nowym strategicznym partnerem NASA

Dodano: 06.01.2023 16:48 | 408 odsłon | 0 komentarzy


Ameryka�ska agencja kosmiczna NASA, oraz firma AMD poinformowa�y o nawi�zaniu strategicznej wsp�pracy. W jej ramach AMD b�dzie dostarcza� dla NASA rozwi�zania CPU i GPU do wykonywania z�o�onych oblicze�, oraz specjalizowane uk�ady scalone typu FPGA przeznaczone do stosowania w pojazdach kosmicznych. Chipy od AMD b�d� zasila� m.in. misj� ARTEMIS, ...

Źródło: twojepc.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone