czwartek, 26 maja 2022 r.  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Wiadomości z tagiem Data  RSS
PlayStation chwali się liczbami. Wejście w PC-ty okazało się sukcesem

Dodano: 26.05.2022 8:00 | 7 odsłon | 0 komentarzy


PlayStation chwali się liczbami. Wejście w PC-ty okazało się sukcesem

Od kilku lat PlayStation wydaje swoje starsze gry także na PC-tach. Japończycy w końcu pochwalili się konkretnymi liczbami i już wiemy, skąd dalsze plany wobec komputerów.

PlayStation od zawsze skupiało się na własnych konsolach. Najmocniejszym argumentem Japończyków były produkcje ekskluzywne, w które można było zagrać tylko na PS4 czy teraz PS5. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, kiedy to PlayStation zaczęło wydawać swoje starsze produkcje również na PC-tach.

Jak PlayStation radzi sobie na PC?

Na komputerach możemy w tym momencie zagrać w kilka gier, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane tylko dla konsol PlayStation. To między innymi Horizon Zero Daw, God of War oraz Days Gone, a w planach są już kolejne.

Sony twierdziło, że PC-towa działalność jest sukcesem, ale nigdy nie znaliśmy dokładnych liczb. Aż do teraz. PlayStation w końcu pochwaliło się liczbą sprzedanych kopii gier na komputerach, a także wynikającymi z tego przychodami. Zdecydowanie największym sukcesem jest do tej pory Horizon Zero Dawn, które znalazło 2,4 mln nabywców. Przełożyło się to na 60 mln dolarów przychodu.

Na drugim miejscu znajduje się God of War z wynikiem 971 tys. sprzedanych gier i 26,2 mln dol. przychodu. Warto jednak zaznaczyć, że gra dostępna się od nieco ponad 4 miesięcy, więc wynik na pewno poprawi. Najgorzej poradziło sobie Days Gone, które w rok sprzedało się w liczbie 852 tys. egzemplarzy.

Sony PlayStation - sprzedaż gier na PC

Z tytułu gier na komputery Sony zarobiło w 2020 roku (fiskalnym) 35 mln dolarów. W 2021 kwota wzrosła do 80 mln dolarów. W 2022 roku firma planuje wygenerować aż 300 mln dolarów zysku. Pomóc ma w tym między innymi niedawne przejęcie Nixxes, które ma zająć się portowaniem gier z PlayStation na PC-ty.

 
 

Źródło: https:

PlayStation Days of Play 2022 - ruszyła wielka wyprzedaż gier na konsole Sony. W promocji także kontrolery DualSense

Dodano: 25.05.2022 18:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Rozpoczęło się właśnie prawdziwe święto dla wszystkich posiadaczy konsol PlayStation. Sony zaczęło właśnie wielką akcję promocyjną Days of Play 2022, w ramach której taniej można nabyć nie tylko gry w wersji cyfrowej, ale także warianty w pudełkach. Ponadto w niższych cenach dostępne są teraz kontrolery Sony DualSense we wszystkich opcjach kolorystycznych. To doskonała okazja do nadrobienia zaległości czy uzupełnienia swojej biblioteki. Choć niektórzy na pewno będą narzekać, że wiele gier nadal trzyma swoje ceny i w przeszłości trafiały się lepsze okazje, to jednak posiadacze PlayStation 4 lub PlayStation 5 mogą nie mieć w ciągu najbliższych tygodni lepszej okazji do względnie tanich zakupów.

Źródło: https:

The Quarry – nadchodzący horror straszy jeszcze przed premierą... zalecanymi wymaganiami systemowymi

Dodano: 24.05.2022 17:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Studio Supermassive Games, które przygotowuje właśnie grę pt. The Quarry, znane jest przede wszystkim z gry Until Dawn (tytuł ekskluzywny dla PlayStation 4) oraz z antologii The Dark Pictures (w drodze jest ostatnia część o nazwie The Devil in Me). Trzeba jednak przyznać, że o ile pierwszy z tytułów przyniósł deweloperom zasłużony rozgłos, to seria The Dark Pictures nie została przez graczy już tak ciepło przyjęta. Już niebawem, dokładnie 10 czerwca 2022 r., przekonamy się, czy produkcja pt. The Quarry podzieli los pierwszego, czy raczej drugiego tytułu od Supermassive Games. Na ten moment wiadomo jedno - wymagania sprzętowe nie każdemu się spodobają.

Źródło: https:

Spółka byłego wiceprezesa Orange Polska chce kupić akcje Elektrimu, daje więcej niż Solorz

Dodano: 20.05.2022 18:09 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Firma Lubonet Światłowód, kontrolowana przez Piotra Muszyńskiego, byłego wiceprezesa Orange Polska, w ramach wezwania chce przejąć 15,51 proc. akcji holdingu Elektrim. Daje 19 zł za sztukę, o 1 zł więcej niż przed rokiem oferował Zygmunt Solorz.

Źródło: https:

Operator wie o Tobie wszystko i nieźle na tym zarabia

Dodano: 19.05.2022 10:55 | 23 odsłon | 0 komentarzy


zadłużenie klientów wobec operatorów telekomunikacyjnych

Łączne zadłużenie klientów wobec operatorów telekomunikacyjnych wynosi obecnie 1,28 mld zł. Nie jest to rekord, bo w połowie 2020 r. przekroczyło historyczne 1,5 mld zł. Nauczone tym telekomy ograniczają ryzyko, pobierając na temat klientów miliony raportów.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, na koniec 2020 r. niezapłacone rachunki za telefon, telewizję, Internet i raty za sprzęt elektroniczny wynosiły 1,31 mld zł. Najgorzej było w lipcu 2020 r., kiedy suma zobowiązań przekroczyła rekordowe 1,5 mld zł. Na koniec 2021 r. spadła ona do 1,29 mld zł, a obecnie do 1,28 mld zł. Większa część tej kwoty, tj. 886 mln zł, przypada na klientów indywidualnych, reszta – na firmy.

Łączna liczba dłużników telekomunikacyjnych, figurujących w KRD – konsumentów i firm – to obecnie 304 tys. Dane KRD pokazują, że to grono wyraźnie się zmniejsza. Na koniec 2020 r. było ich 354 tys., a w minionym roku – 310 tys.  

Zdecydowaną większość dłużników telekomunikacyjnych stanowią klienci indywidualni. Jest ich ponad 266 tys., natomiast firm – prawie 37 tys. Z drugiej strony to firmy mają wyraźnie wyższe średnie zadłużenie. Przeciętnie są winne telekomom prawie 11 tysięcy złotych. Konsumenci trzykrotnie mniej, bo 3,3 tys. zł na osobę. 

 

Operatorzy sprawdzają klientów

Spadek liczby dłużników w bazie KRD to między innymi efekt działań telekomów, świadomie ograniczających ryzyko biznesowe. 

Aby zabezpieczyć się przed nierzetelnymi płatnikami, sprawdzają ich wiarygodność w KRD. Zarówno przed podpisaniem umowy z konsumentem, jak i firmą, weryfikują ich rzetelność płatniczą w naszej bazie danych. Jeśli ktoś już widnieje jako dłużnik, mogą odmówić podpisania z nim umowy na abonament lub sprzedaży smartfona na raty. Dzięki temu unikają później żmudnego procesu dochodzenia należności od klienta

 – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 

W 2020 r. telekomy pobrały z bazy KRD prawie 2,30 mln raportów o sytuacji finansowej klientów. W 2021 r. – już 2,33 mln, a od początku tego roku 845 tys. 

Mazowsze niechętnie płaci rachunki

Największe zaległości wobec dostawców telefonii, Internetu i telewizji mają konsumenci i firmy z Mazowsza, którzy powinni oddać aż 205 mln zł. Za nim lokuje się województwo śląskie z sumą ponad 175 mln zł, a trzeci jest Dolny Śląsk ze 130 mln zł nieuregulowanych zobowiązań.

Rekord zadłużenia wśród przedsiębiorstw należy do firmy z branży rolniczej z województwa pomorskiego, która ma do spłacenia 14,4 mln zł.  Z kolei wśród zwykłych klientów prym wiedzie 42-letni mieszkaniec województwa lubuskiego, którego konto obciąża rekordowa suma 361 tys. zł. 

Największe długi mają osoby z miejscowości liczących od 20 tys. do 50 tys. mieszkańców. Nie zapłacili oni 188 mln zł. Pod względem płci najbardziej zadłużeni są mężczyźni – ponad 502 mln zł. U kobiet uzbierało się 383 mln zł zaległości.

Najmniej solidni w regulowaniu rachunków za telefon, Internet i telewizję oraz sprzęt elektroniczny są Polacy w wieku 36-45 lat. Powinni oni zapłacić telekomom ponad 260 mln zł. Najmniejsze długi mają osoby powyżej 65. roku życia, które zalegają na blisko 65 mln zł.

 
 

Źródło: https:

Kolejny dziennikarz przeszedł z „Dziennika Gazety Prawnej” do RASP

Dodano: 18.05.2022 20:51 | 16 odsłon | 0 komentarzy


Dziennikarz Jakub Kapiszewski po dziesięciu latach odszedł z redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” (Infor Biznes). Zaczął pracę w portalu Onet (Ringier Axel Springer Polska) w zespole Data Journalism – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Źródło: https:

Orange na kartę – możesz zgarnąć bonus na Dzień Telekomunikacji

Dodano: 17.05.2022 12:31 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Orange na kartę – możesz zgarnąć bonus na Dzień Telekomunikacji

Orange najczęściej obdarowuje prezentami klientów abonamentowych, ale w końcu przygotował też niespodziankę dla użytkowników ofert na kartę. Tym razem jest to dłuższa ważność konta po doładowaniu. 

Zapewne mało kto wie, ale dziś obchodzony jest Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Data upamiętnia powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, co miało miejsce 17 maja 1865 roku. 

Orange uznał to za dobrą okazję, by przygotować coś specjalnego dla klientów ofert na kartę. Od dziś operator daje dwa razy więcej czasu na wykonywanie połączeń. Prezent przyznany po doładowaniu konta głównego w aplikacji Mój Orange lub na stronie. Promocja trwa niestety dość krótko – do 19 maja.

Nowa ważność doładowań dotyczy konta głównego. W zależności od oferty wygląda następująco: 

Dla taryfy Orange Free na Kartę, IoT i Orange POP: 

 • doładowanie 5 zł – 4 dni,
 • doładowanie 10 zł – 10 dni,
 • doładowanie 25 zł – 62 dni,
 • doładowanie 30 zł – 62 dni,
 • doładowanie 40 zł – 80 dni,
 • doładowanie 50 zł – 186 dni,
 • doładowanie 100 zł – 310 dni,
 • doładowanie 200 zł – 620 dni.

Dla taryfy Orange YES: 

 • doładowanie 5 zł – 10 dni
 • doładowanie 10 zł – 20 dni
 • doładowanie 25 zł – 50 dni
 • doładowanie 30 zł – 60 dni
 • doładowanie 40 zł – 80 dni
 • doładowanie 50 zł – 100 dni,
 • doładowanie 100 zł – 200 dni,
 • doładowanie 200 zł – 400 dni.

Dodatkowe szczegóły na temat promocji w regulaminie.

 
 

Źródło: https:

Głodny 4. sezonu Stranger Things? Netflix przygotował czekadełko

Dodano: 16.05.2022 16:16 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Data premiery Stranger Things 4 zbli#x17C;a si#x119; wielkimi krokami. Z tej okazji Netflix postanowi#x142; przypomnie#x107; fanom serii, od czego wszystko si#x119; zacz#x119;#x142;o. Oficjalne podsumowanie pierwszego sezonu jest ju#x17C; dost#x119;pne. #xD;

Źródło: https:

Gotowi na zawód roku? Znamy gry dostępne w nowym PlayStation Plus

Dodano: 16.05.2022 16:10 | 28 odsłon | 0 komentarzy


PlayStation Plus Premium i Extra - lista gier

Sony ujawniło listę gier w PlayStation Plus Extra i Premium. Szykuje się gigantyczne rozczarowanie?

Sony szykuje rewolucję. Już 22 czerwca zadebiutować ma nowa wersja PlayStation Plus z podziałem na trzy poziomy subskrypcji. To oznacza, że do jej premiery został niecały miesiąc, a my nadal nie dowiedzieliśmy się najważniejszego: w jakie gry będą mogli zagrać posiadacze pakietów PlayStation Plus Extra i Premium.

Ale że Japończycy wiecznie nas trzymać w niepewności nie mogą (choć na tym etapie podejrzewam, że chętnie by to zrobili), to na oficjalnym blogu PlayStation ujawniono wreszcie listę tytułów. Ujmę to tak: jeśli tymi grami Sony planuje reklamować nową usługę, to zaczynam mieć o do niej poważne obawy.

Poniżej znajduje się lista gier na PlayStation 4 i 5, które znajdziemy w pakiecie PlayStation Plus Extra. Jak łatwo policzyć, jest ich trochę mniej niż deklarowane kilkukrotnie "ponad 400 tytułów", więc trzymam kciuki, że Sony nie odsłoniło jeszcze wszystkich atutów.

Co warto zauważyć, choć znaczna część produkcji była już dostępna w ramach PlayStation Plus, jest tu kilka hitów "dużego kalibru", w tym m.in. Red Dead Redemption 2, Assassin's Creed Valhalla oraz Marvel's Guardians of the Galaxy.

PlayStation Plus Extra - lista gier na PS4/PS5:

 • Alienation | Housemarque, PS4
 • Ashen | Annapurna Interactive,PS4
 • Assassin’s Creed Valhalla | Ubisoft, PS4/PS5
 • Batman: Arkham Knight | WB Games, PS4
 • Bloodborne | FromSoftware, PS4
 • Celeste | Maddy Makes Games, PS4
 • Cities: Skylines | Paradox Interactive, PS4
 • Concrete Genie | Pixelopus, PS4
 • Control: Ultimate Edition | 505 Games, PS4/PS5
 • Days Gone | Bend Studio, PS4
 • Dead Cells| Motion Twin, PS4
 • Dead Nation Apocalypse Edition | Housemarque, PS4
 • Death Stranding and Death Stranding Director’s Cut | Kojima Productions, PS4/PS5
 • Demon’s Souls | Bluepoint Games,  PS5
 • Destruction AllStars | Lucid Games, PS5
 • Everybody’s Golf | Japan Studio, PS4
 • Far Cry 3 Remaster | Ubisoft, PS4
 • Far Cry 4 | Ubisoft, PS4
 • Final Fantasy XV Royal Edition | Square Enix Co. LTD, PS4
 • For Honor | Ubisoft, PS4
 • Ghost Of Tsushima Director’s Cut | Sucker Punch, PS4/ PS5
 • God of War | Santa Monica Studio, PS4
 • Gravity Rush 2 | Japan Studio, PS4
 • Gravity Rush Remastered | Japan Studio, PS4
 • Hollow Knight | Team Cherry, PS4
 • Horizon Zero Dawn | Guerrilla, PS4
 • Infamous First Light | Sucker Punch, PS4
 • Infamous Second Son | Sucker Punch, PS4
 • Knack | Japan Studio, PS4
 • LittleBigPlanet 3 | Sumo Digital, PS4
 • LocoRoco 2 Remastered | Japan Studio, PS4
 • LocoRoco Remastered | Japan Studio, PS4
 • Marvel’s Guardians of the Galaxy | Square Enix Co. LTD., PS4/PS5
 • Marvel’s Spider-Man | Insomniac Games, PS4
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales | Insomniac Games, PS4/PS5
 • Matterfall |Housemarque, PS4
 • MediEvil | Other Ocean, PS4
 • Mortal Kombat 11 | WB Games, PS4/PS5
 • Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4 | Bandai Namco Entertainment Inc., PS4
 • NBA 2K22 | 2K Games, PS4/PS5
 • Outer Wilds | Annapurna Interactive, PS4
 • Patapon 2 Remastered | Japan Studio, PS4
 • Patapon Remastered | Japan Studio, PS4
 • Red Dead Redemption 2 | Rockstar Games, PS4 
 • Resident Evil | Capcom Co., Ltd, PS4
 • Resogun | Housemarque, PS4
 • Returnal | Housemarque, PS5
 • Shadow of the Colossus | Japan Studio,  PS4
 • Soulcalibur VI | Bandai Namco Entertainment Inc., PS4
 • South Park: The Fractured but Whole | Ubisoft, PS4
 • Tearaway Unfolded |Media Molecule, PS4
 • The Artful Escape | Annapurna Interactive, PS4/PS5
 • The Crew 2 | Ubisoft, PS4
 • The Last Guardian | Japan Studio, PS4
 • The Last of Us Remastered | Naughty Dog, PS4
 • The Last of Us: Left Behind | Naughty Dog, PS4
 • Tom Clancy’s The Division | Ubisoft, PS4
 • Uncharted 4: A Thief’s End | Naughty Dog, PS4
 • Uncharted The Nathan Drake Collection |Naughty Dog, PS4
 • Uncharted: The Lost Legacy | Naughty Dog, PS4
 • Until Dawn | Supermassive Games, PS4
 • WipEout Omega Collection | Clever Beans Creative Vault Studios, PS4

Dodatkowo w subskrypcji PalyStation Plus Premium dostępny będzie pakiet klasycznych gier, obejmujących zarówno emulowane tytuły ze starszych konsol - pierwszego PlayStation i PSP - jak i remastery produkcji z późniejszych generacji.

Co ciekawe, część gier, które powinny się kwalifikować do tej drugiej kategorii, dostępnych jest w progu Extra (Patapon, LocoRoco). Jak widać Sony traktuje przyjęty przez siebie klucz dość wybiórczo, dzieląc klasyczne produkcje między różnymi progami według sobie tylko znanych kryteriów.

Oczywiście jak wcześniej zapowiadano, w PlayStation Plus Premium na graczy czekają również natywne gry na PlayStation 3. Niestety będą one dostępne wyłącznie w formie streamingu.

PlayStation Plus Premium - lista klasycznych gier:

 • Ape Escape | Japan Studio, Original PlayStation 
 • Ape Escape 2 | Japan Studio, PS4
 • Arc The Lad: Twilight of the Spirits | Japan Studio, PS4
 • Asura’s Wrath | Capcom Co., Ltd., PS3
 • Bioshock Remastered | 2K Games, PS4
 • Borderlands The Handsome Collection | 2K Games, PS4
 • Bulletstorm: Full Clip Edition | Gearbox Publishing, PS4
 • Castlevania: Lords of Shadow 2 |  Konami, PS3
 • Crash Commando | Creative Vault Studios, PS3
 • Dark Cloud | Japan Studio, PS4
 • Dark Cloud 2 | Japan Studio, PS4
 • Demon’s Souls | From Software, PS3
 • Devil May Cry HD Collection | Capcom Co., Ltd., PS3
 • echochrome | Japan Studio, PS3
 • Enslaved: Odyssey to the West | Bandai Namco Entertainment America Inc., PS3
 • F.E.A.R. | WB Games, PS3
 • FantaVision | SIE, PS4   
 • Hot Shots Golf | Japan Studio, Original PlayStation
 • Hot Shots Golf: Out of Bounds | Japan Studio, PS3
 • Hot Shots Golf: World Invitational | Japan Studio, PS3
 • Hot Shots Tennis | Japan Studio, PS4  
 • I.Q. Intelligent Qube | Japan Studio, Original PlayStation
 • Ico | Japan Studio, PS3
 • Infamous | Sucker Punch, PS3
 • Infamous 2 | Sucker Punch, PS3
 • Infamous: Festival of Blood | Sucker Punch, PS3
 • Jak 3| Naughty Dog, PS4
 • Jak and Daxter: The Precursor Legacy | Naughty Dog, PS4  
 • Jak II | Naughty Dog, PS4
 • Jak X: Combat Racing | Naughty Dog, PS4
 • Jumping Flash! | Japan Studio, Original PlayStation
 • Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning | THQ Nordic, PS4
 • LEGO Harry Potter Collection | WB Games, PS4
 • LocoRoco Cocoreccho! | Japan Studio, PS3
 • Lost Planet 2 | Capcom Co., Ltd., PS3
 • MotorStorm Apocalypse | Evolution Studios, PS3
 • MotorStorm RC | Evolution Studios, PS3
 • Mr. Driller | Bandai Namco Entertainment Inc., Original PlayStation 
 • Ninja Gaiden Sigma 2 | Koei Tecmo, PS3
 • Puppeteer | Japan Studio, PS3
 • rain | Japan Studio, PS3
 • Ratchet Clank: A Crack in Time |Insomniac Games, PS3
 • Ratchet Clank: Into the Nexus | Insomniac Games, PS3
 • Ratchet Clank: Quest For Booty | Insomniac Games, PS3
 • Red Dead Redemption: Undead Nightmare |Rockstar Games, PS3
 • Resistance 3 | Insomniac Games, PS3
 • Rogue Galaxy | Japan Studio, PS4
 • Siren | Japan Studio, PS4
 • Super Stardust HD | Housemarque, PS3
 • Super Stardust Portable | Housemarque, PSP
 • Syphon Filter | Bend Studio, Original PlayStation
 • Tekken 2 | Bandai Namco Entertainment Inc., Original PlayStation 
 • Tokyo Jungle | Japan Studio, PS3
 • When Vikings Attack | Clever Beans, PS3
 • Wild Arms 3 | SIE, PS4 
 • Worms Armageddon | Team17, Original PlayStation
 • Worms World Party | Team 17, Original PlayStation 

Wreszcie poznaliśmy tytuły, w które gracze będą mogli zagrać w formie ograniczonych czasowo wersji demonstracyjnych. Tutaj lista jest bardzo krótka.

PlayStation Plus - lista gier w wersji próbnej:

 • Cyberpunk 2077 | CD Projekt, PS5
 • Farming Simulator 22 | Giants Software GmBH, PS4/PS5 
 • Horizon Forbidden West | Guerrilla, PS4/PS5
 • Tiny Tina’s Wonderland |  2K Games, PS4/PS5
 • Uncharted: Legacy of Thieves Collection | Naughty Dog, PS5
 • WWE 2K22 | 2K Games, PS4/PS5

Co by nie mówić, w obecnej formie oferta nowego PlayStation Plus wygląda dość ubogo. Nie dość, że nie zagramy w najnowsze hity w dniu premiery - o czym wiedzieliśmy już wcześniej - to na dodatek znaczną część katalogu stanowią gry od dawna dostępne w promocyjnych cenach oraz oferowane już w ramach klasycznej wersji PlayStation Plus. Szczególnie martwi niewielka liczba klasycznych tytułów, które miały stanowić główny magnes do wykupienia abonamentu w wersji Premium.

Jeśli tak miałby wyglądać pełny katalog usługi, to mamy mocnego pretendenta do miana rozczarowania roku. Na całe szczęście pozostaje jeszcze cień nadziei. Ubisoft zapowiedział bowiem, że w ramach PlayStation Plus Extra i Essential gracze będą mogli skorzystać z bogatej oferty pakietu Ubisoft+. Wśród gier wymienionych przez wydawcę pojawiły się tytuły, których na blogu PlayStation nie znajdziemy, w tym m.in. Steep, Watch Dogs i Child of Light. Jest więc nadzieja, że Sony zostawiło sobie jeszcze jakiegoś asa w rękawie. Z drugiej strony jeśli to jest lista, którą Japończycy mają zamiar promować nową usługę, to zbyt dużych nadziei bym sobie nie robił.

 
 

Źródło: https:

Oto centrum naszej galaktyki. Historia pisze się na naszych oczach

Dodano: 13.05.2022 10:05 | 24 odsłon | 0 komentarzy


Oto centrum naszej galaktyki. Historia pisze się na naszych oczach

Naukowcy zaprezentowali pierwsze w historii zdjęcie ogromnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Historia pisze się na naszych oczach!

Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się zrobić zdjęcie czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Tym samym udało się potwierdzić, że w środku Drogi Mlecznej znajduje się właśnie tego typu obiekt.

Co znajduje się w centrum Drogi Mlecznej?

Obiekt w samym centrum nasze galaktyki znany jest jako Sagittarius A. Już wcześniej naukowcy uważali, że jest to supermasywna czarna dziura, ale teraz udało się to potwierdzić za sprawą pierwszego zdjęcia. Na nim widzimy czarną dziurę (a w sumie to zaginane przez nią światło) oraz znajdujący się dookoła gorący gaz, przyspieszony przez ogromne siły grawitacyjne.

Sagittarius A - czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej

Obiekt jest oddalony od Ziemi o około 26-27 tys. lat świetlnych. Pierścień wokół czarnej dziury ma średnicę porównywalną do orbity Merkurego wokół Słońca. To mniej więcej 60 mln km. Poza tym Sagittarius A masę około 4,3 mln Słońc, co wbrew pozorom nie jest tak dużą wartością.

Do sfotografowania obiektu naukowcy z Event Horizon Telescope musieli połączyć osiem obserwatoriów radiowych w coś na kształt wirtualnego teleskopu. Dane zbierane były przez wiele nocy i dzisiaj możemy zobaczyć ich efekt.

Sagittarius A - czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej

To dopiero druga czarna dziura, którą udało się sfotografować. Wcześniej naukowcy z ETH uwiecznili taki sam obiekt w centrum galaktyki Messier 87. Ta czarna dziura jest jeszcze większa, bowiem ma masę aż 6,5 miliardów razy większą niż nasze Słońce!

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone