czwartek, 06 października 2022 r.  Imieniny: Artura, Fryderyki, Petry
Wiadomości z tagiem Ericsson  RSS
5G poleci w kosmos. To lepsze od Starlinków

Dodano: 27.07.2022 16:29 | 28 odsłon | 0 komentarzy


Zasięg 5G kosmos satelity Starlink

Jak osiągnąć globalny zasięg 5G? Można na przykład użyć satelitów na niskich orbitach. We Francji ruszył pilotażowy projekt, który ma sprawdzić ten pomysł.

Elon Musk wysyła na orbitę okołoziemską kolejne partie satelitów systemu Starlink, których zadaniem ma być dostarczenie szybkiego Internetu między innymi do miejsc, w których dostęp do globalnej sieci w inny sposób nie jest możliwy. A gdyby tak na całej powierzchni Ziemi był zasięg 5G, wykorzystując do tego podobny sprzęt, czyli latające na niskiej orbicie satelity? Firmy Ericsson, Thales i Qualcomm połączyły siły, by sprawdzić takie rozwiązanie.

 
 

Satelity 5G na orbicie okołoziemskiej

W pierwszej fazie pilotażowego projektu wymienione wcześniej firmy przeprowadzą szczegółowe badania, analizy i stosowne symulacje, a w kolejnych przejdą do fazy testów działania pozaziemskich sieci 5G NTN na smartfonach. Dla użytkowników telefonii komórkowej może to oznaczać, że w przyszłości zwykły smartfon będzie mógł połączyć się poprzez sieć 5G z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki temu szerokopasmowa transmisja danych i oparte o nią usługi staną się dostępne w miejscach, gdzie dotychczas działają starsze systemy telefonii satelitarnej o znacznych ograniczeniach przesyłu danych.

Eksperci prognozują, że łączność 5G za pośrednictwem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej umożliwi komunikację na najodleglejszych obszarach geograficznych, nawet o ekstremalnych uwarunkowaniach, a także na morzach, oceanach i wszędzie tam, gdzie nie dociera zasięg naziemny. Nowe rozwiązanie zdecydowanie zwiększyłoby możliwości dalszego rozwoju usług roamingowych dla abonentów smartfonów w paśmie 5G, a także pozwoliło na zastosowanie 5G w transporcie, przemyśle energetycznym czy w szeroko pojętym obszarze zdrowia.

Sieć oparta na satelitach umieszczonych w kosmosie mogłaby także wspierać infrastrukturę naziemną w przypadku poważnych awarii czy katastrof. Wysokie standardy bezpieczeństwa w sieci 5G NTN pozwalają sądzić, że nowe pasmo będzie również miało zastosowanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa narodowego oraz jako rozwiązanie dla rządowych sieci bezpieczeństwa publicznego.

Współpraca w zakresie testowania i walidacji pomiędzy Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies to absolutny przełom w światowej historii komunikacji. Efektem naszego partnerstwa będzie stworzenie sieci, która sprawi, że niezależnie od miejsca, w którym znajdzie się użytkownik – środek oceanu czy najodleglejszy nawet las – będzie miał dostęp do wysokiej klasy, bezpiecznej i opłacalnej łączności satelitarnej i naziemnej 5G.

– powiedział Erik Ekudden, Wiceprezes i Dyrektor ds. Technologii, Ericsson

Aby 5G spełniło pokładane w nim nadzieje, konieczne jest zapewnienie zasięgu sieci w obszarach, w których nie istnieją naziemne sieci komórkowe: czy to nad oceanami, czy w odległych rejonach geograficznych. Badania, które planujemy z firmami  Ericsson i Thales rozpoczną ważny etap wdrażania tej ważnej technologii. Nie możemy się doczekać pierwszych efektów naszego partnerstwa.

– powiedział John Smee, Wiceprezes ds. Inżynierii, Qualcomm

Wdrożenie sieci 5G oznacza istotną zmianę dla branży telekomunikacyjnej. Będzie to nie tylko zmiana uwarunkowań biznesowych, łączność nowej generacji umożliwi bezpieczne połączenie miliardów ludzi i infrastruktury na cały świecie. Grupa Thales jest zaangażowana w rozwój tej technologii na wielu płaszczyznach. Współpraca badawcza z naszymi partnerami wynika z naszego przekonania, że sieci pozaziemskie 5G przyczynią się do ogólnoświatowej rewolucji telekomunikacyjnej i wyniosą bezpieczeństwo sieci na wyższy poziom.

– powiedział Philippe Keryer, Wiceprezes ds. Strategii, Badań i Technologii, Thales

Przyszłość 5G baner

Testy i walidacja zostaną przeprowadzane przez firmy Ericsson, Thales i Qualcomm po uzyskaniu zgody 3GPP. Po raz pierwszy w historii partnerzy przeprowadzą weryfikację sieci opartych o satelity. Celem testów będzie walidacja różnych komponentów technologicznych potrzebnych do uruchomienia sieci 5G, w tym smartfonu 5G, systemu satelitarnego i elementów sieci 5G na Ziemi. Prowadzone prace mają również na celu potwierdzenie, że sieć 5G NTN może być obsługiwana w obudowie smartfonu, dzięki czemu przyszły telefon 5G może stać się również telefonem satelitarnym. Wstępne testy odbędą się w symulowanym środowisku kosmicznym we Francji, gdzie znajduje się większość europejskiego przemysłu zajmującego się przestrzenią kosmiczną.  

W ramach projektu Ericsson planuje zweryfikować technologię 5G virtual RAN (vRAN), zmodyfikowany do obsługi sygnałów radiowych propagujących przez szybko poruszające się satelity LEO. Szwedzka firma sprawdzi, co dzieje się z falami radiowymi 5G podróżującymi przez próżnię kosmiczną i atmosferę ziemską. Thales natomiast planuje testy satelitarnego ładunku radiowego 5G o parametrach umożliwiających jego rozmieszczenie na satelitach LEO. Qualcomm z kolei dostarczy telefony testowe weryfikujące, czy 5G NTN może być dostępne dla przyszłych smartfonów 5G.

Eksperci wykorzystają sprzęt naziemny do symulacji propagacji radiowej 5G i opóźnień czasowych pomiędzy wyposażonym satelitą na orbicie a połączeniem smartfonu z radiową siecią dostępową 5G w różnych miejscach na powierzchni Ziemi. Dzięki wsparciu organizacji 3GPP, 5G NTN będzie testowane i rekomendowane w bardzo dużym ekosystemie standaryzowanych produktów i komponentów. Wdrożenie nowej specyfikacji pozwala również na włączenie NTN do urządzeń 5G, co w przyszłości zapewni dostawcom technologii łatwe i szybkie skalowanie 5G NTN w urządzeniach.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kiedy prototypowy satelita wyposażony w 5G mógłby zostać wyniesiony na orbitę, partnerów czekają na razie wysoce specjalistyczne testy i działania walidacyjne na powierzchni Ziemi.

– dodał Erik Ekudden

 
 

Źródło: https:

iPhone zakazany w pierwszym kraju. Ericsson dopiął swego

Dodano: 12.07.2022 2:42 | 32 odsłon | 0 komentarzy


iPhone zakazany

Apple przegrał. Telefony z serii iPhone 12 oraz iPhone 13 nie będą tym samym możliwe do kupienia w Kolumbii.

Apple jest zamieszany w wiele różnych sporów sądowych, a w swojej historii toczył je właściwie z każdym innym dużym graczem w branży technologicznej. Nie stoi to jednocześnie na przeszkodzie, by te sam firmy ze sobą blisko współpracowały w innych dziedzinach. W ten sposób donosiliśmy o sporach z Samsungiem, Epic Games czy Ericssonem.

Ericsson wygrywa. iPhone zakazany w Kolumbii

Teraz chodzi o ten ostatni spór. Szwedzka firma obstaje przy stanowisku, że Apple naruszył jej patenty związane z łącznością 5G i nie płaci za to, za co powinien. Środkiem nacisku na Amerykanów ma być zakaz sprzedaży iPhone'ów. Na samym początku mało kto wierzył, że Ericsson dopnie swego. A jednak tak się stało.

Kolumbia liczy 49 milionów mieszkańców. Nie jest to oczywiście rynek kluczowy dla Apple'a, ale na tyle duży, by nie ignorować tamtejszych decyzji. Kolumbijski sąd uwzględnił wniosek Ericssona i zakazał sprzedaży iPhone'ów z serii 12 i 13 w Kolumbii. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości zabezpieczył się także przed ewentualną próbą obejścia zakazu przy użyciu pozwu w innym państwie.

Apple oczywiście zamierza apelować wyrok.

 
 

Źródło: https:

5G jest najszybciej rozwijającą się generacją telefonii w historii

Dodano: 21.06.2022 17:16 | 33 odsłon | 0 komentarzy


5G jest najszybciej rozwijającą się generacją telefonii w historii

Jeszcze w tym roku usługi 5G osiągną na całym świecie poziom miliarda subskrypcji. Za pięć lat liczba ta znacznie przekroczy wielkość odpowiadającą połowie ludzkości na Ziemi, a w zasięgu 5G znajdą się trzy czwarte ludności świata. Ericsson podał najnowsze prognozy dotyczące rozwoju 5G.

Według najnowszego, czerwcowego raportu Ericsson Mobility Report w 2027 roku 5G będzie stanowić: 82 procent subskrypcji w Europie Zachodniej, 80 procent w regionie Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej i 74 procent w Azji Północno-Wschodniej. Światowym liderem pod względem subskrypcji 5G stanie się Ameryka Północna z 90 procentami usług 5G.

W Indiach, gdzie wdrożenia 5G jeszcze się nie rozpoczęły, oczekuje się, że 5G będzie stanowić prawie 40 procent wszystkich subskrypcji do 2027 roku. W ujęciu globalnym przewiduje się, że 5G będzie stanowić prawie połowę wszystkich subskrypcji do roku 2027, przekraczając poziom 4,4 miliarda.

5G rozwija się najszybciej

Najnowszy raport Ericsson Mobility Report ujawnia również, że globalny ruch danych w sieci komórkowej podwoił się w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wzrost ruchu spowodowany był zwiększonym wykorzystaniem smartfonów i mobilnych łączy szerokopasmowych, a także cyfryzacją społeczeństwa i przemysłu. Najnowsze statystyki podkreślają duży popyt na transfer danych i usługi cyfrowe. Mimo pandemii i niepewności geopolitycznej ten trend się utrzyma. Co roku kilkaset milionów ludzi staje się nowymi abonentami mobilnego internetu szerokopasmowego.

Najnowszy raport Ericsson Mobility Report potwierdza również, że 5G jest najszybciej rozwijającą się generacją technologii mobilnych w historii. Około jedna czwarta światowej populacji ma obecnie dostęp do zasięgu 5G. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku dodano około 70 milionów subskrypcji 5G. Według raportu do 2027 roku około trzy czwarte światowej populacji będzie miało dostęp do 5G.

Stały dostęp bezprzewodowy nabiera znaczenia

Raport Ericssona podkreśla również coraz ważniejszą rolę, jaką stały dostęp bezprzewodowy (FWA) odgrywa w świadczeniu usług szerokopasmowych. Ericsson przewiduje, że w 2022 r. liczba połączeń FWA przekroczy 100 mln, a do 2027 r. liczba ta ma się podwoić, osiągając prawie 230 mln.

5G przejmuje Internet Rzeczy

W przypadku Internetu Rzeczy (IoT) Ericsson zauważa, że w 2021 r. szerokopasmowy IoT (4G/5G) wyprzedził 2G i 3G jako technologia łącząca największy udział wszystkich urządzeń połączonych z IoT komórkowym, stanowiąc 44% wszystkich połączeń.

Technologie komunikacji NB-IoT i Cat-M wzrosły o prawie 80 procent w 2021 roku, osiągając blisko 330 milionów połączeń. Eksperci Ericssona przewidują, że w 2023 r. liczba urządzeń IoT połączonych tymi technologiami przekroczy 2G/3G.

 
 

Źródło: https:

Ericsson może dostać horrendalną karę. Wiemy, za co

Dodano: 10.06.2022 15:18 | 28 odsłon | 0 komentarzy


Ericsson Irak kara 300 mln dolarów

Pracownicy Ericssona mogli finansowo wspierać terroryzm na Bliskim Wschodzie. To sugestia płynąca z raportu szwedzkiej firmy, która może teraz zostać ukarana karą w wysokości 300 milionów dolarów.

Amerykańska Komisja papierów Wartościowych i Giełd (SEC) może nałożyć na firmę Ericsson grzywnę w wysokości do 300 milionów dolarów. W ten sposób Szwedzi mogą zostać ukarani za domniemane niewłaściwe zachowanie w swojej irackiej działalności. W czwartek (9.06.2022) SEC powiadomiła Ericssona, że wszczęła oficjalne dochodzenie w sprawach opisanych w raporcie z dochodzenia Ericssona dotyczącym wydarzeń w Iraku z 2019 roku.

Wewnętrzne dochodzenie szwedzkiej firmy dotyczyło nietypowych roszczeń o wydatki i wykazało, że płatności płynęły do nieznanych stron, a pracownicy Ericssona korzystali z alternatywnych tras transportowych w celu uniknięcia lokalnych urzędników. Miało to miejsce w czasie, gdy organizacja terrorystyczna o nazwie Państwo Islamskie kontrolowała niektóre drogi w Iraku.

W oświadczeniu Ericssona znalazła się sugestia, że pracownicy firmy pomagali finansować terroryzm na Bliskim Wschodzie. Podczas prowadzonego dochodzenia nie znaleziono jednak na to dowodów. Jak napisano w raporcie, śledczy nie mogli określić ostatecznych odbiorców tych płatności.

Ericsson poinformował, że zwolnił pracowników zamieszanych w aferę. Podjęte miały być też inne działania naprawcze, mające poprawić wewnętrzne procesy.

 
 

Źródło: https:

Polskie 5G na tle reszty regionu. Jest źle

Dodano: 23.05.2022 9:39 | 36 odsłon | 0 komentarzy


Polskie 5G na tle reszty regionu jest źle

Polska ma najwolniejsze 5G w Europie Środkowo-Wschodniej. Gdy porównamy się z przodującą pod tym względem Bułgarią, wypadamy bardzo źle.

5G w Europie Środkowo-Wschodniej

Firma Ookla (prowadzi serwis speedtest.net) przyjrzała się rozwojowi sieci 5G w ośmiu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Według danych GSM Inteligence, 24 z 31 operatorów uruchomiło w nich usługi 5G. Do ich świadczenia wydzielono trzy pasma:

  • dolne pasmo: 700 MHz (703 – 733 MHz i 758 – 788 MHz),
  • średnie pasmo: 3,6 GHz (3400 – 3800 MHz),
  • wysokie pasmo: 26 GHz (co najmniej 1000 MHz w zakresie 24 250 – 27 500 MHz).

Co ciekawe, Polscy operatorzy obecnie nie wykorzystują żadnego z powyższych pasm do komercyjnego świadczenia usług 5G. Wciąż czekamy między innymi na uruchomienie nowej aukcji, która ma rozdzielić zasoby radiowe ze średniego pasma (tzw. pasmo C). Taka aukcja miała wystartować w 2020 roku, ale została odwołana zanim się na dobre zaczęła. Głównym winowajcą była rozwijająca się właśnie pandemia COVID-19. W Polsce problemy sprawia również pasmo 700 MHz, którym ma się zajmować jeden państwowy operator. Wymaga ono koordynacji działań z państwami sąsiednimi, w tym Rosją.

A jak jest w innych państwach regionu? Z przedstawionych przez Ooklę danych wynika, że Słowenia i Chorwacja wykorzystują wszystkie trzy pasma 5G, Czechy, Słowacja i Węgry dwa pasma (bez pasma wysokiego), natomiast Rumunia i Bułgaria jedno pasmo (średnie).

CEE 5G pasma

Sieci 5G mają oferować między innymi wysoką prędkość transmisji danych. A jak to obecnie wygląda w regionie CEE (Central and East Europe, Europa Środkowo-Wschodnia)? Jeśli popatrzymy na medianę szybkości pobierania danych w różnych państwach naszej części Starego Kontynentu, to najlepiej wypada Bułgaria (406,97 Mb/s). Polska w tym zestawieniu zajęła ostatnie miejsce (73,12 Mb/s).

CEE 5G prędkość

Słabe wyniki 5G w Polsce to przede wszystkim efekt braku możliwości skorzystania z dedykowanych pasm 5G. Operatorzy w naszym kraju wykorzystują do tego zasoby radiowe, które były przeznaczone do świadczenia usług w starych technologiach: 2600 MHz w Plusie oraz 2100 MHz w Orange, Play i T-Mobile.

Bułgaria ma nie tylko najszybsze 5G, ale również najwyższy odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G (5G Availability), wynoszący w 1Q2022 30,5%. W Polsce ten sam wskaźnik wyniósł poniżej 10%.

CEE 5G Availability

Jeśli chodzi o odsetek smartfonów 5G, które trafiają na rynek, pierwsze miejsce zajęły Węgry (65,1% w 4Q2021). Polska zajęła przedostatnie miejsce (ponad 30%).

CEE 5G smartfony

A tak wygląda porównanie szybkości i dostępności 5G w stolicach ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Tu również na pierwszym miejscu jest Bułgaria i jej stolica Sofia. Koniec stawki oblega Warszawa.

CEE 5G stolice

Polakom potrzebna jest edukacja na temat 5G

Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu mediany prędkości pobierania 5G, a jej prędkości 5G były nieco ponad dwukrotnie wyższe niż 4G. To jedyny kraj, który nie przyznał jeszcze pasma 5G. Co jednak ważniejsze, wydaje się również, że polscy użytkownicy końcowi nie widzą dodatkowych korzyści, jakie może przynieść 5G, co zmniejsza popyt.

Według badania przedsiębiorstw UKE, 78,2% firm w Polsce słyszało o 5G. To dobry wynik. Jednak większość z nich twierdzi, że obecne parametry mobilne są wystarczające do prowadzenia działalności biznesowej w trzech miarach: szybkości (88,6%), niezawodności (86,7%) i wydajności (85,9%). Biorąc pod uwagę, że obecne sieci 5G w Polsce nie spełniają obietnic dotyczących szybkości gigabitowej, nie jest to zaskakujące.

Z punktu widzenia polskiego konsumenta termin 5G zna 73,8%. Ma to jednak wadę, ponieważ nieco ponad połowa respondentów (57,4%) uważa, że ​​5G stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Na pytanie, jakie są kluczowe zalety sieci 5G, prawie połowa respondentów (47,5%) twierdzi, że 5G będzie szybsze i wydajniejsze niż 4G. Mniej niż jedna trzecia (31%) widzi, że sieci 5G ułatwiają ludziom życie. Trzecią preferowaną opcją jest zdolność 5G do wzmocnienia i modernizacji polskiej gospodarki. Jednak 18% nie widzi pozytywnych perspektyw korzystania z sieci 5G. To może częściowo tłumaczyć, dlaczego 5G Availability w Polsce wynosi poniżej 10%.

Polska 5G zastosowanie

W 5G nie chodzi tylko o szybkość. 5G jest postrzegane jako sposób na wniesienie dodatkowej wartości do gospodarki i społeczeństwa. Według badania przeprowadzonego przez Ericsson Polska, polska gospodarka może zyskać ponad 17 miliardów euro na wdrożeniu 5G do 2040 roku. Biorąc pod uwagę brak jasnego harmonogramu aukcji 5G, ryzyko, że Polska będzie dalej odstawać od swoich konkurentów jest realne.

5G w Polsce

Sieć Plus jako jedyna w Polsce wykorzystuje do świadczenia usług 5G wydzielone pasmo z zakresu 2600 MHz, dzięki czemu jego użytkownicy mogą pobierać dane z Internetu z największą prędkością. Zielony operator pozostawia resztę stawki daleko z tyłu. Wysyłanie danych do Internetu jest jednak najszybsze w Orange.

Polska 5G prędkość

Co ciekawe, jeśli chodzi o wskaźnik 5G Availability (odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G), Plus wypada najsłabiej. W tej kategorii najlepszy okazał się Play. Jest to o tyle zaskakujące, że sieć 5G Play niekoniecznie ma największy zasięg. Na koniec 2021 roku zasięg sieci 5G Plusa objął 19 mln osób, następny był Play z ponad 13 mln, T-Mobile (11 mln) i Orange (6,3 mln). Przekładając to na pokrycie populacji przy użyciu danych ze spisu powszechnego z 2021 roku (38,18 mln osób), oznacza to pokrycie populacjiodpowiednio w 50%, 34%, 29% i 17%.

Jak podaje firma Ookla, Play miał najlepsze 5G Availability prawdopodobnie ze względu na agresywny marketing i rabaty w połączeniu z dużym portfolio urządzeń 5G i najtańszymi taryfami. Niedawno operator sieci Play pozyskał z BGK kredyt w wysokości 500 mln zł (107 mln euro) w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), który posłuży również do uruchomienia usług 5G.

Polska 5G availability

Operatorzy komórkowi w Polsce wciąż inwestują w rozwój sieci 5G. Na przykład T-Mobile rozszerzył swoją współpracę z Nokią o modernizację sieci RAN, a także wdrożenie usług 5G. Operator planuje wykorzystanie 4G i 5G DSS w dolnym paśmie oraz, gdy będzie to możliwe, w paśmie 3,6 GHz na gęstych obszarach miejskich. T-Mobile chce zakończyć 2022 rok z 3500 stacjami bazowymi 5G i 30% populacji Polski w zasięgu magentowego 5G. T-Mobile wyłączył swoją sieć 3G w paśmie częstotliwości 2100 MHz w październiku 2021 roku, rozpoczął również zamykanie sieci 3G, mając na celu wykorzystanie 900 MHz dla 3G i zmianę jej na LTE i 5G w 2023 roku.

Przeszkodą w osiągnięciu szerokiej dostępności 5G są kontrowersje wokół aukcji 5G. W październiku 2019 roku operatorzy komórkowi z Wielkiej Czwórki (Orange, Play, Plus i T-Mobile), państwowy operator telekomunikacyjny Exatel oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisali porozumienie w sprawie budowy ogólnopolskiej infrastruktury. Będzie ona własnością państwa za pośrednictwem jednostki specjalnego przeznaczenia – Polskie 5G. Polski regulator zaproponował przydzielenie temu nowemu podmiotowi całego pasma 700 MHz (2 x 30 MHz), z myślą o zapewnieniu w pierwszej kolejności łączności dla służb porządkowych i ratowniczych, a jednocześnie udostępnienie go wszystkim operatorom. Pasmo 700 MHz ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szerokiego zasięgu i penetracji wewnątrz budynków.

Polska 5G miasta

 
 

[ANKIETA:1389]

Źródło: https:

Ericsson wyprodukował w Tczewie milion urządzeń 5G

Dodano: 20.04.2022 15:20 | 32 odsłon | 0 komentarzy


Ericsson Tczew milion urządzeń 5G

Ericsson pochwalił się, że w fabryce Flex w Tczewie wyprodukowano już milion jego urządzeń 5G. Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, o jaki sprzęt chodzi.

Polska to jedno z kluczowych źródeł sprzętu 5G firmy Ericsson dla Europy. Duża w tym zasługa fabryki Flex w Tczewie, z której taśm produkcyjnych zjechało milionowe urządzenie 5G szwedzkiej firmy.

Blisko trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie produkcji urządzeń radiowych 5G w fabryce Flex w Tczewie. (...) ogłaszamy wyprodukowanie w Polsce milionowego urządzenia Ericsson 5G (...) W bardzo szybkim czasie Tczew stał się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych firmy, wspierając naszych klientów przy wdrożeniu sieci 5G w całej Europie.

– powiedział Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce (źródło: PAP Biznes)

Produkowany w Tczewie sprzęt to przede wszystkim urządzenia baseband oraz moduły radiowe. Jedne i drugie stanowią wyposażenie stacji bazowych. Baseband to komputer odpowiadający za obróbkę danych, połączony światłowodem z z modułem radiowym. W nim z kolei następuje modulacja sygnału radiowego, który następnie trafia do anteny nadawczo-odbiorczej, a stamtąd trafia w eter.

W naszym kraju Ericsson współpracuje z operatorami sieci Orange, Play i Plus.

 
 

Źródło: https:

Nokia opuszcza Rosję, Ericsson zawiesza współpracę z rosyjskimi telekomami

Dodano: 13.04.2022 20:39 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Fiński koncern Nokia postanowił zakończyć swoją działalność na rynku rosyjskim. Decyzja jest spowodowana najazdem Rosji na Ukrainę. Nokia nie będzie oferować rosyjskim partnerom rozwiązań związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną, w tym sprzętu do budowy i obsługi sieci 5G. Wyjście z Rosji zapowiedział także niedawno Huawei, a Ericsson porzuca współpracę z rosyjskimi telekomami.

Źródło: https:

Nokia i Ericsson wstrzymują dostawy dla rosyjskich telekomów

Dodano: 02.03.2022 11:33 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Nokia Ericsson sprzęt telekomunikacyjny wstrzymanie dostaw Rosja

Ericsson i Nokia wstrzymały dostawy sprzętu telekomunikacyjnego do Rosji, dla działających tam operatorów. W ten sposób Szwedzi i Finowie stosują się do sankcji nałożonych na ten kraj przez Unię Europejską.

24 lutego 2022 roku wojska Federacji Rosyjskiej wkroczyły na terytorium Ukrainy, rozpoczynając tam trwającą do dziś wojnę. Działanie rządu Vladimira Putina spowodowały nałożenie na ten kraj przeróżnych sankcji, zarówno przez Unię Europejską, jak i kraje niebędące jej członkami.

 
 

Do firm, które czynnie sprzeciwiają się rosyjskiej agresji na Ukrainę, dołączają kolejne firmy. Są wśród nich Nokia i Ericsson, które zapowiedziały wstrzymanie dostaw sprzętu telekomunikacyjnego dla działających w Rosji operatorów telekomunikacyjnych. Taka informacja znalazła się między innymi w notatce, którą dyrektor generalny Ericssona Borje Ekholm wysłał do pracowników tej szwedzkiej firmy.

Obecnie pilnie sprawdzamy, w jaki sposób wydarzenia i nałożone sankcje mogą wpłynąć na naszą działalność. Zawieszamy wszystkie dostawy do Rosji podczas przeprowadzania analizy.

– napisał Borje Ekholm

Wstrzymanie dostaw sprzętu telekomunikacyjnego do Rosji przez Nokię i Ericssona powoduje, że rosyjskie telekomy mogą teraz liczyć w zasadzie tylko na chińską firmę Huawei. Raczej nie możemy oczekiwać, że Chińczycy się przyłączą do swoich europejskich konkurentów, choć chciałbym się mylić.

 
 

Źródło: https:

Orange Polska zbuduje rdzeniową sieć 5G z Ericssonem. Jest 5-letnia umowa

Dodano: 28.02.2022 23:02 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Operator sieci Orange zapowiada, że wkrótce ruszą prace nad przygotowaniem dedykowanej sieci rdzeniowej do potrzeb nowej generacji rozwiązań mobilnych. Zdecydowano się przy tym na rozwiązanie dostarczane przez firmę Ericsson - umowa została podpisana w poniedziałek.

Źródło: https:

Orange wybrał Ericssona do budowy sieci rdzeniowej 5G

Dodano: 28.02.2022 10:34 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Orange sieć rdzeniowa 5G Ericsson

Orange wkrótce rozpocznie prace nad przygotowaniem sieci rdzeniowej dla potrzeb technologii 5G. Pomarańczowy operator zdecydował się na użycie rozwiązania dostarczonego przez firmę Ericsson.

Wdrożenie dedykowanego rdzenia (5G Standalone) jest niezbędnym elementem ewolucji sieci Orange Polska dla umożliwienia świadczenia naszym klientom pełnego spektrum usług przewidywanych w standardzie sieci mobilnych piątej generacji. Podpisanie umowy otwiera ścieżkę wdrożenia chmurowych rozwiązań 5G Standalone, co pozwoli Orange Polska w perspektywie najbliższych lat zaoferować nowe usługi dla naszych klientów biznesowych i indywidualnych.

– powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska

 
 

Sieć 5G wykorzystująca dedykowane rozwiązania rdzeniowe 5G SA (stand alone) ma przynieść większą przepustowość danych dla użytkownika końcowego i mniejsze opóźnienia. W rozwiązaniach dla firm pozwoli z kolei zaspokoić potrzebę elastycznej, skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej łączności do zastosowań w czasie rzeczywistym. Dzięki jej możliwościom będzie można wirtualnie podzielić sieć Orange 5G, tworząc dedykowane instancje (tzw. „slicing sieci”), priorytetyzować określone fragmenty dla zabezpieczenia krytycznych zastosowań lub konkretnych potrzeb i oferować różne poziomy jakości i bezpieczeństwa.

Rozwiązania 5G SA z wirtualnym dzieleniem sieci (slicing) pozwolą też na rozwijanie oferty mobilnych rozwiązań sieci prywatnych. Orange Polska posiada już doświadczenie w tym zakresie, jako operator trzech prywatnych sieci 5G u klientów. Wdrożenie umożliwi również dalszy rozwój usług Internetu Rzeczy i zbudowanie nowych usług dla biznesu.

Ericsson jest zadowolony, że został wybrany przez Orange Polska do rdzenia 5G po rygorystycznym procesie selekcji, w tym próbach technologii. Nie mogę się teraz doczekać współpracy z Orange Polska w celu wdrożenia tej ważnej technologii, w celu budowy sieci 5G i wspierania celów biznesowych tego partnera.

– powiedział Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce

Umowa została podpisana na pięć lat. Wybrane przez Orange rozwiązanie wykorzystuje w pełni mechanizmy chmurowe i jest rozwiązaniem wielosystemowym. Oznacza to, że technologie radiowe 4G LTE, 5G w trybie Non-Stand Alone i 5G w trybie Stand Alone są obsługiwane przez tą samą sieć rdzeniową, zapewniając wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Rozwiązanie 5G SA Ericssona jest rozwiązaniem w pełni skalowalnym, pozwalającym na elastyczną rozbudowę sieci również z wykorzystaniem architektury sieci rozdystrybuowanych do węzłów brzegowych (Edge).

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone