sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem Europejska  RSS
Google, Samsung i LG zdominowały europejski rynek systemów w telewizorach

Dodano: 03.02.2023 20:51 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Europejski rynek systemów operacyjnych w telewizorach jest zdominowany przez trzy platformy: Tizen Samsunga, webOS firmy LG oraz Android TV/Google TV firmy Google. Ta ostatnia w 2021 i 2022 r. odnotowała według danych firmy Dataxis największy wzrost i tendencja ta ma się utrzymać w 2023 r. Jednocześnie na rynku nie brakuje pretendentów, w tym zarówno nowych, jak i już istniejących.

Źródło: https:

Europoejsko-chiński podbój kosmosu nie wypali. Powodem polityka

Dodano: 03.02.2023 13:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Można było odnieść wrażenie, że Europejska Agencja Kosmiczna ma coraz lepsze stosunki z Chinami. Rozpoczęto nawet przygotowania do wysłania astronautów z ESA na Chińską Stację Kosmiczną. Jednak tak się nie stanie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong jakiś czas temu została ukończona i jest w pełni funkcjonalna. Jej kompletowanie w kosmosie rozpoczęło się w 2021 roku, gdy na orbitę został wystrzelony moduł Tianhe. Projekt został zakończony w październiku 2022 roku wraz z montażem ostatniego modułu Mengtian. Tiangong gościła już cztery misje załogowe i pojawiało się podejrzenie, że już wkrótce na jej pokład mogą trafić astronauci z Europy.

Europejczycy jednak nie trafią na Tiangong

mogliśmy przeczytać, że współpraca między ESA i China Manned Space Agency zakłada, że od 2022 roku na Chińską Stację Kosmiczną będą latać również astronauci z Europy. W tym celu w 2016 roku chiński astronatua Ye Guangfu wziął udział kursie jaskiniowym organizowanym przez ESA na włoskiej Sardynii. Rok później, Samantha Cristoforetti i Matthias Maurer z ESA wzięli udział w trwającym dziewięć dni szkoleniu przetrwania z 16 tajkonautami na Morzu Żółtym, w pobliżu nadmorskiego miasta Yantai.

Wszystkie szkolenia i nauka języka miały finalnie doprowadzić do tego, że europejsko-chińska załoga trafi razem na Chińską Stację Kosmiczną. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat plany uległy zmianie. Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher oświadczył, że agencja jest aktualnie zbyt zajęta działaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by zaangażować się w inne projekty. 

W tej chwili nie mamy ani budżetowego, ani politycznego, powiedzmy, zielonego światła ani zamiaru zaangażowania się w drugą stację kosmiczną — czyli udział w chińskiej stacji kosmicznej

- oświadczył Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA.

 
 

Źródło: https:

Komisja Europejska dogadała się z Google. Będą ważne zmiany w usługach giganta

Dodano: 29.01.2023 16:51 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Google zobowiązało się do wprowadzenia zmian w swoich produktach i usługach oraz dostosowania swoich praktyk do obowiązującego w Unii Europejskiej prawa, zwłaszcza pod kątem braku przejrzystości i jasnych informacji dla konsumentów - poinformowała Komisja Europejska. Zmiany te obejmą Sklep Play, Google Hotele i Google Loty.

Źródło: https:

Przed nami Dzień Ochrony Danych Osobowych. Te 3 zasady mogą Ci pomóc

Dodano: 27.01.2023 18:37 | 39 odsłon | 0 komentarzy


Przed nami Dzień Ochrony Danych Osobowych. Te 3 zasady mogą Ci pomóc

28 stycznia obchodzony jest Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak o nie zadbać? Pomóc może kierowanie się kilkoma prostymi zasadami.

Według Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) wycieku poufnych informacji obawia się co trzeci Polak. Jednocześnie tylko 46% wie, co należy zrobić, gdy to nastąpi.

Dane osobowe identyfikują użytkownika. Składa się na nie cały cyfrowy ślad pozostawiony online, od historii przeglądarki i aktywności w sieci po numer karty kredytowej, PESEL, datę urodzenia czy historię leczenia. Takie informacje umożliwiają przestępcom nie tylko włamanie na konto bankowe, ale też określenie osobowości, stylu życia, stanu zdrowia czy zainteresowań danej osoby. Informacje te mogą mu posłużyć do ukierunkowanych ataków i zostać sprzedane w Darknecie za znaczne sumy.

Każdy użytkownik Internetu powinien dbać o swoje dane. Pomóc w tym może trzymanie się kilku prostych zasad.

Bądź sceptyczny, nie spiesz się

Podstawową zasadą w sieci jest zachowanie czujności. Przestępcy często wykorzystują nieuważność użytkowników i nawyk niedbałego scrollowania treści. Prowokują ich szybką, emocjonalną reakcję, zanim zdążą się zastanowić, co robią. Warto więc przemyśleć sprawę przed kliknięciem w link, załącznik czy przycisk „kup teraz” w podejrzanym sklepie internetowym. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, to prawdopodobnie tak jest. Dlatego nie należy podawać swoich danych nieznanym firmom czy podmiotom, na przykład w zamian za wyjątkowo atrakcyjne rabaty na dodatki do gier, które w innych sklepach kosztują znacznie więcej. Istnieje duże ryzyko, że po zakończeniu transakcji nie otrzymamy zakupionego towaru, za to oszuści zdobędą dane karty kredytowej.

Prywatne informacje zachowaj dla siebie

Warto głębiej zastanowić się nad treściami udostępnianymi w sieci. Nawet najlepsze ustawienia prywatności nie są niezawodne, a z sieci nic nie znika na zawsze. Lepiej nie dzielić się nazwiskiem panieńskim matki czy zdjęciami dokumentów, ponieważ mogą zostać wykorzystane przez przypadkową osobę, na przykład do włamania na konto bankowe. Dotyczy to również aplikacji, z których wiele śledzi naszą lokalizację, a nawet prosi o możliwość umieszczania postów na koncie użytkownika w mediach społecznościowych. Warto zawsze sprawdzać ustawienia prywatności danych i podawać tylko niezbędne minimum informacji.

Chroń inteligentne urządzenia

Wszystkie urządzenia smart, od termostatów po ekspresy do kawy, mają dostęp do Internetu. Sterowanie nimi przez aplikację jest wygodne, ale kryje się za tym ryzyko przechwycenia danych przesyłanych wewnątrz sieci przez przestępców. Ważne jest więc korzystanie z antywirusów, a także aktualizowanie oprogramowania i aplikacji. Należy też zmienić domyślne hasła ustawiane fabrycznie przez producentów urządzeń. Do każdego konta powinny być przypisane unikatowe silne hasła, a uwierzytelnienie wieloskładnikowe wdrożone wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość.

 
 

Źródło: https:

Apple przypomina, jak ważna jest prywatność. Pomógł znany aktor

Dodano: 25.01.2023 11:35 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Zbli#x17C;a si#x119; Europejski Dzie#x144; Prywatno#x15B;ci, a w zwi#x105;zku z tym Apple postanowi#x142;o przedstawi#x107; film, kt#xF3;ry pokazuje jak wa#x17C;ne jest bezpiecze#x144;stwo w sieci. Materia#x142; pokazuje mocne strony iPhone#x2019;#xF3;w w kontek#x15B;cie zachowania prywatno#x15B;ci w cyfrowym #x15B;wiecie.

Źródło: https:

Komisja Europejska ogłosiła porozumienie z Amazonem w sprawie nielegalnego wykorzystywania niepublicznych danych

Dodano: 24.01.2023 21:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Komisja Europejska ogłosiła, że osiągnęła porozumienie z Amazonem w sprawie dochodzeń antymonopolowych, które będą respektować zobowiązania podjęte przez Amazon w prawodawstwie antymonopolowym UE. Wstępne badanie rozpoczęło się w 2018 r., kiedy rozpoczęto dochodzenie w sprawie tego, w jaki sposób Amazon wykorzystywał niepubliczne dane od zewnętrznych sprzedawców na swojej platformie, aby przynosić korzyści własnej firmie jako sprzedawcy detalicznemu.

Źródło: https:

UE przyjmuje dyrektywę NIS2. Ma to wzmocnić cyberbezpieczeństwo

Dodano: 24.01.2023 20:53 | 48 odsłon | 0 komentarzy


UE przyjmuje dyrektywę NIS2. Ma to wzmocnić cyberbezpieczeństwo

Zagrożenie atakami hakerskimi jest coraz większe. By skuteczniej walczyć z ich skutkami, Unia Europejska przyjmuje dyrektywę NIS2, która jest częścią strategii bezpieczeństwa cybernetycznego Shaping Europe's Digital Future i bezpośrednim rozszerzeniem dyrektywy NIS z 2016 roku.

W przeciwieństwie do RODO, które chroni dane osobowe obywateli Unii Europejskiej, dyrektywa NIS2 ma zapewnić ochronę danych gospodarczych. Mają one wpływ na przedsiębiorstwa oraz gospodarki krajów członkowskich UE. Zgodnie z nowymi regulacjami, państwa członkowskie muszą wdrożyć między innymi krajową strategię cyberbezpieczeństwa oraz prawo krajowe, które obejmuje wymogi w zakresie zarządzania ryzykiem i sprawozdawczości przedsiębiorstw objętych dyrektywą NIS2. Dyrektywa zobowiązuje również stworzenie jednego krajowego punktu kontaktowego do obsługi NIS2.

Oprócz branż, które zostały uwzględnione w dyrektywie NIS, NIS2 obejmuje również kilka nowych sektorów publicznych i prywatnych, w tym sektor spożywczy, przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne, telekomunikację i dostawców danych, platformy mediów społecznościowych i dostawców centrów danych, zaangażowane przedsiębiorstwa w gospodarce odpadami i ściekami oraz przedsiębiorstw produkcyjnych, które są ważne dla gospodarki kraju.

Przedsiębiorstwa objęte dyrektywą dzielą się na dwie kategorie: kluczowe podmioty (np. firmy telekomunikacyjne, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i banki) oraz istotne podmioty (np. firmy spożywcze i firmy przewozowe). Firmy, które zatrudniające mniej niż 250 pracowników lub ich roczne obroty nie przekraczają 50 milionów euro są zwolnione z wdrożenia zmian. Jednak ze względu na koncepcję odpowiedzialności w łańcuchu dostaw należy przyjąć, że mniejsze firmy będące dostawcami dla sektorów objętych dyrektywą muszą również przestrzegać NIS2. Ponadto nowe regulacje również administrację publiczną, ale na tym etapie nie jest jasne, czy obejmie mniejsze jednostki, takie jak gminy.

Dyrektywa NIS2 została przyjęta i oficjalnie ogłoszona pod koniec grudnia 2022 roku. Od tego czasu państwa członkowskie UE mają 21 miesięcy na transkrypcję nowych przepisów do prawa krajowego. Natomiast już w 18 miesięcy od przyjęcia dyrektywy, organizacje, których ona dotyczy, muszą być w stanie się do niej dostosować. Za niedostosowanie się do NIS2 grozi kara grzywny w wysokości do 10 milionów euro lub 2% całkowitego rocznego światowego obrotu firmy.

Dyrektywa NIS2 nie zawiera listy kontrolnej ani minimalnego zestawu wymagań dotyczących technologii ochrony. Opisuje „odpowiednią ochronę”, którą można interpretować na wiele sposobów. Można jednak założyć, że firmy potrzebują co najmniej nowoczesnej zapory ogniowej i technologii zapobiegania włamaniom do sieci, ale także ochrony bezpieczeństwa punktów końcowych oraz wdrożenia uwierzytelniania wieloskładnikowego, szyfrowania danych i ograniczania dostępu.

 
 

Źródło: https:

Koniec piractwa IPTV? Komisja Europejska chce walczyć z procederem

Dodano: 23.01.2023 13:50 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Komisja Europejska chce opracować zestaw narzędzi, które pomogą państwom Unii Europejskiej skutecznie walczyć z piractwem IPTV. Rozpoczęto konsultacje, które mają doprowadzić do zablokowania znacznej części nielegalnych usług, w szczególności oferujących transmisje sportowe na żywo.

Źródło: https:

WhatsApp ma RODO w nosie. Kary płacić też nie zamierza

Dodano: 19.01.2023 20:13 | 41 odsłon | 0 komentarzy


WhatsApp łamie RODO

WhatsApp nie przestrzega zasad RODO. UE nałożyła karę na właściciela komunikatora, ale ten zamierza się odwoływać.

WhatsApp nie działa zgodnie z wytycznymi RODO – to żadne zaskoczenie. Europejska Komisja Ochrony Danych słusznie nałożyła karę na Meta (dawniej Facebook), do której należy obecnie komunikator. Kara jest zaskakująco niska. Tym razem Meta ma zapłacić „tylko” 5,5 mln euro. Przypomnę, że w 2021 ta sama Komisja żądała 225 mln euro za brak transparentności WhatsAppa, a wybryk Instagrama kosztował prawie dwa razy tyle.

Początkowo Komisja nie zamierzała nakładać kary, bo Meta i tak już sporo płaci, ale zewnętrzni specjaliści się nie zgodzili z tą opinią. Finalnie Europejska Rada Ochrony Danych po zapoznaniu się z raportem uznała, że kara musi być. Meta już zapowiada apelację.

 

Co tym razem zrobił WhatsApp?

Najświeższy „mandat” za złamanie zasad RODO to owoc skargi z 2018 roku. Pewnego dnia użytkowników przywitały nowe warunki korzystania z aplikacji. Mogli albo je zaakceptować, albo utracić dostęp do aplikacji, a więc swoich rozmów, danych i kontaktów. Ta paskudna zagrywka wyglądała jak zmuszanie użytkowników do przyjęcia warunków. W nich były oczywiście zapisy o tym, że dane osobiste będą wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa i jakości produktu.

Komisja uznała, że sposób prezentacji nowych warunków korzystania z komunikatora nie jest problemem, ale przy okazji znalazła coś jeszcze: WhatsApp nie dopełnił obowiązku w zakresie transparentności i nie działa zgodnie z RODO.

Meta nie chce płacić

Irlandzki oddział WhatsAppa broni się umową z użytkownikiem. Akceptujący regulamin zawiera bowiem umowę z Meta. Rozwijanie produktu jest częścią tej umowy, a dane użytkowników są do tego niezbędne.

Europejscy regulatorzy nie są zgodni w sprawie tego, czy ta umowa może być traktowana jako podstawa prawna przetwarzania prywatnych danych. Nie ma jednak wątpliwości, że WhatsApp nie dostarcza dostatecznie przejrzystych informacji na ten temat, czym łamie RODO.

Co na to zainteresowany? Rzeczniczka WhatsAppa zapowiedziała już odwołanie od tej kary. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Jesteśmy głęboko przekonani, że sposób działania usługi jest zgodny z RODO zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. […] Polegamy na umownej konieczności poprawy usług i bezpieczeństwa, ponieważ wierzymy, że pomaganie ludziom w zapewnieniu bezpieczeństwa i oferowanie innowacyjnych produktów to podstawowa odpowiedzialność w zakresie naszych działań.

 

Będzie nowe śledztwo?

Niezależnie od tego, jak potoczą się losy tej sprawy, Europejska Rada Ochrony Danych zaleca kolejne dochodzenie. Celem ma być ustalenie, czy WhatsApp przetwarza dane i w jakim celu. Chodzi o szczególne kategorie danych osobistych, opisane w art. 9 RODO, reklamy behawioralne, cele marketingowe i wymianę danych z firmami trzecimi. Oczywiście, jeśli takie działanie ma miejsce, należy zbadać jego zgodność z RODO.

Komisja Ochrony Danych jednak jest zdania, że Rada przekracza swoje uprawnienia, kierując dochodzeniem. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta i może skończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone