piątek, 01 lipca 2022 r.  Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Wiadomości z tagiem Europejskiej  RSS
T-Mobile: odbierz darmowy internet w roamingu w Unii Europejskiej

Dodano: 30.06.2022 14:13 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Logo T-Mobile

Nadszedł czas wakacyjnych wyjazdów, a do podróży po krajach Unii Europejskiej zachęcają coraz korzystniejsze stawki za połączenia i pakiety danych w roamingu. Od jutra w T-Mobile można odebrać bonusową paczkę internetu do wykorzystania w UE.

W pierwszej wakacyjnej odsłonie akcji „Dobrze, że jesteś” T-Mobile zaoferował klientom indywidualnym paczkę 1 GB do wykorzystania w strefie roamingowej 1A, czyli w Unii Europejskiej, Albanii, Czarnogórze i Macedonii. Prezent będzie dostępny w aplikacji „Mój T-Mobile” od 1 do 5 lipca.

darmowy internet w roamingu w Unii Europejskiej

Aby odebrać prezent, wystarczy zalogować się do aplikacji „Mój T-Mobile” między 1 a 5 lipca. Pakiet włączy się w ciągu 72 godzin od zlecenia jego aktywacji i pozostanie ważny przez 30 dni

Promocja dotyczy klientów abonamentowych T-Mobile (T), użytkowników T-Mobile na kartę (GO!, Frii), a także posiadaczy oferty mix (Frii Mix). Można z niej skorzystać jeden raz.

 
 
 

Źródło: https:

Roaming UE – co się zmieni od 1 lipca?

Dodano: 30.06.2022 13:02 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Roaming UE zmiany od 1 lipca 2022

1 lipca 2022 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Podczas podróży po tych państwach będziemy nadal mogli korzystać z telefonu komórkowego jak w domu, ale będzie też kilka zmian.

Już jutro, 1 lipca 2022 roku, wejdzie w życie nowe ulepszone rozporządzenie w sprawie roamingu UE. Przedłuża ono do 2032 roku możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju. Dzięki temu podróżni w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z Internetu bez dodatkowych opłat. Korzystanie z roamingu ma się stać jeszcze wygodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej zagranicą jak w kraju. Dzięki nowym przepisom ma się poprawić także dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób.

Dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odnieśliśmy korzyści z roamingu po cenach krajowych. Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać Internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat.

– powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej

Czy pamiętają Państwo, kiedy podczas podróży po Europie musieliśmy wyłączać opcje transmisji danych, aby uniknąć ogromnych rachunków za roaming? Dziś to jest już historia. I zamierzamy utrzymać ten stan rzeczy przez co najmniej 10 lat. Większa szybkość, większa przejrzystość: nieustannie poprawiamy jakość życia obywateli UE.

– dodał Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego

Większa prędkość mobilnego Internetu podczas podróży

Konsumenci będą mieli teraz prawo do takiej samej jakości mobilnego Internetu za granicą, jak w kraju. Operatorzy świadczący usługi łączności ruchomej powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu docelowym, które konsument odwiedza. Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczenie usług telefonii komórkowej oraz na stronach internetowych operatorów.

Zapobieganie nieoczekiwanym ukrytym opłatom

Kiedy konsumenci podróżują samolotami lub statkami, telefony komórkowe mogą automatycznie łączyć się z siecią pokładową zapewnianą przez satelity. Korzystanie z usług łączności ruchomej świadczonych za pośrednictwem sieci nienaziemnych może podlegać bardzo wysokim opłatom. Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony konsumentów i powiadamiania ich, w przypadku gdy telefony przechodzą na sieci nienaziemne. Operatorzy powinni ponadto automatycznie przerywać świadczenie usług łączności ruchomej, jeżeli opłaty za te usługi świadczone za pośrednictwem sieci nienaziemnych osiągną 50 euro lub inny z góry określony limit. Operatorzy mogą oferować również dodatkowe usługi, takie jak możliwość rezygnacji z roamingu w samolotach i na statkach.

Więcej informacji dla podejmowania lepszych wyborów

Konsumenci powinni mieć możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. W przypadku podróży za granicę połączenie z działem obsługi klienta, infolinią linii lotniczych czy towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysyłanie wiadomości tekstowych w celu wzięcia udziału w konkursach lub wydarzeniach mogą być droższe niż w kraju. Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług.

112 – komunikacja w sytuacjach nadzwyczajnych

Nowe przepisy dotyczące roamingu mają zapewnić, by obywatele znali jednolity unijny numer alarmowy 112, z którego mogą korzystać w dowolnym miejscu w UE w celu skontaktowania się z służbami ratunkowymi. Od czerwca 2023 roku operatorzy powinni wysyłać automatyczne wiadomości swoim klientom podróżującym za granicę z informacją o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu z służbami ratunkowymi, takich jak komunikacja tekstowa w czasie rzeczywistym lub aplikacje alarmowe. Obywatele, którzy nie są w stanie wykonywać połączeń głosowych, mogą korzystać z tych alternatywnych sposobów.

Niższe ceny między operatorami

W nowym rozporządzeniu w sprawie roamingu określono niższe opłaty hurtowe, czyli koszty ponoszone przez operatorów w związku z korzystaniem z sieci za granicą w celu świadczenia usług na rzecz swoich klientów przebywających za granicą. Pułapy opłat hurtowych ustala się na poziomach, które umożliwiają operatorom utrzymanie i odzyskanie kosztów świadczenia usług roamingu na rzecz konsumentów po cenach krajowych:

  •  w zakresie transmisji danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe: 2 euro/GB w 2022 roku, 1,8 euro/GB w 2023 roku, 1,55 euro/GB w 2024 roku, 1,3 euro/GB w 2025 roku, 1,1 euro/GB w 2026 roku i 1 euro/GB począwszy od 2027 roku,
  • za połączenia głosowe: 0,022 euro/min w latach 2022–2024 i 0,019 euro/min od 2025 roku,
  • za wiadomości tekstowe: 0,004 euro/SMS w latach 2022–2024 i 0,003 euro/SMS od 2025 roku.

Niższe opłaty hurtowe oznaczają korzyści dla konsumentów, ponieważ powinny zapewnić wszystkim operatorom możliwość oferowania konkurencyjnych umów roamingowych zgodnie z zasadą korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju.

 
 
 

Źródło: https:

Więcej wypadków w domach niż w pracy - jak zmniejszyć ryzyko porażenia prądem?

Dodano: 29.06.2022 18:48 | 31 odsłon | 0 komentarzy


Z elektryczności korzystamy codziennie, jednak często zapominamy o tym jak niebezpieczna potrafi być. Według szacunków w Unii Europejskiej co roku z powodu porażenia prądem ginie kilkaset osób. Jak możemy zabezpieczyć siebie i domowników przed ryzykiem?

Źródło: https:

Unia weźmie kierowców na smycz. Trwają rozmowy

Dodano: 23.06.2022 17:16 | 30 odsłon | 0 komentarzy


5G-Carmen - szanse i zagrożenia tuneli 5G

Giganci branży telekomunikacyjnej w ramach projektu Komisji Europejskiej 5G-Carmen sprawią, że auta będą "widziały" inne pojazdy na drodze. W razie niebezpiecznej sytuacji równoległe manewry kilku aut pozwolą uniknąć kolizji.

5G-Carmen to rewolucja w europejskiej branży motoryzacyjnej

Zwykle prezentacje nowej generacji łączności komórkowej boleśnie zderzają się z rzeczywistością i kończy się na co najwyżej szybszym Internecie. W przypadku 5G i wspomaganych oraz autonomicznych aut będzie jednak inaczej. Po pilotażu, ruszyły prace nad jednolitym standardem łączności pomiędzy autami w Unii Europejskiej.

W pracach udział wzięli giganci telekomunikacyjni, tacy jak TIM, Magenta i Deustsche Telekom, a także dostawcy technologii, z Nokią, Qualcommem, NEC i INWIT na czele. Pierwszy etap wdrożenia założył nie tylko testy wewnątrzkrajowe, ale też obejmuje trasy z Włoch do Austrii i z Austrii do Niemiec.

5G-Carmen - uczestnicy projektu

Szczególnie połączenia międzykrajowe stanowią duże wyzwanie dla systemów monitorowania pracy aut, tymczasem 5G-Carmen zaprezentował nieprzerwaną, wysokiej jakości łączność 5G (też w roamingu), porównywalną stabilnością do usług domowych.

 
 

Auta dogadają się ze sobą przez 5G

Podczas testów platformy zaprezentowana została zdolność pojazdów Stellantis-CRF do wykonywania wspólnych manewrów na pasie ruchu oraz zmiany pasa ruchu za pomocą wspomaganej i zautomatyzowanej jazdy wzdłuż korytarza 5G. Testy te przeprowadzone zostały również na granicy między Włochami i Austrią oraz Austrią i Niemcami.

Manewry kooperacyjne aut to efekt "rozszerzonej percepcji pojazdów" - umożliwia ją stałe współdzielenie informacji na temat prędkości i pozycji auta, a także innych pojazdów wokół niego (monitorowanych sensorami auta). Przesył tych danych realizowany jest za pośrednictwem łączności 5G oraz bezpośredniej komunikacji pomiędzy autami w standardzie C-V2X.

Na granicy Niemiec i Austrii automatykę testuje BMW

W okolicach Kufstein natknąć można się na testowe auta BMW, które również biorą udział w testach platformy. Z wykorzystaniem łączności 5G i BMW Manoeuvring Service, auta z jednej strony przekazują swoją pozycję, prędkość i chęć zmiany pasa, a z drugiej otrzymują w czasie rzeczywistym wytyczne dotyczące zalecanej prędkości i optymalnego czasu wykonania manewru.

Co z prywatnością?

O prywatności rozwiązań autonomicznych i półautonomicznych w transporcie drogowym na razie mówi się niewiele. Można wręcz odnieść wrażenie przekazu, że bezpieczeństwo na drodze jest istotniejsze niż anonimizacja tego, gdzie i kiedy się przemieszczamy.

Choć systemom bezpieczeństwa pojazdów do szczęścia nie jest potrzebna informacja, kto porusza się autem, to już bez jednoznacznej identyfikacji poszczególnych maszyn nie są możliwe ich skoordynowane manewry.

Korytarze 5G planowane są aktualnie jedynie na kluczowych autostradach i trasach międzykrajowych, na których i tak często występuje rozbudowany monitoring. Wraz jednak z popularyzacją rozwiązania, konieczna będzie debata i jasne przepisy na temat tego, kto i w jakim zakresie uzyskuje dostęp do parametrów naszych pojazdów.

Źródło: https:

Bat nad Zuckerbergiem. Dostosuje się albo będzie płacić

Dodano: 21.06.2022 11:26 | 21 odsłon | 0 komentarzy


Już w przyszłym roku w Unii Europejskiej wejdzie w życie nowy akt, który może całkowicie namieszać w branży mediów społecznościowych. Na właścicieli największych portali społecznościowych zostanie nałożona presja. Dostosują się do nowych zasad?

Na początku tego roku w Parlamencie Europejskim zostały przegłosowane dwa ważne akty DSA i DMA, które mogą zatrząść całą branżą technologii i mediów społecznościowych. O ile DMA skupia się bardziej na kwestiach relacji pomiędzy większymi i małymi firmami i walce z monopolem, o tyle DSA już bezpośrednio będzie dotyczyć stosunku platformy społecznościowej do swoich użytkowników. Mówiąc krótko: czekają nas zmiany.

DSA zaktualizuje podstawowe zasady dla wszystkich usług online w UE. Zapewni to, że środowisko internetowe pozostanie bezpieczną przestrzenią, chroniącą wolność wypowiedzi i możliwości dla przedsiębiorstw cyfrowych. Wprowadza w życie zasadę, że to, co jest nielegalne poza Internetem, powinno być nielegalne w Internecie. Im większy rozmiar, tym większe obowiązki platform internetowych

- powiedziała Ursula Von Der Leyen.

Nowe przepisy UE, wspierane przez ustawę o usługach cyfrowych (DSA), będą wymagać, aby firmy technologiczne zajmowały walką ze wszystkimi formami dezinformacji na swoich platformach. Jedną z nich są coraz bardziej popularne deepfake'i. Jeszcze nie tak dawno można było z łatwością zauważyć, gdzie twarz znanego aktora została po prostu wklejona. Teraz ta technologia jest coraz bardziej zaawansowana i jest znacznie ciężej odróżnić fikcję od rzeczywistości. To zadanie spocznie teraz na barkach mediów społecznościowych, które będą odpowiedzialne za treści pojawiające się w ich portalach.

Nowe zasady pracy będą dotyczyć każdej platformy społecznościowej, która posiada więcej niż 45 milionów aktywnych użytkowników, co oznacza, że spojrzenia prawodawców będą głównie kierowane w stronę Marka Zuckerberga i jego Facebooka i Instagrama. Oczywiście do nowych zasad będą musieli dostosować się również inni, w tym TikTok, Twitter, Google i Twitch. Za ich nieprzestrzeganie grozi kara w wysokości nawet 6% ich globalnego rocznego obrotu. To i tak mniej niż zakładano na początku. Wtedy kara miała wynosić aż 10%. Nowe prawo ma wejść w życie już w 2024 roku.

 
 

Źródło: https:

Niewiarygodne: Unia Europejska też się myli! Qualcomm do przodu o 1 mld euro

Dodano: 15.06.2022 19:17 | 31 odsłon | 0 komentarzy


Unia Europejska Qualcomm 1 mld euro

Qualcomm wygrał przed sądem z Komisją Europejską. Chodzi o miliard euro grzywny za rzekome praktyki monopolistyczne przy współpracy z firmą Apple.

W 2018 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Qualcomm grzywnę w wysokości 997 mln euro. Producent Snapdragonów został oskarżony o płacenie firmie Apple za to, że amerykański gigant od 2011 do 2016 roku montował w swoich iPhone'ach i iPadach wyłącznie modemy Qualcomm, zamiast sięgnąć po ofertę konkurencji (na przykład Intela).

Qualcomm odwołał się od decyzji Komisji Europejskiej i sprawa trafiła do Sądu Europejskiego (EGC, European General Court), będącego drugą co do ważności instytucją tego typu w Unii Europejskiej. EGC unieważnił grzywnę nałożoną na amerykańskiego producenta chipów.

Dzisiejszym wyrokiem Sąd stwierdza nieważność decyzji Komisji w całości. Sąd opiera się, po pierwsze, na stwierdzeniu szeregu uchybień proceduralnych, które wpłynęły na prawo Qualcomm do obrony, a po drugie, na analizie antykonkurencyjnych skutków płatności motywacyjnych.

– orzekł sąd

W komunikacie prasowym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) możemy przeczytać ponadto, że:

... Sąd zauważył, że chociaż Komisja stwierdziła, iż płatności motywacyjne ograniczyły ochotę Apple'a do przejścia do konkurencyjnych dostawców w celu pozyskiwania chipsetów LTE, z decyzji Komisji wynika, że Apple nie miał technicznej alternatywy dla modemów LTE Qualcomma w przypadku większości swoich produktów w rozpatrywanym okresie, a mianowicie w części odpowiadającej co do zasady iPhone'om.

Komisja Europejska może się odwołać od powyższego wyroku, kierując sprawę do TSUE. Najpierw jednak Komisja chce rozważyć, jakie konsekwencje ten wyrok ze sobą niesie. O sprawie możemy więc jeszcze usłyszeć.

Dla lepszego obrazu sytuacji warto przypomnieć, że również amerykański regulator skierował do sądu sprawę przeciwko firmie Qualcomm za jej działania monopolistyczne. Federalna Komisja Handlu (FTC) początkowo wygrała, ale później decyzja o karze została uchylona. Firmy Qualcomm i Apple zawarły ugodę poza sądem.

 
 

Źródło: https:

Oko Marsa. To zdjęcie robi furorę w sieci

Dodano: 13.06.2022 15:29 | 27 odsłon | 0 komentarzy


Przerażające

Ludzkość już od wielu lat bada Marsa, jako najbardziej dostępną dla nas planetę. Pomimo tego, że coraz więcej orbiterów i łazików bada Czerwoną Planetę, nadal niewiele o niej wiemy. Teraz jeden z obiektywów uchwycił krater, który wygląda jak przerażające oko.

"Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie" - słowa zapisane przez Fryderyka Nietzschego zaczynają nabierać nowego sensu. Człowiek już tak długo bada powierzchnię Marsa, że Czerwona Planeta postanowiła również zerknąć na człowieka. Marsjański orbiter Mars Express uchwycił swoim obiektywem niepokojący obraz.

"Mars śpi z otwartym jednym okiem"

Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła zdjęcia, zrobione przez Mars Express Orbiter pod koniec kwietnia bieżącego roku. Można na nich zauważyć krater z ciemny zabarwieniem w środku, który przywodzi na myśl źrenicę oka. Sama agencja napisała o tym: "Mars śpi z otwartym jednym okiem". 

Krater, przypominający wyglądem oko, ma średnicę o długości 30 kilometrów i znajduje się w Aonia Terra, regionie na południowej półkuli Marsa, na którym kratery to częsty widok. Ten uchwycony na nowych zdjęciach Mars Express jest daleki od największych i najbardziej imponujących. Znajduje się niedaleko od krateru Lowell, mierzącego aż 200 kilometrów średnicy.

W tym regionie widać wiele wzniesień – te skalne wieże o płaskim wierzchołku powstają, gdy ziemia jest stopniowo niszczona przez wodę, wiatr lub lód.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ten region przykuwa uwagę naukowców ze względu na swoje kolorystyczne zróżnicowanie (jak na marsjańskie warunki), które sugeruje, że powierzchnia składa się tam z wielu różnych minerałów. Naukowcy szacują, że około 3,5-4 miliardów lat temu mogła w tej okolicy przepływać woda.

 

Źródło: https:

Francuski kosmonauta: dość zależenia od NASA, czas na europejską niezależność

Dodano: 11.06.2022 20:27 | 33 odsłon | 0 komentarzy


Thomas Pesquet nawołuje do niezależności ESA

Czas na europejską niepodległość w kosmosie. Francuski kosmonauta Thomas Pesquet nawołuje do tego, by ESA wreszcie stała się smaowystarczalna.

W Europie jest tylko jeden kraj, który na poważnie podchodzi do podboju kosmosu. Oczywiście wyłączając Rosję, ale jak powiedział Władimir Putin ja nie uznaję się za europejskiego lidera, oni mnie za takiego też nie uznają. Chodzi o Francję. To ona odpowiada za 25% budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i dostarcza najwięcej jej pracowników. Jej siedziba zresztą znajduje się w Paryżu.

Europa powinna być kosmicznie niezależna

To Francja dysponuje też własnym kosmodromem i ArianeGroup, która zaprezentowała ostatnio rakiety Maiuml;a. Teraz wypowiedział się Thomas Pesquet, kosmonauta z Francji. Już dwa razy był on na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Za każdym razem dostał się tam dzięki amerykańskiej NASA.

Obecnie tylko amerykańska NASA, rosyjski Roskosmos i chińska CNSA są w stanie robić takie rzeczy samodzielnie. Pracują nad tym też Indie. A co z Europą? Takie pytanie zadał Thomas Pesquet, który nawołuje do europejskiej niezależności.

Kosmonauta podkreśla, że nie możemy być uzależnieni od obcych potęg. Pesquet uważa, że najlepszy czas do rozmów o tym jest teraz. Wojna na Ukrainie sprawiła według niego, ze kraje Europy są zjednoczone jak nigdy. Coraz częściej mówi się też o prawdziwej wspólnej dyplomacji, wspólnej armii UE czy końcu weta. To idealny moment na rozpoczęcie prac nad niezależnością ESA i Europy od innych. Szczególnie od NASA, bo to właśnie od niej de facto zależna jest ESA.

 
 

Źródło: https:

Wielka Brytania nie chce zmuszać Apple'a do USB-C

Dodano: 11.06.2022 20:10 | 32 odsłon | 0 komentarzy


Wielka Brytania bez USB-C

iPhone z USB-C w całej Unii Europejskiej i nie tylko? Tak, ale nie dla Anglików. Co innego dla Irlandii Północnej... witamy w rzeczywistości po Brexicie.

Cała Unia Europejska od 2024 będzie wreszcie używała jednej ładowarki do wszystkich telefonów czy tabletów. Głównie oczywiście dotyczy to Apple'a, którego iPhone'y nie mają USB-C. Tam zobaczymy porty Lightning. Oczywiście Apple będzie czekał do ostatniej możliwej chwili z wprowadzeniem prawa Unii Europejskiej.

iPhone z USB-C? Nie dla Anglików, Szkotów i Walijczyków

Wielka Brytania opuściła jednak Unię Europejską po kilku latach przepychanek politycznych i referendum. Oznacza to, że nowe prawo UE nie będzie tam obowiązywało. Trzeba jednak pamiętać, że dane państwo może być członkiem wspólnego rynku nie będąc członkiem UE. Musi ono jednak przestrzegać prawa unijnego.

Dość kuriozalna sytuacja jest jednak w Wielkiej Brytanii. Irlandia Północna jest członkiem wspólnego rynku, a reszta Zjednoczonego Królestwa nie. 

Już wcześniej raport brytyjskiego parlamentu alarmował, że doprowadzi to do niekompatybilności telefonów i ładowarek w jednym państwie. Mimo tego Londyn nie planuje wprowadzenia obowiązkowego USB-C na terenie kraju. Głównym argumentem jest to, że rzekomo zabija to innowacyjność.

 
 

Źródło: https:

Czy czeka nas powrót do węgla? Jaka będzie przyszłość polskiej energetyki? Wnioski z debaty ZPP

Dodano: 09.06.2022 7:44 | 121 odsłon | 0 komentarzy


"To właśnie zielona energia jest fundamentem gospodarki proeksportowej. (...) Jeśli nie będziemy jej produkować, to nie będziemy mogli sprzedawać naszych towarów do krajów Unii Europejskiej – od jogurtów, przez lokomotywę, meble, aż po części samochodowe. Dlatego przejście na zieloną energię jest dziś ważniejsze, niż wszystkie inne zobowiązania jakie mamy - uważa Włodzimierz Ehrenhalt, Główny Ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ds. Energetyki.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone