czwartek, 09 grudnia 2021 r.  Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
Wiadomości z tagiem Internet  RSS
SMS o dopłacie do paczki? Uważaj, to może być oszustwo!

Dodano: 08.12.2021 11:06 | 13 odsłon | 0 komentarzy


cyberbezpieczeństwo SMS dopłata do paczki oszustwo

Końcówka listopada i grudzień to czas gorączki zakupów, spowodowany czarnopiątkowymi wyprzedażami oraz kupowaniem prezentów przed zbliżającymi się świętami. To również okres wzmożonej aktywności oszustów, którzy upodobali sobie na przykład wysyłanie SMS-ów na przykład o rzekomych zaległościach w płatnościach lub konieczności dopłaty do zamówionej paczki.

Tak zwany smishing jest odmianą phishingu, a więc często stosowanej w cyberatakach metody socjotechnicznej. Polega ona na tym, że przestępcy wysyłają do potencjalnej ofiary wiadomość i zamieszczają w niej informacje bazujące na emocjach, które mają zachęcić do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika. Jeśli tak się stanie, może zostać uruchomione złośliwe oprogramowanie, które na przykład zablokuje dostęp do zainfekowanego urządzenia lub zacznie je szpiegować i wykradać dane kart płatniczych czy logowania do bankowości. Smishing różni się od tej „tradycyjnej” metody jedynie kanałem dotarcia. Przestępcy używają do niego SMS-ów, często wysyłając je masowo pod przypadkowe numery.

Popularność e-zakupów systematycznie rośnie i coraz więcej Polaków właśnie przez Internet zamawia prezenty oraz inne przedświąteczne zakupy. Pandemia przyczyniła się do wzmocnienia tego trendu wzrostowego, jaki miał już miejsce w ostatnich latach. Cyberprzestępcy z kolei pojawiają się wszędzie tam, gdzie są pieniądze. Nic więc dziwnego, że obiektem ich zainteresowania stali się też klienci sklepów internetowych, którzy zwłaszcza teraz, w czasie gorączkowych przygotowań do świąt, mogą się okazać łatwym celem.

 – powiedziała Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce

Na co więc uwagę powinna zwrócić osoba, która właśnie czeka na odbiór przesyłki, a jednocześnie dostała wiadomość SMS z informacją na temat konieczności wniesienia dodatkowych opłat? Przede wszystkim, jak zawsze w przypadku podejrzanych wiadomości, nie należy działać pochopnie.

Zazwyczaj w tych SMS-ach pojawia się informacja o tym, że kwota konieczna do zapłaty jest bardzo niska, nawet kilkadziesiąt groszy. Wiele osób może pomyśleć, że zapłaci dla świętego spokoju, bez wnikania w szczegóły, kliknie w przesłany w wiadomości skrócony lub do złudzenia przypominający oryginalny, bo różniący się np. tylko literówką, link. I w efekcie straci o wiele, wiele więcej.

– dodała Jolanta Malak

Przestępcy wciąż też korzystają z popularności tematu pandemii i piszą na przykład o konieczności wniesienia dodatkowych opłat za dezynfekcję paczki. Warto jednak pamiętać, że każdy wiarygodny sklep informuje klienta o wszelkich kosztach związanych z dostawą w trakcie procesu składania zamówienia. A po jego opłaceniu nie powinny już pojawiać się żadne dodatkowe koszty.

Trzeba również pamiętać, że w razie wszelkich wątpliwości nie należy klikać w linki w podejrzanych wiadomościach, ale spróbować zweryfikować jej prawdziwość i zwrócić się do rzekomego nadawcy w inny sposób (pisząc wiadomość e-mail lub dzwoniąc na infolinię). Wystarczy zachować zimną krew i zdrowy rozsądek, aby w spokoju cieszyć się nadchodzącymi świętami.

 
 

Źródło: https:

Który operator był najszybszy w listopadzie? Oto wyniki testów RFBenchmark

Dodano: 08.12.2021 10:39 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Który operator był najsłabszy w listopadzie? Oto wyniki testów RFBenchmark

Który z operatorów miał najszybszy internet mobilny w listopadzie 2021? Po wynikach zaprezentowanych przez SpeedTest.pl swoje wnioski przedstawili twórcy aplikacji RFBenchmark. Wynika z nich, że ponownie triumfuje T-Mobile.

 

Ranking RFBenchmark w listopadzie został przygotowany na podstawie 302 702 pomiarów użytkowników aplikacji. Jest do dość wyraźny spadek w porównaniu z ubiegłym miesiącem – wtedy testów było 326 352.

Przy wykorzystaniu technologii LTE przeprowadzono 94,87% testów jakości i szybkości internetu mobilnego, a WCDMA około 5,23%.

W listopadzie pomiary w aplikacji RFBenchmark wykonane były najczęściej z użyciem internetu mobilnego w zasięgu sieci Play (33,3%) i Orange (32,6%). Rzadziej korzystano z Plusa (19,1%) i T-Mobile (15%).

Który operator był najsłabszy w listopadzie? Oto wyniki testów RFBenchmark

Średnia szybkość pobierania danych

Podobnie jak miesiąc wcześniej, w pomiarach średniej szybkości pobieranych danych triumfował T-Mobile. Magentowy operator w listopadzie osiągnął co prawda gorszy wynik niż w październiku <(strong>41,7 Mb/s w porównaniu do 45,4 Mb/s), ale zachował najwyższe miejsce na podium.

Na drugim miejscu znalazło się Orange (40,2 Mb/s), a tuż za nim uplasowały się kolejno Play (34,9 Mb/s) i Plus (27 Mb/s).

Średnia szybkość wysyłania danych

W porównaniu do października zaszła zmiana w klasyfikacji dotyczącej średniej szybkości wysyłania danych. Play wyprzedził Orange dzięki wynikowi 19,2 Mb/s. O 0,5 Mb/s gorzej wypadł dotychczasowy lider, co dało mu pozycję wicelidera w listopadzie (18,7 M/bs). Najniższy stopień podium przypadł T-Mobile (17,5 Mb/s), a tabelę zamknął Plus (16,9 Mb/s).

Najniższa wartość ping

W pomiarach najniższej wartości ping nie ma żadnych zaskoczeń. Na czele zestawienia wciąż przebywa T-Mobile (30,8 ms). Dalsze pozycje należą do Orange (30,9 ms) i Play (32 ms). Czwarte, ostatnie miejsce przypadło w udziale Plusowi (39,6 ms).

4G LTE
Dostawca Pobieranie Wysyłanie Ping Liczba testów
T-Mobile 41,7 M/bs 17,5 M/bs 30,8 ms 43 504
Orange 40,2 Mb/s 18,7 M/bs 30,9 ms 92 892
Play 34,9 M/bs 19,2 M/bs 32,0 ms 97 593
Plus 27,0 M/bs 16,9 M/bs 39,6 ms 53 741


Internet 3G

RFBenchmark tradycyjnie podaje też wyniki pomiarów w 3G. Pod względem szybkości pobierania danych triumfuje Plus (6,5 Mb/s), który wyprzedza T-Mobile (4,3 Mb/s) oraz Orange (4,1 Mb/s) oraz ostatniego Playa (2,8 Mb/s).

Pod względem prędkości wysyłania danych najlepiej wypadł Orange (2,8 Mb/s), kolejne miejsca należą do T-Mobile (2,6 Mb/s), Plusa (2,3 Mb/s) i Playa (1,5 Mb/s).

3G
Dostawca Pobieranie Wysyłanie Ping Liczba testów
Plus 6,5 M/bs 2,3 M/bs 50,6 ms 4114
T-Mobile 4,3 M/bs 2,6 M/bs 54,7 ms 1793
Orange 4,1 M/bs 2,8 M/bs 52,0 ms 5749
Play 2,8 M/bs 1,5 M/bs 57,5 ms 3203


 
 

Źródło: https:

UPC rozszerza zasięg usług dzięki współpracy z ASTA-NET

Dodano: 07.12.2021 14:25 | 13 odsłon | 0 komentarzy


UPC usługi Internet telewizja zasięg ASTA-NET

UPC Polska nawiązuje współpracę z ASTA-NET, co przyczyni się do poszerzenia zasięgu cyfrowych usług operatora, takich jak Internet światłowodowy, telewizja 4K i usługi mobilne.

UPC rozszerza zasięg swoich usług cyfrowych w województwach wielkopolskim i zachodniopolskim o prawie 40 tysięcy gospodarstw domowych. To efekt nawiązania współpracy z firmą ASTA-NET, która zbudowała sieć światłowodową w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Łącznie, zasięg usług UPC Polska na sieciach POPC, przekracza już 0,5 miliona gospodarstw domowych.

 
 

Współpraca z ASTA-NET pozwoli nam zapewnić najwyższej jakości cyfrowe usługi jeszcze szerszej grupie klientów, wyrównując tym samym szanse społeczne i biznesowe w kolejnych lokalizacjach w Polsce. Dostarczając najszybszy światłowodowy Internet w Polsce, najlepszą rozrywkę w jakości 4K, usługi mobilne oraz nowoczesne telewizory i smartfony, oferujemy wszystko czego potrzebuje współczesna rodzina oraz biznes. Klienci doceniają najwyższą jakość i kompleksowość naszej oferty, dzięki czemu UPC jest najczęściej rekomendowanym operatorem na rynku.

– powiedział Jarosław Helman, Ouf of Footprint Director, UPC Polska

Operator ASTA-NET intensywnie rozbudowuje sieć światłowodową na terenie północno-zachodniej części Polski. Spółka jako pierwsza w Polsce zrealizowała projekt w ramach drugiego konkursu POPC, z powodzeniem umożliwiając dostęp do światłowodu w niemal 250 miejscowościach, podłączając do Internetu ponad 17 tysięcy gospodarstw domowych. Wybudowana w tym projekcie sieć to prawie 800 kilometrów światłowodów. Obecnie firma jest w trakcie realizacji projektu na terenie Pomorza, który swym zasięgiem obejmie kolejne 21 tysięcy gospodarstw domowych.

Dzięki inwestycjom unijnym byliśmy w stanie diametralnie zmienić model biznesowy, nastawiając się na współpracę z partnerami hurtowymi. Wierzymy, że partnerstwo z UPC w znaczący sposób wpłynie na wzrost saturacji bazy abonenckiej, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego mieszkańców objętych zasięgiem nowoczesnej sieci światłowodowej ASTA-NET.

– powiedział Łukasz Hetman, Członek Zarządu ASTA-NET

 
 

Źródło: https:

Bank Pekao rozdaje po 100 zł. Kto otrzyma taki bonus?

Dodano: 06.12.2021 15:48 | 16 odsłon | 0 komentarzy


Bank Pekao rozdaje po 100 zł.

Bank Pekao ruszył z promocją na mikołajki, w której zachęca najmłodszych do korzystania z PeoPay KIDS. Bonusem jest kwota do 100 zł, ale nie jest to jedyny prezent. Jest też coś dla młodzieży i dorosłych.

Bank Pekao przygotował promocje dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale także ma okazję dla nieco starszych nastolatków do 17 roku życia.

100 zł dla dzieci 

Z myślą o dzieciach do 12 lat promocję pod nazwą „Pierwsze kieszonkowe na konto z PeoPay KIDS – edycja VI”. Korzystając z niej, najmłodsi klienci banku mogą zdobyć nawet 100 zł. 

Pierwsze 50 zł otrzymają już za samo otwarcie Pakietu PeoPay KIDS, zapisanie się do promocji tego samego dnia oraz zalogowanie do aplikacji PeoPay KIDS. Kolejne 50 zł dostanie dziecko, które spełni warunki do otrzymania pierwszej nagrody, a także będzie miało w dniu 10 stycznia 2022 r. na Koncie Przekorzystnym lub rachunku oszczędnościowym Mój Skarb więcej niż 10 zł. Czas na skorzystanie z tej oferty mija 2 stycznia 2022 r.

Rodzic może założyć swojemu dziecku Pakiet PeoPay KIDS z promocją przez Internet – w bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji PeoPay (w Panelu rodzica) oraz w dowolnym oddziale banku.

100 zł dla nastolatków

Również młodzież w wieku od 13 do 17 lat może otrzymać od Banku Pekao – w ofercie świątecznej – nagrodę w wysokości 100 zł. Aby dostać pierwsze 50 zł, należy otworzyć Pakiet dla młodych (Konto Przekorzystne i rachunek oszczędnościowy Mój Skarb) i zapisać się tego samego dnia do promocji „Rodzice polecają Konto Przekorzystne dzieciom – edycja XVII” oraz promocji „Ekstra 50 zł dla nastolatka – edycja II”. 

Drugą nagrodę 50 zł można uzyskać za dokonanie minimum trzech transakcji bezgotówkowych (kartą Mastercard Debit FX lub aplikacją PeoPay).

 

Dla wszystkich e-booki i audiobooki w Legimi

Z okazji mikołajek Bank Pekao przygotował wspólnie z Legimi prezent dla wszystkich swoich klientów, nie tylko tych najmłodszych. Otrzymują oni do wyboru jedną pozycję z zestawu prawie 40 e-booków, audiobooków i synchrobooków zarówno dla małych i większych dzieci, nastolatków oraz dorosłych. 

Klienci Banku Pekao mogą pobrać do 31 grudnia 2021 za darmo jeden z elektronicznych tytułów. Wystarczy wejść na stronę www.legimi.pl/pekao, wpisać kod PEKAO i po wyborze interesującego tytułu założyć konto w serwisie Legimi lub zalogować się do istniejącego.

 
 

Źródło: https:

Vectra ma atrakcyjne prezenty na święta

Dodano: 06.12.2021 15:25 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Vectra święta 2021 atrakcyjne prezenty

Z okazji zbliżających się świąt Vectra przygotowała atrakcyjne prezenty dla swoich dotychczasowych i nowych klientów. Wśród nich jest szybki Internet w niższych cenach oraz dodatkowe dodatkowe kanały i Tidal na pół roku za darmo.

Osoby decydujące się na wybór usług Vectry mogą skorzystać ze specjalnej oferty „Świąteczny Super Hit”, w ramach której otrzymają Internet światłowodowy 600/60 Mb/s. Ponadto, oferta obejmuje usługi telewizji, w tym pakiet Złoty (137 kanałów, w tym 92 HD), jak również nowoczesny dekoder TV Smart 4K BOX z Android TV, który można zabierać ze sobą wszędzie i cieszyć się dostępem do najlepszej rozrywki. Urządzenie ma wiele dodatkowych funkcji, w tym Restart TV, Catch-up TV, Chromecast/Airplay czy nagrywarkę sieciową, dzięki którym widz zyskuje dodatkową kontrolę nad oglądanymi programami. Dekoder oferuje również dostęp do kanałów telewizyjnych (także w wysokiej jakości 4K), VOD, strefy Kids, aplikacji i gier oraz pozwala na udostępnianie zdjęć ze smartfonu, czy wyszukiwanie i sterowanie głosowe.

 
 

Klienci decydujący się na wybór oferty otrzymują atrakcyjny prezent w postaci zestawu jedenastu kanałów Canal+, dostępu do serwisów HBO i Tidal oraz kanałów Eleven przez pół roku w prezencie. Dzięki temu użytkownicy będą mogli oglądać kinowe hity, popularne seriale, programy dokumentalne, filmy animowane, transmisje najważniejszych wydarzeń i rozgrywek sportowych, jak również korzystać z bogatej biblioteki muzycznej, bez dodatkowych opłat przez sześć miesięcy. 

To wszystko w cenie 84,99 zł za miesiąc, przy podpisaniu umowy na 12 miesięcy. Chętni mogą wybrać niemal bliźniaczą ofertę, ale z jeszcze większym pakietem telewizyjnym Platynowym (176 kanałów, w tym 122 HD), której koszt wynosi 99,99 zł miesięcznie.

Vectra święta prezenty baner

Vectra przygotowała również oferty świąteczne dla osób zainteresowanych wyłączenie usługą Internetu. Za 49,99 zł miesięcznie operator proponuje Internet światłowodowy o szybkości pobierania danych do 600 Mb/s. Pozwoli to na oglądanie filmów w najwyższej jakości bez zacięć oraz granie online z gwarancją dobrej płynności, bez żadnych opóźnień w grze. Do pakietu firma dołącza prezent – dostęp do serwisu muzycznego Tidal na pół roku bez dodatkowych opłat.

Na zainteresowanych czekają paczki, które obejmują Internet światłowodowy do 600 Mb/s, pakiet telewizyjny Stalowy z dekoderem TV Smart 4K BOX oraz dostępem do Canal+ i Tidal na sześć miesięcy w prezencie, w miesięcznej cenie 64,99 zł.

Prezenty dla dotychczasowych klientów

Vectra nie zapomina oczywiście o swoich obecnych klientach. Przygotowała dla nich specjalną promocję – zestaw kanałów premium Canal+ Prestige przez pierwsze 3 miesiące za 0 zł (przy umowie na 12 miesięcy). Natomiast abonenci, którym kończy się umowa, mogą wybrać dostęp do jednego z dwóch serwisów premium (HBO lub Canal+) w prezencie na pół roku, decydując się na przedłużenie kontraktu.

Ze świątecznych promocji Vectry można skorzystać do 6 stycznia 2022 roku.

 
 

Źródło: https:

Internet w Polsce jest tani – twierdzi Komisja Europejska

Dodano: 06.12.2021 9:20 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Internet w Polsce ceny Komisja Europejska 2020

Komisja Europejska przygotowała raport na temat cen dostępu do Internetu w 27 krajach UE w 2020 roku. Wynika z niego, że w Polsce Internet jest tani, a usługi konwergentne wręcz najtańsze w całej Unii.

Przygotowując raport , Komisja Europejska wzięła pod uwagę dane z cenników wybranych, największych dostawców Internetu stacjonarnego i mobilnego z 27 krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Norwegii Islandii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej. W przypadku Polski uwzględniono takich operatorów, jak UPC Polska, Netia, Vectra, Multimedia Polska i Orange w przypadku łączy stacjonarnych oraz Orange, P4 i Polkomtel w przypadku łączy mobilnych. Ceny porównano w euro, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej.

 
 

Internet stacjonarny

Ceny dostępu do Internetu stacjonarnego porównano w pięciu kategoriach prędkości: do 12 Mb/s, 12-30 Mb/s, 30-100 Mb/s, 100-200 Mb/s oraz ponad 200 Mb/s. Osobno zostały przeanalizowane ceny samodzielnej usługi internetowej, a także usługi internetowej w połączeniu z telefonią stacjonarną oraz telefonią stacjonarną i telewizją. Okazało się, że najniższe ceny w Polsce mają w poszczególnych kategoriach Vectra oraz Netia. Szczegóły na poniższej grafice.

Raport KE Internet stacjonarny ceny

W Polsce nie jest jednak najtaniej. Najniższe ceny w 2020 roku były w takich państwach, jak Rumunia, Litwa, Bułgaria i Łotwa. Z kolei najdroższe kraje pod względem cen łączy stacjonarnych to Cypr, Belgia, Irlandia i Portugalia.

Usługi konwergentne

Polska wypadła w raporcie KE jeszcze lepiej pod względem cen usług konwergentnych. Te okazały się najtańsze właśnie w Polsce oraz w Rumunii. Z kolei najdroższe kraje to Cypr, Belgia i Portugalia.

Raport KE usługi konwergentne ceny

Internet mobilny

W przypadku mobilnego dostępu do Internetu ceny analizowano również w kilku kategoriach, różniących się tym razem przede wszystkim ilością danych (0,5 GB, 1 GB, 2 GB, 5 GB i 20 GB), samodzielnie i w połączeniu z rozmowami telefonicznymi. Najniższe ceny w Polsce okazały się znacznie niższe od średniej Unii Europejskiej.

Raport KE Internet mobilny ceny

Krajami z najtańszym Internetem mobilnym okazały się Polska, Rumunia, Estonia i Hiszpania. Z kolei najdroższe kraje to Cypr, Czechy, Malta i Litwa.

 
 

Źródło: https:

Ludzie, którzy nie znają Internetu. Wiesz ilu ich jest?

Dodano: 03.12.2021 11:25 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Internet jest dzi#x15B; dla nas coraz cz#x119;#x15B;ciej czym#x15B; tak oczywistym jak pr#x105;d czy woda #x2013; zar#xF3;wno w domu, jak i w miejscu pracy. Nie wsz#x119;dzie jednak tak jest #x2013; ponad jedna trzecia #x17C;yj#x105;cych obecnie ludzi nigdy z niego nie korzysta#x142;a.

Źródło: https:

Ericsson Mobility Report: mobilny transfer danych wzrósł 300 razy w 10 lat

Dodano: 02.12.2021 16:42 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Ericsson Mobility Report mobilny transfer danych 300 razy w 10 lat

Ericsson opublikował raport, z którego wynika, że od 2021 roku na świecie przybyło 5,5 miliarda nowych użytkowników smartfonów. W tym czasie mobilny transfer danych wzrósł niemal 300-krotnie. Ericsson przewiduje, że do końca 2027 roku liczba aktywnych subskrypcji 5G wyniesie 4,4 miliarda.

Globalne analizy firmy Ericsson wykazują niemal 300-krotny wzrost mobilnego transferu danych od 2011 roku, czyli roku pierwszej publikacji Ericsson Mobility Report. Wnioski te, oparte na aktualnych i historycznych danych sieciowych, zostały zawarte w specjalnym, . Autorzy raportu przyglądają się niektórym kluczowym trendom i wydarzeniom, które kształtowały ostatnią dekadę, a także ujawniają najnowsze prognozy na okres do 2027 roku.

 
 

 Przesłankę, że 5G stanie się najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w dotychczasowej historii, wzmacnia prognoza szacująca osiągnięcie prawie 660 mln subskrypcji 5G do końca tego roku. Wzrost ten jest spowodowany przez przewidywane zapotrzebowanie w Chinach i Ameryce Północnej, wynikające częściowo przez obniżające się ceny urządzeń 5G. W 3. kwartale 2021 roku na całym świecie przybyło netto 98 mln subskrypcji 5G, podczas gdy liczba nowych subskrypcji 4G wyniosła 48 mln. Szacuje się, że do końca 2021 roku sieci 5G będą docierać do ponad 2 mld ludzi.

Zgodnie z najnowszymi prognozami, 5G jest na dobrej drodze, by do 2027 roku stać się dominującą technologią dostępu globalnego na świecie pod względem liczby subskrypcji. Oczekuje się, że do tego momentu 5G będzie odpowiadać za około 50% wszystkich subskrypcji mobilnych na cały świecie, obejmując 75% populacji świata i przenosząc 62% globalnego ruchu realizowanego przez smartfony.

W ciągu ostatniej dekady komunikacja mobilna wywarła niesamowity wpływ na społeczeństwo i biznes. Gdy patrzymy w przyszłość na rok 2027, widzimy, że sieci globalne będą bardziej niż kiedykolwiek stanowić integralną część tego, w jaki sposób wchodzimy w relacje, żyjemy i pracujemy. Najnowsze wydanie Ericsson Mobility Report pokazuje, że tempo zmian przyspiesza, a technologia odgrywa kluczową rolę.

– powiedział Fredrik Jejdling, wiceprezes firmy Ericsson i dyrektor ds. sieci

 Od 2011 roku wdrożenie sieci 4G LTE było bardzo ważne dla wygenerowania 5,5 mld nowych połączeń smartfonów na całym świecie, przyczyniając się do zapewnienia dostępności ponad 20 tys. różnych modeli urządzeń 4G. Wnioski z raportu wskazują na znacznie szybszy cykl życia technologii w przypadku urządzeń 5G – telefony 5G stanowią obecnie 23% globalnego wolumenu, podczas gdy w analogicznym punkcie swojego cyklu życia telefony 4G stanowiły 8% globalnego wolumenu.

Wspiera to wykładniczy wzrost transferu danych mobilnych. W 3. kwartale 2021 roku transfer danych w sieci mobilnej wzrósł o 42% rok do roku i wyniósł około 78 EB, z uwzględnieniem transferu generowanego przez usługi stałego dostępu bezprzewodowego (FWA). W trzecim kwartale wygenerowano większy mobilny transfer danych niż przez cały okres do końca 2016 roku. Nowe prognozy pokazują, że całkowity transfer danych w sieci mobilnej prawdopodobnie osiągnie 370 EB do końca 2027 roku.

Raport pokazuje również, że natura połączeń mobilnych bardzo szybko się zmienia, przyczyniając się do dalszego wzrostu transferu danych mobilnych. Szerokopasmowy Internet rzeczy wyprzedził już 2G/3G jako segment zapewniający połączenia największej liczbie aplikacji Internetu rzeczy. Do końca roku powinien on obsługiwać 47% wszystkich komórkowych połączeń w ramach Internetu rzeczy, w porównaniu z 37% obsługiwanymi przez 2G/3G oraz 16% przez technologie Massive IoT (NB-IoT i Cat-M).

Nowe prognozy potwierdzają znaczne przyspieszenie wdrażania rozwiązań Massive IoT w nadchodzących latach, obejmujących zastosowania takie jak ubieralne urządzenia z kategorii e-zdrowia, śledzenie aktywów logistycznych, monitorowanie środowiska i inteligentne liczniki, a także inteligentne śledzenie produkcji i urządzenia monitorujące. Zgodnie z prognozami, przypadki wdrożenia Massive IoT do 2027 roku będą odpowiadać za 51% wszystkich komórkowych połączeń Internetu rzeczy.

Przewiduje się, że w tym samym okresie prognoz połączenia FWA wzrosną niemal trzykrotnie, z 88 milionów na koniec 2021 roku do około 230 milionów w 2027 roku. Prawie połowa tych połączeń będzie realizowana przez sieci 5G.

 
 

Źródło: https:

Chrzanić dostawy. Mam GeForce’a RTX 3080 za pięć stówek

Dodano: 02.12.2021 15:00 | 15 odsłon | 0 komentarzyNVIDIA uruchomiła pakiet RTX 3080 w usłudze GeForce Now. Testowałem go przez kilka ostatnich dni i jest naprawdę dobrze.

Jako przykładny PC Master Race przez długi czas byłem hejterem grania w chmurze. Nie ma co tego ukrywać. Wychodziłem z założenia, że żadna tego typu usługa nie będzie w stanie zastąpić mi natywnie uruchomionej gry czy to na komputerze, czy nawet konsoli.

Z kolei granie na smartfonie, które GeForce NOW też umożliwia, nawet jeśli w gry z PC-tów, uważałem za nieszczególnie wygodne. Może i odpalenie Wiedźmina czy Cyberpunka na telefonie brzmi zachęcająco, to jednak jest po prostu gorsze od porządnego, dużego ekranu. 

 

Sytuacja zmieniła się, gdy kilkukrotnie już miałem okazję korzystać z GeForce NOW przy okazji pisania czy to porównań, testów czy też wszelkiej maści artykułów na ten temat. Nie będę ukrywał, że moje podejście do grania w chmurze mocno się zmieniło. Byłem przekonany, że to technologia odległej przyszłości, a tymczasem już dzisiaj NVIDIA ma w tej kwestii sporo do zaoferowania. Tym bardziej ucieszyłem się na informację o wprowadzeniu nowego, lepszego pakietu, dzięki któremu usługa ma prezentować się jeszcze lepiej.

GeForce NOW RTX 3080, czyli co?

Jakiś czas temu NVIDIA zapowiedziała uruchomienie nowego, najwyższego pakietu w usłudze grania w chmurze, czyli GeForce NOW. Wariant RTX 3080 kosztuje 490 zł za pół roku, co daje około 82 zł za każdy miesiąc. Nie ma co ukrywać, że nie jest to kwota niska. Tym bardziej że usługa Zielonych nie oferuje żadnych gier. Te trzeba mieć swoje na Steamie, GOG, Ubisoft Connect, Origin lub Epic Games Store. Co więcej, nie da się grać we wszystko, ale na liście znajduje się już grubo ponad 1000 tytułów, więc jest z czego wybierać.

GeForce Now RTX 3080 opinie

W pakiecie RTX 3080 NVIDIA obiecała przede wszystkim lepszą jakość. Na komputerach i kompatybilnych smartfonach możemy już grać w QHD (2560 × 1440 pikseli) z płynnością 120 klatek na sekundę, a na urządzeniach z serii Shield nawet w 4K Ultra HD (3840 × 2160), ale już tylko w 60 klatkach. Jednak lepsza płynność i wyższa rozdzielczość to zaledwie początek. W najwyższym pakiecie mamy też RTX (Ray Tracing), 8-godzinne sesje czy też niższe opóźnienia, dzięki lepszym serwerom. Tyle w teorii, a co z praktyką?

Co z połączeniem?

No dobrze, ale jak to działa? Od kilku dni miałem okazję przedpremierowo testować możliwości GeForce NOW w wersji RTX 3080. W tym czasie odpaliłem kilka gier zarówno na komputerze z podłączonym szybkim Internetem przewodowym, jak i na smartfonie z połączeniem za pomocą WiFi. Pierwszy wniosek jest prosty – jeśli chcecie w pełni korzystać z możliwości nowego pakietu, to jeszcze większą rolę odgrywa rodzaj i stabilność połączenia.

 

Zacznijmy od komputera. Na co dzień korzystam z usług jednego z największych w Polsce dostawców. Mam Internet 400/40, więc nie narzekam na prędkość pobierania oraz wysyłania danych. GeForce NOW też nie miało praktycznie żadnych problemów na moim PC. Raz jeden jedyny zerwało mi połączenie i do tej pory nie wiem, po której stronie leżał problem. Poza tym kilka godzin korzystania z usługi nie wiązało się z większymi niedogodnościami. 


Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku WiFi. Owszem, połączenie jak najbardziej było możliwe i w miarę stabilne, ale tylko pod warunkiem korzystania z pasma 5,0 GHz. Nie mogę jednak nie wspomnieć o występujących co jakiś czas mikroprzycięciach. Nie wynikały one ze słabego zasięgu, ponieważ siedziałem dosłownie pół metra od routera. To jeden z problemów, z którym granie w chmurze na razie sobie nie radzi.

Na kablu jest w porządku, ale połączenie bezprzewodowe wciąż jest zbyt wolne i mało stabilne. Co ważne, korzystam z połączenia WiFi 5 (802.11ac), więc jest jeszcze pole do poprawy. Być może na WiFi 6 jest lepiej. Natomiast jeśli Wasz router rozsyła tylko na paśmie 2,4 GHz, to potencjalnych problemów może być więcej. 

Jak się grało?

Ale najważniejsze pytanie brzmi – jak się gra? Czy chmura GeForce NOW może dzisiaj z powodzeniem zastąpić komputer? Przecież wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja z kartami graficznymi i jak trudne oraz kosztowne jest dzisiaj złożenie sensownego PC-ta. Z jednym z ostatnich tekstów wysnułem wręcz teorię, że cały ten kryzys nie tylko zwiększy popularność tego typu usług, ale wpłynie też na ich szybszy rozwój.

Po testach wersji RTX 3080 mogę Wam powiedzieć, że już dzisiaj wystarczy komputer ze zintegrowaną grafiką i szybkim Internetem, aby grać w Cyberpunk 2077 w rozdzielczości QHD, włączonym RTX i wysokimi detalami. O ile już wcześniej GeForce NOW mnie pozytywnie zaskoczyło, tak teraz zachwyciło. Naprawdę próbowałem dostrzec jakieś opóźnienia w grze. Chwilę po graniu przez chmurę włączałem gry na swoim komputerze i nie widzę żadnej różnicy. Mówię poważnie. Komunikacja z serwerem jest na tyle szybka, że dana produkcja działała tak, jakby była natywnie uruchomiona na danym urządzeniu.

GeForce NOW RTX 3080 - najlepsze ustawienia

Rozdzielczość QHD w połączeniu z Ray Tracingiem (tam, gdzie jest on dostępny) i płynnością 120 klatek na sekundę sprawiają, że gry też dobrze wyglądają. Nie będę jednak mydlił Wam oczu. Różnice w porównaniu z grą włączoną na komputerze są widocznie. Nie są one wielkie. Nadal taki Cyberpunk 2077 jest ucztą dla oczu, ale minimalnie mniejszą niż normalnie. To jednak żadne zaskoczenie, bo przecież obraz jest streamowanmy na dane urządzenie. Nawet najlepsza kompresja wiąże się z minimalną nawet utratą jakości.

Dużo w tej kwestii może pomóc odpowiednie ustawienie jakości w aplikacji GeForce NOW. Ze swojej strony polecam ustawienia niestandardowe z maksymalnym transferem. Co prawda godzina grania to wtedy aż 15 GB danych, ale przy Internecie stacjonarnym nie ma to żadnego znaczenia. Wtedy gry wyglądają najładniej.

Podsumowanie

GeForce NOW to bez wątpienia krok w bardzo dobrym kierunku. Jeśli macie już dużą bibliotekę gier, ale Wasz komputer nie pozwala cieszyć się najnowszymi grami w wysokiej jakości, to jest to propozycja idealna. Kupno nowego PC-ta jest bardzo kosztowne, a tutaj za 490 zł macie spokój na pół roku. Może się wydawać, że to dużo, ale tak naprawdę wychodzi 980 zł rocznie. Czy to rzeczywiście tak wielki wydatek?

Po 5 latach robi się z tego 4900 zł. PC za taką kwotę nie pozwoli na granie w QHD z włączonym RTX i trzeba go będzie wymienić szybciej, niż po 5 latach, więc rachunek jest raczej na korzyść chmury. A nawet jeśli wolicie desktopa, ale przez ceny kart graficznych nie jesteście w stanie go kupić, to GeForce NOW możecie potraktować jako formę przeczekania czy to na pół, czy też cały rok, aż ceny się poprawią.

Nadal jednak jest pole do poprawy w kontekście grania na smartfonie. Nie obejdzie się bez szybkiego połączenia po WiFi na paśmie 5,0 GHz i odpowiedniego kontrolera. Na szczęście kompatybilne są między innymi pady od Xbox One i Xbox Series X/S, więc nie jest to wielki problem. Jest też sporo modeli dedykowanych specjalnie do smartfonów, jak Razer Kishi.

 
 

Źródło: https:

T-Mobile rozdaje nielimitowany Internet na święta

Dodano: 01.12.2021 15:35 | 10 odsłon | 0 komentarzy


T-Mobile nielimitowany Internet święta 2021

T-Mobile przygotował ekstra prezent dla swoich klientów indywidualnych i biznesowych. Od 1 grudnia mogą oni włączyć na dwa tygodnie nielimitowany Internet zupełnie za darmo. 

Hasło sieci T-Mobile „Life is for sharing” doskonale oddaje to, co w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest najważniejsze. To czas spędzany w gronie osób bliskich naszemu sercu. Być może ze względów bezpieczeństwa nie uda nam się odwiedzić całej rodziny, ale nie zmienia to faktu, że możemy być z nimi także wirtualnie – poprzez telefon czy komunikatory internetowe. Dzięki nielimitowanemu internetowi od magentowego operatora będzie to możliwe przez długie godzinny wirtualnych spotkań w świątecznym klimacie.

 
 

Nielimitowane święta – jak skorzystać?

T-Mobile już po raz trzeci oferuje nielimitowane święta. W zeszłorocznej edycji ze świątecznego prezentu skorzystało prawie 700 tysięcy klientów magentowego operatora.

Aby w tym roku również cieszyć się nielimitowanym dostępem do Internetu przez 2 tygodnie, wystarczy aktywować usługę w aplikacji Mój T-Mobile. Można to zrobić od 1 grudnia 2021 roku do 3 stycznia 2022 roku do końca dnia. Aktywacja nastąpi w ciągu 72 godzin od przyjęcia zlecenia, a z darmowego nielimitowanego Internetu będzie można korzystać na terenie Polski przez 14 dni, licząc od jego udostępnienia.

Z promocji mogą skorzystać zarówno indywidualni klienci abonamentowi (Rodzina, T, T DATA), jak i użytkownicy usług na kartę (GO!, Internet na kartę Blueconnect) i MIX (Frii Mix). Oferta jest również skierowana do klientów biznesowych (Magenta Biznes Internet, Jump proFirma lub DATA JUMP). Więcej szczegółów można znaleźć w .

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2021 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone