piątek, 01 lipca 2022 r.  Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Wiadomości z tagiem Jour  RSS
Wszystkiego dobrego! 15 lat temu do sprzedaży trafił pierwszy iPhone

Dodano: 29.06.2022 20:41 | 17 odsłon | 0 komentarzy


iPhone ma 15 lat

Dzisiaj mija pewna bardzo ważna rocznica w smartfonowym świecie. Piętnaście lat temu zaczęła się rewolucja w wykonaniu firmy Apple. Wtedy do sprzedaży trafił pierwszy iPhone.

Jeśli mielibyśmy wymienić najważniejsze punkty w historii telefonów, to ten dzień zdecydowanie będzie jednym z nich. To właśnie 29 czerwca 2007 do sprzedaży wszedł pierwszy iPhone

iPhone ma już 15 lat

Apple ma wielu fanów, którzy momentami przekraczają granicę między fanem i wyznawcą. Amerykańska firma ma równie wielu zapiekłych wrogów. Nawet oni muszą jednak przyznać, że Apple wtedy rozpoczęło prawdziwą rewolucję. Steve Jobs zapowiadał w styczniu 2007, że Apple wynalazł telefon na nowo. Miał rację. Świat przekonał się o tym w czerwcu.

iPhone miał być czymś w rodzaju iPoda z dotykowym ekranem. Zapoczątkował on całkowitą przemianę rynku telefonów i powolny zanik klasycznych modeli. Apple kilka razy zresztą zapoczątkował różne mody na rynku smartfonów. Pomyślmy choćby o wycofaniu jacka 3,5 mm czy rezygnacji z dodawania ładowarki i słuchawek do telefonu.

O tym co wprowadza Apple można mieć różne zdanie, ale ciężko znaleźć firmę, która ma taki wpływ na rynek. Czasami to jednak Apple podążą szlakiem wytyczonym przez innych. Przypomnijmy, że Steve Jobs był zwolennikiem małych telefonów i za nic nie chciał ich powiększać. Tutaj jednak Apple w końcu poszedł za tłumem.

 
 

Źródło: https:

Acer zachęca do walki o przyszłość Ziemi

Dodano: 24.06.2022 14:23 | 23 odsłon | 0 komentarzy


Acer przyszłość Ziemi akcja edukacyjna

Acer Polska rusza z akcją edukacyjną, za sprawą której chce zachęcić każdego z nas do walki o lepszą przyszłość dla Ziemi, czyli naszego wspólnego domu.

We współczesnym świecie ścigamy się o wszystko. Ale nie o to, co jest najważniejsze. O to kto zadba o nasz wspólny dom. Te słowa zaczynają spot dotyczący nowej kampanii edukacyjnej firmy Acer “Join the green race”. Jej celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do dbania o Ziemię.

Nasza planeta nigdy nie potrzebowała naszej pomocy bardziej niż dziś. Z tego powodu stworzyliśmy akcję “Join the green race”, która ma wymiar motywacyjny i edukacyjny. Jako Acer zielone mamy nie tylko logo, ale i przede wszystkim serce. Dlatego sami wychodzimy naprzeciw wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, ale do wyścigu o lepszą przyszłość chcemy zachęcić naszych klientów, partnerów i konkurencję.

– powiedział Jeremi Rybak, Marketing Manager w Acer Polska

Acer w ramach swojej akcji przygotował nie tylko spot, ale również działania towarzyszące. Treści zachęcające do troski o Ziemię pojawią się w ramach kampanii cyfrowych, w mediach społecznościowych marki oraz przy okazji współpracy z influencerami.

Ekologiczne produkty Acera

Acer od lat podejmuje się różnych działań na rzecz Ziemi. Jedną z nich jest linia produktów marki, która miała swój debiut nieco ponad rok temu. To wtedy zapowiedziano flagowy laptop Aspire Vero, którego obudowa jest w 30%, a klawiatura nawet w 50% wykonana z plastiku pochodzącego z recyklingu. Sprzęt ten posiada specjalne rozwiązania pozwalające na zmniejszenie zużycia energii, a całość sprzedawana jest w opakowanie w pełni nadające się do ponownego przetworzenia. Urządzenie ma również bogate wnętrze w postaci procesora Intel Core i5 lub i7, piętnastocalowych ekranów Full HD z technologią IPS oraz wydajnej karty Intel Iris Xe Graphics, która spokojnie pozwoli na uruchomienie mniej wymagających gier.

Acer laptop kot

Firma Acer podejmuje też szereg innych działań na rzecz Ziemi, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym. Jedną z największych inicjatyw jest projekt Earthion, który zakłada realizację wielu zadań w trosce o naszą planetę. To między innymi redukcja emitowanego dwutlenku węgla, ograniczenie zużycia energii w produkowanych sprzętach i zaangażowanie dostawców firmy do działań zgodnie z postulatami inicjatywy RE100. Tajwański producent, odpowiadający także za markę Predator, chce w ciągu najbliższych 3 lat (do 2025 roku) dojść do 30% zawartości tworzyw sztucznych w jego podstawowych produktach.

Na szczeblu lokalnym pracownicy Acer Polska biorą z kolei regularny udział w eko-dyżurach. Firma sfinansowała też pasiekę we Wrocławiu, ławkę solarną w Poznaniu, kosze do wyławiania plastiku z Morza Bałtyckiego, a także pojemniki na elektrośmieci w wybranych miejscach w Polsce.

Acer join the green race baner

 
 

Źródło: https:

Metaverse nie taki wspaniały? Nie wytrzymasz w nim długo

Dodano: 22.06.2022 11:58 | 22 odsłon | 0 komentarzy


Twórcy projektu od samego początku przekonują, że metaverse jest przyszłością ludzkości. Według zapewnień Marka Zuckerberega, będziemy tam pracować, spędzać czas ze znajomymi i bawić się w grach wideo. Okazuje się, że nie jest tak kolorowo, jak maluje to właściciel Facebooka.

W zeszłym roku firma Facebook przeszła głębokie zmiany. Działalność platformy już od dłuższego czasu wykraczała poza media społecznościowe, dlatego też władze przedsiębiorstwa postanowiły zmienić nazwę na taką, która wyznaczy nowy kierunek działania. Padło na "Meta" od słowa "Metaverse", gdyż to właśnie na rozwoju tej technologii skupią się pracownicy Marka Zuckerberga. Metaverse ma być rozległym miejscem w wirtualnym świecie, do którego miałyby się przenieść siedziby firm, a ludzie nawet po pracy chętnie by tam zaglądali, by spędzić czas z przyjaciółmi.

Idealna wizja tego miejsca, prezentowana przez osoby związane z projektem nie wszystkich przekonują. Metaverse już niejednokrotnie zostało nazwane dystopijnym koszmarem. Co więcej, nawet w przypadku sukcesu projektu, wiele osób zostałoby wykluczonych z wejścia do wirtualnej rzeczywistości Marka Zuckerberga. Pomijając samą cenę aparatury VR, która z pewnością niska nie będzie, wiele osób ma fizyczne problemy z obcowanie z wirtualnym światem. Niektórzy odczuwają mdłości i zawroty głowy po włożeniu gogli. 

Dwie osoby nie wytrzymały nawet dnia

Obawy te zdają się podzielać naukowcy z Coburg University, którzy postanowili sprawdzić, czy ludzie rzeczywiście są gotowi na to, by przenieść swoje życie praktycznie całkowicie do wirtualnej rzeczywistości. W tym celu wybrali 18 osób spośród pracowników uczelni, którzy przez cały tydzień roboczy, czyli 5 dni po 8 godzin dziennie (45 minut przerwy na lunch w ciągu dnia) pracowali w wirtualnej rzeczywistości. 

Dwie osoby odpadły już po zaledwie dwóch godzinach od rozpoczęcia projektu. Ich udział w eksperymencie został zakończony ze względu na ciągłe mdłości, migrenę i zawroty głowy. Wszyscy uczestnicy korzystali z tego samego zestawu Oculus Quest 2. Jest to potwierdzenie obaw, że wirtualna rzeczywistość nie jest dla każdego. Reszta dotrwała do końca eksperymentu, lecz ich odczucia nie były pozytywne. 

W porównaniu z klasyczną formą pracy, uczestnicy badania stwierdzili wzrost frustracji o 42%, ich lęk wzrósł o 20%, a bóle oczu o 48%. Te czynniki sprawiły, że ich ogólne samopoczucie drastycznie spadło. Naukowcy zaznaczają, że nie oznacza to, że projekt Metaverse nie może się udać. Według nich jest szansa, że ludzie po pewnym czasie przyzwyczają się do pracy w wirtualnym środowisku. Wskazują również, że na problemy fizyczne mogłoby pomóc ulepszenie gogli VR.

 
 

Źródło: https:

Zarobki programistów w polskich startupach

Dodano: 20.06.2022 14:51 | 88 odsłon | 0 komentarzy


Na co powinien zwrócić uwagę rekruter szukający programistów dla polskich startupów? Jacy specjaliści są poszukiwani w tego rodzaju firmach? Jakie stawki oferować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie „Zarobki IT w polskich startupach Q1 2022", przygotowany przez fundusz bValue venture capital we współpracy z portalem publikującym oferty pracy dla programistów Just Join IT.

Źródło: https:

Spór o miliardy. Dlaczego o ten wrak walczy kilka państw?

Dodano: 20.06.2022 11:06 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Spór o miliardy. O ten wrak walczy kilka państw

Morza usłane są wrakami statków. Wiele z nich znajduje się poza naszym zasięgiem i nie jesteśmy w stanie ich wyłowić. Inne zaginęły w odmętach mórz i oceanów i nie jesteśmy nawet w stanie określić ich położenia. Wiele wraków skrywa w sobie skarby, niektóre z nich liczy się w miliardach. Właśnie taki odnaleziono u wybrzeża Kolumbii.

Na dnie mórz i oceanów spoczywa wiele wraków. Wiele z nich ma wartość głównie historyczną, lecz są takie, na których znajdowały się niemałe skarby. Właśnie takim statkiem był Galeon San Joe, którego wrak został niedawno odnaleziony. Jego pokład skrywa fortunę liczoną w miliardach, a zęby ostrzą sobie na nią dwa państwa.

Tajemnica skrywana od 2015 roku

Wrak właściwie został odnaleziony jeszcze w 2015 roku przez kolumbijską marynarkę wojenną u wybrzeży Cartageny. Po prostu władze państwa utrzymywały tę wiedzę w sekrecie, gdyż doskonale wiedzieli, jakie skarby mogą się tam skrywać. Ostatnio na specjalnie zorganizowanej konferencji, prezydent Kolumbii Ivaón Duque poinformował opinię publiczną o znalezisku, podzielił się zdjęciami i zakomunikował plany na przyszłość. Fotografie zostały zrobione przez zdalnie sterowanego robota, który zszedł na głębokość około jednego kilometra, by uwiecznić znalezisko.

Niewyobrażalne skarby - spór o miliardy

Ich głównym celem jest wydobycie skarbów i ich spieniężenie. Według specjalistów, na pokładzie znajdują się złote i srebrne monety, chińska ceramika, kamienie szlachetne, miecze i armaty a to wszystko o łącznej wadze nawet 200 ton. Szacuje się, że łączna wartość tych skarbów wynosi około 17 miliardów dolarów. Nie bez powodów San Jose jest nazywany "świętym Graalem wśród wraków".

Nic zatem dziwnego, że kolumbijskim władzom bardzo zależy na wydobyciu wraku, choć ich priorytetem zdaje się być sam skarb. Może to jednak nie być takie proste, gdyż do wraku galeonu San Jose i tym samym do skarbu, prawa roszczą sobie Hiszpanie. To w końcu do nich należał okręt i znajdujące się na nim bogactwa. Kolumbia ma jednak mocne podstawy, by przejąć wrak statku. Prezydent powołuje się na podpisaną w 2013 roku ustawę o zatopionym dziedzictwie kulturowym. Według tego prawa, wszystko, co spoczywa w kolumbijskich wodach, należy do państwa. 

Hiszpanie dochodzą swoich praw powołując się na konwencję UNESCO, wedle której to właśnie do nich należałby wrak i bogactwa. Sprawa może się nie skończyć na tych dwóch państwach. Na pokładzie San Jose znalazły się skarby zrabowane z wielu innych państw Ameryki Południowej i każdy z nich może wnieść swoje roszczenia.

Galeon San Jose został zatopiony w bitwie z siłami brytyjskimi podczas wojny o sukcesję hiszpańską. Na pokładzie statku, oprócz wcześniej wymienionych skarbów, mogło się znajdować aż 600 osób. Okręt został zatopiony w 1708 roku. Prezydent Ivaón Duque poinformował o tym, że w jego pobliżu znaleziono również wraki dwóch innych statków.

 
 

Źródło: https:

Jedli ciała zmarłych. Wierzyli, że to lek

Dodano: 08.06.2022 15:13 | 28 odsłon | 0 komentarzy


Jedli ciała zmarłych. Wierzyli, że to lek

Może się wydawać, że ludzie sprzed kilku wieków, byli takimi samymi osobami, jak my wszyscy, lecz ich życie było mniej wygodne ze względu na brak nowoczesnych technologii. W rzeczywistości, to co dla nich było wtedy normalne, dziś może sprawić, że człowiekowi przejdzie dreszcz po plecach. Chodzi o np. jedzenie mumii.

W ciągu tysięcy lat trwania starożytnego Egiptu, państwem rządziły dziesiątki dynastii i setki faraonów, którzy po śmierci byli mumifikowani. Ceremonia ta nie była zarezerwowana wyłącznie dla władców i korzystali z nich również zwykli obywatele, choć sam proces różnił się w zależności od możliwości finansowych rodziny zmarłego. Nie zmienia to jednak faktu, że przez około 3000 tysiące lat powinno powstać tysiące mumii. Niewielka ich liczba została odkopana i znajduje się w muzeach oraz są przedmiotami badań, wiele nadal z pewnością znajduje się pod ziemią, lecz co z innymi? Cóż, mumie zostały one zjedzone przez ludzi.

Mumia - panaceum dostępne w każdej aptece

W XII wieku sproszkowane szczątki obywateli starożytnego Egiptu dostępne były w europejskich aptekach. Ludzie średniowiecza wierzyli w lecznicze właściwości zabalsamowanych zwłok, które służyły za powszechne lekarstwo zarówno dla bogatych, jak i biednych. Spożywanie mumii w proszku lub nawet w surowej formie, nie było niczym nadzwyczajnym. Lekarze w świecie bez antybiotyków i z ubogą wiedzą medyczną wykorzystywali ludzkie czaszki, kości i inne części ciała do leczenia chorób. 

Nie wszystkie mumie, które trafiły do Europy były szczątkami starożytnych Egipcjan. Sprowadzanie mumii było na tyle intratnym interesem, że pojawiło się wielu oszustów, którzy amatorsko mumifikowali ciała świeżo zmarłych osób, by później sprzedać je Europejczykom. 

Średniowieczni lekarze nie mieli jednej, usystematyzowanej metody leczenia schorzeń. Dlatego też niektórzy byli zwolennikami podawania pacjentom sproszkowanej mumii, a inni woleli korzystać ze świeższych części ciała. Tymi metodami byli leczeni nawet władcy, tacy jak król Anglii Karol II, któremu na napady drgawek podawano właśnie medykamenty stworzone z ludzkich czaszek. 

Wiktoriańskie show z mumią w roli głównej

Lekarstwa z mumii były stosowane przez około 500 lat. Po tym okresie zamiłowanie ludzi do zmumifikowanych zwłok wcale nie zmalało, lecz okazywali je już bez wykorzystywania ich w kulinariach i medycynie. Na wiktoriańskich przyjęciach pojawiła się tradycja rozbierania mumii dla rozrywki.

Mumie służyły również lekarzom do badań. W 1834 roku chirurg Thomas Pettigrew rozwinął mumię w Royal College of Surgeons. W tamtych czasach autopsje i operacje odbywały się publicznie, a to rozebranie mumii było tylko kolejnym publicznym wydarzeniem medycznym.

Rozbieranie mumii? Dziś też się to dzieje

Zwyczaje średniowiecznych ludzi mogą zadziwiać i brzydzić, lecz podobne rzeczy dzieją się w dzisiejszym świecie. W 2016 roku egiptolog John J. Johnston był gospodarzem pierwszego publicznego rozpakowywania mumii od 1908 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane na wzór wiktoriańskich przyjęć, w których rozebranie mumii było rozrywką. Co więcej, mumie nadal pociągają wiele osób. Dziś czarny rynek przemytu starożytności – w tym mumii – jest wart około 3 miliardy dolarów.

 
 

Źródło: https:

Disney+ ujawnił polską ofertę. Zapowiada się sensacyjnie

Dodano: 07.06.2022 20:44 | 33 odsłon | 0 komentarzy


Disney+ ujawnił polską ofertę

Wielkimi krokami zbliża się polski debiut nowej platformy VoD – Disney+. Entuzjaści domowego kina będą mogli cieszyć się imponującą liczbą filmów i seriali. Poznaliśmy nowe szczegóły na ten temat.

Disney+ rusza w Polsce już 14 czerwca. Na start serwis proponuje specjalną opłatę 229,90 zł za 12 miesięcy. Standardowa cena to 28,99 zł miesięcznie lub 289,90 zł przy zapłacie za cały rok z góry. Disney+ wylicza, że dzięki promocji można mieć 12 miesięcy w cenie 8.

Żeby skorzystać z oferty powitalnej, trzeba dokonać wstępnej rejestracji na https://www.preview.disneyplus.com/pl-pl w terminie przed 14 czerwca. W dniu startu platformy użytkownik dostanie od Disney+ wiadomość z dalszymi szczegółami. Oferta startowa musi zostać wykorzystana do 26 czerwca 2022 r. Czy warto się skusić?

 

Disney+ to ponad 800 filmów i 1000 seriali

Żeby zachęcić do siebie nowych użytkowników, Disney+ zdradził nowe szczegóły oferty. Platforma zapowiedziała, że w polskiej ofercie na start znajdzie ponad 800 filmów, ponad tysiąc seriali oraz 150 produkcji oryginalnych. Wśród nich znajdą się produkcje ze świata Gwiezdnych Wojen, z uniwersum Marvela, a także oczywiście Disneya i Pixara. Nie zabraknie też oferty National Geographic i specjalnego pakietu Star. Zapowiada się więc ciekawie, na pewno będzie w czym wybierać, a z czasem oferta ma jeszcze wzrosnąć, w tym także o regionalne filmy i seriale, kręcone w Polsce i w innych krajach Europy. 

By jeszcze bardziej podgrzać emocje, Disney+ ujawnił listę wybranych produkcji, które będą czekać na widzów w dniu startu w Polsce. Oto ona:

DISNEY

 • Piorun (2008)
 • Cruella (2021)
 • Nasze magiczne Encanto (2021)
 • Kraina lodu (2013)
 • Hamilton (2020)
 • Gwiazdka Hollywood
 • Lilo i Stitch (2002)
 • Czarownica (2014)
 • Vaiana: skarb oceanu (2016)
 • Muppety (2011)
 • Samoloty (2013)
 • Raya i ostatni smok (2021)
 • Zaplątani (2010)
 • Zwierzogród (Feature) (2016)
 • Wyprawa do dżungli (2021)
 • Sneakerella (2022)
 • Ralph Demolka (2012)
 • Mary Poppins powraca (2018)
 • Niedźwiedzica polarna (2022)
 • The Beatles: Get Back: Sezon 1
 • Hannah Montana: Sezony 1-4
 • Brygada RR (1989): Sezon 1
 • High School Musical: serial: Sezony 1-2
 • Violetta: Sezony 1-3
 • Olaf przedstawia: Sezon 1
 • Równoległy wymiar: Sezon 1
 • Potężne Kaczory: sezon na zmiany: Sezon 1

PIXAR

 • Auta (2006)
 • Auta 2 (2011)
 • Auta 3 (2017)
 • Co w duszy gra (2020)
 • Coco (2017)
 • Dawno temu w trawie (1998)
 • Dobry dinozaur (2015)
 • Gdzie jest Dory? (2016)
 • Gdzie jest Nemo? (2003)
 • Iniemamocni (2004)
 • Iniemamocni 2 (2018)
 • Luca (2021)
 • Merida Waleczna (2012)
 • Naprzód (2020)
 • Odlot (2009)
 • Potworna robota: Sezon 1
 • Potwory i spółka (2001)
 • Ratatuj (2007)
 • To nie wypanda (2022)
 • Toy Story (1995)
 • Toy Story 2 (1999)
 • Toy Story 3 (2010)
 • Toy Story 4 (2019)
 • Uniwersytet Potworny (2013)
 • W głowie się nie mieści (2015)
 • Za końcem świata: Podróż Buzza Astrala

MARVEL

 • Ant-Man (2015)
 • Ant-Man i Osa (2018)
 • Avengers (2012)
 • Avengers: Czas Ultrona (2015)
 • Avengers: Koniec gry (2019)
 • Avengers: Wojna bez granic (2018)
 • Czarna pantera (2018)
 • Czarna Wdowa (2021)
 • Deadpool (2016)
 • Deadpool 2 (2018)
 • Doktor Strange (2016)
 • Eternals (2021)
 • Falcon i Zimowy Żołnierz: Sezon 1
 • Hawkeye: Sezon 1
 • Iron Man (2008)
 • Iron Man 2 (2010)
 • Iron Man 3 (2013)
 • Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
 • Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)
 • Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
 • Kapitan Marvel (2019)
 • Logan: Wolverine (2017)
 • Loki: Sezon 1
 • Moon Knight: Sezon 1
 • Strażnicy Galaktyki (2014)
 • Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (2017)
 • X-Men: Mroczna Phoenix (2019)

STAR WARS

 • Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (1999)
 • Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002)
 • Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)
 • Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja (1977)
 • Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980)
 • Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (1983)
 • Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017)
 • Gwiezdne wojny: Parszywa zgraja: Sezon 1
 • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015)
 • Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019)
 • Gwiezdne wojny: Wizje: Sezon 1
 • Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (2018)
 • Księga Boby Fetta: Sezon 1
 • Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016)
 • Obi-Wan Kenobi: Sezon 1
 • The Mandalorian: Sezony 1-2

STAR

 • 9-1-1: Sezony 1-4
 • American Horror Stories: Sezon 1
 • American Horror Story: Sezony 1-9
 • Armageddon
 • Atlanta: Sezony 1-2
 • Avatar (2009)
 • Bez wyjścia
 • Big Sky: Sezon 1
 • Buffy: Postrach wampirów: Sezony 1-7
 • Co robimy w ukryciu: Sezony 1-2
 • Family Guy: Głowa rodziny: Sezony 1-20
 • Faworyta (2018)
 • Futurama: Sezony 1-10
 • Głębia strachu (2020)
 • Gotowe na wszystko: Sezony 1-8
 • Grey’s Anatomy: Chirurdzy: Sezony 1-18
 • Homeland: Sezon 1-8
 • Jak poznałam twojego ojca: Sezon 1 (How I Met Your Father)
 • Jojo Rabbit (2019)
 • Le Mans ’66 (2019)
 • Lekomania: Sezon 1 (Dopesick)
 • Następcy (2011)
 • Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979)
 • Pam i Tommy: Sezon 1
 • Rezydenci: Sezony 1-4
 • Simpsonowie: Sezony 1-33
 • Szklana pułapka (1988)
 • The Kardashians: Sezon 1
 • The Walking Dead: Sezony 1- 10
 • Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri (2017)
 • Współczesna rodzina: Sezony 1-11 (Modern Family)
 • Y: Ostatni mężczyzna: Sezon 1
 • Z Archiwum X: Sezony 1-11
 • Z pamiętnika samotnej alkoholiczki: Sezon 1 (Single Drunk Female)
 • Zagubieni: Sezony 1-6
 • Zakonnica w przebraniu 1 i 2
 • Zbrodnie po sąsiedzku: Sezon 1 (Only Murders in The Building)
 • Zepsuta krew: Sezon 1 (Dropout)

NATIONAL GEOGRAPHIC

 • Cousteau: człowiek legenda
 • Czy czeka nas koniec?
 • Dorastanie w świecie zwierząt: Sezon 1
 • Europa z powietrza: Sezony 1-2
 • Fauci
 • Free Solo: Ekstremalna wspinaczka
 • Geniusz
 • Geniusz: Aretha
 • Geniusz: Picasso
 • Gordon Ramsay: świat na talerzu: Sezony 1-3
 • Jane
 • Katastrofa w przestworzach: Sezony 11-20
 • Kosmos: Sezon 1
 • Na krawędzi ryzyka
 • Na ratunek: Misja w jaskini
 • Niezwykły dr Pol: Sezony 1-16
 • Oko w oko z rekinem
 • Przygoda z Bearem Gryllsem: Sezony 5-6
 • Świat według Jeffa Goldbluma: Sezony 1-2
 • Tajemniczy świat waleni: Sezon 1
 • Witamy na Ziemi: Sezon 1
 • Wyprawa na dno: Sezony 1-3
 • Zatoka cieni

 
 

Źródło: https:

Nowa wizualizacja iPhone'a 14 Pro. Podoba Wam się?

Dodano: 28.05.2022 12:41 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Na kanale Jona Prossera w serwisie YouTube pojawi#x142; si#x119; film, na kt#xF3;rym zobaczy#x107; mo#x17C;na wizualizacj#x119; iPhone#x2019;a 14 Pro. Powsta#x142;a ona na podstawie dotychczasowych doniesie#x144; o tym smartfonie.

Źródło: https:

Idealne książki na Dzień Matki – część 2

Dodano: 22.05.2022 13:00 | 36 odsłon | 0 komentarzySzukasz idealnego prezentu na Dzień Matki? Wybierz jedną z tych książek! Na pewno znajdziesz wśród nich upominek, który spodoba się Twojej mamie.

Uwielbiam święta, które skupiają się na wyrażanie szacunku i miłości dla bliskich nam osób. To właśnie z uwagi na ważność tej okoliczności przychodzę do was z drugą częścią poleceń książkowych. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu, czym obdarować swoją mamę, sięgnijcie po któryś z proponowanych niżej tytułów, a na pewno wywołacie uśmiech na jej twarzy. 

Jojo Moyes „Pod osłoną deszczu”

Deszcz, konie i przepiękna Irlandia.


„Pod osłoną deszczu” to debiutancka powieść autorki, zabierająca czytelników do deszczowej Irlandii, która ogrzeje serce rodzinnymi relacjami trzech pokoleń niezwykłych kobiet. Joy i jej córka Kate nie są w najlepszych relacjach, niewiele też wie o swojej szesnastoletniej wnuczce, Sabine. Kiedy nastolatka zjawia się u swojej babci, wywraca jej życie do góry nogami. Młoda dziewczyna pochodząca z miasta musi dostosować się do zwyczajów swojej babci, która kocha konie i ma równie mocny charakter. To właśnie relacje rodzinne stanowią oś tej powieści, rozczulają i utrzymują uwagę czytelnika.

„Pod osłoną deszczu” to historia miłosna i niezwykle rodzinna. Kate, Joy i Sabine są wspaniałymi, wyjątkowymi kobietami i nie można powstrzymać się od kibicowania im. Czytamy o ich odwadze i nieustannym wysiłku potrzebnym do zmiany drogi życia, które zostało zepchnięte z kursu. Dodatkowo byłam pod wrażeniem opisów przyrody, koni i irlandzkiej wsi. Czytelnicy książek Jojo Moyes cenią jej powieści za umiejętność łączenia humoru, romansu, elementów dramatu, słabości ludzkich, a także postaci, z którymi można się utożsamiać. Dokładnie te elementy sprawiają, że na każdą kolejną powieść czekam z utęsknieniem.

Joanna Kruszewska, trylogia „Czas nadziei”, „Czas leci rany” i „Czas powrotów”

Podlasie kryje w sobie wiele czułości.


To ciepła i rodzinna seria obyczajowa autorstwa Joanny Kruszewskiej, której fabuła podnosi na duchu i rozgrzewa serce. „Czas nadziei” to poruszająca, miejscami trudna wielopokoleniowa opowieść, w której poszczególni członkowie rodziny będą przeżywać koleje losu, zdecydowanie nieobce wielu czytelnikom.

„Czas leczy rany” to poruszająca kontynuacja, w której bohaterowie cieszą się czasem spędzonym razem na Podlasiu. Autorka wykreowała bohaterów świadomych swoich zalet i wad, autentycznych, nie mitologizuje ich życia i decyzji. Nic, co ludzkie nie jest nam jednak obce, tak samo, jak bohaterom najnowszej powieści „Czas powrotów”. Między bohaterkami rodzi się niezwykła więź, pogłębiana z każdą tacką ciasta z cukierni Heleny. Powieści Joanny Kruszewskiej opierają się na wartościach rodzinnych, przyjacielskich i partnerskich, w których każdy czytelnik, bez względu na wiek odnajdzie coś dla siebie. Każdy z bohaterów zmaga się z innymi wyzwaniami, przez co, śledząc ich losy, stajemy się częścią ich doświadczeń.

Dodatkowo autorka niezwykle plastycznie i obrazowo nadała zielonemu Podlasiu rolę drugoplanowego bohatera, który swoimi urokami przyciąga czytelnika i zachęca do lektury. Całą serię polecam miłośnikom wielopokoleniowych opowieści, w której losy rodziców i dzieci przeplatają się, łącząc czytelników w każdym wieku.

Roma Ligocka „Siła rzeczy”

Wielka moc pamięci.


Roma Ligocka jest jedną z autorek, której twórczość po przeczytaniu zostaje ze mną na długie lata. Niezapomniane spotkanie z „Dziewczynką w czerwonym płaszczyku” poprowadziło mnie w kierunku literatury non-fiction, autobiografii i literatury obozowej. Polska malarka i pisarka tym razem pozwala nam połączyć doświadczenia przeszłości z podróżą do Nicei w czasach współczesnych, uzupełniając ostatnie rozdziały rodzinnej historii.

Anna Abrahamer tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej odwiedza Niceę. Jej wnuczka, Roma, 80 lat później podróżuje w to samo miejsce, co jej babcia. „Siła rzeczy” prowadzi nas przez melancholijne retrospekcje pachnące wspomnieniami, Lazurowym Wybrzeżem, namiastką życia przed wojną i jej tragicznymi skutkami. Główna bohaterka próbuje odtworzyć kroki swoich przodków, jednocześnie pochylając się nad tym, co przynosi obecna chwila. W drugiej części powieści czytamy pamiętnik Anny Abrahamerowej, w którym Kraków w latach 1938-1939 jawi się społecznym niepokojem i niedostatkiem.
„Siła rzeczy” to z jednej strony niezwykle współczesna opowieść o więzach rodzinnych, z drugiej bolesny powrót do przeszłości, która pomimo czasu wciąż boli i pozostawia głęboki ślad.

Eric-Emmanuel Schmitt „Felix i niewidzialne źródło”

Baśń dla dorosłych z niezwykłym przesłaniem.


Fatu, Mama tytułowego Feólixa, będąca jeszcze niedawno ucieleśnieniem radości i ciepła, prowadząca urokliwą kawiarnię w Belleville, staje się z każdym dniem cieniem samej siebie. Jej syn Feólix, będący narratorem powieści, decyduje się odnaleźć niewidzialne źródło, by przywrócić swojej mamie blask życia.

„Felix i niewidzialne źródło” to surrealistyczna powieść o poszukiwaniu sensu, zmierzeniu się z rzeczywistością, która przestaje być magiczna, a zaczyna nabierać odcieni szarości. Co zrobić, by jednak całkowicie nie zatraciła swojego blasku?

Nie można odmówić autorowi zbudowana nietuzinkowej galerii postaci, którzy otaczają Felixa i jego mamę. Eric-Emmanuel Schmitt, używając dosłownie kilku zdań, potrafi zbudować między wykreowanymi przez siebie bohaterami a czytelnikiem więź. Dzięki temu ta niedługa opowieść staje się podróżą pełną czytelniczych wrażeń.

Michelle Obama, „Becoming. Moja historia”

O silnej kobiecie dla wrażliwych kobiet.


Michelle Obama to szczególna kobieta, która zapisała się w historii zdobywając nagrodę Big Help Award. Angażowała się aktywnie się w działalność społeczną, towarzysząc jednocześnie mężowi w jego prezydenturze. Michelle Obama (z domu Robinson) stała u boku prezydenta Stanów Zjednoczonych od 2009 do 2017. W swojej książce „Becoming. Moja historia” pozwala nam poznać nie tylko na ten chwalebny w jej życiu rozdział, lecz również na całe życie, począwszy od wczesnego dzieciństwa.

Dla pierwszej damy, tak samo priorytetowe jak odnalezienie się w nowej roli, było kontynuowanie swojego życia zawodowego i rodzinnego. „Becoming” to portret kobiety ambitnej, niezależnej, gotowej poświęcić swoje życie dla działalności społecznej. Pierwsza dama angażowała się w propagowanie zdrowego stylu życia i dostępu do opieki zdrowotnej dla każdego obywatela Stanów Zjednoczonych, bez względu na status społeczny. Pierwsza dama Ameryki potrafi z pokorą spojrzeć na swoje życie i doświadczenia. Jednocześnie wierzy w swoje umiejętności, dzięki czemu to jej biografię trzymamy dziś w naszych rękach.

Wszystkim mamom składam ciepłe życzenia, by każdy dzień przynosił same dobre nowiny. Dajcie znać, jaki tytuł was zainteresował! Już w przyszłym tygodniu polecę kilka cudownych historii dla dzieci 😊

 
 
 

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy

Źródło: https:

Mapy Google zabójczo zwodnicze. Kolejny kierowca dał popis

Dodano: 22.05.2022 10:32 | 33 odsłon | 0 komentarzy


Zabójcze Mapy Google. Kolejny kierowca dał popis

Kierowca Toyoty Fortuner wjechał do rzeki po tym, jak Mapy Google zasugerowały mu jazdę prosto mimo braku przejazdu. To nie pierwszy taki przypadek, ale sprawił, że debata nad bezpieczeństwem nawigacji rozgorzała na nowo.

Wypadki spowodowane nadmiernym zaufaniem do wskazań nawigacji nie są niczym nowym. Kierowcy, przyzwyczajeni do jazdy na GPS-ie, na potęgę zapominają o patrzeniu na drogę. Jeśli siatka ulic ulegnie zmianie, albo z jakiegoś powodu aplikacja dysponuje błędnymi danymi, to nieszczęście gotowe.

W czwartek 19 maja na własnej skórze przekonali się o tym kolejni ludzie. Konkretniej, mężczyzna w indyjskiej Kerali, a także trójka jego pasażerów. Zawierzając Mapom Google, prowadzący toyotę wypadł poza drogę, co zakończyło się lądowaniem w pobliskiej rzece. Na szczęście pechowcy odnieśli tylko powierzchowne obrażenia, a sam pojazd został szybko wyciągnięty, ale to nie zamyka sprawy.

Seria niefortunnych zdarzeń

Dziennikarze serwisu motoryzacyjnego CarToq zauważają, że w samym tylko 2021 roku podobnych przypadków odnotowano znacznie więcej. Niektóre z nich zakończyły się tragicznie. 

Znamienny przykład stanowi historia pewnego 34-latka, który wjechał na nieistniejący, a właściwie zalany most w mieście Ahmednagar w Akole. Cztery miesiące wcześniej otworzono znajdującą się nieopodal tamę Pimpalgaon i przeprawa przestała funkcjonować, jednak nie zostało to uwzględnione w Mapach Google. 

Poszkodowany niestety utonął, a Google India oraz lokalne władze zaczęli przerzucać się oskarżeniami. Przy czym okazało się, że i jedni, i drudzy nie uwzględniają dostatecznie zmian w infrastrukturze drogowej w porze deszczowej. Spółka istotnie nie modyfikuje swych Map, ale ze strony drogowców również zabrakło jakichkolwiek ostrzeżeń, choćby tak oczywistych jak znaki. 

Dodajmy, według stowarzyszenia John Muir Trust, które specjalizuje się w ochronie i monitorowaniu szkockich gór, Mapy Google stanowią też zagrożenie dla turystów pieszych. Jak oceniono, często wskazują potencjalnie niebezpieczne szlaki.

Pytanie: co z tym dalej zrobić?

Nie ukrywajmy, sprawa nie jest prosta. O ile można mieć pretensje do Map Google, że bywają dalekie od ideału, o tyle kierowca skupiony na ekranie smartfonu, nie drodze, bez wątpienia do mistrzów w swym fachu również nie należy. Wątpliwe jest zaś, czy należy winić jakiegokolwiek producenta za nieumiejętne korzystanie z jego narzędzi.

Równie dobrze do wypadku może prowadzić korzystanie z nieaktualnej mapy w klasycznym formacie. Tymczasem nie bez kozery kodeks ruchu drogowego w kolejnych krajach, w tym w Polsce, restrykcyjnie ogranicza użytkowanie smartfonów w czasie jazdy.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone