piątek, 01 lipca 2022 r.  Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Wiadomości z tagiem Kiedy  RSS
Roaming UE – co się zmieni od 1 lipca?

Dodano: 30.06.2022 13:02 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Roaming UE zmiany od 1 lipca 2022

1 lipca 2022 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Podczas podróży po tych państwach będziemy nadal mogli korzystać z telefonu komórkowego jak w domu, ale będzie też kilka zmian.

Już jutro, 1 lipca 2022 roku, wejdzie w życie nowe ulepszone rozporządzenie w sprawie roamingu UE. Przedłuża ono do 2032 roku możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju. Dzięki temu podróżni w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z Internetu bez dodatkowych opłat. Korzystanie z roamingu ma się stać jeszcze wygodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej zagranicą jak w kraju. Dzięki nowym przepisom ma się poprawić także dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób.

Dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odnieśliśmy korzyści z roamingu po cenach krajowych. Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać Internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat.

– powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej

Czy pamiętają Państwo, kiedy podczas podróży po Europie musieliśmy wyłączać opcje transmisji danych, aby uniknąć ogromnych rachunków za roaming? Dziś to jest już historia. I zamierzamy utrzymać ten stan rzeczy przez co najmniej 10 lat. Większa szybkość, większa przejrzystość: nieustannie poprawiamy jakość życia obywateli UE.

– dodał Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego

Większa prędkość mobilnego Internetu podczas podróży

Konsumenci będą mieli teraz prawo do takiej samej jakości mobilnego Internetu za granicą, jak w kraju. Operatorzy świadczący usługi łączności ruchomej powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu docelowym, które konsument odwiedza. Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczenie usług telefonii komórkowej oraz na stronach internetowych operatorów.

Zapobieganie nieoczekiwanym ukrytym opłatom

Kiedy konsumenci podróżują samolotami lub statkami, telefony komórkowe mogą automatycznie łączyć się z siecią pokładową zapewnianą przez satelity. Korzystanie z usług łączności ruchomej świadczonych za pośrednictwem sieci nienaziemnych może podlegać bardzo wysokim opłatom. Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony konsumentów i powiadamiania ich, w przypadku gdy telefony przechodzą na sieci nienaziemne. Operatorzy powinni ponadto automatycznie przerywać świadczenie usług łączności ruchomej, jeżeli opłaty za te usługi świadczone za pośrednictwem sieci nienaziemnych osiągną 50 euro lub inny z góry określony limit. Operatorzy mogą oferować również dodatkowe usługi, takie jak możliwość rezygnacji z roamingu w samolotach i na statkach.

Więcej informacji dla podejmowania lepszych wyborów

Konsumenci powinni mieć możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. W przypadku podróży za granicę połączenie z działem obsługi klienta, infolinią linii lotniczych czy towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysyłanie wiadomości tekstowych w celu wzięcia udziału w konkursach lub wydarzeniach mogą być droższe niż w kraju. Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług.

112 – komunikacja w sytuacjach nadzwyczajnych

Nowe przepisy dotyczące roamingu mają zapewnić, by obywatele znali jednolity unijny numer alarmowy 112, z którego mogą korzystać w dowolnym miejscu w UE w celu skontaktowania się z służbami ratunkowymi. Od czerwca 2023 roku operatorzy powinni wysyłać automatyczne wiadomości swoim klientom podróżującym za granicę z informacją o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu z służbami ratunkowymi, takich jak komunikacja tekstowa w czasie rzeczywistym lub aplikacje alarmowe. Obywatele, którzy nie są w stanie wykonywać połączeń głosowych, mogą korzystać z tych alternatywnych sposobów.

Niższe ceny między operatorami

W nowym rozporządzeniu w sprawie roamingu określono niższe opłaty hurtowe, czyli koszty ponoszone przez operatorów w związku z korzystaniem z sieci za granicą w celu świadczenia usług na rzecz swoich klientów przebywających za granicą. Pułapy opłat hurtowych ustala się na poziomach, które umożliwiają operatorom utrzymanie i odzyskanie kosztów świadczenia usług roamingu na rzecz konsumentów po cenach krajowych:

  •  w zakresie transmisji danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe: 2 euro/GB w 2022 roku, 1,8 euro/GB w 2023 roku, 1,55 euro/GB w 2024 roku, 1,3 euro/GB w 2025 roku, 1,1 euro/GB w 2026 roku i 1 euro/GB począwszy od 2027 roku,
  • za połączenia głosowe: 0,022 euro/min w latach 2022–2024 i 0,019 euro/min od 2025 roku,
  • za wiadomości tekstowe: 0,004 euro/SMS w latach 2022–2024 i 0,003 euro/SMS od 2025 roku.

Niższe opłaty hurtowe oznaczają korzyści dla konsumentów, ponieważ powinny zapewnić wszystkim operatorom możliwość oferowania konkurencyjnych umów roamingowych zgodnie z zasadą korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju.

 
 
 

Źródło: https:

Wózek spacerowy - czym się kierować przy jego wyborze?

Dodano: 30.06.2022 11:48 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Kiedy dziecko dorasta rodzice zaczynają rozglądać się za dobrej jakości wózkiem spacerowym. Maluch staje się bardziej ruchliwy i ciekawy otaczającego go świata. Dlatego bardzo ważną kwestią jest nie tylko jego wygoda, ale również bezpieczeństwo podczas wyjść do parku lub do miasta. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego wózka? Podpowiadamy.

Źródło: https:

Pieniądze zagrożone. Złodzieje mają nową sztuczkę

Dodano: 29.06.2022 23:04 | 19 odsłon | 0 komentarzy


Pieniądze zagrożone. Złodzieje mają nową sztuczkę

Nieistotne w jakim banku masz konto, musisz uważać. Jak alarmuje CSIRT KNF, trwa kampania phishingowa wycelowana w osoby zainteresowane Disney+. 

Kiedy jakaś usługa w sieci zaczyna zyskiwać popularność, to naturalną koleją rzeczy jest, że prędzej czy później zainteresuje ona oszustów. Nie inaczej dzieje się w przypadku Disney+, który pojawił się w Polsce dokładnie 14 czerwca. Mijają raptem dwa tygodnie, a naciągacze zdążyli już wyjść na żer.

W sieci pojawiły się fałszywe strony Disney+, alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, CSIRT KNF. Klasycznie dla tego typu sztuczek, napastnicy, korzystając z zakamuflowanych formularzy, usiłują wyłudzić wrażliwe dane finansowe. W szczególności poświadczenia serwisu transakcyjnego i numery kart płatniczych i kredytowych wraz z kodami CVC/CVV. 

Oszustwo na Disney+. Różne sztuczki, jeden cel

Wykorzystywana sztuczka socjotechniczna może być za każdym razem nieco inna. Raz są to na przykład wysyłane na oślep maile o rzekomej blokadzie konta, innym razem – nieistniejące promocje. Tak czy inaczej, cel jest jeden: kradzież pieniędzy. Stąd też bezwzględnie należy zachować czujność.  

Podkreślmy, oficjalny serwis Disney+ dostępny jest w domenie disneyplus.com. Wszelkie modyfikacje, takie jak accountdisneyplus[.]com, to już nic innego jak fałszywki.

Jeśli masz podejrzenie, że twoje dane bankowe mogły paść łupem przestępców, niezwłocznie skontaktuj się z infolinią banku, w którym prowadzisz rachunek. Nawet gdyby alarm okazał się nieuzasadniony, lepiej dmuchać na zimne. Konsultant nie powinien mieć pretensji o postawę proaktywną.

Źródło: https:

Netflix potwierdza. Będą wyświetlane reklamy

Dodano: 29.06.2022 12:11 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Netflix potwierdza. Będą wyświetlane reklamy

Netflix potwierdził, że pracuje nad nową ofertą z reklamami. Ma to być odpowiedź między innymi na rosnącą inflację.

Netflix pracuje nad wprowadzeniem reklam. To już nie tylko plotki, ale informacja potwierdzona przez przedstawicieli serwisu. Być może we wprowadzeniu takiego abonamentu pomoże Netflixowi albo Comcast, czyli NBCUniversal, albo Google. , bowiem dysponują odpowiednimi rozwiązaniami i znacznie przyspieszyłyby uruchomienie nowej wersji usługi.

Kiedy Netflix z reklamami?

Na razie wprowadzenie reklam na Netflixie budzi więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Tym razem wypowiedziała się na ten temat Anne-Gabrielle Dauba-Pantanacce, która jest szefem komunikacji francuskiego oddziału Netflixa.

Aktywnie nad tym pracujemy. To priorytet — pomysł, aby dać abonentom więcej opcji w kontekście wysokiej inflacji, ale nie mamy jeszcze dokładnego harmonogramu. Na ten moment nic jeszcze nie zostało ustalone.

- powiedziała Anne-Gabrielle Dauba-Pantanacce w rozmowie z AFP.

Wciąż nie wiemy, kiedy Netflix wprowadzi abonament z reklamami. Prawdopodobnie będzie to najtańsza opcja dla użytkowników, którzy są w stanie znieść materiały promocyjne w zamian za niższą cenę. Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób serwis zamierza wprowadzić reklamy. Czy będą się one pojawiać tylko przed filmami i serialami, czy może też w trakcie?

 

Źródło: https:

Rosja idzie na swoje. Zapowiada turbodoładowane bankomaty

Dodano: 28.06.2022 20:05 | 25 odsłon | 0 komentarzy


Już niedługo wszystkie bankomaty rosyjskiego Sbierbanku będą mieć autorski system operacyjny – chwali się instytucja. Mało tego, bo ponoć urządzenia staną się tym samym doskonalsze niż kiedykolwiek.

Kiedy Rosja utraciła oficjalny dostęp do oprogramowania i usług Microsoftu, jasnym stało się, że potrzebne będą sensowne zamienniki. Bo choć statystyczny konsument powinien zadowolić się wersjami pirackimi, a może nawet głośno im przyklaśnie, wszak w swym mniemaniu zaoszczędzi pieniądze, infrastruktura krytyczna wymaga bieżącego wsparcia. Zwłaszcza aktualizacji bezpieczeństwa.

Co więc nie może dziwić, w moment po exodusie amerykańskiej spółki z krajowego rynku, największy rosyjski bank, Sbier, ogłosił, że na autorski system operacyjny przeniesie większość swych bankomatów. Jeśli wierzyć w deklaracje, to mowa o nawet 80 proc. posiadanego wolumenu ATM-ów, czyli mniej więcej 14 tys. urządzeń.

"I tak korzystamy głównie z Linuxa"

Instytucja utrzymuje wprawdzie, że nie ma powodów do bicia na alarm, gdyż już teraz w lwiej części polega nie na Windowsie, lecz rozmaitych dystrybucjach Linuxa, ale sam czas takiego ogłoszenia jest wyjątkowo niedwuznaczny. Przypomnijmy, szef Microsoftu, Brad Smith, dokładnie 24 czerwca wydał oświadczenie o dążeniu do całkowitego opuszczenia Federacji Rosyjskiej, w tym odcięcia rosyjskich użytkowników od aktualizacji.

Własny rozwój pozwolił nam w pełni zarządzać tworzeniem produktów, aby osiągnąć wymagany poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Dzięki temu uzyskaliśmy maksymalną niezależność przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu obsługi w sieci urządzeń samoobsługowych

– kontruje Konstantin Podwalny, dyrektor ds. Zarządzania Siecią w Sbierbanku.

Rosja już w chwili obecnej ma kilka dystrybucji Linuxa, takich jak Astra czy Rosa, z których korzysta m.in. w jednostkach administracji rządowej. Niemniej ciężko ocenić, jak te systemy przygotowane są do pracy w środowisku systemów wbudowanych, a więc na przykład w bankomatach.

Jak przekonuje Sbierbank, zmiany idą ku lepszemu, a ostateczne wdrożenie autorskiego OS-u zapewni rozszerzone możliwości monitoringu czy diagnostyki awarii. Słowem, klienci nie odczują żadnych negatywnych skutków migracji, a wprost przeciwnie – będą mogli cieszyć się bardziej stabilnym i bezpiecznym dostępem do swych środków. Rzecz jasna, wszystko jednak zweryfikuje praktyka.

Źródło: https:

Kraków walczy z gapowiczami. Obrywają uczciwi

Dodano: 25.06.2022 21:39 | 30 odsłon | 0 komentarzy


Kraków walczy z gapowiczami. Obrywają uczciwi

Popularna sztuczka polegająca na wykorzystaniu aplikacji mobilnej do jazdy komunikacją miejską bez biletu w Krakowie już nie zadziała. To nie pierwsze polskie miasto, które próbuje uporać się z problemem gapowiczów. 

Kiedy w kolejnych polskich miastach zaczęto wprowadzać możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej za pośrednictwem aplikacji mobilnej, życie pasażera stało się łatwiejsze. W końcu, nierzadko biegnąć na złamanie karku, nie trzeba było już poszukiwać kiosku, których skądinąd jest coraz mniej, ani automatu.

Rzecz w tym, że pojawiła się też pewna grupa osób, która postanowiła skorzystać z dobrodziejstwa e-biletów, by zaoszczędzić. Krótko mówiąc, zapłacić dopiero wtedy – i tylko wtedy – gdy rozpocznie się kontrola

Kraków, podobnie jak wcześniej kilka innych miast, w tym Warszawa, mówi takiemu procederowi stop. Dlatego już od 1 lipca, chcąc kupić bilet MPK w aplikacji, trzeba będzie podać numer boczny pojazdu. Jednocześnie w momencie rozpoczęcia kontroli numer ten zostanie czasowo zablokowany, co przynajmniej w teorii powinno wyeliminować zjawisko kreatywnych gapowiczów, czekających z finalizacją transakcji do ostatniej chwili.

Pasażerowie narzekają, ale ciężko o alternatywę

Pasażerom rzecz jasna taki pomysł nie przypadł do gustu, czego wyraz dają chociażby na oficjalnym facebookowym profilu Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie – Razem w ruchu.

Jak słusznie zauważono, jednym z oczywistych minusów wdrażanego rozwiązania jest uniemożliwienie zakupu biletu na przystanku, w momencie oczekiwania na wybraną linię. Nie wiadomo też, jak miasto zamierza traktować osoby niewidzące i niedowidzące, dla których wprowadzenie numeru stanowi dodatkowy kłopot. 

Co warto zauważyć, części tych problemów uniknięto w stołecznej Warszawie, ale niekoniecznie oznacza to, że obsługa e-biletów jest tam wygodniejsza. Otóż w stolicy bilet można kupić w dowolnym momencie, później jednak trzeba go skasować poprzez skanowanie kodu QR. Tymczasem przepychanie się do odpowiedniego szyldu przez zatłoczony pojazd może napsuć krwi w stopniu nie mniejszym niż samo opóźnienie zakupu. 

Pytanie, czy można mieć pretensje do urzędników, którzy w tym przypadku strzegą dobra publicznego, jakim jest zbiorkom. W idealnym świecie kwestia gapowiczów po prostu nie powinna istnieć, a tak trzeba sobie z nimi jakoś radzić. Mniej lub bardziej elegancko, ale mimo wszystko.

Źródło: https:

GeForce GTX 1630 z trzecią datą premiery. Kiedy w końcu pojawi się tania karta Nvidii?

Dodano: 25.06.2022 7:49 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Karta GeForce GTX 1630 jest zapowiadana od kilku tygodni, ale ci#x105;gle nie mo#x17C;emy doczeka#x107; si#x119; jej premiery. W ko#x144;cu pojawi#x142;y si#x119; nowe informacje o debiucie akceleratora.

Źródło: https:

God of War Ragnarok. Jeszcze w czerwcu poznamy datę premiery

Dodano: 24.06.2022 11:20 | 19 odsłon | 0 komentarzy


God of War Ragnarok. Jeszcze w czerwcu poznamy datę premiery

Wciąż nie znamy dokładnej daty premiery God of War Ragnarok. To może się zmienić jeszcze w tym miesiącu.

Premiera God of War Ragnarok została już raz przełożona. Początkowo gra miała trafić do sklepów jeszcze w 2021 roku, ale okazało się to terminem nierealistycznym. Niektóre plotki sugerowało wręcz, że nawet w tym roku nie uda się wydać gry, ale przedstawiciele Santa Monica Studio zdementowali te doniesienia.

Kiedy zadebiutuje God of War Ragnarok?

Niestety, nadal nie wiemy, kiedy dokładnie zadebiutuje God of War Ragnarok. Pojawiały się już różne pogłoski, ale na ten moment oficjalna informacja jest taka, że gra zagości na sklepowych półkach w tym roku. Być może dokładną datę poznamy jeszcze w tym miesiącu.

Takie wnioski można wyciągnąć z tweeta niejakiego The Snitch. To znany informator, który wielokrotnie już dowiódł, że ma świetne źródła swoich przecieków. Tym razem opublikował on grafikę z Kratosem, na której wyświetlają się liczby 1 1 1 1 0. W języku binarnym oznacza to liczbę 30, więc wiele osób zakłada, że 30 czerwca PlayStation poda datę premiery God of War Ragnarok.

Informacje to są zgodne z raportem Bloomberga, który również twierdził, że pod koniec miesiąca dowiemy się, kiedy Ragnarok trafi do sprzedaży. Dziennikarze serwisu są przekonani, że nastąpi to w listopadzie.

 
 

Źródło: https:

Zakładasz start-up? To obowiązkowa pozycja dla ciebie

Dodano: 23.06.2022 16:17 | 32 odsłon | 0 komentarzy


Już dzisiaj odbyła się premiera wyczekiwanej książki o biznesie. „Start-up i venture capital. Co należy zrobić, by skutecznie pozyskać finansowanie dla swojej spółki" autorstwa Szymona Janiaka pokaże w pragmatyczny, a momentami nawet brutalny sposób, jak wygląda polski świat VC od wewnątrz. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto prowadzi lub planuje założyć własny start-up.

Otwierasz start-up lub chcesz dowiedzieć się więcej o świecie venture capital? Szymon Janiak w swojej najnowszej książce krok po kroku wtajemnicza i przeprowadza czytelnika kompleksowo przez świat venture capital (VC). Z tej pozycji dowiesz się, jak aktualnie wygląda ten rynek w Polsce. Dodatkowo, znajdziesz tam wiedzę o tym, czym są fundusze, kto jest tworzy, w jaki sposób zarabiają i skąd biorą swoje projekty.

Kiedy lata temu jeszcze jako start-upowiec sięgałem po raz pierwszy po finansowanie od VC, nie było rzetelnych źródeł wiedzy, które pokazywałyby, co należy zrobić. Na rynku dostępne były głównie informacje ze Stanów Zjednoczonych, które kompletnie nie sprawdzały się w polskich realiach. Trzeba było uczyć się na własnych błędach. Dziś wiele lat później, gdy zarządzam własnym funduszem, widzę wśród founderów te same problemy. Wciąż nie doszukałem się pozycji, która w prosty i kompleksowy sposób pokazałaby, co trzeba wiedzieć, by skutecznie pozyskać finansowanie od VC. Tak zrodził się pomysł na książkę.

- tłumaczy Szymon Janiak.

Kompleksowa wiedza o finansowaniu start-upów w zasięgu ręki

Autor książki wskazuje, że jest to najlepszy moment, by zainteresować się kwestią start-upów i finansowaniem VC, gdyż ten rynek osiągnął właśnie w Polsce historyczny szczyt. Rekordowe wyniki dotyczą każdej z kluczowych metryk: liczby inwestycji, ich wartości, odsetka rund kontynuacyjnych. Jeszcze nigdy kapitał nie był dla start-upów tak dostępny, co znacząco przyczynia się do rozwoju innowacyjności w Polsce, zaznaczając tym samym jej pozycję na tle innych krajów Europy. I choć kapitału jest wiele, rynek ten niezmiennie pozostaje bardzo konkurencyjny, więc trzeba dołożyć wszelkich starań, by móc liczyć na tego typu środki.

O jakości treści, które można znaleźć w książce, świadczą przede wszystkim pierwsze pozytywne recenzje. W ciepłych słowach wypowiedzieli się o niej Paweł Sikorski, partner funduszu ProtosNext, Jarosław Kuźniar, założyciel agencji Kuźniar Media, Michał Olszewski, partner funduszu Movens VC i wiele innych znanych postaci ze świata finansów.

Książka „Start-up i Venture Capital. Co należy zrobić, by skutecznie pozyskać finansowanie dla swojej spółki” dostępna jest do kupienia w formie fizycznej oraz jako e-book .

 
 

Źródło: https:

Lipcowe wypłaty a nowelizacja Polskiego Ładu. Kiedy zostanie wyrównana nadpłata podatku za pierwsze półrocze 2022

Dodano: 22.06.2022 12:48 | 40 odsłon | 0 komentarzy


Już 1 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizujące Polski Ład, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone