sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem Komisja  RSS
TikTok może zniknąć. Apple i Google są pod naciskiem

Dodano: 02.02.2023 17:49 | 22 odsłon | 0 komentarzy


Amerykańscy prawodawcy coraz mocniej naciskają na gigantów technologicznych w sprawie TikToka. Możliwe, że wkrótce aplikacja zniknie z popularnych sklepów.

TikTok już od kilku lat okupuje pierwsze miejsce wśród najchętniej pobieranych aplikacji mobilnych. Jednak nie każdemu się to podoba i właściwie od początku popularności medium społecznościowego, wiele osób nawoływało do zablokowania aplikacji. Głównym zarzutem w kierunku ByteDance jest oczywiście zbieranie danych o użytkownikach i przekazywanie ich chińskim agencjom rządowym. Według wielu amerykańskich polityków jest to zagrożenie nie do zignorowania i nawołują do całkowitej blokady aplikacji.

Senatorzy apelują do Apple i Google o blokadę TikToka

Senator Michael Bennet , szefów Apple i Google. W swoim apelu wyraża zaniepokojenie tym, że TikTok jest aktualnie trzecią najchętniej używaną aplikacją w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy jej producent ByteDance jest prawnie zobligowany przez rząd do współpracy z agencjami wywiadowczymi. Senator wskazuje również, że jest to niemożliwe do zaakceptowania zagrożenie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Już od trzech lat właściciele aplikacji próbują znaleźć złoty środek w negocjacjach z Komitetem ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS). Chińskie przedsiębiorstwo przedstawia plany przeniesienia wszystkich danych zgromadzonych w Stanach Zjednoczonych na amerykańskie serwery nadzorowane przez nową spółkę zależną TikTok US Data Security Inc.

Pomimo tych wysiłków, blokada TikToka w Stanach Zjednoczonych wydaje się być bliższa niż kiedykolwiek. Sytuację dodatkowo napędzają doniesienia o tym, że chińscy pracownicy ByteDance na przestrzeni ostatnich lat co najmniej mieli dostęp do danych lokalizacyjnych użytkowników z USA.

Jeszcze w grudniu magazyn Forbes opisał sytuację audytu wewnętrznego prowadzącego dochodzenie w sprawie potencjalnych nadużyć ze strony obecnych i byłych pracowników ByteDance. Ale w co najmniej dwóch przypadkach zespół planował również zebrać dane o lokalizacji obywatela USA, który nigdy nie miał stosunku pracy z firmą. Z zebranych materiałów nie wynikało jednoznacznie, czy rzeczywiście wspomniane dane geolokalizacyjne zostały wykorzystane.

Przyszłość TikToka jest wciąż nieznana, a politycy zaczęli szukać własnych rozwiązań. Wcześniej w tym tygodniu Komisja ds. Energii i Handlu Izby Reprezentantów ogłosiła, że Shou Zi Chew, CEO TikToka pojawi się na marcowym przesłuchaniu poświęconym bezpieczeństwu użytkowników w USA.

 
 

Źródło: https:

Komisja Europejska dogadała się z Google. Będą ważne zmiany w usługach giganta

Dodano: 29.01.2023 16:51 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Google zobowiązało się do wprowadzenia zmian w swoich produktach i usługach oraz dostosowania swoich praktyk do obowiązującego w Unii Europejskiej prawa, zwłaszcza pod kątem braku przejrzystości i jasnych informacji dla konsumentów - poinformowała Komisja Europejska. Zmiany te obejmą Sklep Play, Google Hotele i Google Loty.

Źródło: https:

Premiera GeForce RTX 4060 i RTX 4050 coraz bliżej

Dodano: 28.01.2023 17:41 | 42 odsłon | 0 komentarzy


Premiera GeForce RTX 4060 i RTX 4050 coraz bliżej

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 40. Już za chwilę Zieloni powinni zaprezentować nowe modele, co najnowszy wyciek tylko potwierdza.

Do tej pory NVIDIA zaprezentowała tylko trzy karty graficzne z serii GeForce RTX 40. Zieloni tradycyjnie zaczęli od najmocniejszych modeli, czyli RTX 4090, RTX 4080 oraz RTX 4070 Ti, która początkowo miała inną nazwę (RTX 4080 12 GB). Oczywiste jest, że to nie koniec. Wkrótce NVIDIA zaprezentuje kolejne modele i najnowszy wyciek sugeruje, że stanie się to szybciej niż później.

Nowe karty GeForce RTX 4060 i 4050

W bazie Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EEC) pojawiły się pierwsze wzmianki na temat kart graficznych GeForce RTX 4060 oraz RTX 4050. Zostały one wymienione wśród wielu innych konstrukcji. Nic nam to nie mówi na temat samych GPU czy ich daty premiery, ale skoro już pojawiły się w oficjalnych dokumentach, to prawdopodobnie jesteśmy tego dużo bliżej. Jednak zanim to nastąpi niemal na pewno NVIDIA zaprezentuje model GeForce RTX 4070. 

Premiera GeForce RTX 4060 i RTX 4050 coraz bliżej

Jeśli chodzi o specyfikację, to na razie nie wiemy wiele na temat kart z niższej półki cenowej. Plotki na ich temat są wciąż rzadkie i mało konkretne. Niewiele wiemy też na temat cen. Prawdopodobnie nie będą to dużo droższe modele od swoich poprzedników z serii RTX 30, ale chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, gdy NVIDIA zdecyduje się na minimalnie podniesienie cen.

 
 

Źródło: https:

CSIRT KNF ostrzega przed fałszywymi reklamami Allegro w social mediach

Dodano: 25.01.2023 20:38 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Oszuści podszywający się pod Allegro zamieszczają w mediach społecznościowych fałszywe reklamy zachęcające do rejestracji na złośliwych witrynach - ostrzega we wtorek Zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: https:

Komisja Europejska ogłosiła porozumienie z Amazonem w sprawie nielegalnego wykorzystywania niepublicznych danych

Dodano: 24.01.2023 21:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Komisja Europejska ogłosiła, że osiągnęła porozumienie z Amazonem w sprawie dochodzeń antymonopolowych, które będą respektować zobowiązania podjęte przez Amazon w prawodawstwie antymonopolowym UE. Wstępne badanie rozpoczęło się w 2018 r., kiedy rozpoczęto dochodzenie w sprawie tego, w jaki sposób Amazon wykorzystywał niepubliczne dane od zewnętrznych sprzedawców na swojej platformie, aby przynosić korzyści własnej firmie jako sprzedawcy detalicznemu.

Źródło: https:

Kupujesz w Biedronce? Strzeż się tej pułapki

Dodano: 24.01.2023 13:29 | 45 odsłon | 0 komentarzy


Kupujesz w Biedronce? Strzeż się tej pułapki

CSIRT KNF ostrzega klientów sieci Biedronka, by nie padli ofiarą wymierzonego w nich oszustwa. Przestępcy wabią pluszakami z Gangu Bystrzaków.

Biedronka znana jest nie tylko z niskich cen, ale również z cyklicznie organizowanych wydarzeń, w których można zdobyć maskotki. Wydając określoną kwotę w sklepach sieci, klient otrzymuje punkty, które następnie może wymienić na pluszową zabawkę. Oszuści doskonale zdają sobie sprawę z istnienia akcji i starają się ją wykorzystać, by naciąć klientów Biedronki.

CSRIT KNF ostrzega klientów Biedronki

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed trwającą kampanią phishingową, wymierzoną w klientów sklepów sieci Biedronka. Oszuści wysyłają swoim ofiarom wiadomości SMS z informacją o otrzymaniu 150 złotych do wykorzystania w ramach akcji Gang Bystrzaków i z linkiem do "strony konkursowej". Hiperłącze przenosi nas na witrynę, a z niej dowiadujemy się, że zostaliśmy wybrani jako jedna ze 100 osób, której przyznano nagrodę w postaci 150 złotych do wykorzystania w sklepach Biedronka na terenie całego kraju.

Jednak po wciśnięciu przycisku "ODBIERZ", zostajemy przeniesieni do systemu płatności, gdzie wymagane jest od klientów zalogowanie się do swojego banku. W ten sposób oszuści zdobywają dane do logowania nieświadomych konsumentów.

 
 

Źródło: https:

Koniec piractwa IPTV? Komisja Europejska chce walczyć z procederem

Dodano: 23.01.2023 13:50 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Komisja Europejska chce opracować zestaw narzędzi, które pomogą państwom Unii Europejskiej skutecznie walczyć z piractwem IPTV. Rozpoczęto konsultacje, które mają doprowadzić do zablokowania znacznej części nielegalnych usług, w szczególności oferujących transmisje sportowe na żywo.

Źródło: https:

Ukraiński „Revolut” dostał po nosie od KNF. Stereo bez wymaganej zgody

Dodano: 20.01.2023 16:16 | 52 odsłon | 0 komentarzy


KNF

Przedwczoraj plany wejścia na polski rynek ogłosił ukraiński monobank, który zamierza zadebiutować u nas z fintechową usługą o nazwie stereo. Dziś Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat w tej sprawie, który studzi zapał ukraińskiego inwestora.

 

Największy ukraiński bank internetowy – monobank – który korzysta z licencji banku Universal Bank, również z Ukrainy. zapowiedział, że wkrótce ruszy w Polsce z nowym serwisem bankowym o nazwie stereo. Mówiąc w uproszczeniu, miałby to być projekt na miarę Revoluta, czyli usługi finansowe zarządzane przez aplikację. Stereo ma przedstawić ofertę przeznaczoną głównie dla Ukraińców mieszkających w Polsce, ale swoimi usługami może także skusić Polaków.

KNF: nie wydaliśmy zezwolenia

Dziś do tych zapowiedzi odniosła się Komisja Nadzoru Finansowego. W specjalnym komunikacie urząd przypomina o zasadach prawnych, obowiązujących działające w Polsce przedsiębiorstwa bankowe. 

W świetle przepisów polskiego prawa bankowego Universal Bank, a więc i monobank oraz projektowany fintech stereo, są bankami zagranicznymi, czyli mającymi siedziby poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jedyną dopuszczalną prawnie formą bezpośredniego prowadzenia przez tego typu bank działalności bankowej na terytorium Polski jest forma oddziału banku zagranicznego.

Utworzenie oddziału banku zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego wydawanego po spełnieniu określonych w ustawie Prawo bankowe warunków. Podmioty zagraniczne, w tym banki zagraniczne, mogą ponadto, również po uzyskaniu stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, tworzyć na terytorium RP banki krajowe w formie zależnej spółki akcyjnej

– podaje KNF.

Jak wynika z komunikatu, KNF dotychczas nie wydała żadnego zezwolenia dla pomysłodawców stereo. Nie otrzymała również wniosku o udzielenie takiego zezwolenia, nie jest także prowadzone postępowanie, dotyczące jego udzielenia.

Komisja wyjaśnia, że przed wydaniem tego rodzaju zezwolenia zawsze dokonywana jest wszechstronna ocena założyciela, jego planów biznesowych oraz zdolności do prowadzenia bezpiecznej działalności bankowej na rynku polskim. Plany zagranicznych przedsiębiorców są także każdorazowo przedmiotem konsultacji z organem nadzoru bankowego z kraju pochodzenia takiego podmiotu.

Na podstawie dostępnych dotąd informacji o stereo, KNC ocenia, że działalność planowana przez ukraiński fintech wykorzystywać będzie model BAAS (Banking as a Service). Polega on na świadczeniu usług przez bank posiadający stosowną licencję bankową z wykorzystaniem jednak oznaczeń marketingowych, marki czy znaków usługowych innego podmiotu

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że w przypadku stosowania tego typu modeli na rynku polskim, podmioty faktycznie świadczące usługi dochowywać będą najwyższych standardów jakości świadczonych usług.

Urząd liczy także na to, że przekazy reklamowe czy marketingowe kierowane do klientów, będą miały prawidłowe oznaczenie podmiotu faktycznie świadczącego usługi i nie będą co do tego wprowadzać w błąd. Stereo musi więc podkreślać, że jest inicjatywą Universal Banku, nie może też sugerować, że na przykład jest to polska instytucja finansowa. Wcześniej jednak musi uzyskać zgodę KNF.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone