środa, 07 grudnia 2022 r.  Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
Wiadomości z tagiem Manager  RSS
Monitor dla profesjonalnych grafików? Philips przedstawia 27B1U7903

Dodano: 21.11.2022 17:06 | 27 odsłon | 0 komentarzy


Z monitorów korzystają nie tylko zwykli konsumenci, czy gracze, lecz bardziej wymagający profesjonaliści.  To właśnie z myślą o nich powstał Philips 27B1U7903.

MMD, producent monitorów marki Philips zaprezentował monitor, przeznaczony m.in. do profesjonalnych zadań graficznych. Nowy model nosi nazwę 27B1U7903 i stanowi rozszerzenie serii Brilliance 7000. W wyświetlaczu zastosowano matrycę IPS z podświetleniem MiniLED oraz wyposażono go w port Thunderbolt 4. Całość dopełnia certyfikat DisplayHDR 1400.

Wyposażony w najnowsze rozwiązania sprzyjające produktywności Philips 27B1U7903 to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów. Monitor ten, oprócz wyświetlania obrazu w najwyższej jakości, umożliwia proste podłączenie urządzeń za pomocą szybkiego złącza Thunderbolt 4

- komentuje Xeni Bairaktari, Global Marketing Lead oraz Senior Brand Manager EU w MMD Monitors Display.

27B1U7903 wyposażony został w 27-calową matrycę IPS o rozdzielczości 4K (3840 x 2160) i odświeżaniu 60 Hz, mogącą wyświetlać 1,07 miliarda kolorów. Podświetlenie w tym modelu zostało wykonane w technologii MiniLED, co pozwoliło na uzyskanie 2304 stref lokalnego przyciemniania. Monitor otrzymał certyfikat VESA DisplayHDR 1400.

Dzięki zastosowaniu technologii kropki kwantowej (Quantum Dot) wyświetlane kolory są żywe i realistycznie reprodukowane. Rozwiązanie to opiera się o wykorzystanie półprzewodnikowych nanokryształów, precyzyjnie emitujących światło w danym kolorze. 

Monitor cechuje się dobrym odwzorowaniem kolorów. Pokrycie palet barwowych w tym modelu wynosi:

 • sRGB – 154%
 • DCI-P3 – 97,2%
 • Adobe RGB – 99,2%
 • REC 2020 – 80,4%

Ważnym punktem urządzenia jest złącze Thunderbolt 4, umożliwiające szybkie przesyłanie danych i sygnału obrazu. Do tego daje możliwość ładowania urządzeń podpiętych do monitora z mocą nawet 90 W. W 27B1U7903 zastosowano również drugie, wyjściowe złącze Thunderbolt 4. Umożliwia ono szeregowe podłączenie kolejnego wyświetlacza. Rozwiązanie to nosi nazwę daisychain i pozwala na rozbudowanie stanowiska nawet do 4 niezależnie pracujących monitorów.

W obudowie monitora umieszczony został czujnik PowerSensor. Wykrywa on obecność człowieka przed ekranem, ograniczając moc podświetlenia gdy użytkownik oddali się od urządzenia. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć nawet do 80% zużycie energii, jednocześnie wydłużając żywotność monitora.

Monitor jest już dostępny w sklepach w sugerowanej cenie 6 105 zł.

 
 

Źródło: https:

RTX 4060. Lepsza wydajność, niższe zużycie energii, ale wyższa cena

Dodano: 17.11.2022 8:07 | 26 odsłon | 0 komentarzy


GeForce RTX 4060 ma zaoferować wydajność RTX 3070, ale w niższej cenie

Jeden z menadżerów Lenovo ds. produktów desktopowych zdradził ciekawe informacje na temat karty GeForce RTX 4060.

Na chińskim serwisie Weibo pojawiła się ciekawa informacja od użytkownika o pseudonimie WolStame. Normalnie nie byłoby to aż tak interesujące, gdyby nie fakt, że jest to menadżer Lenovo ds. produktów desktopowych, a wpis dotyczy karty GeForce RTX 4060, która powinna zadebiutować w przyszłym roku.

Wydajność GeForce RTX 4060

Zdaniem WolStame GeForce RTX 4060 zaoferuje przyzwoity wzrost wydajności względem poprzednika. Mowa o mniej więcej 20-procentowej poprawie, czyli możliwościach porównywalnych do RTX 3070. Poza tym karta ma zużywać mniej energii niż RTX 3060. Wszystko to brzmi bardzo dobrze. Trochę gorzej z ceną, która ma być o 10 procent wyższa i być mniej więcej na poziomie RTX 3060 Ti.

Jeśli powyższe informacje się potwierdzą, to GeForce RTX 4060 może być dużym hitem. Lepsza o 20 proc. wydajność, niższe zużycie energii i tylko o 10 proc. wyższa cena brzmią zachęcająco. Zresztą od zawsze seria xx60 cieszyła się największym zainteresowaniem wśród graczy, co widać między innymi po statystykach Steama, gdzie wciąż królują GTX 1060 i RTX 2060.

Pamiętajcie jednak, że powyższe informacje to jedynie plotki. Pochodząc od osoby, która powinna mieć stosowną wiedzę, ale i tak należy je traktować z dystansem. Zapowiedź modelu GeForce RTX 4060 powinna mieć miejsce na początku 2023 roku, przy okazji targów CES w Las Vegas.

 
 

Źródło: https:

„Doskonały menedżer piłkarski” już dostępny

Dodano: 09.11.2022 8:18 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Mo#x17C;esz ju#x17C; gra#x107; w Football Manager 2023 i je#x15B;li ta tematyka jest ci bliska, to czekaj#x105; ci#x119; d#x142;ugie godziny naprawd#x119; dobrej zabawy.

Źródło: https:

Niebezpieczne aplikacje w Google Play. Te są trudne do wykrycia

Dodano: 03.11.2022 19:33 | 33 odsłon | 0 komentarzy


Niebezpieczne aplikacje w Google Play. Te są trudne do wykrycia

W sklepie Google Play znaleziono tak zwane droppery, których zadaniem jest dystrybucja malware'u, w tym trojanów bankowych. Same nie zawierają złośliwego kody, więc są trudne do wykrycia. 

Badacze z firmy Threat Fabric odkryli zestaw nowych dropperów przeznaczonych do przenoszenie złośliwego oprogramowania atakującego smartfony oraz tablety z systemem operacyjnym Android. Tego typu aplikacje są trudne do zatrzymania, a ich celem jest zainstalowanie na urządzeniu ofiary złośliwego kodu. Same nie budzą podejrzeń wśród użytkowników, ponieważ realizują swoje funkcje. Za kulisami jednak prowadzą szkodliwe działania. Co istotne, droppery same nie zawierają złośliwego kodu, dlatego potrafią stosunkowo łatwo prześlizgnąć się przez się przez kontrolę bezpieczeństwa platformy Google Play.

 
 

Kampania SharkBot

Pierwsza kampania droppera zauważona przez Threat Fabric miała miejsce na początku października 2022 roku. Dropper instalował na urządzeniach ofiar trojana bankowego SharkBot. Jest to złośliwe oprogramowanie kradnące dane uwierzytelniające z legalnych formularzy logowania do witryn, przechwytujące dane wpisywane na klawiaturze, ukrywające wiadomości SMS oraz przejmujące zdalną kontrolę nad urządzeniem mobilnym.

Naukowcy odkryli dwie nieszkodliwie wyglądające aplikacje typu dropper: Codice Fiscale 2022 i File Manager Small, Lite. Obie służą do instalowania SharkBota na urządzeniach mobilnych ofiar.

Pierwsza aplikacja, Codice Fiscale 2022, jest zamaskowana jako narzędzie do obliczania płatności podatkowych we Włoszech i została pobrana 10 tys. razy. Gdy użytkownik zainstaluje złośliwą aplikację dropper, ta poprosi go o zainstalowanie fałszywej aktualizacji, która zainstaluje malware SharkBot na jego urządzeniu. Z kolei aplikacja File Manager dostarcza SharkBot o szerszym zasięgu, atakujący klientów banków we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Austrii, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Kampania Vultur

Inna kampania wykorzystująca aplikacje typu dropper dostarcza szkodliwego trojana Vultur, obsługiwanego przez cyberprzestępcę znanego jako „Projekt Brunhilda”. Przestępcy po zainstalowaniu na urządzeniu Vultura mogą śledzić wszelkie kliknięcie, gesty i inne działania podejmowane przez ofiarę. 

Droppery rozprowadzające Vultur to:

 • Recover Audio, Images Videos – 100000 pobrań,
 • Zetter Authentication – 10000 pobrań,
 • My Finances Tracker – 1000 pobrań.

Jak bronić się przed dropperami?

Korzystanie z dropperów staje się z jedną z częściej stosowanych metod instalowania złośliwego oprogramowania. Między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo omijają one skanery wykrywania oszustw.

Wszystko wskazuje na to, że cyberprzestępcy będą wykorzystywać droppery na coraz szerszą skalę, bowiem jest to rozwiązanie z ich punktu widzenia ekonomiczne i skalowalne. Bardziej wyrafinowane taktyki wymagają poświęcenia więcej zasobów niż droppery. Te ostatnie pozwalają napastnikom łatwo wtargnąć do oficjalnych sklepów z aplikacjami i dotrzeć do szerokiej, niczego niepodejrzewającej publiczności.

– powiedział Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender

Wadą dropperów jest konieczność zaangażowania się potencjalnych ofiar w przynajmniej jedną ręczną czynność, ponieważ muszą się zgodzić na instalację ładunków. Jednak hakerzy robią wszystko, aby użytkownik połknął haczyk i starają się dopracować witryny oraz interfejsy w taki sposób, aby nie budziły jakichkolwiek podejrzeń wśród klientów Google Play.

Jeżeli to możliwe, należy nie zezwalać na aktualizacje ze zdalnych źródeł, a także analizować adresy URL, aby potwierdzić, iż aplikacja pochodzi z oficjalnego sklepu Google Play.

– dodał Mariusz Politowicz

 
 

Źródło: https:

Vivo wprowadza oprogramowanie Funtouch OS 13 z Androidem 13

Dodano: 25.10.2022 11:39 | 30 odsłon | 0 komentarzy


Vivo wprowadza oprogramowanie Funtouch OS 13 z Androidem 13

Vivo rozpoczęło aktualizację oprogramowania w swoich smartfonach do Funtouch OS 13, opartego na systemie Android 13. Na początek skorzystają z tego użytkownicy modelu Vivo X80 Pro.

Firma Vivo oficjalnie wprowadza nowe oprogramowanie Funtouch OS 13 dla konsumentów w Europie. Zaktualizowany system, oparty na najnowszym Androidzie 13, łączy w sobie charakterystyczną dla Vivo dbałość o wzornictwo z nowymi i ulepszonymi opcjami personalizacji, zaktualizowanymi funkcjami prywatności i bezpieczeństwa oraz nowymi funkcjami sterowania.

 
 

Vivo Funtouch 13 baner

Personalizacja ekranu

Funtouch OS 13 oparty na systemie Android 13 daje użytkownikom większą wizualną kontrolę nad ekranem głównym oraz pozwala wyzwolić kreatywność i wyrazić własną osobowość. Funkcja monochromatycznych ikon pozwala zmieniać ich kolor na ekranie głównym, umożliwiając dopasowanie do tapety oraz interfejsu systemowego i interfejsów aplikacji.

Vivo Funtouch OS 13 personalizacja

Nowe oprogramowanie pozwala na dostosowywanie kolorów interfejsu systemowego i wbudowanych aplikacji, w tym paneli powiadomień, sterowania głośnością, kalkulatora i zegara. Funkcja ta dobiera odpowiedni odcień kolorystyczny interfejsu aplikacji na podstawie koloru pochodzącego z preferowanej tapety użytkownika, nadając urządzeniu bardziej osobisty wygląd i charakter.

Dodatkowa ochrona i bezpieczeństwo

Nowa funkcja przypinania aplikacji pozwala na ochronę ważnych danych, dając użytkownikom pewność zachowania bezpieczeństwa i prywatności. Gdy z urządzenia korzysta inna osoba, dwupoziomowa funkcja przypinania utrzymuje wybraną aplikację na ekranie, uniemożliwiając dostęp do innych aplikacji na urządzeniu. Funkcja ta daje większą elastyczność, pozwalając właścicielowi ustalać parametry i kontrolować dozwolone działania w przypiętej aplikacji, gdy z urządzenia korzystają inne osoby.

Vivo Funtouch 13 przypinanie aplikacji

Nowa aktualizacja systemu pozwala również użytkownikom na ukrywanie zdjęć i filmów, a także na sterowanie dostępem aplikacji do konkretnych zdjęć, co zapobiega niepożądanemu wyświetlaniu takich zdjęć na ich urządzeniach oraz wzmacnia ochronę prywatności.

Ulepszone sterowanie i przyjazne funkcje

Aby ułatwić obsługę systemu przez użytkowników, Funtouch OS 13 oferuje ulepszoną funkcję zarządzania aplikacjami iManager, która monitoruje czas używania danej aplikacji. Jeśli aplikacja zbytnio obciąża procesor, użytkownicy mogą ją zamknąć jednym dotknięciem. Funkcja iManager zapobiega też przegrzewaniu się urządzenia poprzez ograniczenie liczby aktywnych aplikacji i regulację taktowania procesora na podstawie funkcji chłodzenia telefonu.

Oprócz prognozy pogody, na pulpicie znajduje się również karta AQI dla dbających o zdrowie użytkowników, którzy chcą mieć w zasięgu ręki najnowsze informacje o jakości powietrza, w tym szczegółowy indeks PM2,5. Nowy system zawiera również zaktualizowane funkcje zdjęć i wideo. Robienie zdjęć powinno być teraz znacznie łatwiejsze dzięki nowemu pierścieniowi stabilizującemu, który łagodzi efekty drżenia dłoni.

Vivo Funtouch OS 13 fotografowanie

Funtouch OS 13 to także ulepszony proces edycji wideo. Pozwala on na wyciszenie filmowego dźwięku podczas edycji, a także na precyzyjną regulację głośności każdego segmentu wideo.

Vivo Funtouch OS 13 edycja wideo

W przypadku funkcji dostępności, nowe oprogramowanie oferuje wiele ulepszeń, takich jak korekcja i odwracanie kolorów, a także wyłączanie animacji dla użytkowników o określonych potrzebach, takich jak osoby niedowidzące.

Dostępność aktualizacji

Oparty na Androidzie 13 Funtouch OS 13 trafił do pierwszych użytkowników od 24 października 2022 roku, poczynając od modelu ). Nowe oprogramowanie zostanie stopniowo udostępnione szerszemu gronu użytkowników na całym świecie.

 
 

Źródło: https:

Amazon Prime Gaming. Siedem nowych gier od października

Dodano: 30.09.2022 11:14 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Amazon Prime Gaming zamierza poszerzyć bibliotekę swoich gier o siedem nowych produkcji. Będą one dostępne w usłudze już w października. Wśród nich znajdzie się kilka hitów z ostatnich lat.

Amazon Prime to nie tylko szybka i darmowa dostawa towaru z magazynów amerykańskiego przedsiębiorstwa wysyłkowego. Subskrybenci usługi dostają także dostęp do platformy z wieloma filmami i serialami oraz do Amazon Prime Gaming, gdzie co miesiąc znajdą znajdą kilka ciekawych gier do pobrania za darmo. Teraz biblioteka platformy zostanie powiększona o siedem kolejnych produkcji.

Amazon Prime Gaming - 7 gier na październik 2022

Gdy inne platformy z grami stale powiększają swoją ofertę o nowe tytuły, Amazon stosuje nieco inny model. W ich usłudze co miesiąc pojawia się kilka gier, które są dostępne dla subskrybentów do pobrania przez określony czas. We wrześniu w Amazon Prime Gaming można było pobrać m. in. Assassin's Creed Origins, Śródziemie: Cień Mordoru i Football Manager 22. 

Nowe gry w usłudze Amazon Prime Gaming na październik 2022:

 • Fallout 76 (Microsoft Store)
 • Śródziemie: Cień Wojny (GOG)
 • Total War: Warhammer II (Epic Games Store)
 • Glass Masquerade (Legacy Games)
 • Loom
 • Hero's Hour
 • Horace 

 

Źródło: https:

Platforma emuze.me wkracza na polski rynek muzyczny

Dodano: 27.09.2022 13:52 | 23 odsłon | 0 komentarzy


emuze.me muzyka premiera w Polsce

W Polsce rusza platforma emuze.me, która ma dać szanse niezależnym artystom i wytwórniom na wypromowanie muzyki w największych serwisach streamingowych na całym świecie.

Będąca częścią polskiej Grupy Empik e-muzyka S.A. wprowadziła rozwiązanie, które wnosi rynek muzyczny na wyższy poziom. Platforma emuze.me ma pomóc wszystkim osobom rozpoczynającym swoją przygodę z muzyką w rozwinięciu ich kariery. Twórcy platformy skupili się przede wszystkim na tym, aby była ona realnym wsparciem dla jej użytkowników. Ma w tym pomóc przejrzysty interfejs oraz szereg udogodnień zarówno w zakresie technicznym, marketingowym, jak i merytorycznym. Dlatego każda zainteresowana osoba może opublikować swoje utwory w prosty sposób. Dzięki emuze.me zostaną one wypromowane i dotrą do 50 serwisów streamingowych, w tym takich jak Spotify, Tidal, Apple Music czy YouTube Music.

Platforma powstała z myślą o artystach, którzy mają pomysł na siebie, jednak potrzebują realnego wsparcia w budowaniu swojej kariery. Projektując emuze.me, zapewniliśmy również rozwiązania dla butikowych wytwórni czy rozpoznawalnych zespołów muzycznych. Nasza oferta oparta jest o podział przychodu ze sprzedaży muzyki – brak w niej opłat wstępnych czy stałych, a przystępne ceny usług marketingowych to jeden z jej głównych filarów. Ponadto współpraca z nami jest wyjątkowo elastyczna, ponieważ nie wymagamy licencji na wyłączność. Nasz know-how podajemy w języku polskim, dzięki temu ułatwiamy wejście na rynek początkującym muzykom poznającym dopiero nomenklaturę branżową.

– powiedział Maciek Albigowski, Brand Manager emuze.me

Artyści nie muszą obawiać się o promocję. Platforma zapewnia marketing w serwisach cyfrowych, realizuje kampanie w Social Mediach, a także komunikuje premiery w newsletterze wysyłanym do polskich redakcji online, radiowych i TV. Daje też szanse na nawiązanie relacji z lokalnymi artystami, menadżerami czy producentami audio-video. Dodatkowym benefitem są oferty na sprzedaż biletów poprzez bileterię Going, a także wsparcie promocyjne w zakresie produkcji teledysku, sesji foto czy muzycznej, usług graficznych i związanych z obróbką audio.

Z emuze.me można również zarabiać. Wykonawca ma szansę otrzymać od 70% do 85% zysków ze sprzedaży, bez ponoszenia żadnych stałych czy wstępnych opłat. Osoby, które zarejestrują się w serwisie do końca września 2022 roku i spełnią wymagania regulaminu promocyjnego, otrzymają 100% przychodów ze sprzedaży muzyki do końca listopada tego roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie emuze.me.

 
 

Źródło: https:

Carrefour z szaloną nowością. Lepiej patrz, gdy chodzisz po sklepie

Dodano: 26.09.2022 15:01 | 25 odsłon | 0 komentarzy


Carrefour z szaloną nowością. Lepiej patrz, gdy chodzisz po sklepie

Teraz nie musisz sam zdejmować napoju z półki. W sieci Carrefour pojawią się specjalne roboty, które cię w tym wyręczą. Dwa z nich już teraz pracują w centrach handlowych Westfield Arkadia oraz Galeria Wileńska w Warszawie.

Technologia gna do przodu i nie ogląda się za siebie. Już nic nie jest takie samo, jak było jeszcze dwie dekady temu. Teraz nawet robienie zakupów zostanie zrewolucjonizowane. W sklepach sieci Carrefour pojawiają się roboty, które przywiozą klientom produkty. Na razie dotyczy to wyłącznie marek Pepsi i Lay's, lecz jest to ważny krok w kierunku wdrożenia takich rozwiązań na stałe i na większą skalę.

eRobot Kerfuś zawitał do Carrefoura

eRoboty „Kerfuś” opatrzone logiem marek Pepsi oraz Lay’s zachęcają klientów Carrefour do zakupu napojów i chipsów. Sprzedaż produktów nie jest ich jedynym zadaniem. Bardziej od tego liczy się to, by również zaciekawić konsumentów robiących zakupy i zachęcić ich do wejścia w interakcję z robotem. "Kerfusie" są w pełni bezpieczne i zatrzymują się przed klientem bez kolizji dzięki specjalnie zaprojektowanym czujnikom.

Celem Carrefour jest stałe podnoszenie komfortu zakupów naszych klientów. W tym celu wdrażamy innowacyjne narzędzia sprzedażowe oraz promocyjne. Nowe interaktywne eRoboty “Kerfuś” to kolejny z przykładów innowacji w polskim handlu, który wprowadziliśmy, aby poszerzyć doświadczenia zakupowe konsumentów. Poprzez interakcję eRobotów z kupującymi budujemy pozytywne skojarzenia klientów z promowanymi markami, a także realnie wspieramy sprzedaż, bo promowane produkty są na wyciągnięcie ręki

− powiedział Sylwester Mroczek, Manager Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych w Carrefour Polska.

Nie da się ukryć, że obecność mobilnych robotów w sklepach sieci Carrefour jest działaniem głównie marketingowym. Współpracujące firmy nie są jeszcze w stanie ocenić potencjału tego typu rozwiązania w sprzedaży produktów. To, czy w przyszłości zobaczymy więcej takich maszyn w sklepach może właśnie zależeć od tego, czy eRoboty "Kerfuś" będą cieszyć się zainteresowaniem klientów. 

 
 

Źródło: https:

Football Manager 2023 nadciąga, by (znów) obedrzeć cię z czasu

Dodano: 09.09.2022 11:42 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Jak zwykle jesieni#x105; na rynku zadebiutuje najnowsza ods#x142;ona pi#x142;karskiego mened#x17C;era od Sports Interactive. Co nowego przyniesie gra Football Manager 2023?

Źródło: https:

Światłowody pomogą wykryć podmorskie trzęsienia ziemi

Dodano: 08.09.2022 21:06 | 39 odsłon | 0 komentarzy


Światłowody podmorskie trzęsienia ziemi wykrywanie

Przez morza i oceany biegną setki kabli światłowodowych. Mogą one służyć nie tylko do przesyłania danych, ale także mogą się przyczynić do szybkiego wykrywania podmorskich trzęsień ziemi.

Sieci kabli światłowodowych są wszędzie. Zakopana w dnie morza, w rowach lub ułożona w kanałach pod ulicami miast i budynkami, przy drogach i torach kolejowych, łączy się w super autostrady danych, przetwarzając ponad 95% globalnej łączności. Istnieje około 486 czynnych lub będących w budowie kabli podmorskich, z ponad 1300 miejscami wyjścia na ląd, rozciągających się na ponad milion kilometrów. W przypadku ich lądowych odpowiedników, możemy mówić o jeszcze większych odległościach.

Światłowody stanowią rdzeń Internetu i umożliwiają błyskawiczną komunikację między ludźmi, urządzeń i komputerów oddalonych zaledwie o kilka metrów od siebie, jak w centrach danych i kampusach, po ogromne odległości obejmujące całe kontynenty i oceany. Podmorskie kable, ale także te lądowe, mogą też mieć inne przynoszące korzyści zastosowanie.

Wyczuwanie światłowodem

Sektor telekomunikacyjny szybko porzuca miedziane przewody na rzecz światłowodów. Każdy kawałek danych wysyłanych lub odbieranych przez komputery i prawie każda rozmowa telefoniczna, którą wykonujemy, jest przesyłana za pomocą światłowodów. Nawet komunikacja w telefonii komórkowej opiera się właśnie na nich. Tylko ostatnie kilka kilometrów jest przenoszone "przez powietrze". Przez ostatnie 60 lat inżynierowie badali możliwość wykorzystania włókien jako czujników.

Inżynierowie i naukowcy już od wczesnych lat rozumieli niezwykłe możliwości sensoryki światłowodowej. Pierwszy patent dotyczący wyczuwania światłowodem datuje się na 1960 rok, a przez dziesiątki lat najbardziej twórcze umysły badały wiele interesujących możliwości, jakie ma on do zaoferowania.

– mówi Matteo Lonardi, inżynier ds. badań w Nokia Bell Labs

Najważniejszą technologią, która napędza rozwój czujników jest Distributed Acoustic Sensing (DAS), która pozwala na pomiary w czasie rzeczywistym na całej długości kabla. W przeciwieństwie do konwencjonalnych instrumentów, które zależą od czujników działających w określonych punktach, czujniki rozproszone wykorzystują sam kabel do wyczuwania otoczenia.

Mówiąc prościej, podłączony do jednego końca kabla czujnik DAS wysyła impulsy optyczne i patrzy na światło, które powraca z każdego mikroskopijnego fragmentu kabla (proces znany jako Rayleigh Backscatter). Zbierając te drobne fragmenty światła i obserwując, jak zmieniają się tysiące razy na sekundę w wyniku wibracji w pobliżu, urządzenie wykrywa i widzi unikalne sygnatury wydarzeń, które następnie odpowiednio identyfikuje i przypisuje.

DAS to specjalistyczny czujnik, który wykrywa zdarzenia akustyczne wokół włókna. Potrzebuje do tego dedykowanego włókna, nieużywanego do przesyłu danych.

DAS nie odgrywa aktywnej roli w transmisji danych lub komunikacji per se, ale może być umieszczony wzdłuż linii komunikacyjnej lub sieci w celu ochrony zasobu światłowodowego lub lokalizacji przecięć.

– powiedział Dan Danskin, Commercial Manager DAS w Alcatel Submarine Networks

Zastosowania czujników

Sieć światłowodów telekomunikacyjnych jest zarówno krytyczną infrastrukturą, która musi być stale monitorowana, jak i potencjalnie globalnie rozproszonym czujnikiem. Zbieranie o informacji o otoczeniu może pomóc nie tylko w identyfikacji możliwych zagrożeń lub zakłóceń sieci, ale też dostarczyć informacji o obszarze, w którym inne czujniki są niewystarczające

Godną uwagi zaletą czujników światłowodowych jest monitorowanie kabla, który dość często biegnie przez trudny teren i zmieniające się dno morskie. Na przykład spójne transpondery mogą pomóc w monitorowaniu całej infrastruktury kablowej, zabezpieczając ją przed wszelkimi oznakami awarii i optymalizując przepustowość. Niekorzystne zjawiska pogodowe, takie jak sztorm, trzęsienie ziemi czy prace budowlane, które mogą zakłócić pracę włókien, mogą być wykrywane za pomocą specjalnych narzędzi lub bezpośrednio na transponderze. Efektem jest szybsze przywracanie sprawności, dłuższy czas pracy i wyższa jakość usług.

Kable muszą być również chronione przed działalnością człowieka, taką jak trałowanie, kotwiczenie czy pogłębianie. Czujniki mogą wykrywać drgania sieci rybackich ciągniętych po dnie morza. Sieci trałowe stanowią duże zagrożenie dla kabli podmorskich, powodując około 70% wszystkich uszkodzeń sieci. Wczesne ostrzeżenie da operatorowi kabla czas na nawiązanie łączności radiowej ze statkiem i poproszenie go o odsunięcie się od kabla.

Światłowody mogą być nawet wykorzystywane do środowiskowego i naukowego monitorowania trzęsień ziemi i tsunami. Istniejąca siatka kabli podmorskich może zostać skutecznie przekształcona w gigantyczną sieć czujników, które po połączeniu z sieciami opartymi na sejsmometrach mogą znacznie usprawnić globalne monitorowanie trzęsień ziemi po przystępnych kosztach. Ponadto światłowody mogą monitorować różne warunki oceanograficzne, takie jak prądy oceaniczne i osuwiska skalne, a także pomóc w śledzeniu ssaków.

Jeśli chodzi o naziemne czujniki kablowe, DAS jest szeroko stosowany do monitorowania rurociągów lądowych, w tym wykrywania wycieków, zakłóceń zewnętrznych i monitorowania ruchu gruntu. Może być stosowany do ochrony perymetrycznej krytycznych aktywów, a także przy kontroli granicznej.

Wykorzystując istniejące optyczne sieci kablowe w obszarach miejskich, DAS może zapewnić siatki detekcji dla monitorowania ruchu i stanu dróg. Monitoring kolei to inny rozwijający się obszar, w którym można zastosować DAS. Dzięki zastosowaniu kabla optycznego wzdłuż torów, DAS może dostarczać informacje o poruszających się pociągach, wykrywać aktywność osób trzecich oraz lokalizować skały i osuwiska.

Ze względu na masowe rozpowszechnienie sieci optycznych, możliwość monitorowanie i detekcji może okazać się niezwykle potrzebna. To technologia, która ma pozytywny i znaczący wpływ, pomagając w ograniczaniu i powstrzymywaniu ryzyka poprzez wczesne wykrywanie pożarów, burz i trzęsień ziemi. Może nawet odgrywać aktywną rolę w zwalczaniu skutków zmian klimatycznych, czyniąc świat bardziej bezpiecznym.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone