środa, 07 grudnia 2022 r.  Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
Wiadomości z tagiem NASA  RSS
NASK ostrzega przed nową kampanią phishingową. Chodzi o regulamin Facebooka

Dodano: 06.12.2022 20:51 | 0 odsłon | 0 komentarzy


„Wyjątkowo przebiegłą” nazwali nową kampanię phishingową eksperci od cyfrowego bezpieczeństwa z CSIRT NASK. Chodzi o kampanię, w której oszuści przekonują, iż użytkownik naruszył regulamin Facebooka, a gdy da się nabrać na takiego maila – wyłudzają hasła i przejmują nasze konta w mediach społecznościowych.

Źródło: https:

Żelazny potwór spadł na Ziemię. Naukowcy zaskoczeni odkryciem

Dodano: 01.12.2022 14:16 | 35 odsłon | 0 komentarzy


Żelazny potwór spadł na Ziemię. Naukowcy zaskoczeni odkryciem

Naukowcy zbadali skład chemiczny meteorytu, który w 2020 roku spadł na terenie Somalii. Okazało się, że zawierał dwa pierwiastki niespotykane naturalnie na Ziemi.

Meteoryty próbują uderzyć w Ziemię niemal codziennie. Większość z nich nie ma szans z naszą atmosferą, a inne spadają zwykle do oceanów, gdyż te pokrywają większą część naszej planety. Zdarzają się jednak przypadki, gdy meteoryt przetrwa i ląduje na suchym lądzie.

Meteoryt zawierał dwa minerały niespotykane na Ziemi

Naukowcy z University of Alberta zbadali meteoryt El Ali, który w 2020 roku został odnaleziony w Somalii i jest jednym z największych, które do tej pory znaleziono. Do ich dyspozycji został oddany mały, 70 gramowy kawałek (choć cały meteoryt ma 2 metry szerokości i waży 15 ton), który pozwolił na wykrycie dwóch niezwykłych minerałów. Co ciekawe, na co dzień nie występują one naturalnie na powierzchni Ziemi. Mowa tu o elaliicie o wzorze Fe2+8Fe3+(PO4)O8) i elkinstantonicie o wzorze Fe4(PO4)2O.

Nazwa pierwszego minerału pochodzi bezpośrednio od El Ali, czyli nazwy samego meteorytu. Z kolei drugi z nich, elkinstantonit wziął swoją nazwę od profesor Elkins-Tanton z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, która zajmuje się realizacją projektu NASA o nazwie "Psyche". 

Obiekt odnaleziony w Somalii w 2020 roku został sklasyfikowany jako meteoryt żelazny IAB, gdyż składa się w niemal w 90% z żelaza i niklu. Jednak oprócz tego, znaleziono tam dwa, wcześniej wspomniane minerały, które nie znajdują się naturalnie na Ziemi. Jednak ich szybka identyfikacja była możliwa ze względu na to, że jeszcze w latach 80. XX wieku udało się je stworzyć syntetycznie w warunkach laboratoryjnych.

To jednak może nie być koniec niespodzianek, które skrywa meteoryt El Ali. Naukowcy wskazują na możliwość występowania w meteorycie kolejnego minerału, którego próżna szukać na Ziemi w warunkach naturalnych. Potwierdzenie tego wymagałoby kolejnych próbek skały, lecz ich zdobycie może okazać się nie takie proste. Meteoryt został już przeniesiony do Chin w celu znalezienia kupca. 

 
 

Źródło: https:

Polsat Box i Polsat Box Go wprowadzają cztery nowe kanały 4K

Dodano: 01.12.2022 13:08 | 34 odsłon | 0 komentarzy


Polsat Box

W Polsat Box oraz w serwisie Polsat Box Go pojawiły się kolejne nowości – cztery nowe kanały w jakości 4K: Love Nature 4K, MyZen TV 4K, Museum TV 4K i Travelxp 4K. 

W Polsat Box stacje są dostępne dla użytkowników dekoderów 4K od najniższych pakietów (S/Wygodnego), w każdej z trzech technologii: satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej OTT z dekoderem, a w Polsat Box Go w ramach pakietu Polsat Box Go Premium.

Do oferty Polsat Box i Polsat Box Go dołączyły: 

  • Love Nature 4K (pozycje: 630, 840 – DTH/IPTV/OTT) – stacja, która przybliża widzom piękno natury i oferuje wyjątkowe treści z całego świata. Pozwala lepiej zrozumieć niezwykłą planetę Ziemię. 
  • MyZen TV 4K (pozycje: 721, 846 – DTH/IPTV/OTT) – kanał lifestylowy oferujący coaching, inspirujące magazyny oraz rozrywkę. Różnorodne treści dostarczają wielu praktycznych wskazówek dotyczących stylu życia, dobrego samopoczucia, zdrowia, domu i ogrodu, gotowania i podróży.
  • Museum TV 4K (pozycje: 722, 847 – DTH/IPTV/OTT) – pierwszy kanał poświęcony sztuce, który prezentuje sztuki piękne (klasyczne, nowoczesne, współczesne), a także sztukę uliczną, komiksy, sztukę cyfrową i wideo, fotografię, architekturę, projektowanie oraz rozrywkę opartą na faktach. Treści przekazywane są w sposób przystępny i interesujący.
  • Travelxp 4K (pozycje: 631, 841 – DTH/IPTV/OTT) – oferuje ponad 1000 godzin programów premium o tematyce podróżniczej i lifestylowej, w tym produkcje oryginalne z ponad 60 krajów. Pozwala odkrywać kulturę, historię, sztukę kulinarną i styl życia miejsc z różnych zakątków świata. Treści dostępne są w języku polskim.

Polsat Box zapewnia łącznie osiem kanałów 4K. Poza wspomnianymi nowościami abonenci wszystkich trzech technologii mają dostęp do Eleven Sports 1 4K i InUltra, a użytkownicy telewizji satelitarnej dodatkowo do dwóch stacji niekodowanych – Fashion TV UHD i NASA TV UHD

Kanały można odbierać za pośrednictwem dekoderów Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite dostępnych w ofertach telewizji satelitarnej/IPTV i internetowej OTT z dekoderem już od 49 zł.

W Polsat Box Go nowe stacje można oglądać na platformach Android TV 4K, Samsung Tizen 4K, Apple TV 4K i urządzeniach mobilnych iOS wspierających rozdzielczość 4K. Użytkownicy serwisu mają dodatkowo dostęp do Eleven Sports 1 4K, który znajduje się w pakiecie Polsat Box Go Sport. 

 
 

Źródło: https:

Statek kosmiczny Orion fotografuje Ziemię i Księżyc z odległości 432 210 km

Dodano: 30.11.2022 14:58 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Statek kosmiczny NASA wykonał zdjęcie z Ziemią i Księżycem w tle z maksymalnej odległości, na jaką oddalił się w trakcie swojej misji - Fotografia została zarejestrowana, gdy znajdował się w odległości aż 432 210 kilometrów. Dzięki temu stał się najbardziej oddalonym od Ziemi statkiem kosmicznym, który jest przeznaczony do transportu ludzi.

Źródło: www.swiatobrazu.pl

Koniec ery teleskopu Webb? NASA sprawdza ponownie czy jego nazwa jest odpowiednia

Dodano: 28.11.2022 18:47 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Teleskop kosmiczny JWST, nosi nazw#x119; na cze#x15B;#x107; drugiego administratora NASA, kt#xF3;ry pilotowa#x142; program Apollo do roku 1968. Nazwa wydaje si#x119; wi#x119;c dobrze dobrana, ale w rzeczywisto#x15B;ci wi#x105;#x17C;e si#x119; z ni#x105; wiele kontrowersji

Źródło: https:

Artemis I w krytycznym punkcie swojej podróży

Dodano: 27.11.2022 9:47 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Nadal obserwujemy przebieg misji Artemis I, kt#xF3;ra jak na razie przebiega bez problemu. Trudno#x15B;ci startowe nie odbi#x142;y si#x119; na kolejnych stadiach podr#xF3;#x17C;y. Teraz NASA ma zamiar podda#x107; Oriona testowi w g#x142;#x119;bokiej przestrzeni kosmicznej.

Źródło: https:

AMD NAVI 32 oraz NAVI 33 - producent potwierdza budowę słabszych układów graficznych RDNA 3

Dodano: 26.11.2022 11:10 | 3 odsłon | 0 komentarzy


W przyszłym miesiącu do sprzedaży wejdą pierwsze karty graficzne AMD, oparte na najnowszej architekturze RDNA 3. Mowa w tym wypadku o modelach AMD Radeon RX 7900 XTX oraz Radeon RX 7900 XT, gdzie w obu przypadkach wykorzystano flagowy chip NAVI 31. Jego budowę wraz z liczbą jednostek obliczeniowych już znamy, tymczasem w ostatnich miesiącach otrzymywaliśmy sprzeczne informacje co do mniejszych układów NAVI 32 oraz NAVI 33. Teraz właściwie dzięki samemu producentowi, wiemy już ile faktycznie bloków obliczeniowych posiadają słabsze układy RDNA 3.

Źródło: https:

Ukraina oskarża znane firmy o pomoc w bombardowaniach. Padły nazwy

Dodano: 25.11.2022 22:30 | 43 odsłon | 0 komentarzy


Ukraina oskarża znane firmy o pomoc w bombardowaniach. Padły nazwy

Zagraniczne firmy pomagają Rosji kierować rakiety przeciwko Ukrainie – raportuje ukraiński wywiad. I bez skrępowania wymienia nazwy wszystkich tych podmiotów.

W celach nawigacyjnych Rosja nie wykorzystuje GPS, lecz własny GLONASS. To alternatywny system satelitarny, który powstał w latach 80. XX wieku, wówczas jeszcze na zlecenie resortu obrony ZSRR.

Rzecz w tym, że, jak twierdzi Główny Zarząd Wywiadu MO Ukrainy (HUR), niezbędne do przetwarzania współrzędnych GLONASS czipy – mimo rosyjskiego rodowodu tej technologii – produkowane są głównie przez firmy zachodnie. Wprawdzie oficjalnie mają trafiać na rynek cywilny, ale zdaniem źródeł wywiadowczych regularnie korzysta z nich wojsko, prowadząc naloty na ukraińską infrastrukturę.

Na liście wymieniono łącznie 13 podmiotów, zajmujących się projektowaniem, produkcją i/lub dystrybucją układów scalonych. Są to przede wszystkim amerykańskie Linx, Qualcomm, Broadcom, Telit, Maxim Integrated, Trimble oraz Cavil Wireless, ale na tym nie koniec.

Idąc dalej, mamy szwajcarskie u-blox AG i STMicroelectronics, a także kanadyjskie Sierrę i Novatel. Spis zamykają belgijskie Septentrio i brytyjska Antenova. Rzecz jasna, do wszystkich wymienionych apeluje się, aby niezwłocznie wstrzymały implementację GLONASS w swych produktach.

Zagraniczne firmy powinny zdać sobie sprawę z bezpośredniego wpływu swych produktów na zdolności bojowe Rosji, zaprzestać produkcji czipów z obsługą GLONASS i usunąć funkcję obsługi tego systemu nawigacji ze wszystkich oferowanych urządzeń

– czytamy w raporcie HUR.

Mimo formalnie obowiązujących sankcji, Federacja Rosyjska skupuje wymagane układy poprzez pośredników; z kierunków takich jak Kazachstan, bądź wprost na rynku konsumenckim. Później sprzęt ten trafia m.in do dronów Orlan-10 i Shahed-136, a także rozmaitych pocisków czy rakiet. Bez tych dostaw Rosjanie musieliby zacząć produkcję czipów na własną rękę.

Źródło: https:

Chiny i USA planują zasilanie księżycowych baz elektrowniami, które nie cieszą się zbytnim zaufaniem

Dodano: 25.11.2022 18:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Chiny oraz Stany Zjednoczone konkurują na wielu polach, w tym na polu podboju kosmosu. W czerwcu tego roku NASA oraz amerykański Departament Energii wytypował trzy firmy (w tym Lockheed Martin) do zaprojektowania koncepcji systemu zasilania, aby zapewnić na Księżycu energię jądrową. Kilka tygodni temu USA dodało, że wybrano już nawet miejsce do stworzenia takiej placówki (biegun południowy). Po tym ogłoszeniu, w temacie uaktywniły się także Chiny, wspominając o własnym, acz identycznym podejściu do zasilania Księżyca.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone