sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem Network  RSS
iPhone z ZSRR. Oto, jak mógłby wyglądać

Dodano: 26.12.2022 12:07 | 65 odsłon | 0 komentarzy


iPhone z ZSRR. Oto, jak mógłby wyglądać

Sztuczna inteligencja znów w akcji.

Nad Wisłą zwykło się żartować, że sowiecki dygnitarz z telefonem w ręku potrzebowałby co najmniej dwóch kamerdynerów do noszenia akumulatorów. Ale czy tak samo technologię ZSRR widzi sztuczna inteligencja? Okazuje się, że nie.

Anonimowy artysta, który prowadzi bloga pt. „Neural Network for Fun”, wykorzystał algorytm zamiany tekstu na obraz, by sowieckiego iPhone'a przedstawić w formie generowanego automatycznie renderu.

Inspiracje elektroniką z epoki są ewidentne. W oczy rzucają się zwłaszcza charakterystyczne potencjometry i siermiężna, niezwykle toporna stylistyka, nawiązująca do takich klasyków gatunku jak radia tranzystorowe Ocean.

Twórca wprawdzie nie zdradził szczegółów technicznych projektu, ale za to pokusił się o mały żart. Jak stwierdził, sowieckie iPhone'y na pewno istniały. tyle że posiadać mógł je jedynie sekretarz generalny Breżniew. Zresztą, to właśnie o jego zdjęcie wzbogacił jedną z prac.

Sowiecki iPhone – wizualizacja wg AI

Źródło: https:

Deep Space Network ledwo radzi sobie z obsługą misji Artemis 1 i Webba jednocześnie

Dodano: 06.12.2022 14:38 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Eksploracja Uk#x142;adu S#x142;onecznego, nawet je#x15B;li tylko tego najbli#x17C;szego jak Ksi#x119;#x17C;yc, wymaga zapewniania bezproblemowej komunikacji. Jeste#x15B;my w stanie to zrobi#x107;, ale poruszamy si#x119; dzi#x15B; na granicy mo#x17C;liwo#x15B;ci naszych system#xF3;w kosmicznej #x142;#x105;czno#x15B;ci.

Źródło: https:

Ponad 13 mln dolarów od Google dla organizacji fact-checkingowych w Europie

Dodano: 01.12.2022 20:49 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Google ogłosiło nowe inicjatywy, które mają wesprzeć edukację medialną i walkę z dezinformacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas wtorkowego spotkania organizacji i instytucji walczących z dezinformacją, koncern ogłosił przekazanie grantu w wysokości 13,2 miliona dolarów dla Międzynarodowej Sieci Fact-Checkerów - International Fact-Checking Network (IFCN). Za ten grant stworzony zostanie Globalny Fundusz Fact-checkingowego, którego członkiem jest m.in. polskie Stowarzyszenie Demagog.

Źródło: https:

Chiny znów zaskakują. Zachód może się zacząć niepokoić

Dodano: 18.11.2022 21:06 | 26 odsłon | 0 komentarzy


Chiny znów zaskakują. Zachód może się zacząć niepokoić

Chiny nie zwalniają tempa i wyciągają kolejnego asa z rękawa. Po własnych procesorach komputerowych przyszła pora na karty graficzne. Mimo o układach Moore Threads, które trafiły już do sprzedaży.

 

Chiny już jakiś czas temu zauważyły jak mocno są uzależnione od zachodnich technologii. Świetnym przykładem były sankcje nałożone przez USA na firmę Huawei, które praktycznie uśmierciły ich smartfony w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Chińczycy postanowili więc z tym walczyć.

Chińczycy oferują wydajność jak AMD czy NVIDIA 6 lat temu

Na rynku dostępne są już całkowicie chińskie procesory komputerowe od Zhaoxin, . Teraz przyszła pora na karty graficzne, które projektuje Moore Threads. A tak się składa, że pojawiły się pierwsze (prawdopodobnie) niezależne testy modelu MTT S80.

Moore Threads MTT S80 to karta graficzna do komputerów stacjonarnych. Oparta jest na zaktualizowanej architekturze MUSA i dysponuje 4096 rdzeniami FP32. Całość doprawiono aż 16 GB pamięci typu GDDR6. Co ciekawe to pierwsza układ na rynku wykorzystujący interfejs PCI Express 5.0.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

Karta graficzna trafiła już do sprzedaży w Chinach, a chińskie redakcje takie jak ITHome, EXPreview czy ZOL Network ją przetestowały. Warto jednak zwrócić uwagę, że wszystkie testy są do siebie bliźniaczo podobne, a więc nie ma pewności, że były całkowicie obiektywne. Mogły być robione według konkretnych wytycznych.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

Moore Threads MTT S80 wspiera API takie jak DirectX 9 czy (częściowo) DirectX 11, ale oprogramowanie nadal jest rozwijane. Z tego powodu nie wszystkie benchmarki są dostępne. Nawet w przypadku gier mowa o 11 oficjalnie wspieranych tytułach i 60 "działających", ale bez optymalizacji.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

W rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i niskich ustawień graficznych nie prezentuje się to źle. Mowa średnio o 213 FPS w Counter-Strike: Global Offensive, 180 FPS w Crossfire, 144 FPS w Leagues of Legends i 90-100 FPS w Diablo 3. Minecraft to około 40 do 50 FPS, ale są problemy z kompatybilnością.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

W testach syntetycznych trzeba było sięgnąć po starutkiego 3DMark 2006 oraz Unigine Valley 1.0. Wnioski? To wydajność średniego segmentu sprzed kilku lat. Gdy zerkniemy na "pixel fillrate" czy teksturowanie pojedyncze wyniki są znacznie lepsze (176% i 2x) nawet niż w NVIDIA GeForce RTX 3060. To są jednak wyjątki.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

Ogólna wydajność jest znacznie gorsza. Na domyślnej rozdzielczości GeForce RTX 3060 jest o 145% wydajniejszy, przy rozdzielczości 4K to już 167%. Unigine Valley potwierdza tylko, że Moore Threads MTT S80 oferuje wydajność jak NVIDIA GeForce GTX 1060 (6 GB), GeForce GTX 970 czy AMD Radeon RX 480. A więc karty graficzne sprzed kolejno 6, 8 i 6 lat.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

Kolejna wada chińskiej karty graficznej to bardzo wysoki pobór mocy. W spoczynku to aż 114,6 W, co jest wartością niedopuszczalną w 2022 roku. Wystarczy przypomnieć, że przez błąd w sterownikach Intel ARC Alchemist notowało około 40 W i było to szeroko krytykowane. Dla porównania dopiero co wydany GeForce RTX 4080 w spoczynku pobiera do... 13 W! Moore Threads MTT S80 pod obciążeniem pobiera do 240 W.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?

Podsumowując przed Chińczykami jeszcze długa droga i sporo pracy. Z jednej strony "od czegoś trzeba zacząć" i nie wygląda to tragicznie. Z drugiej należy pamiętać, że założycielem firmy jest Zhang Jianzhong, były wiceprezes na świat i prezes na Chiny NVIDII, a IP zostało kupione od firmy Imagination (stojącej za układami PowerVR). Całość zaś jest porządnie doprawiona finansowaniem przez chiński rząd.

Chiny mają własne karty graficzne. Czy zachód ma się czego bać?


Źródło: https:

iOS 16.1.1 wydany. Aktualizacja usuwa kolejne błędy w systemie

Dodano: 10.11.2022 10:00 | 32 odsłon | 0 komentarzy


iOS 16.1.1 wydany. Aktualizacja usuwa kolejne błędy w systemie

Firma Apple wydała kolejną aktualizację oprogramowania do swoich urządzeń. Nowe wersje systemów iOS, iPadOS oraz macOS przynoszą ważne poprawki błędów.

Masz w miarę nowego iPhone'a, iPada lub Maca? Możesz już pobrać najnowszą aktualizację systemu operacyjnego iOS, iPadOS lub macOS Ventura. Jak napisał Apple na swojej stronie internetowej:

To uaktualnienie zawiera poprawki błędów i udoskonalenia zabezpieczeń. Jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

 
 

iOS 16.1.1, iPadOS 16.1.1 i macOS 13.0.1 usuwają między innymi błąd wpływający na API SKAdNetwork. Jak możemy przeczytać w opisie:

Interfejs API SKAdNetwork pozwala reklamodawcom mierzyć skuteczność reklam, przypisując instalacje aplikacji do określonych kampanii reklamowych – a wszystko to przy zachowaniu prywatności użytkowników. Obsługuje wiele formatów reklam, w tym statyczne obrazy, filmy, audio i reklamy interaktywne.

Najnowsza wersja oprogramowania iOS prawdopodobnie naprawia również błąd sprawiający, że niektóre iPhone'y losowo tracą połączenie z Wi-Fi.

Apple wciąż nie udostępnił najnowszym iPhone'om możliwości korzystania z łączności satelitarnej, co było zapowiadane podczas premiery tych urządzeń dwa miesiące temu. Miał to być dodatkowy sposób na komunikację ze służbami ratunkowymi w przypadku braku zasięgu innych sieci. Gigant z Cupertino ogłosił, że funkcja ta będzie dostępna w listopadzie 2022 roku. Być może iOS 16.1.2 przyniesie stosowną zmianę, ponieważ wersja 16.2 raczej nie zadebiutuje w tym miesiącu.

Oprócz nowych stabilnych wersji oprogramowania, Apple wypuścił również wersje beta 2 systemów iOS 16.2, iPadOS 16.2, macOS 13.1, tvOS 16.2 i watchOS 9.2.

 
 

Źródło: https:

Revolut szaleje. Za bułki i ziemniaki zapłacisz spektakularnie

Dodano: 31.10.2022 13:56 | 39 odsłon | 0 komentarzy


Revolut szaleje. Za bułki i ziemniaki zapłacisz spektakularnie

Revolut coraz mocniej wchodzi w kryptowaluty. Fintech zwiększył liczbę dostępnych tokenów, a do tego udostępnia tryb płatności kryptowalutami na kartach debetowych. Dzięki temu klienci będą mogli płacić tokenami za codzienne zakupy.

Revolut dodał kolejnych 12 tokenów do swojej oferty, w rezultacie czego klienci będą mogli handlować już blisko 100 kryptowalutami. Nowe tokeny to:

BLZ, BOND, FIDA, GMT, GODS, GST, LPT, MINA, RAD, RNDR, SUPER, UNFI

Revolut chce też zachęcać klientów do pogłębienia wiedzy na temat kryptowalut za pomocą interaktywnych kursów i testów wiedzy, czym różnią się poszczególne kryptowaluty, blockchainy i protokoły. Razem z 1inch Network fintech przygotował kolejne kursy edukacyjne dostępne w opcji Learn Earn.

W kursach z cyklu Learn Earn za zdobytą wiedzę i rozwiązane testy przyznawana są nagrody finansowe. Bonus, jaki można zdobyć za ukończenie kursu to równowartość do 10 euro w tokenach 1INCH (które można wymienić na waluty FIAT). 

Nowy kurs obejmuje 3 lekcje, których celem jest przybliżenie działania giełd zdecentralizowanych.  

Tryb płatności kryptowalutami na kartach debetowych

Kolejną nowością fintechu, związaną z kryptowalutami, jest rozszerzenie funkcjonalności kart debetowych Revolut o tryb płatności kryptowalutami. Pierwsze rynki, na których startuje usługa, to Wielka Brytania i Szwajcaria.

Tryb płatności kryptowalutami może zostać aktywowany na każdej z posiadanych kart. Nowa funkcja pozwala przełączać waluty, z których ma pójść płatność, uwzględnia także waluty cyfrowe. W ten sposób każdą zwykłą kartę da się łatwo zmienić w aplikacji Revolut, w kartę do płatności kryptowalutami. Nowość jest odpowiedzią na głosy entuzjastów kryptowalut, którzy nie tylko chcą kupować, przechowywać i sprzedawać swoje tokeny, ale także używać ich do codziennych zakupów

Dzięki tej nowości klienci będą mogli skorzystać z każdej swojej karty z aktywnym trybem płatności kryptowalutowych do wydawania swoich tokenów na zwykłe, codzienne wydatki.

Revolut ruszył też z dodatkową promocją. Za płatności online lub offline kartą Revolut przy użyciu jednej z kryptowalut klienci otrzymają dodatkowo 1% cashbacku. Cashback będzie wypłacony w tej walucie, w której nastąpiła płatność np. jeśli wydatek byłby w bitcoinach, to 1% cashbacku także będzie wypłacone także w bitcoinach. Dodatkowo w czasie promocji klienci będą mogli połączyć cashback wynikający z posiadanego planu np. Metal, z cashbackiem z kartowych płatności kryptowalutowych.

 
 

Źródło: https:

Ukraina: ponad 3 tys. stacji wznowiło działanie w ciągu jednego dnia

Dodano: 12.10.2022 19:05 | 30 odsłon | 0 komentarzy


W poniedziałek Rosja przypuściła na Ukrainę zmasowany atak rakietowy. Celem była inkrustatora energetyczna, a także telekomunikacyjna. Ostrzał spowodował chwilowe odcięcie części Ukrainy od łączności.

Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę ponad 80 rakietami manewrującymi, a także kilkudziesięcioma dronami kamikadze. Celem były obiekty i sieci energetyczne, co spowodowało, że w wielu miastach zabrakło prądu. Zniszczenia objęły także sieci telekomunikacyjne, a wiele przekaźników zostało uszkodzonych.

Jak wynika z danych podawanych przez analityków z NetBlocks, w niektórych rejonach Ukrainy wykorzystanie internetu spadło po ataku nawet do 20%, w innych do ok 40%. W najmniej poszkodowanych obszarach było to ponad 90 procent. Łączność zmniejszyła się nie tylko w rejonach objętych działaniami wojennymi, ale także np. we Lwowie, gdzie dostępność internetu spadła do poziomu 38%. Rekordowy było kręg sumski – tam zanotowano tylko 12% dostępności internetu.

Ukraińcy szybko poradzili sobie z tym problemem. Następnego dnia po ataku udało im się przywrócić łączność do poziomu bliskiego sytuacji sprzed ostrzału.

Przywracanie łączności po wczorajszych atakach rakietami samosterującymi. Ponad 3 tysiące stacji bazowych wznowiło nadawanie w ciągu jednego dnia, dzięki czemu ludzie mogą kontaktować się z rodzinami i być na bieżąco z aktualnościami. Szybka i zaciekła praca dostawców energii i operatorów telekomunikacyjnych: Ukraina będzie online bez względu na wszystko

– napisał na Twitterze wicepremier Ukrainy Mykhailo Fedorow.

Te dane potwierdza NetBlocks. Poziom wykorzystania internetu w większości badanych miast wrócił w sumie do 96%, a w najbardziej poszkodowanym obwodzie sumskim oznaczało to skok z 12% do 89%.

 

Ataki Rosji na infrastrukturę telekomunikacyjną wiążą się z kilkoma celami – brak internetu i połączeń głosowych oznacza problemy w komunikacji wojska i służb ratunkowych, co pozwoliłoby agresorowi częściowo uzyskać przewagę militarną. Odcięcie od sieci to także słabszy dopływ informacji z Ukrainy na cały świat – niekiedy relacje z objętych wojną rejonów nadawane są w mediach społecznościowych niemal w czasie rzeczywistym, co utrzymuje zainteresowanie wydarzeniami i mobilizuje do pomocy. Brak możliwości komunikowania się oznacza również większy niepokój wśród ludności cywilnej, co agresor łączy z lokalnie kolportowaną propagandą i dezinformacją. W świetle tego następne ataki Rosji na sieci nie będą niczym dziwnym.

 
 

Źródło: https:

HBO MAX – filmowe i serialowe premiery na 1-15 września 2022. Rick i Morty: Sezon 6 oraz dramat muzyczny pt. Elvis (2022)

Dodano: 01.09.2022 17:00 | 9 odsłon | 0 komentarzy


W bibliotece HBO MAX możemy liczyć na pokaźny zakres filmów i seriali od HBO, Warner Bros oraz od współpracujących z Warner Bros wytwórni, takich jak DC, Cartoon Network czy Hanna-Barbera. Platforma wspiera natywnie rozdzielczość 1920x1080 wraz z dźwiękiem Dolby Digital 5.1. Wybrane produkcje oferują jednak możliwość odtwarzania w 4K z HDR Dolby Vision oraz Dolby Atmos. To tyle, jeśli chodzi o tzw. technikalia, a teraz przejdźmy już do kluczowej części materiału, w której przedstawiamy wybrane, ciekawe nowości.

Źródło: https:

HBO MAX – filmowe i serialowe premiery na drugą połowę sierpnia 2022. Ostry dyżur: sezony 7-10 oraz Jackass Forever

Dodano: 15.08.2022 10:00 | 14 odsłon | 0 komentarzy


W bibliotece HBO MAX możemy liczyć na pokaźny zakres filmów i seriali od HBO, Warner Bros oraz od współpracujących z Warner Bros wytwórni, takich jak DC, Cartoon Network czy Hanna-Barbera. Platforma wspiera natywnie rozdzielczość 1920x1080 wraz z dźwiękiem Dolby Digital 5.1. Wybrane produkcje oferują jednak możliwość odtwarzania w 4K z HDR Dolby Vision oraz Dolby Atmos. To tyle, jeśli chodzi o tzw. technikalia, a teraz przejdźmy już do kluczowej części materiału, w której przedstawiamy wybrane, ciekawe nowości.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone