sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem Okazuje  RSS
Naukowcy stworzyli mapę rozkładu materii we Wszechświecie. Dotychczasowe modele kosmologiczne będą wymagać korekty

Dodano: 03.02.2023 22:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Od wielu lat dostępne są modele Wszechświata pokazujące z relatywnie dużą dokładnością rozmieszczenie jego poszczególnych części. Okazuje się jednak, że te odwzorowania, powstałe na bazie skomplikowanych obliczeń matematycznych, nie w pełni pokrywają się ze stanem faktycznym. Chociaż, jak wynika z najnowszych badań rozkładu materii, znaczna większość wyników pasuje do obecnej teorii o Wszechświecie, to pojawiają się pewne różnice, które wymagają dalszej analizy.

Źródło: https:

Europoejsko-chiński podbój kosmosu nie wypali. Powodem polityka

Dodano: 03.02.2023 13:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Można było odnieść wrażenie, że Europejska Agencja Kosmiczna ma coraz lepsze stosunki z Chinami. Rozpoczęto nawet przygotowania do wysłania astronautów z ESA na Chińską Stację Kosmiczną. Jednak tak się nie stanie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong jakiś czas temu została ukończona i jest w pełni funkcjonalna. Jej kompletowanie w kosmosie rozpoczęło się w 2021 roku, gdy na orbitę został wystrzelony moduł Tianhe. Projekt został zakończony w październiku 2022 roku wraz z montażem ostatniego modułu Mengtian. Tiangong gościła już cztery misje załogowe i pojawiało się podejrzenie, że już wkrótce na jej pokład mogą trafić astronauci z Europy.

Europejczycy jednak nie trafią na Tiangong

mogliśmy przeczytać, że współpraca między ESA i China Manned Space Agency zakłada, że od 2022 roku na Chińską Stację Kosmiczną będą latać również astronauci z Europy. W tym celu w 2016 roku chiński astronatua Ye Guangfu wziął udział kursie jaskiniowym organizowanym przez ESA na włoskiej Sardynii. Rok później, Samantha Cristoforetti i Matthias Maurer z ESA wzięli udział w trwającym dziewięć dni szkoleniu przetrwania z 16 tajkonautami na Morzu Żółtym, w pobliżu nadmorskiego miasta Yantai.

Wszystkie szkolenia i nauka języka miały finalnie doprowadzić do tego, że europejsko-chińska załoga trafi razem na Chińską Stację Kosmiczną. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat plany uległy zmianie. Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher oświadczył, że agencja jest aktualnie zbyt zajęta działaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by zaangażować się w inne projekty. 

W tej chwili nie mamy ani budżetowego, ani politycznego, powiedzmy, zielonego światła ani zamiaru zaangażowania się w drugą stację kosmiczną — czyli udział w chińskiej stacji kosmicznej

- oświadczył Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA.

 
 

Źródło: https:

Apple iPhone 14 Plus - zerowe dostawy wyświetlaczy w ostatnich miesiącach. Szokująco słabe wyniki 6,7-calowego modelu

Dodano: 03.02.2023 9:05 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Nie jest żadną tajemnicą, że smartfony Apple iPhone 14 i 14 Plus nie są tak rozchwytywane, jak przewidywał sam producent. Szczególnie dużym rozczarowaniem okazał się podstawowy model z 6,7-calowym ekranem, który zastąpił wariant Mini. Od dawna pojawiają się doniesienia na temat jego niskiej popularności, jednak nie sądziliśmy, że sytuacja wygląda aż tak źle. Okazuje się, że dostawy paneli dla tego modelu w ostatnich miesiącach były właściwie zerowe.

Źródło: https:

Electronic Arts uśmierca projekt z uniwersum Titanfall oraz gry Apex Legends Mobile i Battlefield Mobile

Dodano: 02.02.2023 18:30 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Po opóźnieniu premiery gry Star Wars: Jedi Survivor, kolejne interesujące wieści napływają z obozu EA. Okazuje się, że amerykańska firma skasowała interesujący projekt osadzony w uniwersum Titanfall. Gra miała być kontynuacją poprzedniej odsłony serii i skupiać się na rozgrywce dla pojedynczego gracza. Wstrzymany został także rozwój mobilnych odsłon znanych marek należących do EA - Apex Legends Mobile i Battlefield Mobile.

Źródło: https:

AMD Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 9 7900X3D oraz Ryzen 9 7950X3D - znamy ceny oraz datę premiery procesorów z 3D V-Cache

Dodano: 01.02.2023 18:33 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Niespełna miesiąc temu, podczas targów CES 2023 w Las Vegas, AMD zaprezentowało szereg nowych procesorów, zarówno dla desktopów jak i laptopów. Jedną z zapowiedzi były desktopowe układy Zen 4 z technologią pakowania 3D V-Cache. Mowa o procesorach AMD Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 9 7900X3D oraz Ryzen 9 7950X3D. Po niecałym miesiącu producent ogłosił oficjalną cenę oraz datę premiery poszczególnych modeli. Okazuje się, że nie wszystkie trzy układy zadebiutują w tym miesiącu.

Źródło: https:

Masz Facebooka? Po tych doniesieniach wielu usunie

Dodano: 30.01.2023 8:43 | 23 odsłon | 0 komentarzy


Masz Facebooka? Po tych doniesieniach wielu usunie

Facebook i Messenger błyskawicznie zużywają baterię w telefonie? Okazuje się, że może to być celowe działanie, a tak przynajmniej twierdzi były pracownik firmy.

Nie od dziś wiadomo, że aplikacje Facebook oraz Messenger potrafią mocno zużywać baterię telefonów. Korzystanie z nich wiąże się z szybszą utratą energii i koniecznością podłączenia ładowarki. Okazuje się, że takie działanie może być celowe. Tak twierdzi George Hayward — były pracownik Facebooka.

Facebook celowo zużywa baterię

George Hayward jest naukowcem danych (ang. data scientist). Wcześniej pracował w Facebooku i twierdzi, że aplikacja serwisu społecznościowego, a także komunikatora Messenger, celowo drenują baterię w naszych telefonach. Tego typu działanie określił mianem testów negatywnych. Firma chce szybciej rozładować nasze telefony, aby przetestować nowe funkcje lub sprawdzić, jak dana appka załaduje się po ewentualnym, ponownym uruchomieniu telefonu.

Hayward twierdzi, że został zwolniony z Facebooka właśnie dlatego, że nie chciał brać udziału w tego typu praktykach. Miał powiedzieć swojemu menadżerowi, że może to komuś sprawić krzywdę (w końcu z rozładowanego telefonu trudno zadzwonić, np. na służby, chociaż to akurat skrajny chociaż możliwy przykład). W odpowiedzi miał usłyszeć, że krzywdząc kilku, są w stanie pomóc wielu. Tak przynajmniej on to przedstawia.

Ta praktyka Facebooka ma być szeroko znana wśród pracowników firmy, ale do tej pory nie wyszła na zewnątrz. Hayward nawet złożył pozew sądowy przeciwko Facebookowi, ale z powodu warunków jego zatrudnienia został odrzucony.

 
 

Źródło: https:

Powstaje kolejny dziwny symulator, tym razem coś zbudujesz

Dodano: 27.01.2023 11:40 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Symulator budowy dom#xF3;w zd#x105;#x17C;yli#x15B;my ju#x17C; pozna#x107;. Okazuje si#x119; jednak, #x17C;e Builder Simulator, bo w#x142;a#x15B;nie o nim mowa, doczeka si#x119; wersji VR.

Źródło: https:

Mars nie przestaje zadziwiać. Teraz wiemy, jaką ma pogodę

Dodano: 26.01.2023 12:47 | 38 odsłon | 0 komentarzy


Mars nie przestaje zadziwiać. Teraz wiemy, jaką ma pogodę

Łazik Perseverance od początku swojej przygody na Marsie zbiera szczegółowe dane o tamtejszej pogodzie. Właśnie udostępniono kilka ciekawych danych dotyczących zjawisk atmosferycznych na Czerwonej Planecie.

Łazik Perseverance już od niemal dwóch ziemskich lat przemierza powierzchnię Marsa w poszukiwaniu interesujących skał do badań. Maszyna została tam wysłana w ramach misji MARS 2020, a celem ekspedycji jest krater Jezero. Perseverance został również zaopatrzony w zaawansowane sensory, których zadaniem jest zbieranie szczegółowych informacji o pogodzie. Jest to szczególnie ważne w kontekście lepszego zrozumienia planety i może być kluczowe dla ewentualnych przyszłych wypraw na Czerwoną Planetę.

Pogoda na Marsie nie rozpieszcza

Istnieje wiele trudności, które trzeba będzie przezwyciężyć, jeżeli ludzkość chce poważnie brać pod uwagę kolonizację Marsa. Jednym z najważniejszych problemów jest oczywiście wysokie promieniowanie i potrzeba wytwarzania własnego pożywienia oraz energii. Jednak okazuje się, że warunki atmosferyczne na Czerwonej Planecie również nie rozpieszczają.

Łazik Perseverance został zaopatrzony w system zaawansowanych czujników do analizy warunków atmosferycznych na Marsie (MEDA). Właśnie udostępniono raport dotyczący pierwszych 250 marsjańskich dni maszyny na Czerwonej Planecie. Nie jest żadną tajemnicą, że atmosfera Marsa cechuje się dużą amplitudą temperatur. Analiza danych z krateru Jezero wskazuje, że w dzień jest tam od 50 do 60 stopni Celsjusza, a w nocy spada do około -55ºC.

Naukowcy zauważyli również różnice w ciśnieniu powietrza, które ulegała wahaniom dziennym, lecz było to jeszcze bardziej widoczne w perspektywie sezonowej. Szron z dwutlenku węgla na biegunach sublimował w trakcie wyższych temperatur wczesnego lata i wpływał na gęstość atmosfery. W trakcie dnia pojawiały się również fluktuacje temperatury, których przyczyną mogą być unoszące się pod wpływem ciepła pęcherzyki powietrza. Przemawia za tym fakt, że po zajściu Słońca, zjawisko przestaje występować.

Ciekawie sytuacja prezentuje się również w przypadku wiatrów. System MEDA zmierzył ich dzienny cykl, z którego wynika, że najsilniejsze wiatry nadchodzą z kierunku południowo-wschodniego w kraterze Jezero i w południe osiągają prędkość 25 metrów na sekundę, lecz później tracą na sile. Po południu i wieczorem jest to już około 7 m/s. W nocy zmienia się zwrot wiatru na przeciwny, a od około 4:00 do 6:00 czasu lokalnego wiatrów może tam nie być wcale.

Nie można oczywiście zapomnieć o wirach pyłowych, o których. Okazuje się, że w obrębie krateru Jezero są one obfitsze niż w innych częściach planety. Niektóre trąby powietrzne osiągają nawet wielkość 100 metrów średnicy.

 
 

Źródło: https:

DirectStorage jednak nie jest taka super. Technologia może obniżyć wydajność w grach

Dodano: 26.01.2023 12:36 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Technologia DirectStorage by#x142;a zapowiadana jako rewolucja na rynku gier komputerowych. Okazuje si#x119;, #x17C;e b#x119;dzie ona te#x17C; mia#x142;a swoje wady #x2013; pierwsze testy w grze Forspoken wskazuj#x105; na mo#x17C;liwy spadek wydajno#x15B;ci.

Źródło: https:

DirectStorage 1.1 - użycie nowej technologii Microsoftu obniża wydajność w Forspoken na topowym GeForce RTX 4090

Dodano: 26.01.2023 11:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Forspoken to gra, która zadziwiła wszystkich swoimi pokaźnymi wymaganiami sprzętowymi. Najnowsza produkcja Luminous Productions znajduje się pod tym względem w czołówce. Jest to jednocześnie pierwszy tytuł, który w pełni wykorzystuje technologię Microsoftu - DirectStorage 1.1, mającą na celu znaczące usprawnienie czasu ładowania gry. Okazuje się, że jej zastosowanie nie pozostaje bez wpływu na ogólną wydajność tytułu.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone