sobota, 04 lutego 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
Wiadomości z tagiem Osoby  RSS
Vectra ma nową ofertę. Netflix nawet na rok za darmo

Dodano: 01.02.2023 11:54 | 17 odsłon | 0 komentarzy


Vectra ma nową ofertę. Netflix nawet na rok za darmo

Vectra przygotowała nową ofertę. Kupując pakiet złożony z Internetu światłowodowego oraz Telewizji Smart, w prezencie można otrzymać nawet rok darmowego dostępu do platformy Netflix.

Od 1 lutego 2023 roku można skorzystać z nowej oferty Vectry. Decydując się na zakup Internetu światłowodowego (o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1,2 Gb/s) z Telewizją Smart można otrzymać 3, 6 lub nawet 12 miesięcy darmowego dostępu do platformy Netflix. Długość tego okresu zależy od wybranego pakietu telewizyjnego. Promocja zapewnia korzystanie z całego katalogu platformy, w tym takich hitów, jak „Glass Onion”, „Wednesday” czy jednej z najnowszych premier filmowych „Bielmo” oraz kolejnych sezonów popularnych seriali, w tym: „Sexify”, „Wikingowie: Walhalla” lub „Ginny i Georgia”.

 
 

Na najdłuższy, roczny okres korzystania z platformy Netflix w prezencie, mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się na Platynowy pakiet telewizji (177 kanałów). Osoby wybierające pakiety z mniejszą liczbą kanałów otrzymają możliwość korzystania z serwisu w prezencie przez 6 miesięcy (pakiet Złoty, 139 kanałów) lub 3 miesiące (pakiet Srebrny, 82 kanały).

Vectra baner

Oferta obowiązuje do 31 marca 2023 roku i dotyczy kontraktów zawieranych na 24 miesiące. Z promocji mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci Vectry. Po upływie darmowego okresu opłata za dostęp do usługi Netflix będzie naliczana do końca obowiązywania umowy.

Więcej informacji o ofercie można znaleźć na stronie www.vectra.pl.

 
 

Źródło: https:

TECHKO® ModularDC – modułowa budowa obiektów typu data center

Dodano: 30.01.2023 12:17 | 24 odsłon | 0 komentarzy


TECHKO® ModularDC – modułowa budowa obiektów typu data center

W 2020 roku około 10% wszystkich danych było tworzonych i przetwarzanych poza dużymi centrami danych lub rozwiązaniami związanymi z tak zwaną chmurą publiczną. Prognozy firmy Gartner wskazują na szybki wzrost tej liczby. Firma ta przewiduje, że wskaźnik ten wzrośnie do poziomu 75% w 2025 roku.

W rezultacie tych zmian rynek tak zwanych brzegowych centrów danych, przetwarzających dane „blisko” klienta (ang. edge computing), ma osiągnąć skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR, ang. compound annual growth rate) na poziomie 21,4%, zwiększając się z wartości 7,2 mld USD w 2021 roku do 19,1 mld USD do 2026 roku. Oznacza to wzrost o 165% w ciągu zaledwie sześciu lat.

Wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym w strukturze obiektów typu data center i wymaganiom technicznym stawianym przez wdrażanie nowych technologii ICT takich jak:

 • rozwiązania chmurowe (ang. cloud computing),
 • sieci telekomunikacyjne pracujące w standardzie 5G,
 • sztuczna inteligencja (AI, ang. artificial intelligence),
 • Internet rzeczy (IoT, ang. Internet of Things),
 • uczenie maszynowe (ML, ang. machine learning).

które są motorem zmian związanych z tak dynamicznym rozwojem brzegowego przetwarzania danych, firma TECHKO® wprowadza w 2023 roku na polski rynek rozwiązanie TECHKO® ModularDC.

TECHKO® ModularDC to uzupełnienie oferty w segmencie obiektów typu data center. Tego typu obiekty wykonywane były dotychczas na polskim rynku głównie w tradycyjnej technologii budowlanej lub rzadziej kontenerowej (często mylnie określanej w mediach jako modułowej). Taka sytuacja wiązała się z trudnym wyborem pomiędzy jakością i funkcjonalnością oferowaną przez rozwiązania tradycyjne a krótkim terminem realizacji inwestycji charakteryzującym rozwiązania kontenerowe.

TECHKO® ModularDC to propozycja dla firm, które chcą zbudować nowy obiekt typu data center, zaspakajając swoje potrzeby informatyczne w tym zakresie, lub chcą świadczyć usługi komercyjne związane z:

 • kolokacją systemów,
 • przechowywaniem danych,
 • usługami (np. saas, paas, iaas itp.) świadczonymi w tzw. „chmurze”,
 • brzegowym przetwarzaniem danych,

i potrzebują obiektu wybudowanego w krótkim czasie, w sensownym budżecie i „blisko” klienta.

TECHKO® ModularDC to również propozycja dla firm, które potrzebują zmodyfikować swoje dotychczasowe rozwiązania:

 • informatyczne – na przykład ze względów ekonomicznych, strategicznych nie chcą migrować swoich aplikacji do chmury publicznej i chcą stworzyć własne środowisko chmurowe,
 • telekomunikacyjne  na przykład muszą zwiększyć możliwość przetwarzania danych „blisko” klienta lub rozszerzyć możliwości związane z cache’owaniem danych wykorzystywanych przez klientów Internetu,

lub potrzebują rozwiązań skalowalnych, łatwych do rozbudowy w przyszłości, spełniających wysokie wymagania techniczne i funkcjonalne.

TECHKO® ModularDC to kompleksowe rozwiązanie związane z projektowaniem i budową obiektów typu data center, wykorzystujące do tego celu modułową technologię budowy budynków. Rozwiązanie nasze stanowi swoistą innowację, łączącą wysoką jakość i trwałość budownictwa tradycyjnego z szybkością realizacji i mobilnością systemów kontenerowych.

Elementem nośnym konstrukcji budynku, wykonanego według założeń technicznych i funkcjonalnych TECHKO® ModularDC, jest stalowy moduł spawany z profili konstrukcyjnych o przekrojach wynikających z wykonywanych dla każdego projektu obliczeń statycznych (Rys.1). Konstrukcja stalowa jest zabezpieczona antykorozyjnie i ognioochronnie.

Rys.1 Maksymalne wymiary modułu stosowanego w rozwiązaniu TECHKO® ModularDC
Rys.1 Maksymalne wymiary modułu stosowanego w rozwiązaniu TECHKO® ModularDC

Technologia budowlana obiektu typu TECHKO® ModularDC wykorzystuje wystandaryzowane i powtarzalne elementy (moduły), za pomocą których można tworzyć większą całość o parametrach, powstającej w ten sposób jednolitej instancji budynku, dopasowanych do zdefiniowanych założeń projektu, oczekiwań i wymagań klienta. Pojedynczy moduł konstrukcji budynku może mieć powierzchnię nawet do 110 m2, przy maksymalnej wysokości brutto 4,2 metra.

Rozwiązanie TECHKO® ModularDC, dzięki zastosowaniu konstrukcji stalowej jako elementu nośnego, charakteryzuje się o połowę mniejszym ciężarem, niż taki sam fragment budynku wybudowany w technologii tradycyjnej. Ta cecha naszego rozwiązania znacząco zwiększa paletę możliwych rozwiązań związanych z nadbudową czy dobudową do istniejącego budynku (Rys.2).

Rys.2 Przykładowe możliwości nadbudowy, dobudowy do budynku głównego rozwiązania TECHKO® ModularDC
Rys.2 Przykładowe możliwości nadbudowy, dobudowy do budynku głównego rozwiązania TECHKO® ModularDC

TECHKO® ModularDC daje również możliwość posadowienia nowej przestrzeni obiektu typu data center, na przykład na wewnętrznych dziedzińcach budynków czy w sąsiedztwie głównego budynku firmy, z którym komunikacja zostanie zapewniona poprzez funkcjonalny łącznik. Taka rozbudowa przebiega zazwyczaj bez zakłócania codziennej pracy działającej placówki (głównego budynku) i może być dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą rozbudować, wymienić lub dostosować do nowych potrzeb i wyzwań swoją infrastrukturę informatyczną.

Konstrukcja budynku TECHKO® ModularDC nie stwarza żadnych ograniczeń projektowych i wykonawczych dla stosowanych w tego typach obiektów systemów infrastruktury technicznej, takich jak: systemy zasilania energetycznego, systemy wentylacji i chłodzenia, w tym coraz szerzej stosowane rozwiązania tzw. liquid cooling’u zarówno w rozwiązaniach zanurzeniowych (ang. Immersion Cooling), jak i DLC (ang. Direct Liquid Cooling), a także systemy pożarowe, bezpieczeństwa, nadzoru i automatyki. Infrastruktura ta jest projektowana i wykonywana zgodnie ze zdefiniowanymi oczekiwaniami klienta, wymaganiami opisanymi w normach EN50600, TIA-942 czy zaleceniami opracowanymi przez Uptime Institute. Zarówno projekt jak i późniejsza realizacja inwestycji może być, na zlecenie klienta, certyfikowana.

Rozwiązanie TECHKO® ModularDC posiada zgodność Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) z postanowieniami normy PN-EN 1090-2 dla klasy wykonania konstrukcji EXC3. Spełnienie wymagań normy jest obowiązkowe dla wszystkich wykonawców konstrukcji stalowych chcących wprowadzić na rynek unijny swoje wyroby. Norma opisuje między innymi zasady wykonywania konstrukcji, poczynając od doboru i zakupu materiałów, poprzez procesy realizacji, po kontrolę jakości wykonania. Jej zapisy odnoszą się również do uprawnień zawodowych jakie muszą spełniać osoby: realizujące prace przy wykonaniu konstrukcji, sprawujące nadzór oraz przeprowadzające kontrolę jakości wykonanych prac.

Konstrukcje wszystkich przegród modułów posiadają certyfikat odporności ogniowej w klasie REI120, co dla konstrukcji obiektów typu data center jest warunkiem koniecznym.

Wysoki stopień prefabrykacji (przygotowanie budynku TECHKO® ModularDC i instalacja jego infrastruktury technicznej w warunkach zakładu produkcyjnego), skalowalność oraz niezależność realizacji inwestycji od warunków atmosferycznych to cechy, które znacząco wpływają na skrócenie czasu inwestycji. W przypadku realizacji inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”, prefabrykacja budynku i jego wyposażanie rozpoczyna się już w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, co pozwala na znaczne skrócenie procesu inwestycyjnego, nawet do 50% (Rys.3).

Rys.3 Porównanie scenariuszy realizacji inwestycji dla rozwiązania modułowego i tradycyjnego
Rys.3 Porównanie scenariuszy realizacji inwestycji dla rozwiązania modułowego i tradycyjnego

Takie nowatorskie podejście do realizacji inwestycji pozwala na uzyskanie przez klienta wielu korzyści, które będą miały wpływ na sprawną i efektywną realizację inwestycji, a następnie na jej właściwą, zgodną z oczekiwaniami klienta, eksploatację.

Dla zobrazowania możliwości budowy modułowych data center zgodnie z zasadami TECHKO® ModularDC przedstawiamy poniżej rozwiązanie, w wersji wykonanej z jednego modułu dla 10 szaf rack 800x1200. Moduł jest wykonany w całości w fabryce łącznie z jego zewnętrzną elewacją. Na miejscu wykonywany jest montaż baterii do zasilaczy UPS i siłowni DC, podłączenie zewnętrznych kabli zasilania energetycznego, zewnętrznego agregatu i światłowodów. Rozwiązanie można w prosty sposób rozbudować o kolejne 10 szaf poprzez dołożenie drugiego modułu (Rys.4). Rozbudowa zostanie wykonana w ten sposób, że z zewnątrz budynek będzie wyglądał jako jedna, spójna całość.

Rys.4 Dwumodułowa wersja obiektu, 10+10 szaf rack, rozwiązania TECHKO® ModularDC
Rys.4 Dwumodułowa wersja obiektu, 10+10 szaf rack, rozwiązania TECHKO® ModularDC

Drugim przykładem (Rys.5) jest dziesięciomodułowy obiekt data center (10 modułów o wymiarach 4,1 x 16,1 m), składający się z trzech wydzielonych stref funkcjonalnych:

 • Strefa administracyjno-biurowa (1 moduł) z dwoma stanowiskami pracy, magazynem IT, pomieszczeniem zapasu zewnętrznych kabli światłowodowych, węzłem sanitarnym, magazynem opakowań i powierzchni rozpakowywania sprzętu instalowanego w komorach IT.
 • Strefa pomieszczeń IT (7 modułów, 4 kioski dla 104 szaf rack 800x1200mm), zawierająca również śluzę, magazyn i butlownię sytemu gaszenia gazem.
 • Powierzchnia przeznaczona dla urządzeń zasilania energetycznego (2 moduły) z oddzielnym wejściem i wydzielonymi pomieszczeniami dla akumulatorów, rozdzielni, siłowni DC i zasilaczy UPS.

Powierzchnia całkowita budynku wynosi około 685 m2.

Rys. 5 Dziesięciomodułowy obiekt dla 104 szaf rack rozwiązania TECHKO® ModularDC
Rys. 5 Dziesięciomodułowy obiekt dla 104 szaf rack rozwiązania TECHKO® ModularDC

Ważnym elementem jest również atrakcyjny wygląd obiektów projektowanych zgodnie z zasadami TECHKO® ModularDC. Osoba postronna, która nie brała udziału w realizacji projektu, a zobaczyła go dopiero po jego zakończeniu, nie jest w stanie znaleźć cech świadczących o modułowej konstrukcji obiektu. Sam obiekt stanowi jedną całość i wygląda jak wybudowany metodą tradycyjną, o czym najlepiej świadczy poniższy rysunek (Rys.6).

Rys.6 Przykładowy wygląd zewnętrzny wielomodułowego obiektu jednego z projektów TECHKO® ModularDC
Rys.6 Przykładowy wygląd zewnętrzny wielomodułowego obiektu jednego z projektów TECHKO® ModularDC

Podsumowując przedstawione powyżej treści, rozwiązanie TECHKO® ModularDC charakteryzuje się następującymi cechami:

 • do 50% krótszym czasem inwestycji względem technologii tradycyjnej,
 • do 90% zakresem prac wykonywanym w zakładzie produkcyjnym,
 • mobilnością i skalowalnością rozwiązania,
 • kompletnością rozwiązania, optymalizacją prowadzonych prac (zakres, czas, jakość),
 • gwarancją ceny, brakiem dodatkowych kosztów związanych z robotami dodatkowymi i błędami projektowymi,
 • gwarantowaną jakością produktu uzyskiwaną w kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego,
 • ograniczonym do niezbędnego minimum zakresem tradycyjnych prac budowlanych,
 • istotnie niższymi kosztami nadzoru inwestorskiego,
 • minimalnym wpływem realizacji inwestycji na jej bezpośrednie otoczenie (szczególnie istotne w lokalizacjach silnie zurbanizowanych),
 • niskim zużyciem energii w procesie inwestycyjnym,
 • niskimi kosztami eksploatacji obiektu,
 • stosowaniem ekologicznych rozwiązań.

Rozwiązanie TECHKO® ModularDC wpisuje się również w założenia Europejskiego Zielonego Ładu poprzez:

 • ograniczenie śladu węglowego,
 • wysoki udział materiałów z recyklingu,
 • ograniczenie emisji pyłów i zużycia wody,
 • gospodarkę materiałową o obiegu zamkniętym,
 • wysoką efektywność energetyczną i procesową.

Wszystkich zainteresowanych rozwiązaniem TECHKO® ModularDC, chętnych do pogłębienia wiedzy na jego temat, zapraszamy do e-mailowego (modulardc@techko.eu) lub telefonicznego <(a href="tel:+48 22 868 17 35">+48 22 868 17 35) kontaktu z przedstawicielami firmy TECHKO®.

Materiał reklamowy firmy TECHKO®.

Źródło: https:

Chcesz serduszko NFT? Wylicytujesz je na 31. Finale WOŚP

Dodano: 28.01.2023 12:28 | 37 odsłon | 0 komentarzy


31. Finał WOŚP licytacja serduszek NFT

Przed nami 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na chcących wspomóc cel tegorocznego wydarzenia czeka po raz pierwszy licytacja cyfrowych serduszek NFT.

NFT (ang. Non-Fungible Token) to sposób na opisanie idei przedmiotu w świecie cyfrowym. W odróżnieniu od zwykłego pliku komputerowego (zdjęcie, muzyka czy dokument), tokeny NFT pozwalają na jednoznaczne określenie właściciela danego obiektu.

Po raz pierwszy w historii Fundacji WOŚP, podczas 31. Finału będzie można wylicytować Cyfrowe Serduszko NFT. Jest to nowoczesny i unikatowy sposób na wsparcie celu tego corocznego wydarzenia, które w tym roku odbędzie się 29 stycznia, dla wszystkich cyfrowych kolekcjonerów, którzy kochają innowacje.

Do wyboru są dwa rodzaje serduszek NFT. W pierwszym przypadku można kupić któryś z 10 wzorów za 31 zł (lub więcej). Osoby lub firmy o zasobniejszym portfelu mogą wziąć udział w licytacji, w której do zdobycia jest łącznie 31 kolekcjonerskich serduszek NFT. Cena wywoławcza to 599 zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie .

 
 

Źródło: https:

Jak wygląda praca testera oprogramowania? Wymagania, perspektywy, zarobki

Dodano: 26.01.2023 11:53 | 43 odsłon | 0 komentarzy


Jak wygląda praca testera oprogramowania? Wymagania, perspektywy, zarobki

Jak odnaleźć się w branży IT? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie. Jedną z możliwości jest zawód testera oprogramowania. Warto sprawdzić, dlaczego postawienie właśnie na niego to świetny wybór, szczególnie na początku swojej kariery.

Na czym polega fach testera oprogramowania?

Wśród zawodów, od których wiele osób zaczyna karierę w branży IT, jedną z najpopularniejszych jest , czyli osoby zajmującej się weryfikacją kodu napisanego przez programistów. Funkcja ta jest krytycznie ważna w całym procesie tworzenia produktu dla klienta.

Z tego względu osoby chętne podjęcia się tej profesji mają szansę znaleźć zatrudnienie w niemal każdej firmie informatycznej. Testerzy są potrzebni zarówno w różnej wielkości software house’ach, startupach, jak i największych korporacjach.

Dlaczego właśnie ten zawód warto wybrać na początek swojej przygody z sektorem nowych technologii? Powodem jest względnie niski próg wejścia dla adeptów. Osoby zainteresowane testowaniem nie muszą wykazywać się aż tak dogłębną znajomością języków programowania, jak osoby piszące kod.

Nie oznacza to oczywiście, że taka wiedza w ogóle nie jest od nich wymagana. W szczególności testerzy automatyczni powinni znać zasady rządzące poszczególnymi językami na tyle, by móc choćby pisać skrypty przyspieszające pracę. W mniejszym stopniu zasada ta dotyczy testerów manualnych.

Wiedza pozwalająca wykryć błędy w oprogramowaniu jest podstawą pozwalającą reagować na błędy w działaniu produktu. Te zaś należy zaraportować. Z tego względu testerom niezbędna jest umiejętność czytania i tworzenia dokumentacji technicznej. Tak jak w przypadku innych zawodów z sektora IT nie obejdzie się bez sprawnego posługiwania się językiem angielskim w mowie i piśmie.

Dzięki temu tester może na bieżąco przekazywać swoje uwagi innym członkom zespołu deweloperskiego. Co więcej, pozwala mu to pisać raporty na temat wykrytych problemów.

Czym cechuje się dobry tester oprogramowania?

Osoby zamierzające w przyszłości ubiegać się o stanowisko testera powinny w pierwszej kolejności opanować podstawy kilku popularnych języków programowania. Należą do nich m.in. JavaScript, TypeScript, PHP, C++ i Python. Oczywiście im większą ich ilość opanuje kandydat, tym większe ma szanse na otrzymanie propozycji zatrudnienia. Z tego powodu do listy przydatnych umiejętności warto dodać m.in. język baz danych, czyli SQL. Powodzenie podczas rekrutacji zależy również od znajomości programów do testowania i zarządzania nim. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim Jira i Selenium.

Umiejętności twarde są ważne, ale nie mogą obyć się bez odpowiednich kompetencji miękkich. Tester oprogramowania to osoba, która jest przede wszystkim dokładna. Spełnianie tego warunku daje pewność, że wszystkie błędy w kodzie oprogramowania zostaną na czas wykryte.

Skrupulatność powinna iść w parze ze zdolnością do formułowania precyzyjnych komunikatów. Dzięki temu tester jest w stanie przekazywać programistom wszystkie potrzebne informacje o usterkach.

Co zrobić, by zostać testerem oprogramowania?

Kompetencje do wykonywania zawodu testera oprogramowania można zdobyć na kursach. Część z nich odbywa się stacjonarnie, np. w szkołach programowania (w których w rzeczywistości przygotowują do różnych zawodów) oraz na uczelniach. Jedne i drugie oferują niekiedy także zajęcia wyłącznie w formie online.

Co więcej, istnieją portale, na których można uczyć się bez udziału w zorganizowanych lekcjach. Niektóre serwisy pozwalają zdobyć wiedzę nawet bezpłatnie. Tak jak w przypadku kursów oferują możliwość zdobycia certyfikatów pomocnych w procesie rekrutacji.

Zdobyta wiedza i umiejętności przekładają się na atrakcyjne pensje. Już na stanowiskach juniorskich można liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 5-8 tys. zł brutto miesięcznie w przypadku etatu. Na poziomie mid kwoty te wzrastają do poziomu 13-19 tys. zł. Seniorzy mogą liczyć na nawet ponad 20 tys. zł. Jeszcze wyższe są wynagrodzenia otrzymywane w ramach współpracy B2B.

Materiał partnera No Fluff Jobs.

Źródło: https:

GTA Online podatne na zmasowany atak hakerski. Rockstar pracuje nad rozwiązaniem, ale lepiej wstrzymać się od gry

Dodano: 23.01.2023 17:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Osoby ogrywające najpopularniejszy tryb wieloosobowy studia Rockstar dla bezpieczeństwa własnego sprzętu powinny przynajmniej tymczasowo przerzucić się na inny tytuł. W ostatnim czasie pojawił się tam być może największy jak dotąd problem z hakerami - a przynajmniej znajdujący się w ścisłej czołówce. I nie mamy już do czynienia z teoretycznym zagrożeniem, jako że pewna część osób zdążyła już z tego powodu ucierpieć.

Źródło: https:

Apple pracuje nad tabletem, który powiesisz na ścianie

Dodano: 19.01.2023 9:32 | 30 odsłon | 0 komentarzy


Apple pracuje nad tabletem, który powiesisz na ścianie

Apple planuje nowe, nietypowe urządzenie. Z jednej strony ma to być tablet, a z drugiej będziesz mógł go powiesić np. na ścianie.

Apple pracuje nad nową gamą urządzeń, które miałyby być konkurencją dla Amazona oraz Google'a w kategorii Smart Home. Jednym z takich sprzętów ma być nowy tablet. Jednak nie będzie to takie urządzenie, jak dotychczasowe iPady, chociaż będzie miało wiele wspólnego z tradycyjnymi tabletami z nadgryzionym jabłkiem.

Apple Smart Home

Jednym z urządzeń ma być tani, mały tablet, który służyłby do zarządzania innymi sprzętami z kategorii Smart Home, jak np. termostaty czy światło. Dodatkowo gadżet ma standardowo wyświetlać wideo czy pozwalać na rozmowy przez FaceTime. Urządzenie ma być montowane do ściany lub innych elementów za pomocą specjalnych, magnetycznych zaczepów. Tablet nie ma być pozycjonowany jako iPad, a właśnie jako sprzęt domowy z kategorii Smart Home.

Osoba zaznajomiona z tematem, która chciała pozostać anonimowa, ujawniła, że Apple podobno myśli też o większym tablecie, który miałby pełnić podobną funkcję, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Oczywiście zwykłe iPady też mogą odgrywać taką rolę, ale nowe urządzenia oferowałyby udogodnienia typu nóżka do postawienia czy właśnie zaczepy do zamontowania na ścianie.

Zarówno Amazon, jak i Google już mają w swojej ofercie tego typu urządzenia w postaci Echo Show czy też Nest Hub.

 
 

Źródło: https:

Mandat za zbyt szybką jazdę? Jest trik, by się wybronić

Dodano: 16.01.2023 11:10 | 26 odsłon | 0 komentarzy


Mandat za zbyt szybką jazdę? Jest trik, by się wybronić

Już w następnym miesiącu dojdzie do bardzo ciekawego precedensu w amerykańskim sądzie. Osoba oskarżona o poruszanie pojazdem z nieprzepisową prędkością będzie reprezentowana przez sztuczną inteligencję.

W zeszłym roku twórcy sztucznej inteligencji pokazali nam, jak wielki potencjał posiada ta technologia. AI udowodniło, że potrafi tworzyć niesamowite obrazy z samego opisu, a ChatGPT pokazał przyszłość wszystkich chatbotów. Nic zatem dziwnego, że przy takim potencjale prezentowanym przez sztuczną inteligencję, wiele osób boi się o stabilność swojego zatrudnienia, choć

AI w sądzie będzie bronić oskarżonych

Kolejną grupą ludzi, która będzie mogła przekonać się o potencjale sztucznej inteligencji są prawnicy i ich klienci. W Stanach Zjednoczonych powstał DoNotPay, chatbot, którego oryginalne działanie polegało na kwestionowaniu mandatów za złe parkowanie. Jednak usługa z biegiem czasu została rozszerzona o inne funkcje, w tym sztuczną inteligencję, która może reprezentować swoich subskrybentów w sądzie.

W rzeczywistości oskarżony będzie reprezentował sam siebie, a aplikacja w telefonie będzie rejestrować przebieg rozprawy i na bieżąco generować wypowiedzi dla oskarżonego. Jej twórcy zachęcają do korzystania z niej i przekonują do powtarzania słowo w słowo kwestii przekazywanych za pośrednictwem słuchawki przez AI. 

Założyciel DoNotPay wyjaśnia, że skorzystanie ze sztucznej inteligencji na sali sądowej jest technicznie legalne ze względu na jej klasyfikację jako wspomaganie słuchu, choć nie do końca jest to utrzymane w duchu tego prawa. W razie jakichkolwiek problemów z wykorzystaniem jej w sądzie, firma zobowiązała się zapłacić nałożone na oskarżonych z tego względu kary. Co więcej, przedsiębiorstwo wyznaczyło nagrodę nawet miliona dolarów dla śmiałków, którzy postanowią skorzystać z aplikacji na sali sądowej.

Jak pochwaliła się firma, sztuczna inteligencja może zadebiutować na sali sądowej w Stanach Zjednoczonych już w następnym miesiącu, gdzie pomoże obronić się osobie, która dostała mandat za nieprzepisową jazdę. Żeby skorzystać z usług "pierwszego prawnika-robota" należy wykupić trzymiesięczną subskrypcję za 16 dolarów. DoNotPay było szkolone na sprawach, które w przeszłości odbyły się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, choć ze względu na regulacje prawne, w tym drugim kraju jego wykorzystanie może nie być legalne.

Jak w przypadku niemal każdego wykorzystania sztucznej inteligencji, tutaj również pojawia się wiele wątpliwości etyczno-prawnych. W końcu nagrywana rozprawa sądowa trafiałaby na serwery firmy niepowiązanej ze sprawą, gdzie wszystko zostawałoby poddane dokładnej analizie i na jej podstawie zostałyby wygenerowane wypowiedzi dla oskarżonego. 

 
 

Źródło: https:

Philips z dwoma uniwersalnymi monitorami UltraWide. Tanio nie będzie

Dodano: 11.01.2023 17:44 | 43 odsłon | 0 komentarzy


Philips prezentuje dwa monitory, które na tle konkurencji będą wyróżniać się wysoką rozdzielczością UltraWide Quad HD. Za taki luksus trzeba będzie jednak sporo zapłacić.

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zaopatrzyć się w monitor do pracy, czy bardziej do gier wideo. Dylemat ten dręczy pewnie wielu graczy, którzy pracują zdalnie. Tymczasem Philips przekonuje, że wcale nie trzeba wybierać między obowiązkami, a przyjemnością i proponuje dwa uniwersalne monitory: 40B1U5600 oraz 40B1U5601H.

Płaskie matryce i odświeżanie 120 Hz

Oba monitory wyposażono w 40-calowe, płaskie matryce IPS o proporcjach ekranu 21:9. Tak duża przestrzeń robocza może zainteresować na przykład osoby, które zajmują się montażem filmów lub pracują w programach typu CAD. Brak krzywizny oznacza, że proste linie wyświetlane na ekranie nie będą zniekształcone. Co więcej, matryce cechują się pokryciem palety sRGB na poziomie 121%. Z kolei graczom oferują częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. 

Oba modele zostały wyposażone w wielofunkcyjny port USB-C. Może on służyć do jednoczesnego przekazywania sygnału obrazu z komputera, ładowania podłączonego urządzenia i przesyłania danych z wpiętych do monitora peryferii. Funkcja ta opiera się o wykorzystanie pojedynczego kabla USB-C, co sprawia, że może to być interesujące rozwiązanie dla osób korzystających z komputerów mających ograniczoną liczbę złączy.

Osoby pracujące z domu pewnie będą zainteresowane wbudowanym przełącznikiem KVM, dzięki któremu możliwe jest szybkie i wygodne korzystanie z dwóch komputerów za pomocą jednego zestawu monitora, klawiatury i myszki. Co więcej urządzenia są przystosowane do obecnych czasów. Ceny za prąd rosną, więc Philips ogranicza jego zużycie. 40B1U5600 i 40B1U5601H zostały wyposażone w funkcje mające na celu oszczędzanie energii, w zależności od warunków otoczenia. Dzięki detektorowi PowerSensor monitory te są w stanie zmniejszyć jasność ekranu w momencie, gdy użytkownik oddali się od stanowiska komputerowego. Zużycie energii może zostać ograniczone w takim wypadku nawet do 75%. Z kolei czujnik LightSensor odpowiada za dostosowanie natężenia podświetlenia matrycy do poziomu oświetlenia panującego w pomieszczeniu.

Monitory są już dostępne w sklepach w sugerowanych cenach:

 • 40B1U5600 – 3 802 zł
 • 40B1U5601H – 4 272 zł

Specyfikacja:

Model

40B1U5600

40B1U5601H

Typ matrycy 

IPS

IPS

Podświetlenie matrycy 

 W-LED system

W-LED system

Przekątna matrycy

40” (100,4 cm)

40” (100,4 cm)

Format ekranu 

21:9

21:9

Zakrzywienie

Brak

Brak

Rozdzielczość 

3440 x 1440 px

3440 x 1440 px

Zagęszczenie pikseli

94 PPI

94 PPI

Odświeżanie obrazu

120 Hz

120 Hz

Czas reakcji matrycy (GtG) 

 4 ms

 4 ms

Kontrast statyczny

1200:1

1200:1

Liczba wyświetlanych kolorów 

16,7 mln

16,7 mln

Typowa jasność podświetlenia 

500 cd/m²

300 cd/m²

Kąty widzenia 

178° w poziomie i w pionie 

178° w poziomie i w pionie 

Pokrycie palety sRGB

121%

121%

Pokrycie palety NTSC

102%

102%

Dodatkowe funkcje 

- DisplayHDR 400

- Montaż VESA 100 x 100

- USB-C: DP Alt mode, Power Delivery 90 W

- Flicker Free

- LowBlue Mode

- MultiView

- Przełącznik KVM
- PowerSensor
- LightSensor

- Wysuwany uchwyt na słuchawki

- HDR10

- Montaż VESA 100 x 100

- RJ45: Gigabit LAN

- USB-C: DP Alt mode,
Power Delivery 90 W

- Flicker Free

- LowBlue Mode

- MultiView

- Przełącznik KVM

- Kamerka z Windows Hello

- PowerSensor
- LightSensor

- Daisy Chain

- Wysuwany uchwyt na słuchawki

Zasilacz 

Wewnętrzny

Wewnętrzny

Typowy pobór energii

36 W

40,2 W (ECO mode: 31,4 W)

Pochylenie panelu

Od -5 do 30 stopni

Od -5 do 30 stopni

Regulacja wysokości 

Do 150 mm

Do 150 mm

Wymiary monitora z podstawą

(szerokość / wysokość / głębokość)

944 x 628 x 280 mm

944 x 628 x 280 mm

EAN

87 12581 79747 8

87 12581 79749 2

 

 
 

Źródło: https:

Play: Nie wyszło, ale jest łapówka dla klientów dziewicy

Dodano: 11.01.2023 16:21 | 38 odsłon | 0 komentarzy


Play: Nie wyszło, ale jest łapówka dla klientów dziewicy

Play przeniósł użytkowników Virgin Mobile z jednej taryfy do innej. Nie obyło się jednak bez problemów i pytań o uczciwość działań fioletowego operatora.

6 grudnia 2022 roku na stronie virginmobile.pl pojawił się komunikat, w którym spółka P4, będąca też operatorem sieci Play, informowała o zmianach dla klientów "Dziewicy". Zapowiedź dotyczyła użytkowników taryfy Oferta 2012, którzy 10 stycznia 2023 roku mieli zostać zmigrowani do oferty #ChcęWszystko. W tym samym komunikacie mogliśmy przeczytać, że:

 • Ceny, warunki rozliczania ani zakres świadczonych Usług nie ulegną zmianie,
 • Środki z Pakietu Złotówek pozostaną bez zmian,
 • Okres ważności połączeń wychodzących nie zmieni się,
 • Usługi aktywne na koncie pozostaną aktywne,
 • Abonenci będą mieli możliwość aktywacji usług i ofert promocyjnych niedostępnych w dotychczasowej taryfie.

Jedną z opcji specjalnie pogrubiłem, ponieważ ta historia jest o ważności kont użytkowników przenoszonych z taryfy do taryfy.

 
 

30 dni ważności konta

Jak obiecywali, tak zrobili. Osoby korzystające z taryfy Oferta 2012 w Virgin Mobile na kartę zostali wczoraj przeniesieni do taryfy #ChcęWszystko. I tu pojawiła się poważna niezgodność między tym, co fioletowy operator zapowiadał, a tym, co zrobił. Zmigrowani użytkownicy, przynajmniej niektórzy, otrzymali wiadomość SMS z informacją, że ważność ich konta została skrócona do miesiąca.

Co na to Play?

Powyższą wiadomość powinniśmy opublikować już wczoraj, ale chcieliśmy wcześniej zapytać o problem biuro prasowe sieci Play. Moje pytanie brzmiało tak:

W komunikacie z dnia 6 grudnia 2022 informowaliście Państwo, że 10 stycznia 2023 roku nastąpi migracja użytkowników Virgin Mobile na kartę z taryfy „Oferta 2012” do taryfy #ChcęWszystko. W komunikacie tym było między innymi napisane, że po migracji „Okres ważności połączeń wychodzących nie zmieni się”.
 
Tymczasem dochodzą do nas doniesienia osób, których dotyczyła migracja, że po zmianie taryfy dostały SMS-a o skróceniu ważności konta do 30 dni. I tu pojawia się pytanie: to zamierzone działanie czy błąd?

Jeszcze wczoraj wieczorem otrzymałem od Pani Ewy Sankowskiej-Sieniek z biura prasowego Play obietnicę, że dzisiaj otrzymam odpowiedź na swoje pytanie. Taka została do mnie wysłana przez Krzysztofa Sylwerskiego z Play. Problem jednak polega jednak na tym, że otrzymana wiadomość tak naprawdę nie jest odpowiedzią na moje pytanie. Biuro prasowe Play w swojej wiadomości poinformowało tylko, że zamierza naprawić problem prezentem.

Ważność konta użytkowników taryfy „Oferta 2012” po migracji do taryfy #ChcęWszystko zostanie wydłużona do 1 roku. Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone w jak najszybszym czasie, najpóźniej do jutra. Oznacza to, że okres ważności połączeń wychodzących nie zostanie skrócony, a wręcz przeciwnie – dla wielu użytkowników wydłuży się.

– napisał Krzysztof Sylwerski z Play

Pytanie o to, czy skrócenie ważności konta użytkowników Virgin Mobile to zamierzone działanie operatora czy błąd, pozostaje wciąż otwarte. 

O ofercie Virgin Mobile możesz podyskutować na naszym forum, .

 
 

Źródło: https:

Sony z godnym podziwu pomysłem. Pomoże grać niepełnosprawnym

Dodano: 05.01.2023 12:50 | 51 odsłon | 0 komentarzy


Gry powinny łączyć, a nie dzielić. Dlatego najnowszy projekt Sony Interactive Entertainment jest godny podziwu. Japończycy zamierzają stworzyć kontroler, który pozwoli wygodnie grać osobom z niepełnosprawnością.

Rynek gier wideo stale się rozrasta. Grać można już nie tylko na konsolach i komputerach stacjonarnych, ale również na smartfonach, tabletach, laptopach. Jest to zatem dobry czas, by pomyśleć o osobach, które na co dzień mogą mieć utrudnione korzystanie z dostępnych na rynku kontrolerów, wymagających zwykle dwóch dłoni do ich sprawnej obsługi. 

Project Leonardo, czyli kontroler na jedną dłoń

Osoby z niepełnosprawnościami są przyzwyczajone do przeciwności, których na co dzień inni mogą nawet nie zauważać. Sony pokazuje, że widzi, z jakimi niedogodnościami musieliby niektórzy się zmierzyć, by wziąć udział w zabawie, jaką są gry wideo i prezentuje rozwiązanie, które może ułatwić sprawne granie choć części społeczeństwa.

Project Leonardo to robocza nazwa zestawu kontrolerów, zaprezentowanych przez Jima Ryana na targach CES 2023. Ich główną cechą jest kołowa konstrukcja i szerokie możliwości dostosowywania i personalizacji przycisków. Nowy zestaw kontrolerów jest w pełni kompatybilny z konsolą PlayStation 5 i ma umożliwić łatwiejszą, wygodniejszą obsługę gier dla osób z niepełnosprawnościami.

Gracze dostaną możliwość rozszerzenia funkcjonalności swojego DualSense o kontroler Project Leonardo lub samodzielnie używać dwóch kontrolerów Project Leonardo. Przyjaciel lub członek rodziny może również pomóc, pomagając kontrolować postać gracza za pomocą kontrolera DualSense lub drugiego kontrolera Project Leonardo. Kontrolery można dynamicznie włączać i wyłączać oraz używać w dowolnej kombinacji.

- czytamy w oficjalnym poście na blogu Sony.

Ważne jest dopuszczenie do użytku urządzeń wspomagających firm trzecich. Można to zrobić za pomocą czterech portów AUX 3,5 mm, aby obsługiwać różne zewnętrzne przełączniki i akcesoria ułatwiające dostęp. Umożliwia to użytkownikom zintegrowanie specjalnych przełączników, przycisków lub drążków analogowych z kontrolerem Project Leonardo. Zewnętrzne akcesoria można łączyć i odłączać dynamicznie, a każde z nich można skonfigurować tak, aby działało jak każdy inny przycisk.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2023 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone