czwartek, 26 maja 2022 r.  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Wiadomości z tagiem Podobnie  RSS
Apple wymusza ważną zmianę w aplikacjach innych firm

Dodano: 26.05.2022 9:28 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Apple Store usuwanie konta z aplikacji innych firm

Apple wkrótce zmusi deweloperów do włączenia w aplikacjach opcji usuwania konta, jeśli umożliwiają one ich zakładanie. Wymóg zacznie działać 30 czerwca 2022 roku.

Firma Apple znana jest z tego, że ściśle egzekwuje swoje wytyczne w App Store. Jeśli deweloperzy przekraczają wyznaczone tam granice, muszą się liczyć z konsekwencjami. Podobnie może być w przypadku wymogu dania użytkownikom możliwości łatwego usunięcia konta w aplikacjach, które pozwalają na ich zakładanie. Zacznie on 30 czerwca tego roku obowiązywać wszystkich programistów, którzy publikują swoje produkty w sklepie Apple'a.

Wymagania w App Store

Podczas aktualizowania swoich aplikacji, deweloperzy powinni pamiętać o następujących wymaganiach:

  • Opcja usuwania konta powinna być łatwa do znalezienia w aplikacji.
  • Jeśli aplikacja oferuje funkcję Zaloguj się przez Apple, deweloper musi użyć REST API Zaloguj się za pomocą Apple, aby unieważnić tokeny użytkownika podczas usuwania konta.
  • Nie wystarczy tylko zapewnić możliwość tymczasowego wyłączenia lub dezaktywacji konta. Użytkownicy powinni mieć możliwość usunięcia konta wraz ze swoimi danymi osobowymi.
  • Aplikacje w branżach podlegających wysokim regulacjom mogą zapewniać dodatkowe przepływy informacji w celu potwierdzenia i ułatwienia procesu usuwania konta.
  • Należy postępować zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi dotyczącymi przechowywania i przechowywania informacji o koncie użytkownika oraz usuwania konta. Obejmuje to przestrzeganie lokalnych przepisów w różnych krajach lub regionach.

 
 

Źródło: https:

Rząd rozdaje darmowe laptopy. Program ruszył

Dodano: 17.05.2022 22:02 | 23 odsłon | 0 komentarzy


Rząd rozdaje darmowe laptopy. Program ruszył

Do polskich dzieci trafi niedługo ponad 200 tysięcy laptopów oraz nieco ponad 3000 tabletów. Wszystko w ramach programu "Granty PPGR" walczącego z wykluczeniem cyfrowym na terenach popegeerowskich.

Na przestrzeni ostatnich lat miejsce miała porządna cyfryzacja Polski. Część wykonana była z naszych podatków, inna ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej. Przed nami jeszcze jednak długa droga, tak by osoby mieszkające z dala od dużych miast nie czuły się wykluczone cyfrowo.

Budżet programu "Granty PPGR" to aż zł

Jeden z aktualnych programów to "Granty PPGR", który zapowiadany był również przez premiera Mateusza Morawieckiego (acz już po jego wystartowaniu). Ma on na celu wyeliminowanie ograniczeń, które pokazała pandemia COVID-19. Mowa o problemach z nauką zdalną na terenach popegeerowskich. Głównie deficytem sprzętu komputerowego i utrudnieniami w dostępie do internetu.

Słupski ratusz poinformował o odpisaniu umowy na zakup sprzętu komputerowego, który ma wesprzeć dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym. Mowa o kwocie 1 835 000 złotych, za którą zakupione zostaną laptopy dla 734 uczniów ze Słupska.

Jak informuje Monika Rapacewicz, rzecznik UM Słupsk, aktualnie przygotowywana jest dokumentacja przetargowa. Wyłonienie wykonawcy, dostawa oraz przekazanie sprzętu ma nastąpić w 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Podobnym wsparciem objęto wszystkie samorządy w regionie. Największe pieniądze dostanie Bytów - prawie 2,8 miliona złotych. Następnie jest Miastko - prawie 1,8 mln zł i Czarna Dąbrówka - nieco ponad 1,2 mln zł.

Gmina Słupsk jest już po przetargu i na etapie wyboru wykonawcy. Kupione ma być 459 komputerów za ponad 1,14 miliona złotych. Umowa podpisana ma być jeszcze w tym miesiącu, a komputery mają trafić do dzieci w ciągu trzech miesięcy. A więc przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego we wrześniu.

Zainteresowanie programem "Granty PPGR" było ogromne. Wnioski złożyły aż 1604 kwalifikujące się gminy. Z tego powodu pula środków została podniesiona z pierwotnych 80 do 586 milionów złotych. Zmniejszono jednak stawkę przewidzianą na pojedynczy komputer - z 3500 do 2500 złotych. Do uczniów w całym kraju ma trafić 215 399 komputerów oraz 3 221 tabletów.


Źródło: https:

Visa Mobile: czym nowy system płatności różni się od rozwiązań takich jak popularny w naszym kraju BLIK?

Dodano: 17.05.2022 12:30 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Kupując w internecie, mamy do wyboru przeróżne metody płatności. Większość z nich oznacza konieczność logowania się do banku lub podawania danych karty płatniczej (debetowej lub kredytowej). Alternatywnie możemy korzystać z usługi BLIK, w ramach której wpisujemy czterocyfrowy kod i zatwierdzamy transakcję w aplikacji na smartfonie. Podobnym rozwiązaniem okazuje się Visa Mobile, która trafia właśnie do klientów pierwszego banku. Wiemy też, że wkrótce wspomniany system płatności pojawi się także w innych instytucjach działających w naszym kraju. Czym więc jest Visa Mobile, kto może z niej skorzystać oraz w jaki sposób realizowane są płatności? Odpowiadamy na te oraz na inne pytania dotyczące usługi.

Źródło: https:

ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce

Dodano: 16.05.2022 20:38 | 27 odsłon | 0 komentarzy


ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce

Lubisz ciszę? To polubisz też kartę graficzną ASUS x Noctua! Tajwańczycy kolejni raz nawiązują współpracę z Austriakami, tym razem biorąc na tapet GeForce RTX 3080.

 

Karty graficzne NVIDIA GeForce to ponad 75% rynku. Trudno się temu dziwić, gdy Zieloni oferują największą wydajność oraz szereg nowych, przydatnych technologii jak ray tracing czy DLSS. W sklepach dostępne jest więc całe zatrzęsienie autorskich modeli od firm takich jak ASUS, MSI, GIGABYTE, EVGA, Palit i inni.

Nowa karta ASUS X Noctua trafi do sklepów już w czerwcu

Dzisiaj skupimy się na ofercie pierwszego z wymienionych. Tajwańczycy bowiem kolejny raz podjęli współpracę z Austriakami. Efektem tego jest karta graficzna ASUS x Noctua, o której wspominaliśmy już w . Dzisiaj zaprezentowana została oficjalnie światu i zdradzono szczegóły dotyczące specyfikacji.

ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition to drugie dziecko romansu firm ASUS i Noctua. Opisywana karta graficzna stawia na wysoką wydajność, niskie temperatury i wzorową kulturę pracy. Osiągnięto to dzięki poprawionemu układowi chłodzenia, który oparty jest na dwóch światowej klasy 120-milimetrowych wentylatorach Noctua NF-A12-25. Nie zapomniano też o fabrycznym OC o 6,1%.

ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce

Otrzymujemy tutaj zdecydowanie większy radiator, względem modelu TUF. Mowa o 120,5 x 42,2 x 94 vs 111,3 x 32,2 x 88 milimetrów, co pozwoliło wymienić trzy wentylatory 92-milimetrowe na dwie jednostki 120-milimetrowe. Prócz tego urosła podstawa mająca kontakt już nie tylko z GPU, ale i z pamięcią VRAM.

ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce

W efekcie na ustawieniach automatycznych ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition pod obciążeniem oferuje o 14 °C niższe temperatury w przypadku pamięci i o 3 °C mniej na rdzeniu. A wszystko to przy kulturze pracy o 4,5 dB(A) lepszej. Co więcej aż do 50 °C GPU wentylatory pozostają całkowicie wyłączone.

ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce

Podobnie jak inne autorskie modele, tak i karta graficzna ASUS x Noctua oferuje podwójny BIOS. Pozwala to wybierać między profilem nastawionym na jak największą ciszę lub na jak najwyższą wydajność. Użytkownik może też stworzyć własną krzywą obrotów wentylatorów.

ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce

ASUS GeForce RTX 3080 Noctua Edition trafi do sklepów na całym świecie lada moment, bo już w czerwcu 2022 roku. Sugerowana cena nie została niestety zdradzona, ale wybitnie tanio z pewnością nie będzie.

ASUS i Noctua prezentują cichą i chłodną kartę NVIDIA GeForce


Źródło: https:

To się nazywa atak z zaskoczenia – ukraiński dron zaatakował rosyjski transporter BTR-82A

Dodano: 13.05.2022 19:10 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Ukrai#x144;skie wojsko ju#x17C; nie raz pokaza#x142;o, #x17C;e potrafi sprytnie walczy#x107; z rosyjskim naje#x17A;d#x17A;c#x105;. Podobnie by#x142;o i tym razem #x2013; wojskowi z zaskoczenia zaatakowali transporter opancerzony BTR-82A.

Źródło: https:

Sonos Ray: mały soundbar z ogromnymi możliwościami

Dodano: 11.05.2022 22:05 | 35 odsłon | 0 komentarzy


Sonos Ray biały pod telewizorem

Jaki soundbar wstawić do małego salonu? Sonos Ray będzie idealny. Nie tylko wypełni pomieszczenie świetnym dźwiękiem, ale też sam połączy się z popularnymi usługami muzycznymi i oczywiście z innymi głośnikami Sonos.

Sonos Ray to najmniejszy i jednocześnie najtańszy soundbar amerykańskiego producenta. Dzięki kompaktowym wymiarom i nienachalnemu wzornictwu będzie świetnie pasował do każdej przestrzeni – nawet „przytulnej” kawalerki w bloku. To dobry start dla osób, którym marzy się domowe kino, ale jeszcze nie mają na nie miejsca. Do Sonos Ray w każdej chwili można będzie dołożyć kolejne głośniki Sonos, by rozbudować scenę akustyczną.

Podobnie jak w przypadku innych kolumn i soundbarów Sonos, można kupić wersję czarną lub białą. W zestawie znajduje się również uchwyt na ścianę.

Sonos Ray czarny z montażem na ścianę

Nowy soundbar jest kompatybilny z licznymi serwisami streamingowymi i może samodzielnie odtwarzać muzykę ze Spotify, Apple Music, Deezera, Tidala czy Amazon Music, a także muzyki przechowywanej lokalnie. Można też korzystać z dostępu do stacji radiowych online, w tym autorskich stacji Sonos. Do kolekcji stacji dołączy SOLARSYSTM, stworzona przy współpracy z Lorde. Soundbarem można sterować z pomocą Apple AirPlay 2 albo pilotem do telewizora. 

Biały Sonos Ray pod TV z ambilight

Konfiguracja i obsługa będą banalnie proste. Zresztą Sonos słynie z tego, że jego głośniki są gotowe do pracy błyskawicznie. Soundbar Ray został wyposażony w system Trueplay, który pozwala dostosować dźwięk do akustyki pomieszczenia. Sprawdzałam tę funkcję na i Sonos One – robi wrażenie niezależnie od rozmiaru głośnika.

Oczywiście nie zabrakło opatentowanej konstrukcji bass reflexu, która zapewni bas idealnie wyważony. Nad jakością tego produktu czuwali muzycy i filmowcy, działający w Radzie Dźwięku Sonos. Sonos Speech Enhancement pozwoli wyłuskać mowę z gorzej udźwiękowionych materiałów, a na noc warto włączyć Night Sound – wtedy efekty specjalne nie wyrwą sąsiadów ze snu.

Ray będzie dostępny w przedsprzedaży na stronie sonos.com od 11 maja, a do regularnej sprzedaży trafi 7 czerwca 2022 w cenie 1399 zł.

Kolorowy Roam w futerale Lorde 

Bezprzewodowy głośnik – najmniejszy w rodzinie – pojawi się w nowych kolorach. To głośnik w sam raz na wakacje – przenośny, wodoodporny i totalnie bezprzewodowy (ma Bluetooth i Wi-Fi). Poza białym i czarnym można go kupić także w kolorze Olive (inspirowany roślinnością pustyni), Wave (prosto z Lazurowego Wybrzeża) oraz Sunset (zachód Słońca). Nowe kolory głośników będą pasowały tak samo dobrze do nowoczesnych wnętrz, jak i plenerowych imprez.

Sonos Roam Colors – kolory głośników

Lorde i firma Everybody.World stworzyli limitowaną serię etui na głośniki Roam. To po części celebracja uruchomienia nowej stacji radiowej w katalogu Sonos.

Sonos Roam Colors jest dostępny w sprzedaży od 11 maja 2022 w cenie 899 zł.

Na koniec dodam jeszcze, że użytkownicy sprzętu Sonos w USA będą mogli skorzystać z nowego asystenta głosowego: Sonos Voice Control. Asystent działa z Sonos Radio, Apple Music, Deezerem i Pandorą, będzie dostępny od 1 czerwca. Za Oceanem przemówi głosem aktora Giancarlo Esposito, znanego z ról w serialach „Breaking Bad”, „Better Call Saul” i „The Mandalorian”. Asystent wejdzie do innych krajów, ale na razie nie wiemy nic o głosach, językach ani terminach.

Źródło: https:

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku. 5G stoi w miejscu, za to rośnie Czysta Energia

Dodano: 11.05.2022 19:32 | 29 odsłon | 0 komentarzy


Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku

Grupa Polsat Plus podała najnowsze wyniki operacyjne i finansowe – za pierwszy kwartał 2022 roku. Wskaźniki rosną, chociaż klientów przybywa w niezbyt dużym tempie, a nawet w niektórych segmentach ubywa. Grupa prężnie rozwija za to trzeci segment działalności, związany z produkcją czystej energii. 

W podsumowaniu pierwszego kwartału 2022 roku Grupa Polsat Plus informuje, że świadczy ponad 20 mln usług płatnej telewizji, telefonii i Internetu

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku
 
W skali rocznej liczba usług abonamentowych u klientów indywidualnych wzrosła o 207 tys. (1,6%) do poziomu 13,379 mln. Z tego 6,2 mln to usługi telefonii komórkowej, 5,2 mln usługi płatnej telewizji oraz 2 mln usługi internetowe. 

W porównaniu do czwartego kwartału 2021 oznacza to jednak bilans mniejszy o 86 tys. klientów (Q4: 13,465 mln). Utrata klientów w porównaniu do czwartego kwartału dotyczyły głównie płatnej telewizji (87 tys.), nieznacznie wzrosła za to liczba klientów usług telefonii komórkowej (o 10 tys.).

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku

Średni miesięczny przychód od indywidualnego klienta abonamentowego (ARPU)  wzrósł jednocześnie do 69,8 zł (+3,9% r/r). Wskaźnik odejść w tym segmencie (churn) spada i wynosi po pierwszym kwartale 6,8%. Kwartał wcześniej było to 6,9%, a rok wcześniej 7,1%.

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku
 
W pierwszym kwartale wzrosła liczba usług prepaid – do 2,832 mln (Q4 2021: 2,667 mln, przyrost o 165 tys., rok wcześniej 2,736 mln). Podobnie jak u innych operatorów, w dużej mierze ma to jednak związek z dystrybucją darmowych starterów dla obywateli Ukrainy. Jednak nie tylko – ma to być także efekt konsolidacji wyników Premium Mobile. Liczba klientów pre-paid samej telefonii komórkowej wynosiła na koniec kwartału 2,666 mln.

Zdaniem operatora zmiany w ofercie mobilnej oraz telewizyjnej (repozycjonowanie serwisu streamingowego Polsat Box Go) przełożyły się na pokaźny wzrost miesięcznego przychodu od klienta usług przedpłaconych – o 10,3% w skali roku, do poziomu 17,2 zł

A klienci biznesowi? Ich łączna liczba wynosi 68,9 tys., a każdy z nich generuje średniomiesięcznie blisko 1,4 tys. zł przychodu.

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku

W pierwszym kwartale 2022 roku klienci Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali ok. 487 PB danych, co oznacza wzrost o 10% r/r.

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku

W ujęciu rocznym wzrosła liczba klientów usług multiplay – o 73 tys. (3%) – osiągając poziom 2,5 mln.

Mimo znaczącej zmiany w sytuacji geopolitycznej i makroekonomicznej skutecznie realizujemy naszą strategię multiplay. Na koniec marca z oferty usług łączonych korzystało już 2,5 mln naszych klientów. Dostarczamy o 200 tys. usług kontraktowych więcej niż rok temu. Wraz z rosnącą popularnością naszych taryf 5G przyczyniło się to do wzrostu średniego przychodu od klientów indywidualnych do blisko 70 zł. Niezmiennie na bardzo niskim poziomie 6,8% pozostaje wskaźnik rezygnacji z naszych usług, co świadczy o skuteczności naszych działań

 – komentuje Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu, Grupa Polsat Plus.

5G popularne, ale zasięg się nie zwiększa

Jak wynika z opublikowanego dziś raportu, w zasięgu sieci 5G Plusa jest ponad 19 milionów osób, czyli więcej niż połowa mieszkańców Polski. Taką samą liczbę operator podawał jednak w marcu, podsumowując swoje dokonania za rok 2021 r., z czego wynika, że w ostatnim czasie rozwój 5G Plusa wyhamował. Podobne do tych za 2021 rok są pozostałe wskaźniki – liczba stacji 5G Plusa wynosi ok. 3 tys, w 800 miejscowościach. Niemniej operator przekonuje, że popularność usług 5G w Plusie rośnie, na co ma także wpływ wprowadzenie do oferty smartfonów iPhone. 

 

Grupy Polsat Plus: wyniki finansowe

Całkowite przychody Grupy Polsat Plus wzrosły o 3%1) do 3 mld zł. Skorygowany wynik EBITDA (z pominięciem wyniku EBITDA NetCo oraz kosztu wsparcia Ukrainy) wyniósł 800 mln zł

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku

Wolne przepływy pieniężne utrzymywały się na poziomie 1,25 mld zł. Wskaźnik całkowitego zadłużenia pozostawał na niskim poziomie 1,07x (dług netto/EBITDA LTM). 

W obliczu wyzwań natury geopolitycznej i makroekonomicznej pozytywnie oceniamy realizowane przez nas wyniki operacyjne oraz stabilny i powtarzalny wzrost przychodów detalicznych. Koncentrujemy się na dalszej budowie ARPU i jednoczesnym dopasowaniu kosztów do nowych wyzwań. Silna kondycja finansowa i duże zasoby płynności umożliwiają nam przyspieszenie realizacji projektów z segmentu Czystej Energii, co zapewni rozwój naszego biznesu w kolejnych latach – 

mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu, Grupa Polsat Plus.

Grupy Polsat Plus inwestuje w zielony wodór

Dużą część sprawozdania za miniony kwartał zajęły kwestie dotyczące trzeciego (po telekomunikacji i telewizji) segmentu działań GPP – produkcji Czystej Energii. Grupa szczyci się działaniami nakierowanymi na szybkie uruchomienie kolejnych jej źródeł  – m.in. ze słońca i wiatru. Grupa kontynuuje też przygotowania do rozpoczęcia produkcji zielonego wodoru – zeroemisyjnego paliwa przyszłości. 

Wśród działań zrealizowanych w I kw. 2020 r. znalazły się:

  • skonstruowany przez polskich inżynierów autobus wodorowy uzyskał homologację europejską i wkrótce zostanie zaprezentowany,
  • prace nad zawarciem umowy na budowę fabryki autobusów wodorowych zlokalizowanej w Kraśniku,
  • dostawa pierwszego elektrolizera jest potwierdzona na III kw. br.,
  • uzyskano przyłącze dzielone dla instalacji fotowoltaicznych i gazowych, które będą zlokalizowane w Przykonie,
  • wykonawcy farm wiatrowych Miłosław i Kazimierz Biskupi potwierdzili, że wojna w Ukrainie nie wpłynie na terminowość realizacji tych inwestycji, planowanych na III kw. 2023 r. Prace nad kolejnymi projektami również przebiegają zgodnie z planem.

Grupa Polsat Plus: wyniki za I kwartał 2022 roku

  
 

Źródło: https:

iPhone dostanie port USB-C. Teraz już na pewno. Serio.

Dodano: 11.05.2022 16:07 | 23 odsłon | 0 komentarzy


iPhone dostanie port USB-C. Teraz już na pewno (chyba)

Apple w końcu wypuści iPhone'a ze złączem USB-C. Nastąpi to w 2023 roku.

Nie jest tajemnicą, że stosunek Apple do stosowania powszechnie przyjętych w branży standardów jest... specyficzny. Szczególnie dobrze widać to po sobie, w jaki gigant z Cupertino podchodzi do tematu złącz USB-C. Znajdziemy je w komputerach Mac, MacBookach, gdzie wykorzystywane są także do ładowania urządzenia, a także w najnowszych iPadach. Ale nie w iPhone'ach. Czemu? Bo nie.

To znaczy, powód prawdopodobnie jest i to całkiem konkretny. O ile standard USB-C jest w większości otwarty i powszechnie dostępny, o tyle wykorzystywany w urządzeniach mobilnych Apple port Lightning jest rozwiązaniem zamkniętym. To oznacza, że gigant z Cupertino ma nad nim pełną kontrolę i - co równie istotne - może liczyć z tego tytułu na niemały zastrzyk gotówki w postaci opłat licencyjnych.

iPhone ze złączem USB-C już w przyszłym roku

Wygląda jednak na to, że nawet gigant z Cupertino musi się w końcu ugiąć w obliczu rynkowych realiów. Jak donosi Ming-Chi Kuo, analityk rynkowy, który już kilkukrotnie skutecznie przewidywał działania Apple, nowe iPhone'y ze złączem USB-C mają trafić na rynek już w przyszłym roku. 


Co to oznacza dla użytkowników? Szybsze czasy ładowania, wyższe prędkości transferu plików oraz wygodę. W końcu nie będą musieli używać oddzielnych kabli do ładowania swojego smartfona i laptopa - wystarczy im jeden przewód. Podobnie ma się sprawa z całą resztą akcesoriów.

Oczywiście to wszystko przy założeniu, że przewidywania Kuo rzeczywiście się potwierdzą. Warto mieć na uwadze, że plotki o zastąpieniu złącza Lightning bardzie popularnym USB-C krążą po sieci od dobrych kilku lat i jak dotąd się nie potwierdziły.

Niewykluczone jednak, że tym razem rzeczywiście będzie inaczej. Unia Europejska coraz głośniej odgraża się wprowadzeniem przepisów, na mocy których wszystkie smartfony musiałyby być wyposażone w złącze USB-C. Apple wielokrotnie wyrażało swój przeciw wobec tego pomysłu, ale jeśli zostanie wdrożony w życie... cóż, nawet wielka megakorporacja nie będzie mogła go tak po prostu zignorować.

 
 

Źródło: https:

Sony prezentuje nowe smartfony. Xperia 1 IV ma prawdziwy zoom optyczny

Dodano: 11.05.2022 9:13 | 23 odsłon | 0 komentarzy


Sony Xperia 1 IV nowe smartfony premiera prawdziwy zoom optyczny

Firma Sony zaprezentowała nowe smartfony na 2022 rok. Xperia 1 IV to smartfon z obiektywem z prawdziwym zoomem optycznym z ogniskową zmieniającą się w zakresie od 85 do 125 mm. Xperia 10 IV to z kolei wydajny i lekki średniak.

Sony Xperia 1 IV – smartfon z prawdziwym zoomem optycznym

Xperia 1 IV to efektowna kontynuatorka naszej serii Xperia. Ten flagowy model jest owocem filozofii Sony, zgodnie z którą kreatywność nie zna granic. Produkty Xperia stymulują użytkowników do tworzenia, a Xperia 1 IV poradzi sobie ze wszystkimi aspektami tworzenia treści. Poza tym jest szybka! Każdy element opracowano tak, by do maksimum zwiększyć szybkość pracy. Jesteśmy głęboko przekonani, że to nowe urządzenie zachwyci naszych klientów szybkością aparatu, szybkością reakcji podczas grania i wieloma innymi cechami.

– powiedział Nobuki Asahina, dyrektor działu Mobile Sales Marketing w Sony

Sony Xperia lineup

Najnowszy flagowy smartfon firmy Sony został wyposażony w 6,5-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 4K, odświeżający obraz z częstotliwością 120 Hz. Ekran nie ma żadnych wcięć i wycięć, a obiektyw przedniego aparatu fotograficznego zmieścił się w górnej ramce. Japoński producent ulepszył tę jednostkę, umieszczając w niej matrycę o rozdzielczości 12 Mpix.

 
 

Jeszcze większa rewolucja zaszła w tylnym zestawie fotograficznym. Znajdziemy tam trzy aparaty o rozdzielczości 12 Mpix, wszystkie wyposażone w autofocus. Główna jednostka oraz teleobiektyw mają również optyczną stabilizację obrazu (nie ma jej w aparacie ultraszerokokątnym). Największa zmiana zaszła w teleobiektywie, który teraz może zmieniać ogniskową w zakresie od 85 mm do 125 mm, dlatego producent nazywa go pierwszym obiektywem w smartfonie z prawdziwym zoomem optycznym.

Sony Xperia 1 IV zoom

Podobnie jak w poprzedniku, firma Sony zastosowała tu wiele rozwiązań z aparatów Alpha. To między innymi funkcja Real-Time Eye AF i wykonywanie zdjęć seryjnych HDR z szybkością 20 kl./s, z automatyką ekspozycji i ostrości (AE/AF). Umożliwia to wykonywanie portretów ludzi i zwierząt nawet podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów i w trudnych warunkach. Funkcja balansu bieli AI zapewnia natomiast prawidłowe kolory i realistyczne rezultaty podczas fotografowania w trudnym oświetleniu. Nowa Xperia zachowuje również fizyczny przycisk aparatu.

Wewnątrz obudowy wykonanej między innymi ze szkła Corning Gorilla Glass 1 IV i odpornej na działanie pyłów i wody (norma IP65/68) pracuje układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. W połączeniu z 12 GB RAM-u zapewnia on bardzo wysoką wydajność, z której można skorzystać między innymi podczas grania. Gracze docenią również wysoką częstotliwość próbkowania dotyku, na poziomie 240 Hz. Do przechowywania danych służy pamięć masowa o pojemności 256 GB, którą można rozszerzyć za pomocą kart pamięci microSD.

Sony Xperia 1 IV kolory

Xperia 1 IV ma głośniki stereo, przystosowane również do odtwarzania dźwięku 360 Reality Audio. Unikatowy dekoder optymalizuje z kolei dźwięk podczas słuchania odpowiednio zakodowanej muzyki z serwisów Tidal i nugs.net. Dzięki systemowi DSEE Ultimate dźwięk z serwisów streamingowych jest zbliżony jakością do nagrań o wysokiej rozdzielczości. Przygotowywana aktualizacja oprogramowania zapewni obsługę technologii Bluetooth LE Audio, zmniejszającej opóźnienie dźwięku w porównaniu ze standardową łącznością Bluetooth. Jest też funkcja Music Pro, która pomoże w stworzeniu profesjonalnych nagrań audio.

Nowy flagowiec firmy Sony jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym o mocy 30 W, a także ładowaniem bezprzewodowym. Nad całością czuwa system Android 12.

Sony Xperia 1 IV specs

Sprzedaż Xperii 1 IV ruszy w połowie czerwca 2022 roku

Sony Xperia 10 IV – wydajny i lekki przedstawiciel średniej półki

Dla osób, które nie potrzebują drogiego flagowca, firma Sony przygotowała również nową wersję swojego średniaka. Xperia 10 IV waży tylko 162 g i ma zmniejszone ramki wokół wyświetlacza (w stosunku do poprzedniczki), a także obudowę odporną na działanie pyłów i wody (IP65/68). Ten ma przekątną 6 cali, został wykonany w technologii OLED i jest chroniony szkłem Gorilla Glass Victus. Nie zabrakło tu również głośników stereo (ze wsparciem technologii 360 Reality Audio i 360 Reality Audio Upmix) oraz gniazda audio Jack 3,5 mm. Zestaw fotograficzny składa się z kolei z trzech aparatów fotograficznych z tyłu (główny, ultraszerokokątny i teleobiektyw 2X) oraz jednego z przodu.

Sony Xperia 10 IV tył przód

Smartfon jest napędzany Snapdragonem 695, który zapewnia urządzeniu odpowiedni poziom wydajności. Xperia 10 IV ma 6 GB RAM-u i 128 GB pamięci masowej, rozszerzalnej za pomocą kart pamięci microSD. Jest też, podobnie jak w nowym flagowcu Sony, łączność 5G. Całość jest zasilana akumulatorem o pojemności 5000 mAh i pracuje pod kontrolą systemu Android 12.

Sony Xperia 10 IV specs

Xperia 10 IV trafi do sprzedaży w połowie czerwca 2022 roku.

 
 

Źródło: https:

Apple zabija legendę. Tego produktu już nie kupicie

Dodano: 11.05.2022 8:55 | 17 odsłon | 0 komentarzy


Apple zabija iPoda. To koniec epoki

Apple uśmierciło jedną ze swoich najpopularniejszych serii produktowych. Ze sprzedaży wycofano odtwarzacze iPod Touch.

Ktoś mógłby powiedzieć, że aktualny sukces Apple zaczął się od pierwszego iPoda i jest to teza, którą spokojnie dałoby się obronić. Choć nie był to pierwszy odtwarzacz MP3 na rynku to zrewolucjonizował sposób patrzenia na konsumpcję multimediów i sprawił, że nadgryzione jabłuszko stało się marką lifestyle'ową. Mówiąc krótko, bez iPoda nie mielibyśmy iPhone'a, Apple Watcha czy AirPodsów.

Nowych iPodów nie będzie. To koniec pewnej epoki

Ale nie da się ukryć, że koncept iPoda jako gadżetu mainstreamowego w dzisiejszym świecie wydaje się już nieco archaiczny. Podobnie musieli stwierdzić włodarze Apple, ponieważ oficjalnie potwierdzono, że iPod Touch 7. generacji będzie ostatnim urządzeniem z serii. Następca nie jest planowany, a sprzedaż ma trwać wyłącznie do wyczerpania aktualnych stanów magazynowych.

Co by nie mówić, jest to koniec pewnej epoki. Jak jednak podkreśla Apple w oficjalnym komunikacie, funkcję iPoda przejęły aktualnie produkty firmy, w tym przede wszystkim iPhone. No i warto pamiętać, że iPod Touch bynajmniej nie jest ostatnim dedykowanym odtwarzaczem multimediów na rynku. W ciągu ostatnich kilku lat możemy za sprawą firm pokroju FiiO czy Shanling możemy obserwować swego rodzaju renesans tego typu produktów, choć skierowanych raczej do entuzjastów, a niekoniecznie użytkowników mainstreamowych.

Ale czy byłoby to możliwe, gdyby nie iPod? Nie sądzę.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone