piątek, 01 lipca 2022 r.  Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Wiadomości z tagiem Polacy  RSS
23 tysiące wzmianek o Disney+ w dniu startu platformy

Dodano: 30.06.2022 20:50 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Od dwóch tygodni Polacy mogą legalnie korzystać z platformy streamingowej Disney+. Według analizy polskiego SentiOne aprobatę internautów wzbudziły zwłaszcza cena abonamentu oraz bogata zawartość biblioteki nowego serwisu - szczególnie cieszą się fani starych animacji oraz produkcji ze świata Marvela i Star Wars. W dniu startu platformy na temat serwisu pojawiło się w sieci 23 tys. wypowiedzi.

Źródło: https:

SMS grozy. Nie klikaj, bo stracisz pieniądze

Dodano: 30.06.2022 19:18 | 16 odsłon | 0 komentarzy


SMS oszustwo na komornika kradzież pieniędzy

Ruszył nowy wariant kampanii phishingowej. Tym razem Polacy otrzymują SMS-y od komorników, którzy proponują spłatę długu. Klikając w link w wiadomości można stracić swoje oszczędności z konta bankowego.

Zalegasz z zapłatą na rzecz PGE, więc komornik wysyła Ci widomość SMS, w której proponuje spłatę długu. Jet tu tylko jeden problem, to nie żaden komornik jest autorem informacji, tylko oszust. Tak wygląda nowy wariant kampanii phishingowej, w której wykorzystany jest wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej, czyli jednego z producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce.

W fałszywej wiadomości, którą otrzymują Polacy, "Kancelaria Komornicza" informuje o wszczęciu egzekucji długu wobec PGE i proponuje polubowne rozwiązanie sprawy. Pod pretekstem możliwości dobrowolnej spłaty, użytkownik, poprzez link umieszczony w wiadomości, przenoszony jest na stronę przypominającą panel płatności internetowych PayU. Następnie proszony jest on o zalogowanie do banku w celu dokonania przelewu. W rzeczywistości jednak przekazuje on swoje dane uwierzytelniające do konta bankowego oszustom.

Kancelaria Komornicza AW informuje o wszczeciu egzekucji Sygn. akt KM 2771/19, istnieje mozliwosc dobrowolnej splaty 4.72 PLN. http://bit.do/eFaktura-PGE.

– tak wygląda przykładowa wiadomość od oszustów

Co zrobić, gdy dałeś się oszukać?

W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych logowania konta bankowości internetowej, NASK zaleca podjęcie następujących kroków:

 • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
 • zmienić hasło do bankowości internetowej,
 • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie policji.

 
 

Źródło: https:

Internet w Polsce wciąż przyspiesza. Tak twierdzi UKE

Dodano: 30.06.2022 18:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy


UKE sprawozdanie Internet w Polsce

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował sprawozdanie na temat przestrzegania przez dostawców usług internetowych (ISP) w Polsce unijnych regulacji w zakresie otwartego Internetu. Poznaliśmy również wyniki działania certyfikowanego mechanizmu monitorowania Internetu.

Opublikowano szóste sprawozdanie Prezesa UKE dotyczące przestrzegania na polskim rynku telekomunikacyjnym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 w zakresie dostępu do otwartego Internetu  w okresie od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. W dokumencie tym urząd przeanalizował warunki świadczenia usługi dostępu do Internetu, ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych środków zarządzania ruchem. Sprawdzono również warunki i zasady świadczenia usług specjalistycznych przez dostawców usług internetowych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się skargom użytkowników końcowych w odniesieniu do praw i obowiązków wynikających z art. 3 oraz art. 4 ust. 1 wymienionego wyżej rozporządzenia. Zaprezentowano również informacje obrazujące jakość usługi dostępu do Internetu w Polsce, a także funkcjonowanie udostępnionego konsumentom przez Prezesa UKE certyfikowanego narzędzia monitorowania jakości usług, które zostało wzbogacone w 2020 roku o nowe funkcje.

Wnioski Urzędu Komunikacji Elektronicznej

 • W latach 2016 - 2022 widać wyraźny trend wzrostowy w obszarze prędkości transmisji danych w kierunku pobierania i wysyłania danych. Szczególnie duży wzrost poziomu pomiarów realizowanych za pośrednictwem przeglądarki w kierunku pobierania danych zauważono w dwóch ostatnich latach. Średnia prędkość pobierania danych od 2020 roku wzrosła do 2022 roku z poziomu 50,6 Mb/s wzrosła do 92,6 Mb/s, czyli o 83%.

Sprawozdanie UKE wykres1

Sprawozdanie UKE wykres2

Sprawozdanie UKE wykres3

Sprawozdanie UKE wykres4

Sprawozdanie UKE mapa1

Sprawozdanie UKE mapa2

 • Na polskim rynku świadczone są usługi w modelu zero-rating. Usługi o takim sposobie rozliczeń świadczą zarówno operatorzy infrastrukturalni, jak i operatorzy wirtualni. Wszyscy przedsiębiorcy świadczący usługi zero-rating wskazali, że dostawcy usług i treści mogą wnioskować o to, aby dostęp do świadczonych przez nich usług i treści nie pomniejszał pakietu wolumenu usługi dostępu do Internetu.
 • Najczęściej wskazywanymi przez ISP usługami specjalistycznymi, podobnie jak w poprzednich latach, były: telewizja linearna IPTV, telefonia VoIP, VPN oraz usługi transmisji danych. W stosunku do ubiegłych lat jeden dostawca usługi dostępu do Internetu wskazał w kwestionariuszu UKE jako usługę specjalistyczną usługę telefoniczną, polegającą na ustanowieniu połączeń głosowych za pomocą sieci pozwalających na dwukierunkową łączność, na przykład dotyczących realizacji połączeń na numery alarmowe czy gromadzenia danych o lokalizacji urządzenia końcowego w związku z kierowaniem połączeń do właściwej jednostki służb ustawowo powołanej do niesienia pomocy.
 • Przeprowadzona kontrola dokumentów umownych szesnastu ISP w zakresie informacji wymaganych art. 4 ust. 1 lit. d (część pierwsza) unijnego rozporządzenia dotyczących jakości świadczonych usług dostępu do Internetu wykazała, że tylko sześciu z szesnastu ISP spełnia wymagania tego rozporządzenia.

Na co skarżą się Polacy?

W sprawozdaniu Prezesa UKE znalazła się również informacja o tym, czego dotyczyły skargi konsumentów w Polsce w związku z usługami internetowymi. Polacy skarżyli się przede wszystkim na:

 • jakość świadczonych usług (w tym zbyt wolny transfer lub jego pogorszenie oraz świadczenie usługi poniżej parametrów umownych),
 • brak usługi dostępu do Internetu (brak możliwości otwierania stron, zrywanie połączeń itp.),
 • awarie i przeciążenia sieci (na przykład przeciążone stacje czy problemy z zasięgiem).

Zgłaszane przez użytkowników końcowych reklamacje dotyczyły zarówno usługi stacjonarnego dostępu do Internetu, jak i mobilnego.

Niektórzy ISP, w odpowiedzi na kwestionariusz Prezesa UKE oświadczyli, że ze względu na ilość reklamacji lub przyjęty sposób ich kwalifikacji, nie mogą wskazać precyzyjnej liczby skarg odnoszących się do obowiązków określonych w art. 3 i 4 unijnego rozporządzenia.

Więcej informacji można znaleźć (plik PDF).

 
 

Źródło: https:

Smartfony w Polsce. Korzysta z nich 43 proc. dzieci do lat 9

Dodano: 28.06.2022 19:26 | 24 odsłon | 0 komentarzy


Smartfony w Polsce 43% dzieci do lat 9

Krajowy Instytut Mediów przeprowadził badanie, z którego wynika, że 42,7% dzieci w Polsce w wieku od 4 do 9 lat korzysta ze smartfonów. To wyższy odsetek niż wśród osób 65+.

 pokazało, jak Polacy korzystają ze smartfonów. Z zebranych danych wynika, że w naszym kraju z tego typu urządzeń korzysta:

 • 42,3% osób w wieku 4-9 lat,
 • 91,5% osób w wieku 10-15 lat,
 • 98,1% osób w wieku 16-24 lat,
 • 96,8% osób w wieku 25-34 lat,
 • 94,8% osób w wieku 35-44 lat,
 • 88,5% osób w wieku 45-54 lat,
 • 72,1% osób w wieku 55-64 lat,
 • 33,4% osób w wieku 65 lat lub starszych.

Gdy weźmiemy pod uwagę ogół populacji w wieku od 4 lat wzwyż, najwięcej osób korzysta właśnie ze smartfonów – aż 75,2%. Na drugim końcu stawki są konsole do gier, których używa 9,7% osób mających 4 lata lub starszych.

Smartfony w Polsce 2022

Z komputerów (PC, laptop, tablet) korzysta:

 • 65,7% osób w wieku 4-9 lat,
 • 92,1% osób w wieku 10-15 lat,
 • 93,7% osób w wieku 16-24 lat,
 • 89,8% osób w wieku 25-34 lat,
 • 83,8% osób w wieku 35-44 lat,
 • 72,0% osób w wieku 45-54-lat,
 • 51,7% osób w wieku 55-64 lat,
 • 19,0% osób w wieku 65 lat lub starszych.

Najwięcej osób korzysta z laptopa w grupie wiekowej 16-24 lata – aż 86,9%, najmniej natomiast wśród osób 65 lat i więcej – tylko 14%. Tablety są najpopularniejsze w grupach wiekowych 4-9 lat (27,9%) i 10-15 lat (27,8%). Z konsoli do gier najpowszechniej korzysta grupa 10-15 lat (25,8%). Wśród osób 65+ odsetek korzystających z konsoli wynosi już tylko 0,4%.

Skutki korzystania z telefonów przez najmłodszych są szeroko dyskutowanym tematem, dotyczącym coraz większej liczby osób. Zgodnie z deklaracjami rodziców, obecnie już prawie 43% dzieci w wieku 4-9 lat ma kontakt z ekranem smartfonu. W przypadku tak angażującego urządzenia, jakim jest smartfon, nakładanie przez rodziców limitów i kontrola rodzicielska mogą być wyzwaniem. Kolejnym popularnym ekranem wykorzystywanym przez najmłodszych jest tablet – wśród dzieci 4-9 i 10-15 lat jego popularność jest dużo wyższa niż wśród ogółu osób w wieku 4 lata i więcej.

– skomentowała Maja Kurzelewska, Dyrektor Departamentu Badań i Analiz, Krajowy Instytut Mediów

 
 

[ANKIETA:1403]

Źródło: https:

Polacy pracują nad rozwiązaniem, które pomoże sprowadzić próbki z Marsa na Ziemię

Dodano: 27.06.2022 20:54 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Próbki zgromadzone przez łazika Perseverance na powierzchni Marsa mają dotrzeć na Ziemię już w 2031 roku. Polscy inżynierowie opracowali prototyp podwozia dla łazika odpowiedzialnego za zebranie i transport próbek na pokład statku kosmicznego, który przewiezie je na Ziemię.

Źródło: https:

Na wakacje najchętniej wybieramy się za granicę i samolotem

Dodano: 25.06.2022 22:19 | 58 odsłon | 0 komentarzy


Najczęściej Polacy wyszukują w internecie noclegów na wakacje za granicą i tanich podróży lotniczych - wynika z analizy Google Polska. W pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń wrócimy do przedpandemicznych podróży - powiedział Jacek Bisiński z Google Polska.

Źródło: https:

Wakacje w cieniu inflacji - jak Polacy spędzą letni urlop

Dodano: 24.06.2022 21:49 | 94 odsłon | 0 komentarzy


Niepokoją nas jednak szybko rosnące ceny, które wpływają na to, jak spędzimy lato. Mimo to Polacy są gotowi na wakacyjny wypoczynek - ponad 70% ma już pomysł na letni urlop.  – wynika z raportu „Lato 2022. Plany wakacyjne Polaków”. W domu zostanie 11% ankietowanych, a 17% nie ma jeszcze planów na lato.

Źródło: https:

Polacy nie popierają unijnego planu uznania energii pochodzącej z gazu i atomu, jako zielonej

Dodano: 24.06.2022 20:48 | 41 odsłon | 0 komentarzy


Jedynie 35% Polek i Polaków jest przychylne uznaniu gazu za zrównoważone źródło energii, a w przypadku atomu – 36%, wynika badań przeprowadzonych na zlecenie WWF. Co w zamian? Badani z Polski uznali, że zrównoważona energia to ta, która pochodzi z wiatru (86%) i słońca (90%).

Źródło: https:

Raport #RegionyNEXERY2022 – szybki Internet to podstawa

Dodano: 24.06.2022 9:12 | 22 odsłon | 0 komentarzy


Raport #RegionyNexery2022 Internet to podstawa

Nexera zapytała mieszkańców swoich regionów o znaczenie szerokopasmowego łącza internetowego w ich życiu codziennym. To jest ogromne, ponieważ Polacy z jednej strony chcą mieszkać w małych miasteczkach i wsiach, ale nie chcą się odcinać od świata.

Od początku naszej działalności badamy cyfrowe trendy oraz wpływ Internetu na codzienność mieszkańców Regionów Nexery, ponieważ chcemy, aby nasze usługi były z jednej strony jak najbardziej dopasowane do potrzeb użytkowników, a z drugiej – stawały się impulsem do rozwoju małych miasteczek i wsi. Od czterech lat obserwujemy rosnące znaczenie Internetu w życiu badanych, a co za tym idzie wzrost wymagań w stosunku do jakości łączy. W 2019 roku tylko 9% ankietowanych deklarowało posiadanie łącza o prędkości ponad 100 Mb/s – obecnie ten odsetek wzrósł do 51%. Z pewnością popyt na szybkie sieci szerokopasmowe będzie jedynie wzrastał.

– powiedział Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery

 
 

Szybki Internet poza miastem

Z najnowszego badania wynika, że prawie jedna trzecia młodych mieszkańców Regionów Nexery planuje przeprowadzkę w ciągu trzech lat. Prawie identyczne wyglądają wyniki ogólnopolskiej ankiety firmy – w całym kraju 30% młodszych obywateli myśli o zmianie miejsca zamieszkania. Co istotne, dostęp do szybkiego Internetu jest dla 42% badanych czynnikiem, dzięki któremu ludzie z miast będą chcieli przeprowadzać się do mniejszych miejscowości. Według respondentów jest on praktycznie tak samo istotny, jak możliwość spędzania wolnego czasu blisko natury i ważniejszy niż aktywny samorząd.

Potrzeba posiadania szybkiego łącza internetowego ma związek z kolejnym kluczowym argumentem, który, według badanych, przemawia za relokacją do miasteczka lub wsi. Chodzi o możliwość pracy zdalnej. 55% respondentów uznało, że szybki Internet poprawia jakość ich życia przede wszystkim w obszarze „home office”. To aż o 11 punktów procentowych więcej niż wśród Polaków ogółem. Podczas gdy dla mieszkańców dużych miast praca zdalna oznacza głównie wygodę i oszczędność czasu, dla zamieszkujących miasteczka i tereny wiejskie elastyczne modele wykonywania swoich obowiązków służbowych są realną szansą na rozwój zawodowy i lepiej płatną pracę.

Raport Regiony Nexery 1

Nie dziwi nas fakt, że większość respondentów z Regionów Nexery docenia możliwość pracy zdalnej, deklarując chęć wykonywania swoich obowiązków służbowych z domu. Jednocześnie znikoma część badanych przez nas firm na dużą skalę wprowadziła tę formę pracy, a tylko 21 proc. z nich przyznaje, że po zakończeniu pandemii zatrudnieni będą w jakiejś formie mogli pracować z domu. Natomiast większość (61 proc.) nie przewiduje takiej opcji. Pracodawcy, którzy nie zaoferują kandydatom elastycznych modeli zatrudnienia, mogą stracić na atrakcyjności na dzisiejszym rynku pracy.

– powiedział Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexery

Szybki Internet ułatwia również kontakty z urzędami – taką opinię wyraziło 45% badanych mieszkańców Regionów Nexery. Dodatkowo, 75% urzędników ocenia zgłaszanie spraw administracyjnych online jako proste (+7 p.proc. rok do roku). Takiego zdania jest jeszcze więcej badanych użytkowników (84%). To oznacza, że korzystający z e-urzędów pozytywniej oceniają ich funkcjonowanie, niż sami urzędnicy, Największe bariery w załatwianiu spraw urzędowych przez Internet to, według obu grup, brak wiedzy o e-usługach urzędu oraz fakt, że ludzie nadal preferują osobiste wizyty w placówkach administracyjnych.

Raport Regiony Nexery 2

Internet do nauki

Nexera zapytała nauczycieli o to, w jakich obszarach widzą możliwość wykorzystania umiejętności zdobytych podczas nauki online w postcovidowej rzeczywistości. Pierwsze miejsce, z wynikiem 34%, zajęły konsultacje dla uczniów online i zebrania służbowe w szkołach (to o 9 punktów procentowych więcej niż w 2021 r.). Trzecią w rankingu (33% odpowiedzi) okazała się możliwość transmitowania lekcji dla uczniów, którzy z różnych powodów nie mogli znaleźć się w klasie.

Co ciekawe, zapytani o szkolenia i podnoszenie kwalifikacji ankietowani pedagodzy wykazują się dużą samodzielnością. Najwięcej, bo 39% badanych, odpowiedziało, że doskonalili się sami, wyszukując potrzebne materiały w Internecie. Prawie 1/3 nauczycieli deklarowała rozwój swoich kompetencji podczas nieformalnych spotkań w gronie znajomych i innych nauczycieli (o 10 punktów procentowych rok do roku). Natomiast znaczny spadek wystąpił w poziomie uczestnictwa ankietowanych w kursach internetowych – z 42% wskazań w 2021 roku do tylko 29% odpowiedzi w najnowszym raporcie.

Z jednej strony badani przez nas nauczyciele mają za sobą aż dwa lata doświadczeń związanych z edukacją zdalną i podnoszeniem swoich kwalifikacji i kompetencji. Z drugiej natomiast, tak znaczące różnice rok do roku mogą świadczyć o braku odpowiednich szkoleń dopasowanych do aktualnych potrzeb pedagogów, w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

– powiedział Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexery

Aż 50% ankietowanych mieszkańców Regionów Nexery docenia szybki Internet ze względu na łatwość poszerzania wiedzy, również na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem. Z badań operatora wynika, że tradycyjne źródła informacji o ekologii są coraz mniej popularne, a zdecydowana większość (71%) respondentów zdobywa główne przekazy o ochronie środowiska z różnego rodzaju publikacji w Internecie (o 7 p.proc. więcej w porównaniu z ogółem Polaków). Badani coraz rzadziej wskazują telewizję jako podstawowe źródło wiedzy na tematy ekologiczne – w tym zakresie nastąpił spadek z 59% w 2021 roku do 45% w tym roku. Tylko 20% ankietowanych czyta o ochronie środowiska w prasie – o 10 p.proc. mniej niż rok wcześniej.

Raport Regiony Nexery 3

Mobilność, praca, wiedza, ale także rozwój kompetencji, usprawnienia w edukacji czy łatwiejszy kontakt z urzędami - to tylko niektóre z możliwości, jakie otwiera powszechny i równy dostęp do cyfrowego świata. Dostęp do szybkiego Internetu jest według naszego badania niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na codzienność polskich miasteczek i wsi oraz jednym z najważniejszych priorytetów rozwojowych mieszkańców dla Regionów Nexery.

– podsumował Jacek Wiśniewski

Więcej informacji można znaleźć w pełnej wersji raportu, która jest dostępna na stronie regionynexery.pl.

 
 

Źródło: https:

ZUS wybrał Asseco Poland do obsługi systemu informatycznego na kolejne 4 lata

Dodano: 23.06.2022 20:48 | 6 odsłon | 0 komentarzy


ZUS wybrał firmę do obsługi Kompleksowego Systemu Informatycznego na kolejne cztery lata. Asseco Poland S.A. podpisał kontrakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Tagi: Polacy
Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone