sobota, 16 października 2021 r.  Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
Wiadomości z tagiem Projekt  RSS
Santander Bank wprowadził karty z wycięciem i wypukłością. Po co?

Dodano: 15.10.2021 15:48 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Santander Bank wprowadził karty z wycięciem i wypukłością.

Santander Bank wprowadził w lipcu nowe wzory kart – pionowe i wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Wtedy też na jednym z boków pojawiło się półokrągłe wycięcie.  Bank wyjaśnia, o co w tym chodzi.

Wycięcie w kartach Santander Banku to tak zwany blind notch. Jest to rozwiązanie pomyślane jako ułatwienie dla osób słabowidzących i niewidomych. Dzięki wycięciu korzystanie z karty, np. podczas wypłaty z bankomatu, jest o wiele łatwiejsze.

 

Co ciekawe, nie jest to jedyne ułatwienie, jakie powstało dla osób ze słabowidzących i niewidomych. Debetowe i kredytowe karty Santander Banku mają kontrastową kolorystykę oraz wypukłość oznaczającą awers. To wyjaśnia tak mocne połączenia kolorów na kartach tego banku – czerwone lub czarne z białym i duże, wyraźne logotypy. Projekt kart był opiniowany przez niewidomych i słabowidzących ekspertów dostępności z Utilitia.

Dzięki wcięciu blind notch zlokalizowanemu z lewej strony krótszej krawędzi karty osoba niewidoma znacznie łatwiej wybierze ją z portfela i umieści prawidłową stroną w bankomacie. Ponadto  zastosowanie kontrastowych kolorów – innego dla każdego rodzaju karty – jest niezwykle pomocne dla osób słabowidzących. To zaskakujące, że tak niewielka i pomysłowa modyfikacja wyglądu karty może tak bardzo ułatwić korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnością wzroku

– mówi Mikołaj Rotnicki z Utilitia.

Santander Bank wprowadził karty z wycięciem

Santander Bank Polska szczyci się też innymi rozwiązaniami dla osób niewidomych. W tym roku bank otworzył pilotażowy oddział we Wrocławiu, w którym zastosowany został m.in. tyflograficzny (wypukły) plan oddziału z oznakowaniem w alfabecie Braille’a, ścieżki dotykowe oraz system nawigacji przestrzennej Totupoint

Klienci z indywidualnymi potrzebami mogą korzystać także z bankomatów z udogodnieniami – 90% z ponad 1500 bankomatów banku ma co najmniej jedno udogodnienie w postaci m.in.: udźwiękowienia, możliwości przełączenia w tryb wysokiego kontrastu, wygaszenia ekranu czy oznaczenia w alfabecie Braille’a.

 
 
 

Źródło: https:

Piekło zamarzło. Apple kopiuje Xiaomi, nie odwrotnie

Dodano: 15.10.2021 10:38 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Piekło zamarzło. Apple kopiuje Xiaomi, nie odwrotnie

Zazwyczaj to Xiaomi jest zarzucane, że zbyt mocno, delikatnie mówiąc, inspiruje się konkurencją. Jak na  ironię, tym razem mamy zwrot o 180 st.

Bądźmy szczerzy, Xiaomi zainspirować się ewidentnie lubi. Projekt interfejsu nowego MIUI mówi sam za siebie, nie wspominając już o długiej historii podejrzanie podobnych smartfonów i innych urządzeń. Tu wystarczy przytoczyć pary Xiaomi Mi 8 i iPhone X, albo AirDots i AirPods, które mogłyby uchodzić za bliźniaki. Dosłownie.

Naśladownictwo zostało przypięte do Xiaomi niczym łatka, stając się przedmiotem drwin ze strony fanów konkurencji. Niemniej jednak teraz jest odwrotnie, bo to miłośnicy spółki z Pekinu zarzucają imitatorstwo. 

Piekło zamarzło. Apple kopiuje Xiaomi, nie odwrotnie

W rolach głównych – plakaty. Ten widoczny po stronie lewej zapowiada najbliższy Apple Event, gdzie według plotek przedstawione zostaną MacBooki z układami M1X. Z kolei ten po stronie prawej jest zauważalnie starszy; pochodzi z 2018 roku i powstał przy okazji prezentacji smartfonu Xiaomi Mi Mix 2s

Użytkownicy chińskiego serwisu społecznościowego weibo zwracają uwagę, że styl, zastosowana tekstura i sam efekt fajerwerków są na obydwu plakatach niezwykle do siebie podobne. 

Jak na ironię, gdy Apple przedstawiał swój pierwszy autorski chip do laptopów, czyli M1, analogiczny zarzut wystosował reddit. Tylko, w drugą stronę. Wówczas, odpowiadając na rzeczoną premierę, Xiaomi miało skopiować motyw graficzny przeglądu procesora. 

Źródło: https:

Rządowa spółka Polskie 5G będzie zarządzać 5G w paśmie 700 MHz

Dodano: 14.10.2021 16:49 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Rządowa spółka Polskie 5G będzie zarządzać 5G w paśmie 700 MHz

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Najnowsza wersja projektu, opublikowana z datą 12 października, rzuca nowe światło na to, jak ma wyglądać dalszy rozwój sieci 5G w naszym kraju. Odzyskanymi w procesie refarmingu częstotliwościami 700 MHz zarządzać będzie operator strategiczny oraz spółka Polskie 5G.

Prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) trwają już od wielu miesięcy, a ostatnie projekty opracowane zostały w styczniu i marcu. Wtedy też powstał pomysł na powołanie Operatora Sieci Komunikacji Strategicznej, czyli państwowego operatora telekomunikacyjnego. 

 

Najnowszy projekt uściśla związane z tym kwestie. Państwowy operator określany jest teraz mianem Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB). Podmiot ten ma  realizować zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie telekomunikacji. Projekt zakłada, że OSSB może być wyłączenie jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, będąca jednocześnie operatorem telekomunikacyjnym. To dość ścisłe zawężenie, a nieoficjalnie wskazywany jest na to miejsce Exatel.

W celu realizacji ustawowych zadań OSSB ma stworzyć spółkę kapitałową o nazwie „Polskie 5G”, która będzie pełnić funkcję hurtowego operatora sieci 5G w zakresach 713-733 MHz oraz 768-788 MHz. 

Największe udziały w spółce Polskie 5G obejmą OSSB (czyli prawdopodobnie Exatel) oraz Polski Fundusz Rozwoju (spółka akcyjna należąca do Skarbu Państwa) – każda z tych spółek dostanie 26%, co zapewni rządowi w projekcie większościowy pakiet 52%. Z kolei pozostałe 48% zostało zarezerwowane dla komercyjnych telekomów –  pojedynczych operatorów lub konsorcjów. Każdemu z nich częstotliwości zostaną przyznane w częściach równych w zamian za wkłady pieniężne, po zakończeniu przetargu. Finalnie OSSC otrzyma w paśmie 700 MHz dwa bloki „częstotliwości rządowych” o szerokości 10 MHz, z kolei dwa bloki po 20 Hz trafią na komercyjny przetarg.

 

Spółka Polskie 5G będzie zobowiązana do budowy lub zapewnienia infrastruktury telekomunikacyjnej gwarantującej dostęp do sieci na terenie całego kraju. Ma też dbać o szczególny poziom bezpieczeństwa publicznego. Zaoferuje hurtowe usługi telekomunikacyjne, zachowując przy tym możliwość zwiększenia wykorzystania sieci poprzez odpowiednie zarządzanie ruchem, w szczególności poprzez jego priorytetyzację, w sytuacjach szczególnego zagrożenia.

Finansowanie działanie strategicznej sieci bezpieczeństwa ma zagwarantować powołany przez rząd fundusz celowy. Będzie to organ uprawniony do pobrania opłat jednorazowych za rezerwacje częstotliwości 700 MHz oraz czekającego też na przetarg pasma 3,6 GHz. Do funduszu wpłyną także opłaty roczne za prawo do dysponowania tymi częstotliwościami. Środki te mają być przeznaczone na budowę infrastruktury, zapewnienie niezawodności usług świadczonych przez OSSB oraz prace badawczo-rozwojowe. Szacunkowo jest to kwota rzędu 1 mld zł.

 
 

Źródło: https:

Blockchain IBM i polskie ziemniaki z Carrefoura – co mają wspólnego?

Dodano: 14.10.2021 15:40 | 10 odsłon | 0 komentarzy


IBM blockchain Carrefour polskie ziemniaki

Jeszcze w tym miesiącu w sklepach sieci Carrefour pojawią się polskie ziemniaki produkowane z zastosowaniem architektury blockchain, która pozwala na prześledzenie procesów ich uprawy oraz pakowania.

Ziemniaki „Jakość z Natury” to pierwszy produkt spożywczy w Polsce wykorzystujący rozproszone bazy danych w technologii blockchain. Projekt wdrożony przez sieć Carrefour we współpracy z polskimi dostawcami ma zapewnić pełną przejrzystość w zakresie identyfikowalności produktów, które trafią na półki sklepów w całym kraju. W pierwszej fazie inicjatywy wzięło udział 10 polskich gospodarstw będących dostawcami firm Bugaj oraz Białuty. Prekursorski proces paszportyzacji żywności rozpoczął się w kwietniu tego roku z wykorzystaniem rozwiązań IBM Food Trust.

Dzięki technologii blockchain możemy zapewnić naszym klientom momentalny dostęp do najważniejszych informacji o produkcie, takich jak odmiana, miejsce uprawy, data zbioru z pola oraz kiedy przeprowadzono audyt u dostawcy. Wymagało to dużego nakładu pracy m.in. przy uzgadnianiu rozwiązań informatycznych z poszczególnymi dostawcami i gospodarstwami, jednak bardzo zależało nam na tym, by polscy konsumenci mieli gwarancję jakości i mogli śledzić podróż jedzenia od pola do swojego talerza. Wpisuje się to zarówno w naszą strategię transformacji żywieniowej, by oferować zdrową, wysokiej jakości żywność w rozsądnej cenie, ale również w priorytety polskiego rządu i Ministerstwa Rolnictwa w zakresie transparentności  polskich produktów i ich promocji w Polsce i za granicą.

– powiedział Marek Lipka, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy i Supply Chain Carrefour Polska

Szczegóły w zasięgu ręki

Na każdym opakowaniu ziemniaków „Jakość z Natury”, objętych projektem identyfikowalności, znajdzie się kod QR. Po zeskanowaniu go za pomocą smartfonu z aktywnym połączeniem internetowym, klient zostanie przekierowany do dedykowanego serwisu prezentującego w przejrzysty sposób komplet aktualnych informacji o danej partii produkcyjnej. Dzięki zapisaniu danych w rozproszonym rejestrze, możliwa była rezygnacja z formy tradycyjnego serwera, co z kolei zapewnia każdemu użytkownikowi sieci równoprawny dostęp do danych. Mechanizm szyfrowania uniemożliwia zmianę lub fałszowanie rejestru – każda ewentualna modyfikacja zostałaby zapisana jako nowa informacja, a poprzednia wersja pozostawałaby widoczna w systemie, dzięki czemu zawsze można prześledzić pełną historię.

Kod QR ziemniaki

Projekt identyfikowalności produktów spożywczych z wykorzystaniem technologii blockchain Grupa Carrefour rozpoczęła we Francji w 2017 roku. Pierwszy produkt z blockchainowym paszportem pojawił się na półkach francuskich sklepów w marcu 2018 roku – był to kurczak oferowany w ramach francuskiej linii Jakość z Natury Carrefour. Jeszcze w tym samym roku grupa rozszerzyła projekt o cztery kolejne produkty tej linii – pomidory, jaja, mleko oraz ser Rocamadour AOC. Certyfikat AOC (Chronione Oznaczenia Geograficzne) oznacza zgodność produktu z lokalną tradycją wytwórstwa, co potwierdza możliwość połączenia regionalnych smaków z nowoczesną technologią kontroli. Obecnie francuski Carrefour posiada już 45 produktów z pełną przejrzystością w zakresie identyfikowalności swoich produktów, a do końca 2022 roku tą technologią mają być objęte wszystkie produkty gamy Jakość z Natury we Francji.

Carrefour Polska przewiduje możliwość rozwoju systemu kontroli żywności z pomocą technologii blockchain na kolejne produkty dostępne w swoich sklepach. O kolejnych etapach projektu sieć będzie informować ze stosownym wyprzedzeniem.

 
 

Źródło: https:

Cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej wybudowane przez Tauron

Dodano: 12.10.2021 14:03 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej wybudowane przez Tauron

Tauron poinformował, że wybudował już ponad cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej, co stanowi 75% inwestycji, która ruszyła w zeszłym roku. Operator dostarcza szybki internet głównie na południu Polski, zmniejszając obszary o słabym dostępie do globalnej sieci.   

Budowy sieci światłowodów przez Tauron to inwestycja realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. 

Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie Taurona w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe

 – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

W sieci światłowodowej Tauron aktywnie działają już duże firmy komunikacyjne. Jedną z nich jest Orange Polska, który podpisał z Tauronem umowę w czerwcu 2021 r. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne.

 

Oferta Taurona skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych, zarówno krajowych, jak i lokalnych. Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim

Zgodnie z harmonogramem do końca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej Taurona  znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 102 tys. wybudowanych w ramach konkursu POPC i drugie tyle komercyjnie w ramach dogęszczania sieci. Do końca września 2021 roku Tauron wybudował 4214 km sieci, co stanowi 75% planowanej inwestycji.

Liczba świadczonych w sieci Taurona hurtowych usług dostępu do lokalnej pętli abonenckiej o przepustowości minimum 300 Mb/s już we wrześniu przekroczyła tysiąc. Równocześnie Tauron świadczy usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. 

W czerwcu 2021 roku spółka Tauron Obsługa Klienta rozpoczęła świadczenie usług w modelu hurtowym, co oznacza, że udostępnia zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych, niedyskryminujących warunkach. 

Dotychczas zostało zawartych też 35 umów ramowych z operatorami o dostępie telekomunikacyjnym i świadczeniu usług telekomunikacyjnych na sieci światłowodowej Tauron.

 
 

Źródło: https:

OKO.press rusza z działem reportażu

Dodano: 11.10.2021 20:47 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Serwis OKO.press uruchomił dział reportażu, w którym publikować będą zarówno autorzy zewnętrzni, jak i pracownicy redakcji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Projekt koordynuje Włodzimierz Nowak.

Źródło: https:

Huawei i Vodafone zbudują prywatną sieć 5G w węgierskim terminalu kolejowym

Dodano: 11.10.2021 17:54 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Huawei Vodafone prywatna sieć 5G terminal kolejowy Węgry

Węgry będą mieć pierwszy w Europie terminal kolejowy z prywatną siecią 5G, wdrożoną przez firmy Huawei oraz Vodafone Hungary. Obiekt o nazwie East-West Gate ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Terminal kolejowy East-West Gate w węgierskim Feónyeslitke ma być największym i najnowocześniejszym lądowym obiektem tego typu w Europie. Będzie wykorzystywał własną sieć 5G do komunikacji wewnętrznej i obsługi urządzeń. Sieć najnowszej generacji umożliwi także zdalne sterowanie w pełni samojezdnymi gigantycznymi dźwigami, które będą w stanie wykonywać bardzo precyzyjne operacje załadunkowe, podnosząc wydajność całego terminalu.

W obecności Peótera Sztaóraya, sekretarza stanu ds. polityki bezpieczeństwa i Kaóroly Balaózs Solymaóra, zastępcy sekretarza stanu ds. cyfryzacji, East-West Intermodal Logistics Service Provider Ltd., Vodafone Hungary i Huawei Technologies Hungary podpisały umowę w sprawie wdrożenia przemysłowej sieci rdzeniowej 5G w terminalu intermodalnym budowanym w Feónyeslitkeó. Huawei dostarczy fizyczny sprzęt niezbędny do realizacji projektu, a Vodafone Hungary zapewni platformę cyrfrową i wsparcie sieciowe. Projekt jest kamieniem milowym nie tylko w rozwoju 5G na Węgrzech, ale także w cyfryzacji kolejowego transportu towarowego, dzięki czemu East-West Gate ma stać się kolejowym centrum logistycznym nowej generacji.

Zastosowanie technologii 5G zmaksymalizuje wydajność operacyjną terminalu, a także umożliwi uruchomienie programów badawczo-rozwojowych oraz demonstrację przemysłowego zastosowania tej technologii, która właśnie zaczyna się rozwijać na całym świecie.

– powiedział Jaónos Taólosi, prezes East-West Intermodal Logistics Ltd.

Przedstawiciele węgierskich władz obecni na podpisaniu umowy podkreślali, że sieci 5G przyczyniają się do rozwoju węgierskich firm, tworzenia nowych miejsc pracy, a wreszcie będą stymulować eksport i sprawią, że Węgry będą atrakcyjnym miejscem dla firm zlecających produkcję za granicą.

Rząd węgierski zwraca szczególną uwagę na rozwój rozwiązań przemysłowych opartych na technologii 5G, a realizowana obecnie inwestycja logistyczna jest krokiem milowym w tym zakresie. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości na Węgrzech zostanie wdrożonych więcej innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie cyfrowe, co jeszcze bardziej zwiększy konkurencyjność Węgier. Dlatego nasz rząd jest partnerem dla wszystkich firm rozwijających, świadczących lub stosujących zaawansowane technologicznie usługi, które przyczyniają się do wzmocnienia węgierskiej gospodarki.

– powiedział przedstawiciel rządu Węgier

 
 

Źródło: https:

Google rezygnuje z kolejnego projektu. Tym razem padło na YouTube Rewind. Powodów można się tylko domyślać

Dodano: 08.10.2021 16:01 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Stało się niemal tradycją, że Google co jakiś czas uśmierca swoją kolejną aplikację bądź projekt. Tym razem padło na Rewind, a więc coroczne podsumowanie minionego roku w serwisie YouTube. Projekt wystartował w 2010 roku. Odtąd, rokrocznie powstawały sprawnie zmontowane materiały, zawierające w sobie najpopularniejsze filmiki ostatnich dwunastu miesięcy. Pomysł cieszył się sporą popularnością, aż pojawiło się podsumowanie 2018 roku... Wtedy to materiał Rewind okazał się najbardziej znienawidzonym filmem w historii serwisu. Internauci zauważyli, iż zamiast skupienia się na popularnych, ciekawych materiałach wideo, YouTube zaserwował chyba największe popkulturowe idiotyzmy takie jak np. mukbang, a więc filmiki, na których ludzie obżerają się bez opamiętania.

Źródło: https:

Wiedźmin 3 na Steam Decku. CD Projekt pokazuje rozgrywkę [WIDEO]

Dodano: 07.10.2021 8:29 | 8 odsłon | 0 komentarzy


W ciut wyższej rozdzielczości niż wersja na Switchu, choć i tak grze dobrze się nie przyjrzymy.

Źródło: https:

Wiedźmin 3 na Steam Decku. CD Projekt pokazuje rozgrywkę [WIDEO]

Dodano: 07.10.2021 8:29 | 2 odsłon | 0 komentarzy


W ciut wyższej rozdzielczości niż wersja na Switchu, choć i tak grze dobrze się nie przyjrzymy.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2021 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone