wtorek, 09 sierpnia 2022 r.  Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Wiadomości z tagiem Rosji  RSS
Samsung wychowawca. Będzie edukować Rosjan

Dodano: 05.08.2022 14:36 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Samsung wychowawca. Będzie edukować Rosjan

Samsung będzie edukował Rosjan. Powstanie specjalna seria filmów wideo na YouTubie, która pokaże, w jaki sposób można w smartfona tchnąć drugie życie.

Kupno nowego smartfona niekoniecznie musi oznaczać koniec żywota poprzedniego. O ile nie jest uszkodzony w taki sposób, że już całkiem nie działa, to nadal można znaleźć sporo zastosowań dla starszej elektroniki. Samsung pokaże Rosjanom, jak w kreatywny sposób można wykorzystać starą elektronikę.

Samsung edukuje Rosjan

Już od dłuższego czasu na YouTubie istnieje kanał Samsung IT School, gdzie prezenterzy przekazują przydatną wiedzę w języku rosyjskim o sztuczkach i ciekawych rozwiązaniach, dotyczących smartfonów Galaxy. Teraz powstanie nowa seria filmów, gdzie widzowie będą mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać starego smartfona i dać mu "drugie życie".

Program jest realizowany przez centrum badawcze Samsunga w Rosji. Pierwszy wykład zaktualizowanej serii Galaxy Upcycling będzie poświęcony stworzeniu amatorskiego spektrometru (urządzenia do pomiaru długości fali światła) ze smartfona i prostych narzędzi pod ręką. Materiał wideo zademonstruje kilka eksperymentów z różnymi źródłami światła (żarówkami energooszczędnymi, LED i żarówkami, światłem słonecznym i ekranem smartfona).

Ponadto w zbiorze materiałów znajdzie się kilka filmów, które będą poświęcone wykorzystaniu smartfona jako dodatkowego interfejsu do komputera, a także wykorzystania podczas fizycznych eksperymentów. Twórcy programu zapewniają, że do zrozumienia zagadnień z nagrań nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, a wszystko będzie przekazane w przystępnym języku nawet dla laików.

Samsung wycofał się z Rosji? Tak jakby...

Wraz z początkiem wojny Rosji z Ukrainą, wiele firm z własnej woli lub mniej dobrowolnie wycofało się z Federacji Rosyjskiej. Dotyczy to również największych producentów smartfonów. Samsung również wstrzymał dostawy do Rosji ze względu na "aktualną sytuację geopolityczną". Firma nie wycofała się jednak z kraju całkowicie, gdyż ich usługi pozostały aktywne.

Dobra wiadomość jest taka, że usługa Samsung Pay nadal działa w Federacji Rosyjskiej. Złą wiadomością jest to, że niektóre operacje mogą być niedostępne z powodu ograniczeń międzynarodowych systemów płatności nałożonych na rosyjskie banki

- podaje TASS, cytując oświadczenie Samsunga.

Mowa tu chociażby o Samsung Pay, które pomogło Rosjanom poniekąd obejść ograniczenia płatnicze nałożone przez inne firmy i państwa. Jak widać, Południowokoreański producent nadal utrzymuje w Rosji swoje centrum badawcze, gdzie realizuje kolejne projekty, jak ten opisany wyżej.

 
 

Źródło: https:

Hakerzy z grupy Squad303 ujawnią powiązania polskich firm z Rosją

Dodano: 04.08.2022 20:49 | 2 odsłon | 0 komentarzy


"Już w tym tygodniu będziemy gotowi na rozpoczęcie kolejnej operacji. Ujawnimy wszystkie osoby z Rosji i powiązane z nimi firmy działające w Wielkiej Brytanii. W kolejnych tygodniach będziemy udostępniali kolejne podobne bazy - w tym z Polski" - zapowiadają polscy hakerzy z grupy Squad303.

Źródło: https:

Rosja wyjawia swoje kosmiczne plany. Co planuje Roskosmos?

Dodano: 04.08.2022 1:56 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Rosja zdradza swoje kosmiczne plany

Rosja zdradza swoje kosmiczne plany. Roskosmos może i wycofa się z ISS, ale szykuje coś lepszego. Zobaczymy nową stację kosmiczną.

W lipcu Roskosmos ogłosił, że zamierza wycofać się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszym skojarzeniem jest wojna na Ukrainie, ale Jurij Borisow wyjaśnił jakie powody stoją za tą decyzją. Okazuje się, że całkiem inne. Wyjaśnienie również jest nadzwyczaj wiarygodne. Zresztą, pamiętamy przyjazne przywitania tam między Amerykanami i Rosjanami już po wybuchu wojny.

Rosja wycofa się z ISS, ale szykuje coś lepszego

Musimy uświadomić sobie, że ISS już długo nie pociągnie. NASA planuje działać tam do 2030, ale Roskosmos zwraca uwagę, że moduły NASA na ISS są nowocześniejsze niż jego samego. Rosja uważa, że po 2024 koszty działania ISS będą stawać się dla Rosji nie do przyjęcia. To dlatego Roskosmos ogłosił, że po 2024 wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jurij Borisow jako nowy szef Roskosmosu wyjawił też jakie plany Rosja ma na przyszłość. Rosja zamierza zbudować własną małą stację kosmiczną. Bardzo podobne plany ma NASA, która planuje taką stację na niskiej orbicie. Borisow zaznacza tutaj, że Roskosmos wcale nie zamierza kończyć współpracy z NASA. Zwrócił on uwagę, że ta współpraca jest konieczna dla rozwoju nauk o kosmosie. Przyznał on, ze w pewien sposób jednoczy to ziemię.

Kiedy rosyjscy kosmonauci będą mogli korzystać z własnej stacji kosmicznej? Borisow planuje, że stanie się tak już w 2028

 
 

Źródło: https:

Zapotrzebowanie na pirackie aplikacje w Rosji od lutego wzrosło do 400 proc.

Dodano: 02.08.2022 20:45 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Od lutego do lipca br. w Rosji liczba próśb o pobranie pirackiej aplikacji z kinem internetowym Zetflix wzrosła o 300-400 proc., a liczba próśb o odwiedzenie strony zwiększyła się o 300 proc. Serwis Zetflix z nielegalnymi serialami i filmami chce umieścić swoją aplikację w RuStore i NashStore.

Źródło: https:

Grupa CCC ma już 76 sklepów HalfPrice. Bez lockdownów 49 proc. wpływów z e-commerce

Dodano: 02.08.2022 18:32 | 17 odsłon | 0 komentarzy


W zeszłym kwartale finansowym Grupa CCC ze sprzedaży internetowej osiągnęła 49,5 proc. przychodów, o 3,7 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Firma przez ponad rok otworzyła 76 sklepów stacjonarnych HalfPrice, natomiast po wycofaniu się z Rosji liczba placówek handlowych CCC zmalała o 36.

Źródło: https:

Rosja o krok przed Zachodem. Też tego potrzebujemy

Dodano: 01.08.2022 13:03 | 17 odsłon | 0 komentarzy


Rosja o krok przed Zachodem. Też tego potrzebujemy

Rosja wprowadza zmiany w prawie autorskim. Szykują się duże kary za nadużycia.

Ostatnimi czasy Rosja przewija się w mediach albo jako czarny charakter, albo w kontekście kuriozalnych nieraz metod radzenia sobie z sankcjami gospodarczymi i przymusową izolacją. Wygląda jednak na to, że już wkrótce nad Wołgą w życie mogą wejść przepisy, które na Zachodzie też by się nam przydały.

Rosja: koniec z nadużywaniem blokowania treści

W ramach projektu nowelizacji rosyjskiego kodeksu cywilnego przewidziano przepisy, które mają wprowadzić odpowiedzialność za nieuzasadnione blokowanie treści na gruncie ochrony własności intelektualnej. Chodzi tu m.in. o słynne blokady na YouTube, gdzie na wniosek właściciela praw autorskich może dojść do zablokowania filmu, w którym wykorzystano chroniony materiał (audio lub wideo).

Wspomniane blokady to rozwiązanie bardzo skuteczne, ale często nadużywane. Jako że dla osoby zgłaszającej roszczenie nie ma de facto żadnych konsekwencji w razie nieuzasadnionego wniosku, tego typu środki są często powierzane automatom i stosowane "na zapas". To duże obciążenie dla twórców treści, którzy nawet posiadając legalną licencję na dany materiał muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia blokady i koniecznością dochodzenia swoich praw przed właścicielem danej platformy.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, obywatele Rosji, których treści zostaną za pomocą tego typu pozasądowych środków zablokowane, będą mogli domagać się z tego tytułu odszkodowania od podmiotu zgłaszającego roszczenie.

Oczywiście wejście w życie nowych przepisów nie gwarantuje od razu ich skuteczności, jednak bez wątpienia stanowiłoby to krok w dobrą stronę. Pozostaje trzymać kciuki, że podobne regulacje staną się wkrótce standardem także na Zachodzie.

 
 

Źródło: https:

Rosja cofa się do lat 90. Aż niewiarygodne na co się rzucili

Dodano: 30.07.2022 21:30 | 47 odsłon | 0 komentarzy


Rosja cofa się do lat 90. Aż niewiarygodne na co się rzucili

W Rosji hitem sprzedaży ponownie stają się popularne w latach 90. gry elektroniczne Tamagotchi oraz Tetris, zgodnie raportują tamtejsze sieci sprzedaży.

Rynek gier wideo w Rosji zmienia się z oczywistych powodów, ale raczej mało kto mógł podejrzewać, że jednym z głównych beneficjentów zachodzących przemian będą producenci sprzętu retro. Tymczasem, jak wynika z dostępnych danych, drugą młodość przeżywają właśnie proste gierki elektroniczne, z replikami Tamagotchi i kultowym Tetrisem na czele.

Według Wildberries, jednego z rosyjskich liderów w dziedzinie e-commerce, popyt na wirtualne zwierzątka w pierwszej połowie 2022 roku, względem wcześniejszego półrocza, wzrósł aż o 430 proc. Podobne dane napływają także z konkurencyjnej sieci OZON, która dodaje, że zwiększonym zapotrzebowaniem cieszy się ponadto inna klasyczna zabawka - Tetris.

Tetris co prawda nie stał się z marszu aż takim bestsellerem jak Tamagotchi, ale i tak wzrost sprzedaży rzędu 54-83 proc., zależnie od sklepu, należy uznać za odczuwalny.

Łatwo to wszystko wyjaśnić. Po pierwsze, urządzenie jest tanie. Po drugie, łatwo się tego nauczyć. Po trzecie, po odejściu wielu producentów gier z Rosji rodzice wyraźnie tęsknią za swoją młodością, wierząc, że przydałoby się dzieciom przejść przez to samo doświadczenie.

- wyjaśnia rosyjski dziennikarz Aleksander Koziakow.

Mimo wszystko, wydaje się jednak, że to argument numer jeden, dotyczący ceny, jest tym przeważającym. Czego by nie mówili na Kremlu o wartości rubla, współczesny sprzęt drożeje w Rosji w zastraszającym tempie. Nawet podstawowy model Nintendo Switch to już ekwiwalent około 2300-2400 zł, a za PS5 z zapasów magazynowych należy zapłacić nawet trzykrotnie wyższą sumę.

Nie dziwne, że statystyczny rodzic, naciskany przez pociechę pragnącą nowej zabawki, szuka możliwie najtańszych rozwiązań, a powrót retro może za takowe uchodzić. Zresztą, nie bez kozery zarówno Wildberries, jak i Ozon półgębkiem wspominają w swych raportach również o zwiększonym zapotrzebowaniu na konsole 8- oraz 16-bitowe. Innymi słowy: słynne Famiklony.

Źródło: https:

Rosja wycofa się z ISS i zbuduje własną stację?

Dodano: 30.07.2022 19:06 | 4 odsłon | 0 komentarzy


NASA i rosyjski Roskosmos wsp#xF3;#x142;pracuj#x105; przy projekcie ISS od 1998, czy ta wp#xF3;#x142;praca zako#x144;czy si#x119; po 2024 roku? Takie wnioski mo#x17C;na wysnu#x107; po rozmowie nowego dyrektora rosyjskiej agencji z W#x142;adymirem Putinem.

Tagi: NASA, Rosji, Takie
Źródło: https:

Rosja kusi los. Zrobi eksperyment na bankomatach

Dodano: 29.07.2022 23:40 | 35 odsłon | 0 komentarzy


Rosja kusi los. Zrobi eksperyment na bankomatach

Ministerstwo Handlu Przemysłowego Federacji Rosyjskiej dopuściło do użytkowania pierwszy bankomat krajowej produkcji. Nie jest jasne, co owo urządzenie potrafi, ani na ile jest bezpieczne, ale Rosjanie są pewni: już w październiku trafi do klientów.

Masowo nakładane na Rosję sankcje miewają zaskakujące konsekwencje. Jak to, że cały kraj znalazł się w obliczu utraty dostępu do gotówki i nie w sensie niedoboru banknotów, lecz braku możliwości ich wypłaty z bankomatu.

Dwaj najwięksi producenci bankomatów, Diebold Nixdorf i NCR, już w marcu wstrzymali wszelkie dostawy do Federacji, włączając w to części serwisowe. Niedługo potem wraz ze swym Windowsem, nierzadko wykorzystywanym w ATM-ach, zawinął się Microsoft. Jak zostało oszacowane, w krótkim czasie liczba sprawnych maszyn w największych skupiskach miejskich mogła spać nawet o połowę.

Banki próbowały ponoć ratować się dostawami z Chin, jednak zdaniem rosyjskiego serwisu technologicznego w3bsit3-dns szybko okazały się one niewystarczające. Azjatyccy producenci mieli mieć bowiem zbyt dużo zamówień na rynku lokalnym, by w dodatku jeszcze wysyłać sprzęt do Rosji, a przy tym przeszkolić obsługę.

SAGA S-200ATM, czyli pierwszy rosyjski bankomat

Rozwiązaniem wszystkich tych problemów ma być pierwszy bankomat wyprodukowany w Rosji, a konkretniej model SAGA S-200ATM. Co ciekawe, jest to projekt, którym chwalono się już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz zostaje on niejako zmaterializowany. Doczekał się też konkretnej daty debiutu, ustalonej na październik 2022 roku.

Technicznie rzecz ujmując, mowa tu nie tylko o bankomacie, ale też wpłatomacie i drukarce wciąż popularnych czeków w jednym. Jak na razie, brzmi to całkiem sensownie, a poniżej możecie też zobaczyć efekt (o ile to nie atrapa).

Rosja kusi los. Zrobi eksperyment na bankomatach

Firma SAGA, zarejestrowana w Moskwie i dotąd kojarzona głównie z budową sieci szkieletowych, niedawno przejęła obowiązki serwisowe bankomatów po uciekających partnerach zachodnich. Teraz jej dyrektor generalny, Andriej Żołobow, śmiało deklaruje, że potrafi wyprodukować nawet 25 tys. urządzeń w skali roku, co daje około 25 proc. więcej niż wynosi krajowe zapotrzebowanie.

99,9% made in Russia, a przynajmniej tak mówią

Warto podkreślić, według przedstawiciela niemalże wszystkie komponenty, w tym procesor i system operacyjny, również pochodzą z Rosji. Niestety szczegółów na ich temat nie znamy, ale jeśli ktokolwiek jest w stanie wyprodukować tam CPU, to można przyjąć, że są to zakłady w Zielonogrodzie, odpowiedzialne za układy Elbrus i Bajkał.

W czerwcu pracę nad własnym systemem do bankomatów, opartym na Linuksie, ogłosił największy rosyjski bank, Sbier. Nie wiadomo, czy projekt ten jest jakkolwiek z działaniami SAG-i powiązany. 

I cóż, mając z tyłu głowy słynną rosyjską solidność, w dodatku połączoną z zamiłowaniem do kombinatorstwa, redakcja niecierpliwie czeka na wdrożenie prezentowanych maszyn do powszechnego użytku ;)

Źródło: https:

Rosja nagle udaje, że broni wolnej konkurencji i karze YouTube'a

Dodano: 28.07.2022 2:34 | 25 odsłon | 0 komentarzy


Rosja nakłada grzywnę na YouTube'a

Rosja nałożyła na Google kolejną w ostatnim czasie karę. Tym razem oficjalną wymówką jest YouTube i jego dominująca pozycja na rynku.

Google miewał już procesy i grzywny o wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku. Dotyczyło to też na przykład Androida czy przeglądarki Chrome. Teraz w szaty obrońcy wolnej konkurencji ubrała się Rosja. Niespecjalnie jednak ktokolwiek jej wierzy.

Rosja nakłada kolejną karę

Rosja ewidentnie jest wściekła na Google, który nie zamierza podporządkować się cenzurze dotyczącej wojny na Ukrainie. Od lutego posypały się kolejne kary, a rosyjski oddział firmy dosłownie zaczął się zwijać. Teraz Rosja nałożyła na Google karę za praktyki monopolistyczne YouTube'a. Dobrze się domyślacie, Rosja nie przedstawiła o co dokładnie chodzi.

Grzywna wynosi 2 miliardy rubli. To około 160 milionów złotych. Google ogłosił, że zbada swoje możliwości działania w takiej sytuacji i dopiero wtedy zajmie stanowisko. Federalna Służba Antymonopolowa chce, by Google zapłacił w ciągu dwóch miesięcy.

Rosja poza prześladowaniem Google'a i YouTube'a ostro promuje też swój serwis RuTube.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone