czwartek, 26 maja 2022 r.  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Wiadomości z tagiem Sieci  RSS
Polskie 5G na tle reszty regionu. Jest źle

Dodano: 23.05.2022 9:39 | 16 odsłon | 0 komentarzy


Polskie 5G na tle reszty regionu jest źle

Polska ma najwolniejsze 5G w Europie Środkowo-Wschodniej. Gdy porównamy się z przodującą pod tym względem Bułgarią, wypadamy bardzo źle.

5G w Europie Środkowo-Wschodniej

Firma Ookla (prowadzi serwis speedtest.net) przyjrzała się rozwojowi sieci 5G w ośmiu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Według danych GSM Inteligence, 24 z 31 operatorów uruchomiło w nich usługi 5G. Do ich świadczenia wydzielono trzy pasma:

  • dolne pasmo: 700 MHz (703 – 733 MHz i 758 – 788 MHz),
  • średnie pasmo: 3,6 GHz (3400 – 3800 MHz),
  • wysokie pasmo: 26 GHz (co najmniej 1000 MHz w zakresie 24 250 – 27 500 MHz).

Co ciekawe, Polscy operatorzy obecnie nie wykorzystują żadnego z powyższych pasm do komercyjnego świadczenia usług 5G. Wciąż czekamy między innymi na uruchomienie nowej aukcji, która ma rozdzielić zasoby radiowe ze średniego pasma (tzw. pasmo C). Taka aukcja miała wystartować w 2020 roku, ale została odwołana zanim się na dobre zaczęła. Głównym winowajcą była rozwijająca się właśnie pandemia COVID-19. W Polsce problemy sprawia również pasmo 700 MHz, którym ma się zajmować jeden państwowy operator. Wymaga ono koordynacji działań z państwami sąsiednimi, w tym Rosją.

A jak jest w innych państwach regionu? Z przedstawionych przez Ooklę danych wynika, że Słowenia i Chorwacja wykorzystują wszystkie trzy pasma 5G, Czechy, Słowacja i Węgry dwa pasma (bez pasma wysokiego), natomiast Rumunia i Bułgaria jedno pasmo (średnie).

CEE 5G pasma

Sieci 5G mają oferować między innymi wysoką prędkość transmisji danych. A jak to obecnie wygląda w regionie CEE (Central and East Europe, Europa Środkowo-Wschodnia)? Jeśli popatrzymy na medianę szybkości pobierania danych w różnych państwach naszej części Starego Kontynentu, to najlepiej wypada Bułgaria (406,97 Mb/s). Polska w tym zestawieniu zajęła ostatnie miejsce (73,12 Mb/s).

CEE 5G prędkość

Słabe wyniki 5G w Polsce to przede wszystkim efekt braku możliwości skorzystania z dedykowanych pasm 5G. Operatorzy w naszym kraju wykorzystują do tego zasoby radiowe, które były przeznaczone do świadczenia usług w starych technologiach: 2600 MHz w Plusie oraz 2100 MHz w Orange, Play i T-Mobile.

Bułgaria ma nie tylko najszybsze 5G, ale również najwyższy odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G (5G Availability), wynoszący w 1Q2022 30,5%. W Polsce ten sam wskaźnik wyniósł poniżej 10%.

CEE 5G Availability

Jeśli chodzi o odsetek smartfonów 5G, które trafiają na rynek, pierwsze miejsce zajęły Węgry (65,1% w 4Q2021). Polska zajęła przedostatnie miejsce (ponad 30%).

CEE 5G smartfony

A tak wygląda porównanie szybkości i dostępności 5G w stolicach ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Tu również na pierwszym miejscu jest Bułgaria i jej stolica Sofia. Koniec stawki oblega Warszawa.

CEE 5G stolice

Polakom potrzebna jest edukacja na temat 5G

Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu mediany prędkości pobierania 5G, a jej prędkości 5G były nieco ponad dwukrotnie wyższe niż 4G. To jedyny kraj, który nie przyznał jeszcze pasma 5G. Co jednak ważniejsze, wydaje się również, że polscy użytkownicy końcowi nie widzą dodatkowych korzyści, jakie może przynieść 5G, co zmniejsza popyt.

Według badania przedsiębiorstw UKE, 78,2% firm w Polsce słyszało o 5G. To dobry wynik. Jednak większość z nich twierdzi, że obecne parametry mobilne są wystarczające do prowadzenia działalności biznesowej w trzech miarach: szybkości (88,6%), niezawodności (86,7%) i wydajności (85,9%). Biorąc pod uwagę, że obecne sieci 5G w Polsce nie spełniają obietnic dotyczących szybkości gigabitowej, nie jest to zaskakujące.

Z punktu widzenia polskiego konsumenta termin 5G zna 73,8%. Ma to jednak wadę, ponieważ nieco ponad połowa respondentów (57,4%) uważa, że ​​5G stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Na pytanie, jakie są kluczowe zalety sieci 5G, prawie połowa respondentów (47,5%) twierdzi, że 5G będzie szybsze i wydajniejsze niż 4G. Mniej niż jedna trzecia (31%) widzi, że sieci 5G ułatwiają ludziom życie. Trzecią preferowaną opcją jest zdolność 5G do wzmocnienia i modernizacji polskiej gospodarki. Jednak 18% nie widzi pozytywnych perspektyw korzystania z sieci 5G. To może częściowo tłumaczyć, dlaczego 5G Availability w Polsce wynosi poniżej 10%.

Polska 5G zastosowanie

W 5G nie chodzi tylko o szybkość. 5G jest postrzegane jako sposób na wniesienie dodatkowej wartości do gospodarki i społeczeństwa. Według badania przeprowadzonego przez Ericsson Polska, polska gospodarka może zyskać ponad 17 miliardów euro na wdrożeniu 5G do 2040 roku. Biorąc pod uwagę brak jasnego harmonogramu aukcji 5G, ryzyko, że Polska będzie dalej odstawać od swoich konkurentów jest realne.

5G w Polsce

Sieć Plus jako jedyna w Polsce wykorzystuje do świadczenia usług 5G wydzielone pasmo z zakresu 2600 MHz, dzięki czemu jego użytkownicy mogą pobierać dane z Internetu z największą prędkością. Zielony operator pozostawia resztę stawki daleko z tyłu. Wysyłanie danych do Internetu jest jednak najszybsze w Orange.

Polska 5G prędkość

Co ciekawe, jeśli chodzi o wskaźnik 5G Availability (odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G), Plus wypada najsłabiej. W tej kategorii najlepszy okazał się Play. Jest to o tyle zaskakujące, że sieć 5G Play niekoniecznie ma największy zasięg. Na koniec 2021 roku zasięg sieci 5G Plusa objął 19 mln osób, następny był Play z ponad 13 mln, T-Mobile (11 mln) i Orange (6,3 mln). Przekładając to na pokrycie populacji przy użyciu danych ze spisu powszechnego z 2021 roku (38,18 mln osób), oznacza to pokrycie populacjiodpowiednio w 50%, 34%, 29% i 17%.

Jak podaje firma Ookla, Play miał najlepsze 5G Availability prawdopodobnie ze względu na agresywny marketing i rabaty w połączeniu z dużym portfolio urządzeń 5G i najtańszymi taryfami. Niedawno operator sieci Play pozyskał z BGK kredyt w wysokości 500 mln zł (107 mln euro) w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), który posłuży również do uruchomienia usług 5G.

Polska 5G availability

Operatorzy komórkowi w Polsce wciąż inwestują w rozwój sieci 5G. Na przykład T-Mobile rozszerzył swoją współpracę z Nokią o modernizację sieci RAN, a także wdrożenie usług 5G. Operator planuje wykorzystanie 4G i 5G DSS w dolnym paśmie oraz, gdy będzie to możliwe, w paśmie 3,6 GHz na gęstych obszarach miejskich. T-Mobile chce zakończyć 2022 rok z 3500 stacjami bazowymi 5G i 30% populacji Polski w zasięgu magentowego 5G. T-Mobile wyłączył swoją sieć 3G w paśmie częstotliwości 2100 MHz w październiku 2021 roku, rozpoczął również zamykanie sieci 3G, mając na celu wykorzystanie 900 MHz dla 3G i zmianę jej na LTE i 5G w 2023 roku.

Przeszkodą w osiągnięciu szerokiej dostępności 5G są kontrowersje wokół aukcji 5G. W październiku 2019 roku operatorzy komórkowi z Wielkiej Czwórki (Orange, Play, Plus i T-Mobile), państwowy operator telekomunikacyjny Exatel oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisali porozumienie w sprawie budowy ogólnopolskiej infrastruktury. Będzie ona własnością państwa za pośrednictwem jednostki specjalnego przeznaczenia – Polskie 5G. Polski regulator zaproponował przydzielenie temu nowemu podmiotowi całego pasma 700 MHz (2 x 30 MHz), z myślą o zapewnieniu w pierwszej kolejności łączności dla służb porządkowych i ratowniczych, a jednocześnie udostępnienie go wszystkim operatorom. Pasmo 700 MHz ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szerokiego zasięgu i penetracji wewnątrz budynków.

Polska 5G miasta

 
 

[ANKIETA:1389]

Źródło: https:

CERT Orange Polska podsumowuje 2021 rok w cyberbezpieczeństwie

Dodano: 12.04.2022 12:03 | 23 odsłon | 0 komentarzy


cert-Orange Polska cyberbezpieczeństwo podsumowanie 2021

CyberTarcza Orange ochroniła 4,5 miliona osób przed 335 milionami incydentów phishingowych, których celem było na przykład wyłudzenie danych logowania do kont bankowych czy profili w mediach społecznościowych.

Setki milionów zablokowanych zdarzeń phishingowych w ciągu roku pokazują nie tylko rosnącą skalę zagrożeń, ale także to, że wykrywamy je coraz skuteczniej. To zasługa unikalnych kompetencji naszego zespołu CERT oraz budowanych przezeń pionierskich rozwiązań, opartych na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Minęło 25 lat odkąd jako pierwszy telekom utworzyliśmy specjalistyczny zespół dbający o bezpieczeństwo w sieci. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem,  zarówno w Grupie Orange, jak i z zespołami w innych firmach i instytucjach. Cieszy nas, że współpracy i wymiany informacji jest coraz więcej, ponieważ jest ona kluczowa dla skutecznej walki z cyberprzestępczością.

 – powiedział Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii

 
 

Phishing królem cyberataków

W 2021 roku phishing stanowił 39% wszystkich zagrożeń wykrytych w sieci Orange Polska. Przestępcy wyłudzali dane logowania i pieniądze na wiele sposobów:

  • celowali w użytkowników portali z ogłoszeniami i platform sprzedażowych podając się za kupujących i podsuwając im linki fałszywych stron do rzekomego odbioru pieniędzy,
  • wysyłali w SMS-ach linki do stron phishingowych pod pretekstem dopłaty do przesyłki czy rachunku za energię.
  • tworzyli fałszywe sklepy, loterie, zachęcali do inwestycji na nieistniejących giełdach kryptowalut,
  • wykorzystywali pełne emocji fake newsy, nawiązujące do bieżących wydarzeń.

CERT Orange Polska 2021 top3

Złośliwe oprogramowanie i Flubot

Drugim najczęstszym zagrożeniem w sieci w minionym roku było złośliwe oprogramowanie (18%). Pojawił się nowy rodzaj malware'u, Flubot, wykradający kontakty z książek adresowych zainfekowanych smartfonów. Pozyskane w ten sposób numery wykorzystywane były do masowego rozsyłania SMS-ów podszywających się na przykład pod pocztę głosową i nakłaniających ofiary do zainstalowania złośliwych aplikacji. Zainfekowane telefony później służyły do dalszego rozpowszechniania malware'u.

Kampanie Flubota pojawiały się w ubiegłym roku kilkakrotnie – podczas jednej z nich, jesienią, CERT Orange Polska notował dziennie nawet ponad milion tego typu podejrzanych wiadomości. Jak ostrzegają eksperci CERT Orange Polska, złośliwe oprogramowanie wysyłane jest nie tylko w mailach i SMS-ach, znajduje się także między innymi w pirackich wersjach gier komputerowych, czy „darmowych” podręcznikach w sieci.

W walce z cyberzagrożeniami kluczowa jest świadomość internautów, czujność i krytyczne myślenie. Dziś, w czasach nasilonego szumu informacyjnego i dezinformacji nawet bardziej niż kiedykolwiek. Cyberprzestępcy przeprowadzają coraz bardziej złożone kampanie, wykorzystując konkretny typ zagrożeń – jak w przypadku oszustwa „na kupującego” czy złośliwego oprogramowania typu Flubot. Korzystamy z coraz to nowszych narzędzi, by jak najwięcej zagrożeń zablokować zanim wyrządzą szkodę. Doskonale sprawdza się platforma MISP – Malware Information Sharing Platform. Tworzymy tu wspólnotę zaufanych podmiotów wymieniających się informacjami, zyskujemy cenny materiał do analiz. Blokujemy nie tylko zagrożenia wykrywane przez nasze systemy, ale coraz częściej także te zgłaszane przez inne podmioty. Korzystamy też z systemów typu „honeypot”, czyli pułapek na atakujących, które pozwalają nam monitorować ich poczynania i zdobywać wiedzę.

– powiedział Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska

Eksperci CERT Orange Polska podkreślają, że ogromne znaczenie ma również czas reakcji – około 40% domen phishingowych kończy swoją aktywność w ciągu kilku minut od wizyty pierwszej ofiary. Dlatego przyszłością są właśnie zautomatyzowane narzędzia i sztuczna inteligencja, które coraz mocniej wspierają zespół.

Ataki DDoS są krótsze, ale bardziej złożone

Nieco ponad 17% prób zarejestrowanych przez CERT Orange Polska stanowiły ataki DDoS. Ubiegłoroczny rekordowy atak o sile ponad 470 Gb/s, skierowany na indywidualnego użytkownika, został odparty na poziomie sieci. Dane CERT Orange Polska wskazują, że rośnie udział ataków o mniejszej sile i krótszych (średnio 11 minut). Trudniejsze w wykryciu są ataki złożone, wykorzystujące różne techniki i skierowane na wiele celów, czyli tak zwany carpet bombing. Wcześniej były one rzadkością, a obecnie pojawiają się coraz częściej.

Co w 2022 roku?

Eksperci CERT Orange Polska zauważają, że wiele zapowiadanych w poprzednim raporcie trendów sprawdziło się w 2021 roku, między innymi wzrost udziału złośliwych aplikacji dla urządzeń mobilnych, ataków z wykorzystaniem spoofingu czy smishingu, rekordowe ataki DDoS, wzrost kradzieży kryptowalut czy skrócenie czasu ataków phishingowych.

W 2022 roku należy się spodziewać kontynuacji ataków na giełdy kryptowalut oraz kradzieży portfeli z kryptowalutami. Utrzyma się poziom ataków na użytkowników platform sprzedażowych, czyli powszechnych w ubiegłym roku oszustw „na kupującego”. Przewidywane są kolejne ataki DDoS o dużym wolumenie, na przykład na sektor bankowy. Coraz częściej będą się pojawiać kampanie dezinformacyjne.

Jak działa CyberTarcza?

Przed zagrożeniami w Internecie użytkowników sieci mobilnej i stacjonarnej Orange chroni CyberTarcza. To mechanizm sieciowy polegający na sinkholingu, czyli przekierowywaniu niebezpiecznego ruchu (np. połączeń z domenami phishingowymi, komunikacji botnetów) na specjalny serwer. W ten sposób próba ataku jest izolowana, analizowana, a jednocześnie nie rozprzestrzenia się w sieci i nie zagraża użytkownikom. Taką ochroną objęci są automatycznie i bezpłatnie wszyscy internauci korzystający z sieci Orange Polska.

Pomarańczowy operator oferuje także płatne usługi pod nazwą CyberTarcza Stacjonarna i CyberTarcza Mobilna, które mają dodatkowe możliwości, takie jak spersonalizowany portal, na którym można samodzielnie ustawić blokadę wybranych kategorii stron internetowych czy konkretnych adresów dla różnych urządzeń lub w określonych godzinach. Oferują one też system powiadomień i comiesięcznych raportów.

CERT Orange Polska 2021 CyberTarcza

 

Więcej informacji można znaleźć w . 

 

 
 

Źródło: https:

Nie czekać na aukcję, dać 5G samorządom. Cyfrowa Polska pisze do UKE

Dodano: 05.04.2022 13:17 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Sieci prywatne 5G są szansą na wyeliminowanie białych plam

Sieci prywatne 5G są szansą na wyeliminowanie białych plam – ocenia Związek Cyfrowa Polska w stanowisku skierowanym do UKE. Organizacja apeluje o jak najszybsze udostępnienie pasma 5G w „bloku 0” niezależnie od aukcji operatorów. 

Pod koniec marca zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące tak zwanego „bloku 0”, czyli pasma 5G o szerokości 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje wydzielić je na potrzeby sieci lokalnych i prywatnych, w tym dla samorządów i przedsiębiorców.

Swoją opinię na temat sieci prywatnych 5G przedstawił również Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący polską branżę cyfrową i nowych technologii. 
Organizacja w swojej opinii zwraca się do prezesa UKE o jak najszybsze zainicjowanie możliwości korzystania z lokalnego pasma, niezależnie od trwających prac nad aukcją na bloki przeznaczone dla operatorów ogólnokrajowych. 

Samą ideę oceniamy bardzo pozytywnie, tym bardziej że rozwiązania tego typu są już w wykorzystywane innych państwach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, USA czy Japonia. Wszystkie te kraje są bardziej zaawansowane w budowie sieci 5G, więc powinniśmy korzystać z ich doświadczeń i wdrażać dobre wzorce

 – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Prywatne sieci 5G wyeliminują białe plamy

Cyfrowa Polska proponuje, aby wyłączność lub przynajmniej pierwszeństwo w rezerwacji 5G w bloku 0 miały podmioty lokalne i regionalne. Chodzi tu przede wszystkim o jednostki samorządu terytorialnego czy zakłady przemysłowe oraz lokalnych inwestorów. 

Zdaniem autorów opinii takie podejście do tworzenia sieci telekomunikacyjnych umożliwi pokrycie siecią 5G każdego zakątka kraju i wyeliminuje problem tzw. „białych plam”, czyli miejsc, gdzie teraz łączność nie dociera. 

Cyfrowa Polska przekonuje, że z dotychczasowych doświadczeń, zarówno w zakresie sieci przewodowych, jak i LTE, wynika, że budowa sieci wyłącznie przez czterech ogólnopolskich operatorów będzie niezwykle trudna i długotrwała. W takim wariancie w pierwszej kolejności pokryte zostaną największe miasta i szlaki komunikacyjne, które operatorzy wybiorą jako najkorzystniejsze ekonomicznie. 

Spowoduje to, że obszary będące dziś białymi plamami w dostępie szerokopasmowym i pozbawione nawet pokrycia LTE, nie będą również beneficjentami 5G przez długie lata

– przestrzega w swojej opinii Cyfrowa Polska.

Zdaniem Związku, jeśli na danym obszarze nie będzie zainteresowanych pasmem, jego przydzielenie ogólnopolskim sieciom operatorskim powinno mieć charakter warunkowy i czasowy – dopóki nie pojawi się lokalny interesariusz.

Cyfrowa Polska uważa również, że rezerwacje częstotliwości dla sieci prywatnych powinny być przyznawane na zasadach współużytkowania, by więcej niż jeden przedsiębiorcza mógł korzystać z pasma. Dzięki temu możliwe będzie optymalizowanie kosztów budowy sieci lokalnych. Zdaniem Związku powinna być dozwolona poddzierżawa częstotliwości z posiadanej rezerwacji.

 
 

Źródło: https:

Białe plamy na mapie zasięgu? Pomogą w tym sieci prywatne 5G w 3,4 GHz

Dodano: 16.03.2022 16:35 | 25 odsłon | 0 komentarzy


Białe plamy na mapie zasięgu? Pomogą w tym sieci prywatne 5G w 3,4 GHz

Trwają konsultacje dotyczących budowy sieci prywatnych 5G działających w paśmie 3,4 GHz. Zdaniem firmy IS-Wireless rezerwacja osobnego pasma dla podmiotów publicznych i prywatnych ułatwi likwidację białych plam zasięgu w całej Polsce.

Pod koniec grudnia 2021 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił wśród lokalnych samorządów i przedsiębiorców konsultacje dotyczące budowy sieci prywatnych 5G. UKE chce na ten cel zarezerwować pasmo 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz, czyli tzw. blok „0”. Prywatne sieci 5G mają być wydzielone z publicznego dostępu, służyć za to firmom i instytucjom. Podobny model działania zastosowano już z powodzeniem w niektórych europejskich krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania.

 

IS-Wireless, polski dostawca technologii sieciowych, w swojej opinii zgłoszonej podczas konsultacji dla UKE przekonuje, że inwestycje w prywatne sieci 5G przyczynią się do rozwiązania problemu białych plam, pomogą także zrewolucjonizować przemysł i rozwinąć inteligentne miasta.

5G dla inteligentnych miast i wsi

Firma zauważa, że prywatne sieci 5G w Polsce to ogromna szansa dla rozwoju Przemysłu 4.0, a rozwiązanie zaproponowane przez UKE stworzy podwaliny pod realizację wizji inteligentnych miast i wsi. 

Przydzielane lokalnie częstotliwości to okazja, by samorządy włączyły się w proces cyfryzacji Polski i urzeczywistniły nad Wisłą wizję Smart City lub Smart Village. Sieci prywatne pozwalają, by miasta samodzielnie wdrażały narzędzia zarządzania infrastrukturą, ruchem czy gospodarką odpadami i oferowały dostęp do publicznych e-usług na niespotykaną dotąd skalę

 – uważa Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Zdaniem prezesa IS-Wireless pierwszeństwo w wykorzystaniu częstotliwości z bloku „0” powinny mieć miejscowe podmioty: lokalny przemysł, urzędy czy placówki i punkty pożytku publicznego, takie jak dworce kolejowe i autobusowe oraz lotniska lub stadiony.  

Mniej białych plam na mapie zasięgu

Eksperci IS-Wireless podkreślają, że budowa sieci prywatnych 5G w bloku „0” pozwoli także zwalczać zjawisko występowania tzw. „białych plam”, czyli obszarów niepokrytych zasięgiem sieci mobilnej. W Polsce nadal są miejsca, w których wielcy operatorzy nie zapewniają pełnego dostępu do sieci mobilnej, bo jest to dla nich nierentowne.

 

Zdaniem Artur Chmielewskiego, eksperta z IS-Wireless, to jedna z okazji, by wykorzystać możliwości sieci prywatnych. Mniejszy podmiot może stworzyć swoją sieć 5G wraz z własną infrastrukturą w miejscu, w którym biznes, administracja i obywatele mogliby się nigdy nie doczekać na inwestycję ze strony tradycyjnego operatora sieci komórkowych. Pasmo o charakterze lokalnym będzie doskonałym uzupełnieniem ogólnopolskiego modelu operatorskiego znanego z poprzednich generacji sieci komórkowych. 

Jak zauważa ekspert, nadajniki wzniesione przez władze miasta na potrzeby miejskiej sieci obsługującej, np. inteligentną sygnalizację świetlną, mogą również służyć do tego, by wspierać ogólnokrajowy dostęp do łączności komórkowej w technologii 5G lub być wykorzystane przez inne podmioty na terenie metropolii. Dziś podobnie ma to miejsce w przypadku masztów telekomunikacyjnych, współdzielonych przez operatorów sieci komórkowych. 

Jeśli także przy budowie sieci prywatnych 5G pozwolimy na dostęp do infrastruktury sieciowej na zasadach wolnorynkowych, to skorzystają na tym wszystkie podmioty, które chcą stworzyć własną sieć nowej generacji, ale nie mogą pozwolić sobie na budowę np. masztu. Tworzenie takich sieci będzie łatwiejsze i tańsze 

– zauważa Artur Chmielewski.

 
 

Źródło: https:

RPG akcji w otwartym świecie – Oto Flintlock: The Siege of Dawn

Dodano: 15.03.2022 18:04 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Studio A44 Games, czyli ekipa odpowiedzialna za gr#x119; Ashen, w#x142;a#x15B;nie og#x142;osi#x142;o swoj#x105; now#x105; produkcj#x119;. Jest ni#x105; Flintlock: The Siege of Dawn #x2013; RPG akcji, kt#xF3;re #x142;#x105;czy elementy fantasy oraz steampunka.

Źródło: https:

Laptop MSI GP76 Leopard 11UH-667PL 17,3 QHD 165Hz i7-11800H 2TB-SSD (2x 1TB-SSD) 32GB RTX 3080-8GB Win10

Dodano: 14.03.2022 8:03 | 138 odsłon | 0 komentarzy


Urodzony dla wydajności Laptopy z rodziny GP76 Leopard wyposażone są w najnowsze modele procesorów 11. generacji Intel Core i7 oraz karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 30. Notebooki te specjalnie dostosowano do potrzeb inżynierów, którzy zajmują się projektowaniem. Od tego typu maszyn wymaga się m.in. wysokiej wydajności. Niezależnie od tego, czy chodzi o skomplikowane obliczenia techniczne, zaawansowane obliczenia inżynieryjne czy złożone projekty, GP76 Leopard sprawdzi się we wszystkich wymagających zadaniach. Odważny i wzmocniony Wysokiej jakości, odważna konstrukcja nowatorskiej, metalowej obudowy laptopów z serii GP76 Leopard sprawia, że jest to najbardziej wytrzymały jak do tej pory notebook. Konstrukcja zawiasów została całkowicie zmieniona, i wykorzystano w niej wysokiej jakości komponenty i mechanizmy, które znacząco poprawiają sztywność, pozwalają graczom na łatwe otwieranie Leoparda jedną ręką. Potężna wydajność, dzięki której można wejść do gry Laptop wyposażony jest w najnowszy model procesora Intel Core i7 11. generacji, który oferuje nawet 40% wzrost wydajności, w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji. Uzyskaj większą moc dzięki 8-rdzeniowemu procesorowi pracującemu z częstotliwością 4,6 GHz w trybie Dual Core Turbo po to, aby zmaksymalizować wydajność w grach, podczas pracy wielozadaniowej i zwiększyć produktywność. Nowej generacji linie PCI-E GEN4 przyspieszają pracę komponentów systemu Dzięki najnowszym napędom SSD PCIe Gen4 x4 NVMe M.2, prędkość odczytu danych przekracza 5 GB/s. Taka szybkość pozwala w znaczący sposób zwiększyć prędkość ładowania multimedialnych danych w różnych programach oraz zwiększa efektywność pracy wielozadaniowej. 11. generacja mobilnej platformy Intela pozwala uzyskać znacznie większą przepustowość dla najnowszej generacji magistrali PCIe Gen4 x16, maksymalizując tym samym gamingową wydajność kart graficznych z serii GeForce RTX 30, a także przyspiesza obliczenia i szybkość przetwarzania danych przez algorytmy sztucznej inteligencji. Laptopy z kartami graficznymi z serii GeForce RTX 30 Procesory graficzne z serii GeForce RTX 30 stanowią podstawę do budowy najszybszych na świecie laptopów dla graczy i twórców. Układy te bazują na architekturze Ampere, czyli na drugiej generacji architektury RTX firmy NVIDIA, która charakteryzuje się nowymi rdzeniami RT, rdzeniami Tensor oraz procesorami strumieniowymi, zapewniającymi najbardziej realistyczną grafikę generowaną z wykorzystaniem technologii ray tracingu. Oferują one najnowocześniejsze funkcje oraz wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji. Ray Tracing Ray tracing, czyli technologia śledzenia promieni, to święty, graficzny, gamingowy Graal. Technika ta, jak nigdy dotąd, pozwala symulować fizyczne zachowanie się światła w taki sposób, aby zapewnić, w czasie rzeczywistym, kinową jakości renderowanych obrazów - nawet w najbardziej rozbudowanych pod względem wizualnych grach. Akceleracja DLSS AI Wykorzystanie sztucznej inteligencji.(Deep Learning Super Sampling) to przełomowa technologia renderingu wykorzystująca głębokie uczenie maszynowe i algorytmy sztucznej inteligencji, które to zwiększają liczbę generowanych na sekundę klatek obrazu przy zachowaniu jego bezkompromisowej jakości. Technologia ta bazuje na dedykowanych w układach graficznych GeForce RTX rdzeniach Tensor, które korzystają z algorytmów sztucznej inteligencji. Dzięki temu uzyskano możliwość zwiększenia wydajności i rozdzielczości obrazu, zapewniając tym samym niesamowite wrażenia wizualne. W grach pojawiła się rewolucja sztucznej inteligencji. Technologia Dynamic Boost 2.0 Nowa, bazująca na sztucznej inteligencji, technologia Dynamic Boost 2.0 dostarcza automatycznie wymaganą moc pomiędzy GPU, pamięcią GPU i procesorem, zapewniając tym samym większy wzrost wydajności niż kiedykolwiek wcześniej. Sieci sztucznej inteligencji w technologii Dynamic Boost 2.0 odpowiadają za zarządzanie mocą przypadającą na każdą klatkę. Oznacza to, ze Twój laptop jest stale optymalizowany pod kątem maksymalnej wydajności podczas grania i tworzenia. Tryb Discrete Graphics Mode i możliwość podkręcania Wybierz pomiędzy dwoma trybami pracy systemu grafiki - "Discrete Graphics Mode" lub "MSHybrid Graphics Mode" (NVIDIA Optimus). Dzięki technologii umożliwiającej przełączanie się pomiędzy dwoma trybami pracy systemu graficznego, laptop oferuje potężną wydajność i efektywność w grach. Co więcej, moc graficzna może zostać jeszcze bardziej zwiększona poprzez opcję overclockingu z możliwością regulacji taktowania rdzenia GPU i częstotliwości pracy pamięci VRAM, które dostępne są z poziomu aplikacji MSI Center w trybie Extreme Mode. Gamingowa klawiatura firmy Steelseries Dostosuj podświetlenie każdego klawisza do własnych upodobań i obserwuj, w czasie rzeczywistym, statusy w grze, wykorzystując do tym celu system podświetlenia klawiatury lub po prostu oglądaj świetlny taniec na swojej klawiaturze do ulubionej melodii! Zachowaj chłód, zachowaj moc Specjalnie zaprojektowany system chłodzenia, który odprowadza ciepło zarówno z procesora, jak i układu graficznego, który korzysta maksymalnie z 6 ciepłowodów. Jego zharmonizowana praca pozwala zminimalizować temperaturę wewnątrz laptopa i zmaksymalizować przepływ powietrza po to, aby zapewnić płynną rozgrywkę nawet w notebooku o tak kompaktowej obudowie. Nowy standard mocy pamięć DDR4-3200 Uzyskaj potężną wydajność swojego laptopa, dzięki obsłudze najnowszych pamięci DDR4-3200. Ciesz się większą prędkością systemu i znacznie większą responsywnością. Nowy standard przeniesie Twoje wrażenia z gry na jeszcze wyższy poziom. Bezprecedensowa szybkość i klarowność obrazu Ciesz się każdym szczegółem w grach, dzięki rozdzielczości 2560x1440 pikseli i niesamowicie szybkiemu panelowi o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Nadszedł już czas na znacznie bardziej żywe i klarowne wizualne wrażenia. Jednoczesna, symultaniczna obsługa do 3 monitorów Wyobraź sobie, że możesz jednocześnie, symultanicznie pracować na kilku wyświetlaczach. Dzięki złączom HDMI i mini DisplayPort jest to realne i możesz cieszyć się rozdzielczością do 4K (3840x2160), zapewniając sobie tym samym dodatkową produktywność i możliwość fajnej zabawy. Tak powinna brzmieć muzyka Zanurz się w bezstratnej muzyce i ciesz się doskonałą jakością dźwięku dzięki zgodności systemu ze standardem Hi-Resolution Audio. Delektuj się wrażeniami i słuchaj dźwięków oraz muzyki dokładnie w taki sposób, w jaki były one przygotowane przez twórców. Zdobądź wszystkie atuty Wyjątkowa aplikacja MSI Center pomoże Ci w kontrolowaniu i dostosowywaniu laptopa MSI do Twoich potrzeb. Monitorowanie , regulacja parametrów pracy, optymalizacja i inne przydatne funkcje są wbudowane w jeden zunifikowany system. System ten oferuje maksymalną elastyczność dzięki nowym funkcjom, takim jak Smart Image Finder, opcji UI Skin i innym technologiom, które pozwalają dostosować działanie sprzętu do osobistych preferencji. Niezwykłe, bezprzewodowe wrażenia Najnowsza technologia Wi-Fi 6E oferuje oszałamiającą prędkość transmisji, a jednocześnie zapewnia płynność i stabilność połączenia sieciowego nawet podczas korzystania z bezprzewodowej sieci przez wielu użytkowników. Dzięki wyjątkowej przepustowości i niskim opóźnieniom, po prostu sprawiasz łomot wszystkim swoim przeciwnikom..., Cena: 12739,- zł

Źródło: https:

Play zwiększył zasięg LTE o nowe miejscowości – luty 2022

Dodano: 08.03.2022 14:32 | 13 odsłon | 0 komentarzy


Play zasięg LTE nowe miejscowości luty 2022

Play opublikował listę nowych miejscowości liczących co najmniej tysiąc mieszkańców, które w lutym tego roku znalazły się w zasięgu fioletowego LTE oraz LTE Ultra.

W zasięgu sieci LTE Play znajduje się 2869 miejscowości liczących tysiąc mieszkańców lub więcej, w tym 402 miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Z kolei fioletowe LTE Ultra obejmuje zasięgiem 2454 miejscowości (1000+), w tym 399 miast (10000+).

 
 

Ostatnie wydarzenia na naszej wschodniej granicy doskonale pokazują jak ważne jest to, co robimy w zakresie naszej sieci. Kolejne miejscowości w zasięgu to kolejni mieszkańcy, który mogą w komfortowy sposób skontaktować się z bliskimi czy mieć dostęp do aktualnych informacji.

Nasz zespół Sieci robi, co w ich mocy, by rozbudować naszą infrastrukturę i poniższe listy są tego potwierdzeniem.

– napisał Play na blogu

Nowe miejscowości z zasięgiem LTE – luty 2022

Województwo Gmina Miejscowość
Zachodniopomorskie Dobra (Szczecińska) Dobra
Mazowieckie Teresin Teresin
Śląskie Bobrowniki Rogoźnik
Podkarpackie Łańcut Albigowa
Podkarpackie Czarna Czarna
Podkarpackie Dębowiec Dębowiec
Podkarpackie Mielec Wola Mielecka
Łódzkie Dobroń Dobroń
Świętokrzyskie Rytwiany Rytwiany
Wielkopolskie Mosina Pecna
Warmińsko-Mazurskie Stawiguda Stawiguda
Małopolskie Niepołomice Zabierzów Bocheński
Kujawsko-Pomorskie Gostycyn Gostycyn
Małopolskie Łososina Dolna Tęgoborze
Wielkopolskie Śmigiel Stare Bojanowo
Dolnośląskie Jelcz-Laskowice Miłoszyce
Mazowieckie Gózd Małęczyn
Mazowieckie Piaseczno Złotokłos
Mazowieckie Gozdowo Gozdowo
Podkarpackie Wielopole Skrzyńskie Glinik
Podkarpackie Boguchwała Nosówka
Podkarpackie Ropczyce Mała
Małopolskie Niepołomice Wola Zabierzowska
Małopolskie Rzezawa Jodłówka
Śląskie Goleszów Dzięgielów
Świętokrzyskie Masłów Domaszowice
Podkarpackie Przeworsk Mirocin
Dolnośląskie Polkowice Sobin
Podkarpackie Czarna Róża
Kujawsko-Pomorskie Brzuze Ostrowite
Lubelskie Dołhobyczów Dołhobyczów
Zachodniopomorskie Kobylanka Morzyczyn
Pomorskie Miastko Dretyń
Kujawsko-Pomorskie Bobrowniki Bobrowniki
Opolskie Kolonowskie Staniszcze Małe
Śląskie Gaszowice Piece
Małopolskie Gdów Marszowice
Śląskie Skoczów Ochaby Wielkie
Podkarpackie Białobrzegi Dębina


Nowe miejscowości z zasięgiem LTE Ultra – luty 2022

Województwo Gmina Miejscowość
Mazowieckie Małkinia Górna Małkinia Górna
Lubuskie Ośno Lubuskie Ośno Lubuskie
Zachodniopomorskie Dobra (Szczecińska) Dobra
Podkarpackie Brzozów Stara Wieś
Małopolskie Bukowina Tatrzańska Bukowina Tatrzańska
Małopolskie Skrzyszów Szynwałd
Mazowieckie Teresin Teresin
Podkarpackie Łańcut Albigowa
Podkarpackie Baranów Sandomierski Skopanie
Opolskie Biała Biała
Lubelskie Kąkolewnica Kąkolewnica
Wielkopolskie Miłosław Orzechowo
Dolnośląskie Wiązów Wiązów
Podlaskie Szepietowo Szepietowo
Dolnośląskie Czarny Bór Czarny Bór
Dolnośląskie Janowice Wielkie Janowice Wielkie
Dolnośląskie Miękinia Wilkszyn
Podkarpackie Przeworsk Gorliczyna
Śląskie Kochanowice Kochcice
Świętokrzyskie Rytwiany Rytwiany
Dolnośląskie Strzegom Jaroszów
Mazowieckie Jedlińsk Jedlińsk
Małopolskie Łososina Dolna Tęgoborze
Wielkopolskie Śmigiel Stare Bojanowo
Mazowieckie Jedlińsk Wielogóra
Kujawsko-pomorskie Białe Błota Murowaniec
Mazowieckie Gózd Małęczyn
Podlaskie Filipów Filipów
Małopolskie Grybów Krużlowa Wyżna
Dolnośląskie Dzierżoniów Piława Dolna
Podkarpackie Boguchwała Nosówka
Lubelskie Szastarka Polichna
Lubelskie Wola Uhruska Wola Uhruska
Śląskie Suszec Kobielice
Wielkopolskie Przygodzice Topola Wielka
Opolskie Niemodlin Gracze
Lubuskie Szczaniec Szczaniec
Wielkopolskie Tuliszków Grzymiszew
Świętokrzyskie Masłów Domaszowice
Podkarpackie Przeworsk Mirocin
Wielkopolskie Pobiedziska Jerzykowo
Podkarpackie Czarna Róża
Podkarpackie Nozdrzec Nozdrzec
Świętokrzyskie Secemin Secemin
Kujawsko-pomorskie Brzuze Ostrowite
Śląskie Goleszów Bażanowice
Opolskie Dąbrowa Dąbrowa
Małopolskie Alwernia Poręba Żegoty
Łódzkie Gidle Gidle
Lubelskie Dołhobyczów Dołhobyczów
Pomorskie Borzytuchom Borzytuchom
Dolnośląskie Oława Stanowice
Pomorskie Łęczyce Rozłazino
Zachodniopomorskie Kobylanka Morzyczyn
Śląskie Przyrów Przyrów
Dolnośląskie Syców Wioska
Zachodniopomorskie Grzmiąca Grzmiąca
Mazowieckie Celestynów Glina
Podkarpackie Nozdrzec Wara
Łódzkie Sieradz Chojne
Opolskie Tarnów Opolski Przywory
Podkarpackie Pilzno Parkosz
Lubelskie Skierbieszów Skierbieszów
Dolnośląskie Wisznia Mała Psary
Śląskie Lipie Lipie
Dolnośląskie Ząbkowice Śląskie Stolec
Śląskie Gaszowice Piece
Pomorskie Chojnice Silno
Opolskie Olesno Bodzanowice
Małopolskie Brzeźnica Tłuczań


 
 

Źródło: https:

Bitdefender Total Security Multi-Device 2022 5 stan/12m

Dodano: 07.03.2022 9:21 | 138 odsłon | 0 komentarzy


Aby zarejestrować produkt proszę wejść na adres: https://central.bitdefender.com/home założyć konto na platformie central i aktywować klucz licencji. Program jest dostępny do pobrania pod adresem: https://bitdefender.pl/produkt/wersje-testowe-trial/ Licencja na 5 stanowisk (możesz legalnie używać na jednym laptopie, komputerze lub mobilnym urządzeniu) , 12 miesięcy bezpłatnych aktualizacji w ramach licencji, Licencja dostarczana w formie klucza do samodzielnej aktywacji, Możliwość aktywacji w dowolnym momencie od otrzymania klucza, Bitdefender Total Security 2022, wybrany produktem roku przez AV-Comparatives, zapewnia najlepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem w stosunku do e-zagrożeń w różnych systemach operacyjnych. Wybierz system operacyjny poniżej, aby dowiedzieć się więcej Windows macOS Android iOS Ochrona Zaawansowana Ochrona przed Zagrożeniami (NOWOŚĆ), Bezpieczne Pliki (NOWOŚĆ), Wielowarstwowa Ochrona przed Ransomware (ULEPSZONE), Pełna Ochrona przed Malware (MAC), Ochrona przed Adware (MAC), Skanowanie Na żądanie i Skan przy instalacji (Android), Ochrona Sieci (Android), WearOn - ochrona anty-kradzieżowa(Android), Wydajność Bitdefender Photon, Bitdefender Autopilot, Integracja z chmurą, Tryb gry, filmu i pracy, Ultraszybkie Skanowanie (MAC), Ochrona Oparta na Chmurze 24/7 (MAC), Oszczędzanie Baterii i Wydajności (Android), Prywatność Asystent Rodzica (ULEPSZONY), Zapora Prywatności (ULEPSZONA), Menedżer Haseł (ULEPSZONY), Niszczarka Plików (ULEPSZONY), Skanowanie Luk (ULEPSZONE), Anti-Phishing (MAC), Bezpieczne przeglądanie (MAC), Prywatność Konta (Adnroid), Potwierdzona skuteczność..., Cena: 149,- zł

Źródło: https:

Potężny cios w Rosję. Mastercard i Visa zawieszają płatności

Dodano: 06.03.2022 12:12 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Sieci Mastercard i Visa wsp#xF3;lnie podj#x119;#x142;y decyzj#x119; o zablokowaniu transakcji w Rosji. Bank Centralny uspokaja jednak, #x17C;e blokada dotyczy wy#x142;#x105;cznie p#x142;atno#x15B;ci rosyjskimi kartami poza granicami pa#x144;stwa - w Rosji transakcje nadal b#x119;d#x105; mo#x17C;liwe.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone