środa, 07 grudnia 2022 r.  Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
Wiadomości z tagiem Sieci  RSS
Ponad 13 mln dolarów od Google dla organizacji fact-checkingowych w Europie

Dodano: 01.12.2022 20:49 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Google ogłosiło nowe inicjatywy, które mają wesprzeć edukację medialną i walkę z dezinformacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas wtorkowego spotkania organizacji i instytucji walczących z dezinformacją, koncern ogłosił przekazanie grantu w wysokości 13,2 miliona dolarów dla Międzynarodowej Sieci Fact-Checkerów - International Fact-Checking Network (IFCN). Za ten grant stworzony zostanie Globalny Fundusz Fact-checkingowego, którego członkiem jest m.in. polskie Stowarzyszenie Demagog.

Źródło: https:

NASK ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Żabkę i Allegro

Dodano: 10.11.2022 20:47 | 28 odsłon | 0 komentarzy


Zespół Computer Security Incident Response Team Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (CSIRT NASK) ostrzega przed kampanią phishingową podszywającą się pod sieć sklepów Żabka oraz oszustwo mające na celu wyłudzenie danych do Allegro.

Źródło: https:

Nowe gry w abonamencie PlayStation Plus. Sony zdradza listę

Dodano: 10.11.2022 10:43 | 42 odsłon | 0 komentarzy


Nowe gry w abonamencie PlayStation Plus. Sony zdradza listę

Sony ujawniło, jakie gry w listopadzie dołączą do usługi PlayStation Plus. Gracze powinni być zadowoleni, bo na liście jest kilka hitów.

W listopadzie do usługi PlayStation Plus dołączą kolejne gry, dostępne dla posiadaczy abonamentu w wersji Extra oraz Premium. Lista nie jest długa, ale znajduje się na niej kilka hitów, więc gracze powinni być zadowoleni.

Nowe gry w PlayStation Plus w listopadzie

Nowe gry zostaną dodane do usługi PlayStation Plus Extra i Premium już 15 listopada, czyli w najbliższy wtorek. Na liście znajdują się następujące produkcje:

 • Chorus (PS4, PS5)
 • The Elder Scrolls V: Skyrim – Special Edition (PS4, PS5)
 • The Gardens Between (PS4, PS5)
 • Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX (PS4)
 • Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue (PS4)
 • Kingdom Hearts III (PS4)
 • Kingdom Hearts: Melody of Memory (PS4)
 • Tom Clancy’s The Division 2 (PS4)
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint (PS4)
 • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (PS4, PS5)
 • Oddworld: Soulstorm – Enhanced Edition (PS4, PS5)
 • What Remains of Edith Finch (PS4)

Uwagę zwraca między innymi uwielbiana przez graczy seria Kingdom Hearts. Ciekawym dodatkiem są też gry Tom Clancy's czy też Oddworld. Jednak największy hit, chociaż pewnie ograny przez większość z Was, to Skyrim. Jedno jest pewne, posiadacze PlayStation 4 i PlayStation 5 będą mieli w co grać.

 
 

Źródło: https:

Każdy smartfon z Androidem ma tę wadę. Warto o niej wiedzieć

Dodano: 16.10.2022 18:06 | 19 odsłon | 0 komentarzy


Każdy smartfon z Androidem ma tę wadę. Warto o niej wiedzieć

Sieci VPN i system operacyjny Android to nie najlepszy duet, który wbrew pozorom, mimo zapewnień znanych z reklam, nie zapewnia bezwzględnej prywatności.

Sieć VPN to łatwy i skuteczny sposób na poprawę prywatności, ale jest jeden warunek: musi przez nią przechodzić cały ruch internetowy. Inaczej sens jej stosowania staje się bardzo łatwy do podważenia, przynajmniej w kontekście bezpieczeństwa danych. 

Tymczasem, jak alarmuje jeden z dostawców, firma Mullvad, Android jako system operacyjny nic sobie z tej zasady nie robi. W pewnych przypadkach śle nieszyfrowany ruch nawet wtedy, gdy aktywna jest opcja jego blokowania. To nie do końca wada, bardziej cecha, do czego za moment dojdziemy, ale wywołała spore poruszenie.

VPN Schrouml;dingera: szyfruje i nie szyfruje

Przechodząc do rzeczy, za każdym razem, gdy użytkownik łączy się z punktem dostępu Wi-Fi, poza tunel trafiają dane kontrolne owego połączenia dotyczące, ustalono. Tak więc o ile użytkownik pozostaje anonimowy dla usług na zewnątrz, takich jak Facebook czy inne serwisy wymagające logowania, o tyle jednostka monitorująca w jego lokalizacji (np. w pociągu gdzie aktualnie korzysta z hotspotu) dostaje już czytelną informację m.in. o numerze IP.

W czym tkwi problem? - zapytacie. Mullvad jako dostawca VPN zarzuca Google nieuczciwość. Android ma bowiem dostępną w menu opcję blokowania połączeń bez VPN, która, jak się okazuje, miejscami nie działa.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że gdyby deweloperzy trzymali się blokady konsekwentnie, to z kolei wygenerowaliby trudność innego rodzaju. Chodzi na przykład o sieci wykorzystujące portale pośredniczące do uwierzytelnienia, czyli takie, w których po połączeniu, chcąc uzyskać dostęp do internetu, trzeba wykonać jakąś dodatkową aktywność. Ot, choćby tak, jak w pociągach Intercity.

Nie otrzymawszy danych o kliencie, portal pośredniczący nie zainicjuje połączenia, więc dostęp do internetu nie zostanie przyznany. I to właśnie argument, którym w odpowiedzi dla Mullvad zasłania się Google: nie chcemy komplikować życia osobom mniej biegłym w temacie

Nic strasznego – ale jedno warto zapamiętać

Zatem, sprawa jest trudna do jednoznacznej oceny. Mullvad ma co prawda celne spostrzeżenie, ale Google broni wątek prokonsumencki. Jedyne, co nie ulega wątpliwości, to, że między bajki włożyć można te reklamy androidowych VPN-ów, które szczują zagrożeniami płynącymi z publicznych hotspotów. Jak widać, nawet posiadając tego typu narzędzie, wiele w swym życiu nie zmienimy.

Źródło: https:

W Komputroniku zapłacisz jednym spojrzeniem

Dodano: 13.10.2022 11:36 | 30 odsłon | 0 komentarzy


W Komputroniku zapłacisz jednym spojrzeniem

Komputronik wprowadza nową formę płatności w swoich salonach. We Wrocławiu będzie można zapłacić skanem tęczówki oka, czyli przy pomocy technologii rozwijanej przez firmę PayEye.

Komputronik to pierwsza duża sieć handlowa w Polsce, która wprowadza nowy rodzaj płatności za pomocą skanu tęczówki oka. Płacenie "jednym spojrzeniem" będzie stanowić uzupełnienie dla bardziej standardowych form, takich jak gotówka, karta, telefon czy zegarek. Jest to możliwe dzięki technologii opracowanej przez wrocławską firmę PayEye.

 
 

Technologia PayEye pozwala na nowoczesne płatności biometryczne. Wraz z nową aplikacją oraz udoskonalonym terminalem eyePOS 2.0, umożliwia ona realizację transakcji płatniczych z wykorzystaniem fuzji biometrii oka i twarzy. Realizacja płatności jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać darmową aplikację, założyć konto, podpiąć swoją kartę płatniczą i skonfigurować swój profil biometryczny. Dzięki temu idąc na zakupy nie potrzebujemy już gotówki, karty płatniczej, smartwatcha czy smartfonu. Płatność zrealizujemy biometrycznie.

Jako entuzjaści nowinek technologicznych nie mogliśmy przejść obojętnie obok tak innowacyjnego rozwiązania. Jestem przekonany, że ta forma płatności bardzo szybko spotka się z zainteresowaniem naszych klientów. Wszak Polska jest w światowej czołówce pod względem bezgotówkowych płatności. Cieszę się, że jesteśmy pierwszą dużą siecią, która zdecydowała się na wdrożenie tej usługi. Na razie zaczynamy od pilotażu. Z pierwszych terminali eyePOS będzie można skorzystać w naszym salonie w Centrum Handlowym Korona we Wrocławiu.

– powiedział Marcin Mordak, Dyrektor Sieci Sprzedaży Komputronik

Pierwszym salonem sieci Komputronik, w którym już od 15 października 2022 roku będzie można płacić tęczówką oka, będzie nowy sklep otwarty w Centrum Handlowym Korona we Wrocławiu. Drugim salonem, w którym będzie można realizować płatności spojrzeniem, będzie salon Komputronik we wrocławskim Centrum Handlowym Magnolia. Ma to nastąpić w listopadzie tego roku.

 
 

Źródło: https:

Nie zgadniecie, kiedy jest największy ruch w Sieci w naszym kraju. Fiberhost i tajniki otwartych sieci światłowodowych

Dodano: 12.10.2022 9:50 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Przy okazji publikacji raportu o wykluczeniu cyfrowym i zwi#x119;kszeniu zasi#x119;gu otwartej sieci #x15B;wiat#x142;owodowej Fiberhost dowiedzieli#x15B;my si#x119; kilku ciekawostek odno#x15B;nie do ruchu w sieci. Za najwi#x119;kszymi wzrostami ruchu nie stoj#x105; ani nie wyprzeda#x17C;e, ani tym bardziej filmy czy seriale.

Źródło: https:

Orange oszczędza energię i zachęca do tego swoich klientów

Dodano: 11.10.2022 13:16 | 28 odsłon | 0 komentarzy


Orange oszczędzanie energii klienci

Orange Polska szczyci się tym, że od lat optymalizuje swoje zużycie energii. Pomarańczowy operator zachęca do tego również klientów, pokazując im, że drobne zmiany mogą wiele.

– Od przeszło siedmiu lat intensywnie optymalizujemy nasze zużycie energii. Przyspieszamy też transformację źródeł jej pochodzenia, abyśmy nasze potrzeby energetyczne mogli zaspokajać jak najefektywniej i z poszanowaniem klimatu. Względem 2015 roku ograniczyliśmy nasze całkowite zużycie energii już o ok. 16% a emisje własne gazów cieplarnianych o ok. jedną trzecią – i intensyfikujemy działania, zwłaszcza w obliczu kryzysu energetycznego. Zaczynamy od siebie, ale chcemy też wspierać naszych klientów w świadomym i efektywnym korzystaniu z urządzeń i usług, które im dostarczamy. Tak, aby nie generowały niepotrzebnych kosztów związanych z energią. To często drobne gesty, które pozwolą oszczędzić i środowisko, i pieniądze.

– powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska

Wskazówki i porady dotyczące tego, jak można zredukować zużycie energii przeznaczanej na usługi cyfrowe w domach, dostępne są na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, którą można znaleźć . Zawiera ona porady, jak korzystać z usług cyfrowych, żeby ograniczać konsumpcję energii w sieciach telekomunikacyjnych oraz gdzie szukać informacji o innych sposobach na oszczędzanie energii. Ten praktyczny przewodnik ma pomóc w codziennym zarządzaniu zasobami.

Od 2015 roku Orange Polska prowadzi Program Optymalizacji Energii. Dzięki niemu spółka zaoszczędziła już ponad 700 GWh prądu. To mniej więcej tyle, ile w ciągu roku zużywa blisko 300 tys. przeciętnych polskich gospodarstw domowych. Od 2015 do 2021 roku operator zredukował o 16% całkowite roczne zużycie energii, pomimo ponad trzykrotnego wzrostu transmisji danych w pomarańczowych sieciach.

W 2022 roku Orange Polska planuje zmniejszyć całkowite zużycie prądu przynajmniej o kolejne 25 GWh, w stosunku do 2021 roku, czyli o dodatkowe 2% (dla energii biurowej redukcje sięgną 8%). Pomarańczowi kontynuują również zmniejszanie zużycia paliw w pojazdach, budynkach i generatorach prądu.

W 2020 rozpoczęła się transformacja struktury pochodzenia energii zużywanej przez Orange Polska. Dzięki kolejnym podpisywanym długoterminowym umowom zakupu energii z nowych źródeł odnawialnych (tzw. umowy PPA, Power Purchase Agreement) do 2025 co najmniej 60% energii zaspokajającej potrzeby Orange ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Wpisuje się to w strategię klimatyczną #OrangeGoesGreen:

 • w 2025 co najmniej 65% redukcji emisji własnych CO2 w porównaniu do 2015,
 • do 2040 pełna neutralność klimatyczna netto dla wszystkich emisji (w tym w całości łańcucha wartości).

Obecnie z wielu stron możemy usłyszeć o czekającym nas kryzysie energetycznym. Z tego powodu Orange Polska intensyfikuje działania. Obok coraz bardziej dynamicznych prac w sieci, tego lata jako uzupełniające źródło energii ruszyły instalacje fotowoltaiczne na dachach dwóch z największych nieruchomości: warszawskiej centrali (Miasteczko Orange) oraz centrum przetwarzania danych w Łodzi (a kolejne projekty są w przygotowaniu).

Firma ograniczyła w biurach funkcjonowanie klimatyzacji w lecie (min. 23 stopnie) oraz ogrzewania w zimie (max. 20 stopni). Redukuje też intensywność oświetlenia oraz funkcjonowanie ekranów komunikacyjnych w biurach i salonach. Do planowania dalszych oszczędności energii Orange angażuje pracowników, zapraszając do zgłaszania pomysłów i wdrażając te najefektywniejsze.

Pomarańczowy operator aktywnie włącza się też w zarządzanie dostępnością mocy w Polsce. Żeby ograniczyć ryzyko blackoutu, 23 września tego roku w ramach udziału operatora w tak zwanym mechanizmie DSR (Demand Side Response) Polskich Sieci Energetycznych na dwie kluczowe godziny ograniczono o 2 MW moc pobieraną z sieci przez Orange. Jedno z centrów danych przeszło wtedy na zasilanie rezerwowe. Bez szkody dla klientów udało się dzięki temu wspomóc odciążenie krajowego systemu energetycznego.

 
 

Źródło: https:

Rosja po staremu. Prawo nas nie obchodzi, po prostu obniżcie kary

Dodano: 08.10.2022 12:07 | 37 odsłon | 0 komentarzy


Rosja po staremu. Prawo nas nie obchodzi, po prostu obniżcie kary

Rosyjscy operatorzy telefonii komórkowej domagają się, aby Kreml poluzował taryfikator kar za sprzedaż nierejestrowanych kart SIM. 

Podobnie jak w Polsce, na terenie Federacji Rosyjskiej od 2017 roku istnieje obowiązek bezwarunkowej rejestracji wszystkich kart SIM, również tych prepaidowych. O ile jednak my jakoś przeszliśmy z tym do porządku dziennego, o tyle za Bugiem ustawa o łączności, jak określany jest dokument stanowiący podstawę prawną rzeczonego wymogu, spotyka się z dużą niechęcią ze strony telekomów.

Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) zaapelował do władz o obniżenie kary, przewidzianej za niedopełnienie obowiązku raportowania. Roskomnadzor jako główny regulator telekomunikacyjny domaga się kwoty wynoszącej 250 tys. rubli (ok. 20 tys. zł) za pojedyncze naruszenie, co zdaniem operatorów jest niewspółmierne do szkodliwości czynu i może zaszkodzić rynkowi w dłuższej perspektywie.

Dlaczego rosyjskie telekomy nie chcą rejestrować kart SIM?

Oficjalnie chcą, tylko ponoć nie zawsze mogą na skutek zawiłości technicznych. Kiedy bowiem starter sprzedaje operator w swym punkcie, problemu nie ma. Konsultant loguje się do systemu usług publicznych, zdefiniowanego w ustawie, po czym zamieszcza tam wymagany wpis i gotowe. Co innego jednak, gdy do akcji wkraczają rozmaici pośrednicy, jak salony prasowe czy sklepy wielobranżowe. 

Obowiązujący w Rosji system sprawia, że karty przesyłane pośrednikom są aktywowane na nich samych, więc są też gotowe do użycia. W chwili sprzedaży następuje więc niejako tylko cesja umowy rejestracji. Rzecz w tym, że chcąc przeprocesować formalności, sklep musiałby posiadać komputer z dostępem do internetu, co wcale nie jest takie oczywiste. Prócz tego, na co skarżą się sprzedawcy, wielu ludzi z bliżej nieokreślonych powodów ujawniania danych osobowych odmawia. To, dlaczego mimo wszystko wychodzą z nową kartą, to już inna kwestia, ale telekomy nie czują się za to winne.

FSB niezadowolone, a jednego łatwiej ukarać niż tysiące

Tak czy inaczej, tysiące anonimowych kart SIM trafiają do obiegu. Dmitrij Gałuszko, prezes firmy konsultingowej Ordercom, w rozmowie z dziennikiem Kommiersant wprost przyznaje, że skutecznie podważa to sens istnienia jakiejkolwiek machiny rejestracyjnej. Jak mówi, FSB nie ma wiarygodnych informacji o użytkownikach w systemie działań operacyjno-rozpoznawczych, a to właśnie było głównym celem wprowadzenia ustawy o łączności.

Nic więc dziwnego, że Kreml szuka rozwiązania. Inna sprawa, że w obecnej postaci wygląda to nie jak chęć usprawnienia procesów, lecz wzajemne odbijanie piłeczki. Władza musi wskazać winnego, a paru operatorów jest wziąć pod lupę łatwiej niż tysiące sprzedawców, o czym zresztą mówi prezes telekomunikacyjnej firmy consultingowej TMT, Konstantin Ankiłow. Sieci komórkowe obwiniają z kolei swych podrzędnych partnerów, ale równocześnie nie ma mowy o odcięciu ich od dostaw kolejnych prepaidów. Ba, jedyny konkretny postulat dotyczy obniżenia kary, co mówi samo za siebie.

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone