piątek, 01 lipca 2022 r.  Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Wiadomości z tagiem Stanach  RSS
Facebook blokuje wpisy o tabletkach aborcyjnych. W tle kwestia przerywania ciąży w USA

Dodano: 29.06.2022 20:41 | 17 odsłon | 0 komentarzy


Facebook zaczął w Stanach Zjednoczonych blokować treści dotyczące możliwości wysyłania do użytkowników pigułek wspomagających likwidację ciąży. W niektórych wypadkach dochodzi także do zawieszania kont autorów takich wpisów. Facebook twierdzi, że treści są niezgodne z regulaminem, jednocześnie wpisuje się w narastający w USA spór wokół aborcji.

Źródło: https:

VoLTE w roamingu? Orange już to ma

Dodano: 29.06.2022 18:15 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Orange VoLTE roaming międzynarodowy

Orange Polska zaczął oferować usługę VoLTE swoim klientom podróżującym po świecie i korzystającym z roamingu międzynarodowego. Na początek sieć komórkowe w USA, ale z czasem technologia ta będzie wdrażana również w innych krajach.

Coraz więcej operatorów komórkowych na świecie myśli o wyłączeniu sieci 3G i przeznaczeniu uwolnionych w ten sposób zasobów radiowych na rzecz nowszych technologii komunikacyjnych. Robią to również partnerzy roamingowi Orange Polska. Z tego powodu pomarańczowy operator rozpoczął wdrażanie technologii VoLTE w roamingu międzynarodowym.

 
 

Zazwyczaj po wyłączeniu 3G klienci Orange mogą korzystać z pasm GSM i LTE. Korzystanie z roamingu przy wyłączonym 3G przebiega inaczej niż standardowo. Jeżeli nie masz VoLTE, to telefon podczas odbierania przełączy się do sieci 2G, co spowoduje słabszą jakość połączeń i brak transmisji danych podczas rozmów. Wi-Fi Calling przy połączeniach głosowych w roamingu działa bez zmian.

– czytamy na stronie orange.pl

Pierwszą zagraniczną siecią komórkową, w której klienci Orange mogą korzystać w ramach roamingu z technologii VoLTE, jest ATT w Stanach Zjednoczonych. Wdrożenie nastąpiło 27 czerwca 2022 roku. Z czasem lista partnerów roamingowych Orange, w których sieciach klienci operatora będą mogli korzystać z VoLTE, ma się wydłużyć.

VoLTE w roamingu

Aby móc korzystać z VoLTE w roamingu, należy mieć telefon z obsługą tej technologii w Orange, kartę SIM LTE oraz aktywną usługę VoLTE. Trzeba też wyłączyć usługi, które wykluczają korzystanie z VoLTE w Orange. Są to:

  • Orange Ekstra Numer,
  • Nowa Orange Strefa,
  • Strefa stacjonarna Ekstra,
  • Strefa Firmowa,
  • Numer osobisty,
  • Stała prezentacja numeru głównego Wirtualna Centralka Orange,
  • Filtr roamingowy,
  • Poczta głosowa w roamingu.

Gdy jesteś w roamingu i rozmawiasz przez Wi-Fi Calling, to po utracie zasięgu Wi-Fi połączenie będzie rozłączone, żeby cię ochronić przed kosztami rozmowy wg cennika roamingowego. Gdy jesteś w roamingu i rozmawiasz przez VoLTE, musisz zakończyć połączenie, żeby zacząć rozmawiać przez Wi-Fi Calling.

– wyjaśnia Orange Polska

 
 

Źródło: https:

Fallout. Kontynuacja serii jest coraz bliżej ukończenia. Jest zwiastun

Dodano: 28.06.2022 11:02 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Seria gier, która zrzesza fanów na całym świecie, w końcu doczeka się kontynuacji. Nie będzie to pełnoprawna nowa część, lecz bardziej DLC w formie moda, który zabierze graczy do postapokaliptycznego Londynu. Twórcy rozszerzenia pokazali już nawet zwiastun i trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Można powiedzieć, że Fallout jest najpopularniejszą serią postapokaliptycznych gier fabularnych i nie będzie to żadną przesadą. Pierwsza część została wydana jeszcze w 1997 roku, co oznacza, że właśnie świętuje swoje 25-lecie. Najnowsza część przygody - Fallout 4 - została wydana w 2015 roku, zatem fani czekają na kontynuację już 7 lat.

Oczywiście, po drodze pojawił się jeszcze Fallout 76, który jednak jest dużo bardziej nastawiony na zabawę z innymi niż singleplayer. Tytuł po bardzo słabym początku, w końcu wyszedł na prostą i zaczął spełniać wymagania fanów. Jednak niektórzy z niecierpliwością czekają na nową przygodę w postapokaliptycznym uniwersum Fallouta

Fallout: London - oficjalny zwiastun

Na Bethesdę nie ma co liczyć, gdyż zespół jest oddelegowany do innych projektów, lecz ducha serii postanowili kultywować sami fani, którzy pracują nad stworzeniem DLC w formie modyfikacji. Prace nad rozszerzeniem są już na zaawansowanym etapie. Wcześniej można było zobaczyć fragment rozgrywki, a teraz udostępniono oficjalny zwiastun.

Jak sama nazwa wskazuje, Fallout: London zabierze graczy do Londynu, gdzie będą mogli zwiedzić ruiny angielskiej stolicy. Jest to o tyle ciekawe, gdyż dotychczas akcja rozgrywała się w Stanach Zjednoczonych. Chociaż Fallout: London jest modyfikacją, rozmiarami w rzeczywistości bliżej mu do pełnoprawnej gry. Rozszerzenie ukaże się w 2023 roku.

 
 

Źródło: https:

Złodzieje masowo rabują luksusowe sklepy. Sprzedają łupy na platformach e-commerce

Dodano: 20.06.2022 20:48 | 24 odsłon | 0 komentarzy


W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba kradzieży i napadów na sklepy, szczególnie te oferujące towary luksusowe. Łupy przestępców są wystawiane na sprzedaż na platformach internetowych, takich jak Amazon, eBay czy Facebook Marketplace. Zdaniem ekspertów największe serwisy nie robią wystarczająco wiele, aby walczyć z tym mechanizmem.

Źródło: https:

Koniec z tym 3G. Zacznijmy na serio myśleć o 5G i planować 6G

Dodano: 14.06.2022 18:30 | 33 odsłon | 0 komentarzyZapowiadane przez telekomy wyłączenia sieci starszych generacji – 2G czy 3G – wywołują sporo emocji. Wielu użytkowników obawia się, że taka operacja utrudni im dostęp do usług i będzie wymagała inwestycji w nowy sprzęt – czyli wyjdzie na gorsze. My uważamy inaczej – czas już pożegnać 3G i na poważnie przygotowywać na najnowsze standardy, z 6G włącznie.

Operatorzy w Stanach Zjednoczonych i w Europie szykują się do wyłączeń sieci w starszych standardach – 2G i 3G. Część z nich już realizuje takie działania, inni określili już terminy i przygotowują się do operacji.  

Wśród tych ostatnich znalazła się także Grupa Orange. Operator , który obejmuje wszystkie kraje, gdzie działa pomarańczowa sieć. Terminy zostały uzależnione od czynników regionalnych, przede wszystkim pokrycia i wykorzystania sieci w danej technologii.

I tak na przykład we Francji, gdzie 3G odgrywa ważniejszą rolę, Orange wycofa swoją sieć 2G w 2025 r., natomiast 3G będzie wygaszane stopniowo do końca 2028 r. 

Inaczej wygląda to innych, regionalnych oddziałach: w Belgii, Hiszpanii, Luksemburgu, Rumunii czy Słowacji, gdzie najpierw wyłączany będzie standard 3G, a później dopiero 2G. Cała operacja zakończy się najpóźniej w 2030 roku.

A co z Polską? . Na pierwszy ogień pójdzie 3G. Operator planuje, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025.

Paradoksalnie starsza technologia 2G będzie dłużej stosowana, ponieważ zapewnia sprawne działanie usług Machine-to-Machine. Ten standard pożegnamy do 2030 roku, chociaż Orange Polska nie podjął na razie decyzji, kiedy dokładnie nastąpi to w naszym kraju. 

dziewczyna z telefonem

Po co w ogóle wyłączać 3G?

„Chcą wyłączyć 3G, a przecież jak się wyjedzie poza miasto, to znika LTE, a internet ledwo kapie. Jak to ma działać? Nie będzie w ogóle zasięgu? Nie będzie nic?” – takie pytania użytkowników mobilnych sieci nie należą do rzadkości. Te obawy są zrozumiałe, ale całkowicie nieuzasadnione. Wyłączenie 3G sprawi, że wszystko będzie jeszcze lepiej działać.

Po co więc operatorzy, w tym Orange Polska, wyłączają 2G i 3G? Jest kilka przyczyn. Pierwsza jest oczywista, wręcz banalna – starsze technologie są wolniejsze. Jak wykazują comiesięczne rankingi Speedtest.pl, internet mobilny 3G pozwala uzyskać u polskich operatorów średnie prędkości pobierania rzędu 5 Mb/s, a wysyłania około 3 Mb/s. Z kolei wartość opóźnienia ping to aż 50 ms lub więcej. Mowa o wartościach faktycznych, a nie teoretycznych. Z tego nie da się nic więcej wycisnąć i to nie są prędkości na dzisiejsze czasy.

Dla 3G nie ma już przyszłości, ale sieci w tym standardzie wiążą się z czymś bardzo cennym – częstotliwościami radiowymi. Pasma używane przez starsze technologie zostaną użyte do poprawy przepustowości i zasięgu sieci 4G oraz 5G. Nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także na terenach wiejskich, więc gdy ktoś „wyjedzie z miasta”, nie będzie narażony na utratę internetu. Wprost przeciwnie – właśnie dzięki temu będzie mógł się cieszyć szybszym transferem danych. Tam, gdzie dotąd „łapał” 3G, teraz będzie miał LTE.

monter na maszcie LTE

Wyłączenie 3G już było

Takie modyfikacje sieci nie są w ogóle niczym nowym. Już w poprzednich latach Orange Polska prowadził refarming swoich częstotliwości 2100 MHz. działającą w tym zakresie technologię 3G/UMTS, uruchamiając w zamian łączność LTE 2100 MHz w paśmie o szerokości 15 MHz, co w sumie poszerzyło całe pasmo 4G do 50 MHz. Działania przeprowadzone na 9 tysiącach stacji bazowych w całej Polsce zapewniły wzrost pojemności istniejącej sieci LTE – a więc możliwość jednoczesnego logowania się wielu użytkowników – a także jej szybkość. W obydwu przypadkach zysk wynosił kilkanaście procent. Przepływność w godzinach szczytu zwiększyła się o 9 Mb/s, czyli więcej niż w praktyce można wycisnąć dziś z 3G.

Dziś na częstotliwościach 2100 MHz równolegle uruchamiane są sieci 5G NSA, korzystające z technologii współdzielenia pasma DSS. Oczywiście nie ma co ukrywać – jest tu jeszcze sporo do zrobienia, ale w wielu sytuacjach nawet taki zalążek nowego standardu daje nam kilkadziesiąt Mb/s więcej niż LTE

Refarmingiem 3G do 4G można objąć też inne pasma, zajmowane przez starsze standardy. Orange ma planach przełączenie się z 3G na LTE w zasięgowych częstotliwościach 900 MHz. Zapewni to, że sygnał 4G będzie na przykład łatwiej dostępny wewnątrz budynków i na rozległych terenach pozamiejskich. I to właśnie ten etap refarmingu doprowadzi w końcu do wyłączenia 3G.

W tym miejscu warto też spojrzeć na statystyki. Ponad 96% danych internetowych w sieci mobilnej Orange Polska przepływa z wykorzystaniem standardu 4G/LTE. Z kolei na 3G przypada jedynie 3%. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku połączeń głosowych – w 3G wciąż realizowanych jest ponad 30% rozmów. To stwarza szczególne wyzwanie dla operatora.

Wdrożenia nowszych standardów zamiast 2G i 3G wiąże się jeszcze z innymi aspektami. Stanowiące następny etap sieci 5G cały czas optymalizowane są w ten sposób, by zapewnić większą energooszczędność. W dzisiejszych czasach nabiera to szczególnego znaczenia. Sieci w nowszych standardach to także większe bezpieczeństwo i odporność na cyberataki. To również jest dziś aktualny problem.

ludzie z telefonami

LTE zamiast 3G to lepsza jakość połączeń

O ile przydatność 3G w połączeniach internetowych jest znikoma, to sieć w tym standardzie, podobnie jak 2G, wykorzystywana jest wciąż do połączeń głosowych. Czy rezygnacja z tych technologii nie sprawi, że nasze telefony zamilkną?

Oczywiście nie – tu na scenę wkracza nowszy standard połączeń z dźwiękiem HD, czyli VoLTE. Dzięki temu rozwiązaniu wzrasta szybkość inicjowania połączeń głosowych, a także ich jakość – można zapomnieć o szumach czy pogłosach. Co więcej, inaczej niż w starszych standardach, podczas rozmowy przez VoLTE istnieje możliwość korzystania z szybkiego internetu mobilnego i jednoczesnego prowadzenia rozmowy. 

Osobny problem to zgodność VoLTE w Orange z dostępnymi na rynku smartfonami. Nie wszystkie są w pełni kompatybilne, choć ich liczba nieustannie rośnie i będzie dalej poszerzana.

Osobom, które do końca 2023 r. nie wyposażą się w telefon zapewniający działanie VoLTE w Orange, pozostaje furtka awaryjna – możliwość korzystania z sieci 2G. Będzie się to jednak wiązać z gorszą jakością połączeń.

Dla klientów, którzy wciąż będą mieli wątpliwości dotyczące praktycznych aspektów pożegnania 3G, Orange przygotował stronę informacyjną, dostępną pod adresem . Tam można dowiedzieć się, jak przygotować się do zmian.

Źródło: https:

Mapy Google z piekielnie ważną nowością. Niestety nie dla nas

Dodano: 09.06.2022 21:31 | 34 odsłon | 0 komentarzy


Mapy Google z piekielnie ważną nowością. Niestety nie dla nas

W związku z nadejściem lata, a co za tym idzie sezonem pożarów lasów, Mapy Google zyskują nową funkcję. To indeks jakości powietrza. Niestety nie każdy z niej skorzysta.

Zanieczyszczenie powietrza nie jest fanaberią ekologów, lecz faktem, i to potencjalnie bardzo niekorzystnym dla zdrowia. Weźmy za przykład pierwiastki takie jak ołów czy arsen, znajdujące się w pyłach zawieszonych, których trujące właściwości są powszechnie znane, po czym dodajmy do tego na przykład dwutlenek siarki. Nic przyjemnego, przyznajcie. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi chęć miłego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Dla osób chcących bezstresowo wybrać się na łono natury Google ma nowość. Mianowicie firma dodała do swych Map indeks jakości powietrza (AQI). Tym samym, planując wędrówkę lub piknik, można sprawdzić, czy w danym momencie i miejscu warunki nie są szkodliwe dla zdrowia. 

Ściśle współpracujemy z partnerami zajmującymi się prognozowaniem pogody i jakością powietrza, aby dostarczać przydatne i wiarygodne informacje, gdy są one najbardziej potrzebne. Mamy nadzieję, że podczas wędrówek i innych przygód na świeżym powietrzu, te narzędzia pomogą Ci poczuć się bezpiecznie i uzyskać potrzebne informacje, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się latem

– czytamy na oficjalnym blogu Google.

Od strony technicznej dostęp do nowej opcji jest bajecznie prosty. Odpowiednie dane po prostu pojawiają się wśród innych informacji widniejących dotąd na kartach miejsc, chociażby tych o transporcie publicznym. Ponadto można też bezpośrednio wpisać frazę jakość powietrza w pobliżu w wyszukiwarkę. Niestety tylko jest z tym pewien problem natury lokalizacyjnej. 

Premierowo funkcja korzysta jedynie z danych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i PurpleAir, tamtejszej usługi monitorującej powietrze. W efekcie dostępna jest wyłącznie na terenie USA. Można wprawdzie wyświetlić odpowiednie UI w dowolnym miejscu, ale tylko dla lokalizacji w Stanach Zjednoczonych. Kiedy i czy w ogóle funkcja trafi do Europy, tego nie wiemy.

Źródło: https:

Radykalnie zmniejsza ryzyko raka. To wybawienie dla lubiących zjeść

Dodano: 07.06.2022 16:50 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Radykalnie zmniejsza ryzyko raka. To wybawienie dla lubiących zjeść

Nawet zbilansowana dieta nie zawsze jest gwarantem obniżenia masy ciała i pozbycia się nadmiernego tłuszczu z organizmu. Czasem trzeba uciec się do bardziej inwazyjnych metod. Jednak dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Nadchodzi lato i coraz więcej osób zaczyna dbać o siebie, by lepiej prezentować się w stroju kąpielowym na plaży lub móc bez wstydu chodzić bez koszulki. Niestety, zbilansowana dieta i ćwiczenia wymagają wiele wysiłku, systematyczności i czasu. Sama zmiana nawyków również nie zawsze może być możliwa. W ekstremalnych przypadkach pacjenci z otyłością mogą się poddać operacji bariatrycznej. Jak się okazuje, pomaga ona nie tylko schudnąć, lecz również chroni przed rakiem.

Operacja bariatryczna - na czym polega?

Operacja bariatryczna jest jedną z metod walki z otyłością, lecz ze względu na inwazyjność, stosuje się ją wyłącznie w ostateczności. Istnieją różne techniki przeprowadzania operacji, lecz zwykle chodzi o laparoskopowe wyłączenie żołądka lub wycięcie części żołądka znajdującej się w okolicach krzywizny większej. Zabieg sam w sobie nie powoduje bezpośredniego obniżenia wagi, lecz po nim pacjent nie jest w stanie się obżerać, przez co jego waga spada. 

Okazuje się, że przejście operacji bariatrycznej może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wśród pacjentów. Szczególnie, jeśli chodzi o nowotwory związane z otyłością. Analiza danych zebranych przez SPLENDID (Surgical Procedures and Long-term Effectiveness in Neoplastic Disease Incidence and Death) pokazała, że osoby po zabiegu bariatrycznym o 32 procent rzadziej chorowały na nowotwór, którego podłożem jest otyłość. 

Schudnięcie obniża ryzyko występowania nowotworów?

Inne badanie zostało zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej (ASMBS) i wykazało coś podobnego. Zachorowalność na raka piersi, macicy, prostaty, nerki, mózgu, płuc i tarczycy była obniżona u osób, które przeszły operację bariatryczną. Badacze zauważają, że uczestnicy z otyłością, którzy nie przeszli zabiegu, byli 3,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka.

Przedstawione wyniki obejmowały badanie na 1620 pacjentach po bypassie żołądkowym lub rękawowej resekcji żołądka. W grupie kontrolnej znalazło się 2156 osób, które nie przeszły żadnego z tych zabiegów. Okazało się, że w ciągu 10 lat częstotliwość występowania raka wśród osób po zabiegu wynosiła 5,2 procent, a w grupie kontrolnej aż 12,2 procent.

Badania pozwalają wyciągnąć dwa bardzo ważne wnioski. Pierwszym z nich jest skuteczność operacji bariatrycznej przy zrzuceniu wagi (osoby po zabiegu tracą średnio 1/4 masy ciała). Drugim wnioskiem jest natomiast to, jak bardzo otyłość sprzyja występowaniu nowotworów. Według American Cancer Society otyłość jest w Stanach Zjednoczonych drugą po tytoniu przyczyną raka, której można zapobiegać.

 
 

Źródło: https:

Chińczycy znowu to zrobili. Czy to koniec dominacji NASA?

Dodano: 06.06.2022 11:37 | 19 odsłon | 0 komentarzy


Chińczycy znowu to zrobili. Czy to koniec dominacji NASA?

Załoga chińskich taikonautów z powodzeniem dotarła na ich narodową stację kosmiczną. Przez następnych 6 miesięcy ich zadaniem będzie jej ukończenie, by w przyszłości można było tam przeprowadzać badania.

Jeszcze w ubiegłym wieku ludzkość była świadkiem wyścigu kosmicznego, jaki odbywał się między Stanami Zjednoczonymi i ZSRR. Zacięta rywalizacja z czasem przerodziła się w szeroko zakrojoną współpracę, w wyniku której powstała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Dominacja kosmiczna NASA i Roskosmosu przy wsparciu innych agencji kosmicznych była do tej pory niekwestionowana.

Kto trafił na Chińską Stację Kosmiczną Tiangong?

Jednak teraz do rywalizacji włączyły się również Chiny, które nie stawiają na współpracę międzynarodową, lecz samodzielne odkrywanie kosmosu. Jakiś czas temu udało im się umieścić na orbicie kilka kluczowych modułów ich stacji kosmicznej Tiangong. Teraz na jej pokład dotarła kolejna stała załoga. W jej skład wchodzi Chen Dong, doświadczony 43-letni astronauta, który pod swoją komendą będzie miał taikonautów Liu Yang i Cai Xuzhe.

Tiangong - dalsze plany rozbudowy stacji

Według informacji podanych przez państwowy CGTN, zadaniem zespołu będzie ukończenie montażu kolejnych modułów na orbicie i rozbudowa stacji kosmicznej, a także uruchomienie sprzętu laboratoryjnego i rozpoczęcie eksperymentów naukowych. Podczas ich pobytu przylecą jeszcze dwa moduły stacji kosmicznej - Wentian w lipcu oraz Mengtian w październiku.

Chiny to realne zagrożenie dla dominacji NASA?

Trzech chińskich astronautów zostało wysłanych, by zastąpili poprzednią załogę, która wróciła na Ziemię w kwietniu po spędzeniu 183 dni na orbicie. W ciągu ostatnich lat, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poczyniła znaczne postępy w gonitwie za NASA i Roskosmosem. Udało im się wysłać swój pierwszy łazik na Marsa oraz umieścić sondy księżycowe.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna planuje w przyszłości zostać największą kosmiczną potęgą. Może im się to udać, szczególnie, że w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej zgrzytów między Stanami Zjednoczonymi i Rosją, które mogą utrudnić dalszą współpracę kosmiczną tych dwóch mocarstw. 

 

Źródło: https:

Frontier z AMD EPYC i Instinct najszybszym superkomputerem świata

Dodano: 30.05.2022 21:17 | 268 odsłon | 0 komentarzy


W ostatnich dniach uruchomiony został najnowszy superkomputer zbudowany w całości na CPU i GPU dostarczonym przez firmę AMD. Jednostka o nazwie Frontier znajduje się w ośrodku obliczeniowym Oak Ridge Leadership Computing w Stanach Zjednoczonych. Superkomputer jest zbudowany przez firmę Cray i zawiera 9472 procesory AMD EPYC trzeciej generacji or...

Źródło: twojepc.pl


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone