wtorek, 09 sierpnia 2022 r.  Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Wiadomości z tagiem Technologia  RSS
Marcin Bartnicki zastępcą redaktora naczelnego Wirtualnej Polski

Dodano: 05.08.2022 20:54 | 31 odsłon | 0 komentarzy


Szef obszaru Technologie w redakcji Wirtualnej Polski, Marcin Bartnicki, awansował na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Będą do niego raportować szefowie i szefowe serwisów technologicznych, zdrowotnych, show-biznesowych, a także ukraińskojęzyczna redakcja vPolshchi.pl.

Źródło: https:

Benzyna za ułamek ceny może wziąć się z powietrza. Dosłownie

Dodano: 04.08.2022 13:34 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Benzyna za ułamek ceny może wziąć się z powietrza. Dosłownie

Ceny paliwa są wyższe niż kiedykolwiek. Przekłada się to na zwiększone koszty produktów w sklepach, które przecież w jakiś sposób musza zostać przetransportowane. A gdyby tak dało się wyprodukować własne paliwo i to z powietrza? Szwajcarscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe.

Na dachu jednego z budynków Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii (ETH Zurych) w ostatnim czasie pojawiły się dziwne urządzenia przypominające odbiorniki sygnału lub innego rodzaju radary. Okazuje się, że służą one do produkcji paliwa z powietrza. Jak to możliwe?

Paliwo prosto z powietrza

Pomysł sam w sobie może wydawać się absurdalny, lecz szwajcarscy naukowcy przekonują, że jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. W tym celu skonstruowali mini rafinerię na dachu jednego z budynków, która jest w stanie stworzyć paliwo z zaledwie powietrza i promieni słonecznych. W rzeczywistości jest to skomplikowany proces bazujący na potrójnej konwersji termochemicznej. 

Na początku zostaje wyłapane CO2 wraz z wodą z powietrza. Następnie następuje rozszczepienie promieni słonecznych wraz z późniejszym upłynnieniem. Dwutlenek węgla i woda pozyskiwane są bezpośrednio z powietrza w procesach adsorpcji i desorpcji.

Następnie są przetransportowane do reaktora, który wykorzystuje skoncentrowane wiązki światła do wytworzenia temperatury 1500 stopni Celsjusza w ceramicznej strukturze zawierającej tlenek ceru. Pod wpływem temperatury zostaje tam zredukowana ilość tlenku ceru, a sam tlen zostaje uwolniony. Następnie do reaktora zostaje dodana woda i CO2, które wcześniej zostały pozyskane z powietrza. W ten sposób wytwarzany jest syngas z połączenia wodoru i tlenku węgla. Pozostałe cząsteczki ceru absorbują tlen w procesie utleniania. 

Pozyskany w ten sposób syngas jest gotowy do przekształcenia w różne warianty hydrowodoru: naftę oczyszczoną, benzynę, metanol i inne płynne paliwa. 

Zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe?

Naukowcy nie podali jednak żadnych danych o tym, jak wydajny jest to system ani ile paliwa może zostać wyprodukowane podczas jednego cyklu. Nie do końca wiadomo też ile jeden cykl trwa. Pytań, na które brakuje odpowiedzi jest znacznie więcej. Technologia prezentowana jest jako ekologiczna rewolucja w pozyskiwaniu paliwa, lecz nie wiadomo jaki jest cykl życia głównych komponentów? Ile cykli są w stanie wytrzymać zanim trzeba będzie je wymienić? Ile kosztuje ich wymiana, odnowienie lub recykling? Ile energii jest na to zużywane?

  
 

Źródło: https:

5G-Advanced nadchodzi. Nokia wyjaśnia, co przyniesie ta technologia

Dodano: 27.07.2022 14:09 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Samochód z logotypem Nokia i 5G

Sieci 5G rozwijają się coraz szybciej, a producenci snują już wizje przyszłości. Nokia pracuje nad rozwiązaniami 5G-Advanced, które są kolejnym krokiem ewolucji 5G. Technologia ta wprowadzi nowe funkcje, wykraczające poza łączność i obejmujące dodatkowe dziedziny.

5G-Advanced to rozwinięcie sieci 5G do jej pełni możliwości, które stworzy warunki działania dla bardziej wymagających aplikacji i większej liczby zastosowań, między innymi z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR)

Nowe rozwiązanie wprowadzi także ulepszenia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w sieci, co zapewni zwiększenie jej wydajności, optymalizację i efektywność energetyczną

Dzięki pełnej kompatybilności technologia 5G-Advanced będzie mogła współistnieć z obecnymi wersjami 5G (NR Releases 15-17), w tym również ze starszymi urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje 5G.

Co przyniesie 5G-Advanced?

Nokia postrzega możliwości 5G-Advanced jako narzędzie, dzięki któremu operatorzy komórkowi mogą przekształcać gruntownie swoje sieci. Kluczowe ulepszenia w 5G-Advanced to:

 • XR (AR, VR, gry): 5G-Advanced wzbogaci dzisiejsze rozwiązania XR poprzez rozszerzenie zasięgu aplikacji VR i AR oraz gier w chmurze. Technologia 5G-Advanced zapewni użytkownikom lepsze wrażenia XR w ruchu, umożliwiając korzystanie z usług o dużej szybkości transmisji danych. Obciążenie związane z przetwarzaniem XR przeniesione zostanie z urządzenia do sieci, co zmniejszy koszt, rozmiar i moc urządzeń. Te starsze i nieporęczne zostaną zastąpione znacznie mniejszymi, kieszonkowymi modelami, które umożliwią korzystanie z technologii XR w każdym miejscu.
   
 • Zwiększony zasięg i wydajność MIMO: 5G-Advanced będzie odpowiedzią na ogromny wzrost liczby wymagających aplikacji i usług jak strumieniowa transmisja wideo na żywo w wysokiej jakości. 5G-Advanced będzie oferować o 20 procent większą prędkość transmisji danych w porównaniu z 5G, umożliwi także zmniejszenie opóźnień łącza. Założeniem jest uzyskanie niskich opóźnień w obu kierunkach łącza, bo tego wymagają aplikacje XR. Częścią 5G-Advanced jest również poprawa zasięgu łącza uplink.
   
 • Nie tylko smartfony: 5G-Advanced zapoczątkuje również erę nowych typów urządzeń, które będą korzystać z zasięgu i wydajnej łączności 5G. Oprócz smartfonów pojawi się wiele nowych typów urządzeń o pełnych możliwościach. Są to tzw. urządzenia o ograniczonych możliwościach (RedCap), które nadają się do takich zastosowań, jak nadzór wideo w przemysłowej kontroli jakości, monitorowanie procesów lub wykrywanie i śledzenie zasobów. W ten sposób można zaprojektować też elektronikę noszoną o niewielkich rozmiarach, a jednocześnie wyposażoną w baterie o długiej żywotności. 
   
 • Precyzyjne pozycjonowanie: 5G-Advanced przyniesie również ulepszenie pozycjonowania z wykorzystaniem sieci komórkowej, w tym identyfikację ścieżek poza linią wzroku oraz centymetrową dokładność, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W pomieszczeniach będzie działać jako uzupełnienie zewnętrznych globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), więc może być wykorzystywane w budynkach na potrzeby automatyki przemysłowej lub logistyki, a także w tunelach na potrzeby motoryzacji lub bezpieczeństwa publicznego. 
   
 • Niezawodny pomiar czasu: 5G staje się realną alternatywą lub uzupełnieniem dla GNSS/GPS, jeśli chodzi o synchronizację czasu z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC) lub inną dobrze zdefiniowaną sferą czasową. Nowy pomiar znajdzie swoje zastosowanie we wszystkich dziedzinach, od automatyki przemysłowej po transakcje finansowe w czasie rzeczywistym i inteligentne sieci energetyczne. 
   
 • Zwiększona mobilność: celem 5G-Advanced jest osiągnięcie praktycznie zerowej przerwy w świadczeniu usług podczas przełączania między stacjami bazowymi, bez uszczerbku dla stabilności sieci. Ma to znaczenie dla urządzeń znajdujących się w ruchu i wykorzystujące usługi takie jak XR, IIoT lub URLLC, których działanie wymaga minimalnych opóźnień.

 
 

Źródło: https:

Mocny laptop nie tylko do grania. Potrafi więcej, niż sądzisz

Dodano: 19.07.2022 16:39 | 21 odsłon | 0 komentarzyLaptopa z wydajną kartą graficzną niemal automatycznie postrzegamy jako model dla graczy. Jednak świat nie jest tak zero-jedynkowy. Najnowsze układy z serii NVIDIA GeForce RTX mogą dużo więcej, niż tylko wyświetlanie jak największej liczby klatek na sekundę w popularnych grach.

Często odnoszę wrażenie, że laptopy postrzegamy dwuwymiarowo. Jeśli dany model ma słabszy układ zintegrowany, to jest do pracy biurowej czy nauki, a jeśli wydajną kartę GeForce GTX lub RTX, to służy do grania. Pewnie w większości przypadków ma to nawet uzasadnienie, ale w rzeczywistości nic nie jest tak proste. Mocne GPU nie służy tylko i wyłącznie do grania. Zastosowanie dla nich znajdą także wszelkiej maści profesjonaliści, naukowcy czy nawet uczniowie.

NVIDIA Studio, czyli co?

NVIDIA Studio to termin, którego firma używa w kontekście pewnego rodzaju ekosystemu, stworzonego z myślą o profesjonalistach. Dotyczy to zarówno osób zajmujących się filmami, programowaniem, fotografią, grafiką, jak i nauką. Mianem tym określane są między innymi laptopy, przystosowane do wymagających zadań.

Jednak producenci nie mogą używać nazwy NVIDIA Studio w kontekście dowolnego komputera przenośnego. Producent z zielonym logo stawia przed tego typu urządzeniami bardzo konkretne i rygorystyczne wymagania. To między innymi:

 • Układ graficzny GeForce RTX 3050, RTX AX1000 lub lepszy.
 • Procesor Intel Core i5 (serii H), AMD Ryzen R5 (serii H) lub lepszy.
 • 16 GB pamięci RAM
 • Dysk SSD NVMe o pojemności co najmniej 512 GB
 • Fabrycznie skalibrowana matryca IPS o szerokim zakresie kolorów.

Jednak sama wydajność to nie wszystko. Uwagę zwracają wymogi stawiane przed ekranami laptopów. Muszą one być fabrycznie skalibrowane, aby jak najlepiej odwzorowywały kolory. Jeśli nie pracujecie ze zdjęciami, filmami lub grafiką, to możecie nawet nie zdawać sobie sprawę, jak ważne jest to dla twórców. Materiał stworzony na laptopie z dobrym odwzorowaniem kolorów będzie dobrze wyglądał na każdym ekranie. Odwrotnie już niekoniecznie. Dlatego coraz częściej producenci wprowadzają modele z ekranami OLED, np.

ASUS Vivbook 15 Pro OLED laptop NVIDIA Studio

Poza tym, chociaż są to urządzenia wyposażone w wydajne układy graficzne, dużą ilość pamięci RAM i mocne procesory, to z myślą o nich powstały inne sterowniki, które zostały stworzone dla twórców. W końcu to maszyny, dla których codziennością ma być edytowanie i renderowanie filmów w rozdzielczości nawet 8K, czy też tworzenie zaawansowanych scen 3D z Ray Tracingiem w czasie rzeczywistym. Dlatego sterowniki NVIDIA Studio są zoptymalizowane, aby wyciągnąć maksimum możliwość z GPU właśnie w tego typu zadaniach.

Jak możesz wykorzystać laptopy z grafiką NVIDIA?

Teoria teorią, ale jak w tym wszystkim ma się praktyka? Tak, jak sterowniki NVIDIA GeForce Game Ready optymalizowane są pod gry, tak sterowniki NVIDIA GeForce Studio optymalizowane są z myślą o konkretnych programach dla osób kreatywnych i profesjonalistów. Na długiej liście znajduje się cała masa software’u, w tym między innymi:

 • Pakiet Adobe (Adobe After Effect, Adobe Lightroom, Adobe Premiere Pro itp.)
 • Autodesk 3DS Max
 • Blender
 • Cinema 4D
 • Daz Studio
 • Redcine-X Pro
 • Unity
 • Unreal Engine
 • Streamlabs
 • OBS

Jak widać, z możliwości laptopów z wydajnymi grafikami NVDII możesz skorzystać w popularnych programach Adobe. W After Effects akcelerowane są kluczowe efekty, dzięki czemu renderowanie jest dużo szybsze. Podobnie wygląda to w Adobe Premiere Pro, który jeszcze lepiej potrafi wykorzystać możliwości GPU. W programie do obróbki wideo akcelerowane jest między innymi enkodowanie i dekodowanie (NVENC). Technologia NVIDIA CUDA pozwala także na edytowanie wideo w czasie rzeczywistym, a także nawet 5-krotnie szybsze eksportowanie materiału. Ciekawie prezentuje się także inteligentne śledzenie obiektów, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji potrafi dopasować proporcje wideo po forma przyjazny dla mediów społecznościowych. Wszystko to nie tylko ułatwia, ale przede wszystkim przyspiesza pracę, a nie od dzisiaj wiadomo, że czas to pieniądz.

A co z osobami, które tworzą wideo i obrabiają zdjęcia na własny użytek? Dla nich laptopy z grafikami NVIDIA również mają dużo do zaoferowania. Weźmy na przykład streamerów, którzy do transmitowania swojej rozgrywki na Twitchu lub YouTubie wykorzystują program OBS, Streamlabs lub podobny. W ich przypadku układy graficzne NVIDIA RTX oraz GTX pozwalają na wykorzystanie nowszego, ulepszonego kodowania za pomocą enkodera NVENC. Przekłada się on na większą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę w porównaniu z kodowaniem x264 za pomocą procesora. Do tego dochodzi też rewelacyjne oprogramowanie NVIDIA Broadcast, z którego sam korzystam. Za jego pomocą, w połączeniu z grafiką NVIDII, może osiągnąć niesamowite efekty, np. usuwają niechciane dźwięki, jak szum komputera lub stukanie w klawiaturę, czy też zmiana tła kamery bez greescreena. Efekty możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Nie tylko NVIDIA Studio

Chociaż wcześniej wspominałem o laptopach z certyfikatem NVIDIA Studio, to tak naprawdę nie muszą to być komputery tego typu. Równie dobrze twórcy mogą wykorzystać modele typowo gamingowe. W nich również da się zainstalować sterowniki NVIDIA Studio Driver. Pod względem wydajności i możliwości układów graficznych oferują one dokładnie to samo. Dlatego również dobrze sprawdzą się przy skomplikowanych obliczeniach, czy we wspominanych wcześniej programach, które potrafią wykorzystać ich możliwości, np.


Pomyślcie, jak taki komputer z układem NVIDIA GeForce RTX okazuje się przydatny w życiu internetowych twórców. Z jednej strony pozwala na wygodne streamowanie gier, aby po godzinach edytowanie wideo do opublikowania na YouTubie. Nie można też zapominać, że profesjonaliści, graficy komputerowi czy naukowcy to też ludzie i jak każdy inny, mogą chcieć po godzinach oddać się ulubionej rozrywce. Wtedy narzędzie, które służy im do pracy, może stać się też maszyną do zabawy. Tutaj z pomocą przychodzi nie tylko wydajność GPU, ale też wsparcie dla:

 • Ray Tracingu, który poprawia jakość grafiki
 • NVIDIA DLSS, która poprawia wydajność dzięki sztucznej inteligencji
 • NVIDIA Reflex, która obniża opóźnienia

Mocna grafika nie tylko do grania

To wszystko sprawia, że laptopy z mocnymi układami graficznymi NVIDIA GeForce RTX, ale też GTX musimy przestać postrzegać tylko w kategoriach sprzętu dla graczy. Oczywiście sprawdzą się w tej roli doskonale, ale to na tyle potężne i uniwersalne maszyny, że wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele mogą.

Jeśli szukacie właśnie tego typu urządzenia, to znajdziecie je w ofercie sklepu Media Expert. To między innymi gamingowe modele: z grafiką GeForce RTX 3060 lub kartami RTX A3000 lub RTX A5000.

Tekst powstał we współpracy z firmą NVIDIA.

Źródło: https:

Chiny uratują Ziemię? Mają już odpowiednią technologię

Dodano: 14.07.2022 8:27 | 21 odsłon | 0 komentarzy


Chińczycy opracowali technologię, którą może w przyszłości uratować naszą planetę. Już konstruują specjalne urządzenie, które będzie wykrywać niebezpieczne obiekty lecące w stronę Ziemi z dużej odległości.

Szansa na to, że w najbliższym czasie jakaś asteroida uderzy w Ziemię jest niska, lecz nigdy zerowa. Na szczęście większość niebezpiecznych obiektów zatrzymuje się na większych planetach Układu Słonecznego, które służą nam jako pewien rodzaj tarczy lub przelatuje w bezpiecznej odległości od Ziemi.

Konferencje FEMA i PDCE organizowane przez NASA i tworzone na nich symulacyjne scenariusze, w których w kierunku Ziemi zmierza niebezpieczna asteroida, pokazały, że ludzkość jest niemalże bezbronna w takich sytuacjach. Chiny biorą na siebie odpowiedzialność by to zmienić. 

Chiny strażnikami ludzkiej rasy

W tym celu Chińczycy rozpoczęli budowę nowej infrastruktury, która będzie obejmować radar dalekiego zasięgu. Ma on pełnić funkcję systemu wczesnego ostrzegania przed potencjalnie niebezpiecznymi obiektami z kosmosu. Jak podaje chiński oddział Global Times, obiekt obserwacyjny zostanie zaopatrzony w 20 anten, a każda z nich będzie miała średnicę około 25-30 metrów. Będą one działać jednocześnie, aby prowadzić obserwacje asteroid w wysokiej rozdzielczości w promieniu 150 milionów kilometrów od Ziemi. 

Infrastruktura rozbudowywana jest w ramach programu Fuyan, który będzie obejmował nie tylko radar na Ziemi, lecz również odpowiednie narzędzie w kosmosie. Ochrona Ziemi przed zagrożeniem z kosmosu to nie jedyne funkcje chińskich radarów. Technologia Państwa Środka wzmocni również obronę kraju przed zagrożeniami z Ziemi jak np. atak rakietowy. Oprócz tego zajmie się obserwacją Księżyca w celu znalezienia optymalnego miejsca na lądowanie ich astronautów w przyszłości.

 
 

Źródło: https:

Wyścig trwa: Infinix zapowiada ładowanie 180 W. W cztery minuty do połowy

Dodano: 11.07.2022 11:05 | 27 odsłon | 0 komentarzy


 Infinix zapowiada ładowanie 180 W

Infinix to nowy na polskim rynku producent, który chce konkurować z największymi. Choć u nas startuje z tanimi modelami, pracuje też nad rozwiązaniami z wyższej półki, jak ładowanie Thunder Charge o mocy 180 W.

Wyścig producentów na szybkie ładowanie trwa w najlepsze. Realme podwyższyło niedawno poprzeczkę, wprowadzając, natomiast Xiaomi od dawna zapowiada nowy standard 200 W. Jako pierwsza na rynku taką prędkość w smartfonie zaoferuje jednak submarka Vivo, czyli iQOO. Najnowszy flagowy model iQOO 10 ma mieć zasilanie 200 W.

 

Infinix Mobile, producent z Chin do niedawna nieznany w Polsce, też rozwija technologie szybkiego ładowania. W drugiej połowie 2022 roku we flagowym smartfonie tej marki zadebiutuje nowa technologia ładowania – 180W Thunder Charge. Rozwiązanie to pozwala szybko i bezpiecznie naładować baterię o pojemności 4500 mAh do poziomu 1-50% w ciągu zaledwie 4 minut.

Co się kryje w 180W Thunder Charge?

Aktualnie zwykłe smartfony z technologią szybkiego ładowania wyposażone są w baterie z prądem ładowania w standardzie 1C do 3C. Technologia 180W Thunder Charge pozwala na użycie baterii 8C o wysokiej wartości prądu ładowania dla baterii litowych. 

Bateria w technologii 180W Thunder Charge wyposażona została w dwa ogniwa, w związku z czym moc ładowania każdego z nich wynosi tylko 90 W, co przekłada się na mniejsze nagrzewanie i większą żywotność. 

Technologia 180W Thunder Charge będzie pozwalała na zastosowanie dwóch oddzielnych trybów ładowania – Furious Mode (tryb intensywny) i Standard Mode (standardowy). Tryb Furious Mode, czyli superszybkie ładowanie 180W, będzie można uruchomić jednym przyciskiem.

Infinix przekonuje, że dzięki nowej technologii szybkiego ładowania maksymalnie zmniejszył ryzyko przegrzania się baterii. Zastosowana przez producenta wieloelektrodowa końcówka wykazuje niższy opór wewnętrzny w porównaniu do konwencjonalnego rozwiązania jednoelektronowego. Nowa technologia zmniejsza o ponad 50% opór wewnętrzny i wytwarza mniej ciepła.

Technologia automatycznego zasilania dwukierunkowego zmniejsza powierzchnię obwodu zasilania o 60%, co jednocześnie zwiększa precyzję układu scalonego i oszczędza miejsce. Wydajność konwersji ładowania sięga 99%, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko przeciążeń i przegrzania.

W technologii 180W Thunder Charge zastosowano aż 111 mechanizmów zabezpieczających, które mają chronić sam telefon, ładowarkę oraz jej kabel. Systemy bezpieczeństwa uruchamiają się automatycznie w przypadku wystąpienia wysokiej temperatury, wyższego poziomu napięcia czy interferencji elektromagnetycznej.

Dodatkowo w wejściach USB, chipach ładowarkowych, na baterii oraz innych miejscach wewnątrz urządzenia, zamontowano 20 czujników temperatury, dzięki którym ładowanie monitorowane jest w czasie rzeczywistym i wspomagane algorytmem regulacji temperatury. Podczas ładowania temperatura smartfonu wynosi poniżej 43 stopni C.

Kabel ładujący w technologii 180W Thunder Charge wyposażony jest w czip szyfrujący Infinix, który zapewnia ultraszybkie ładowanie przy mocy wyjściowej 180 W. Ma to znaczenie w przypadku, gdy do urządzenia podpięty zostanie inny kabel. Wówczas technologia 180W Thunder Charge wykrywa maksymalny poziom transmisji mocy kabla i odpowiednio dostosowuje parametry. W przypadku kabla bez czipa szyfrującego Infinix, w celu zapewnienia bezpiecznego ładowania, następuje automatyczne ograniczenie mocy do 60 W lub 100 W.

W 180W Thunder Charge zastosowano nowy materiał półprzewodnikowy GaN, pozwalający na pracę w środowiskach, w których temperatura przekracza 40° C. 

Dzięki wykorzystaniu adaptera kompatybilnego z wieloma protokołami ładowarka Infinix będzie się nadawała do szybkiego ładowania większości dostępnych na rynku urządzeń elektronicznych przy mocy do 100 W – w tym telefonów komórkowych, tabletów oraz laptopów – również przy użyciu kabli innych producentów.

Technologia 180W Thunder Charge zadebiutuje na rynku w drugiej połowie tego roku, wraz z najnowszymi smartfonami firmy Infinix.

 
 

Źródło: https:

Rosja przedstawia sensacyjny plan. Miliardy na stole

Dodano: 09.07.2022 22:42 | 45 odsłon | 0 komentarzy


Rosja przedstawia sensacyjny plan. Miliardy na stole

Tym razem Rosjanie chcą stworzyć własny silnik gier, i to docelowo nie gorszy niż Unreal Engine 5. Ponoć są gotowi przeznaczyć na ten cel nawet kilka miliardów rubli.

Choć Rosja wizje technologicznej niezależności snuje od co najmniej półtorej dekady, nie da się ukryć, że dopiero sankcje wprowadzane od lutego 2022 roku wskutek zbrojnej agresji na Ukrainę zmotywowały reżim do podkręcenia dynamiki prac. Tak oto w krótkim czasie zobaczyliśmy m.in. rosyjski odpowiednik Sklepu Play, RuStore, czy laptopy z procesorami Bajkał.

Podczas gdy po żadnym z powyższych projektów kurz jeszcze nie opadł, na ustach kremlowskich urzędników pojawia się kolejny temat. To autorski silnik gier wideo, który wedle przedstawionych założeń ma pozwolić lokalnym studiom deweloperskim na tworzenie produkcji z najwyższej światowej półki. Nie gorszych niż popularny Unreal Engine 5, co zresztą wprost podkreślono, mówiąc o założeniach projektu.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego i posłowie Dumy Państwowej rozpoczęli rozmowy z największymi firmami technologicznymi, w tym VK, o państwowym finansowaniu rozwoju - donosi Kommiersant. Ponoć na stole znajduje się nawet kilka miliardów rubli, które władza zamierza wyciągnąć z puli grantowej Rosyjskiej Fundacji Rozwoju Technologii Informacyjnych (RFRIT).

Panie Putin, weź pan i pomóż

Warto zauważyć, temat rosyjskiego silnika gier nie jest zupełnie nowy. Wcześniej dyskutowany był 18 maja na zamkniętym spotkaniu putinowskiej administracji z grupą deweloperów, którzy to, przyparci do muru przez blokadę zagranicznych rozwiązań, zwrócili się do rządu z prośbą o pomoc.

Wówczas zadanie niejako wziął na siebie deputowany Dumy Państwowej i wiceprzewodniczący Komitetu Polityki Informacyjnej Anton Gorelkin. Jak zapewniał na Telegramie, pozostaje w stałym kontakcie z resortem cyfryzacji, by znaleźć sensowne rozwiązanie.

Z dostępnych informacji wynika, że prawodawcy zaakceptowali plan Gorelkina 28 czerwca, choć nie wiadomo w jakiej formie. Deputowany chciał, aby pieczę nad pracami objęły nie firmy prywatne, lecz Rostelecom, co jednak kłóci się z doniesieniami o trwających rozmowach z VK. 

Tak czy inaczej, coś ewidentnie jest na rzeczy. Pytanie najwyżej, jakie będą efekty, bo tu już u Rosjan jest, delikatnie mówiąc, różnie. Przykład z brzegu: , który miał uniezależnić kraj od dostaw nośników z Azji. Nie dość, że sprzęt okazał się być produkowany na Tajwanie, to w dodatku pod względem wydajności cofa nas o kilka lat wstecz.

Źródło: https:

Mistrzostwa Świata w Katarze i sztuczna inteligencja w roli sędziego

Dodano: 08.07.2022 7:57 | 159 odsłon | 0 komentarzy


FIFA ujawniła, że na zbliżających się Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze wdroży złożony system wykrywania spalonych. Technologia wspomagająca, która będzie uwzględniać w czasie rzeczywistym oszałamiającą liczbę danych. Kilkanaście strategicznie rozmieszczonych kamer połączonych ze sztuczną inteligencją nieprzerwanie będzie zbierać dane z 29 określonych punktów na ciałach graczy, podczas gdy czujnik, który znajduje się w środku piłki, przekazywać będzie dokładną lokalizację około 500 razy na sekundę.

Źródło: https:

Nowy interfejs człowiek – maszyna pomoże żyć osobom sparaliżowanym

Dodano: 29.06.2022 20:42 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli nowym interfejs człowiek – maszyna. Technologia pozwala osobom ze sparaliżowanymi rękami w wykonywaniu niektórych czynności, na przykład przy jedzeniu, z wykorzystaniem sztucznych bionicznych kończyn.

Źródło: https:

UPC wprowadza VoLTE i Wi-Fi Calling. Wszystko dzięki Play

Dodano: 28.06.2022 9:06 | 33 odsłon | 0 komentarzy


logo UPC

Należąca do Play marka UPC ogłosiła wprowadzenie usług VoLTE i Wi-Fi Calling w komórkowych ofertach operatora.

Jak podaje UPC, wszyscy klienci usługi komórkowej tego operatora mogą już korzystać z usługi VoLTE, pozwalającej na realizowanie połączeń głosowych najwyższej jakości w technologii LTE. 

Jednocześnie, klienci UPC zyskali także dostęp do Wi-Fi Calling – usługi umożliwiającej realizację połączeń głosowych poprzez sieć Wi-Fi, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji czy komunikatorów w telefonie.

Korzystając z VoLTE w UPC, klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.  Połączenia realizowane z wykorzystaniem tej technologii rozliczane są jak zwykłe połączenie głosowe. VoLTE dostępne jest również w roamingu międzynarodowym.

UPC nie pobiera też opłat za możliwość korzystania z Wi-Fi Calling, a rozmowa czy SMS/MMS wykonane przez Wi-Fi Calling rozliczane są zgodnie z cennikiem oferty, z której korzysta klient – zawsze tak jak rozmowa albo wiadomość wykonana z Polski.

 

Jak włączyć VoLTE i Wi-fi Calling w UPC?

Technologia VoLTE jest udostępniona automatycznie dla wszystkich klientów usługi komórkowej UPC. Warunkiem dostępności VoLTE jest jednak posiadanie telefonu, który wspiera tę technologię. Aktualna lista telefonów wspierających VoLTE dostępna jest na stronie Playa, który dostarczył tę usługę do UPC:

 • https://www.play.pl/uslugi/volte

Jeżeli więc VoLTE działa w fioletowej sieci, zadziała też w UPC. Lista obejmuje telefony z gwarantowaną obsługą tego rozwiązania, ale może być też dostępna na urządzeniach spoza niej.  

Korzystanie z VoLTE może wymagać zaznaczenia odpowiedniej opcji w ustawieniach, podobnie jest z Wi-Fi Calling.

 
 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone