wtorek, 09 sierpnia 2022 r.  Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Wiadomości z tagiem Windowsa  RSS
Microsoft testuje nowy plan Xbox Game Pass. Spodoba się Polakom

Dodano: 05.08.2022 8:40 | 13 odsłon | 0 komentarzy


Microsoft testuje nowe plan Xbox Game Pass. Spodoba się Polakom

Microsoft szykuje dużą zmianę w usłudze Xbox Game Pass. Ta zostanie wzbogacona o zupełnie nowy plan. Testy już się rozpoczęły.

Xbox Game Pass wkrótce przejdzie zmiany, które powinny spodobać się użytkownikom. Chodzi o zupełnie nowy plan, który jest już testowany. Szkoda, że na razie tylko w Kolumbii i Irlandii.

Xbox Game Pass z planem rodzinnym

Microsoft przyznał, że testuje zupełnie nowy plan w usłudze Xbox Game Pass. Na razie został on uruchomiony tylko w Kolumbii i Irlandii, ale jeśli okaże się sukcesem, to wkrótce powinien być dostępny na całym świecie. , w ramach którego dostępem do gier będziemy mogli dzielić się z innymi osobami.

Na ten moment plan rodzinny pozwala na dzielenie się dostępem do usługi w sumie z czterema dodatkowymi osobami. Nie znamy ceny nowego abonamentu, ale wiadomo, że miesiąc Xbox Game Pass Ultimate zostanie zamieniony na 18 dni Xbox Game Pass w planie rodzinnym. Biorąc pod uwagę, że standardowa cena Ultimate to 54,99 zł, to nowy abonament powinien kosztować około 90-95 zł.

Oprócz tego Microsoft wprowadził do Windowsa 11 nowy widżet Xbox Game Pass, który informuje o grach dodanych do usługi. Na razie jest on dostępny w kanale Insider.

 

Źródło: https:

Chromebooki stają się gatunkiem zagrożonym

Dodano: 05.08.2022 2:08 | 16 odsłon | 0 komentarzy


Acer królem na cmentarzu chromebooków

Chromebooki stają się gatunkiem zagrożonym. Ich sprzedaż spada w zawrotnym tempie. Na tym cmentarzu królem jest Acer.

Niestety, ale dla producentów sprzętu elektronicznego nie ma zbyt dobrych wiadomości. Sprzedaż smartfonów czy tabletów spada. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Sytuacja gospodarcza czy polityczna na świecie nijak nie sprzyja zakupom elektronicznych gadżetów. Teraz okazuje się, że spadki zaliczył kolejny rynek.

Acer królem na cmentarzu

Chromebooki to bardzo specyficzny segment. Bardzo niewielki i skupiony na klientach korporacyjnych oraz szkołach. Mało kto kupuje je do użytku prywatnego. Nic dziwnego, funkcjonalność Chrome OS i Windowsa to dwie różne ligi. Okazuje się, że w drugim kwartale 2022 sprzedaż Chromebooków była o 57% niższa niż rok wcześniej.

Na rynek trafiło ledwo 5,1 miliona chromebooków. Dla porównania w drugim kwartale 2021 było to 12 milionów urządzeń. Doszło przy okazji do mocnego przemeblowania na podium największych producentów w tym segmencie. Wtedy kolejność była następująca: HP miał 35,7%, Lenovo miał 21,9%, a Acer miał 15,9%. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Pierwszy jest Acer z 26,1%. Drugi jest Lenovo z 22,8%, a dopiero trzeci HP z 18%. Poza podium są Dell z 16,7% oraz Asus z 8,1%. Wszyscy inni producenci razem mają ledwo 8,4% udziału w rynkowym torcie.

 
 

Źródło: https:

Windows 11 zamyka furtki. Tych plików łatwo nie otworzysz

Dodano: 04.08.2022 15:45 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Windows 11 testuje nową ochronę przed malware

Windows ma długą historię podatności, które można było wykorzystać z użyciem specjalnie przygotowanego pliku. Szczególnie popularne były Worda z niespodzianką, ale to cyberprzestępcy rzadko kiedy się ograniczają.

Szkodliwe makra w plikach z pakietu Office to zmora. W ten sposób rozprowadzane były prominentne zagrożenia, na przykład Emotet. System Windows 11 dorobił się zabezpieczenia przed złośliwymi skryptami w dokumentach, co zmusiło cyberprzestępców do przerzucenia się na nowy wektor ataku.

 
 

Windows 11 blokuje różne pliki

Malware można oczywiście „dokleić” do wielu innych typów plików. By ochronić użytkowników, Microsoft zaprojektował narzędzie Smart App Control, współpracujące z Windows Defenderem. Blokuje ono proces, otwierający potencjalnie szkodliwy plik. Zakres działania Smart App Control został rozszerzony na nowe typy plików, wykorzystywane w kampaniach phishingowych i w rozprowadzaniu szkodliwych programów.

David Weston z Microsoftu poinformował, że SAC będzie blokować nie tylko makra, ale także otwieranie plików ISO (np. obrazów płyt) i LNK (skrótów). Za mur trafią pliki pobrane z internetu. Spokojnie, własne skróty i obrazy jeszcze możesz otwierać.

Dalsze badanie nowego zakresu działania SAC wykazało, że blokowane są także inne pliki obrazów: IMG, VHD i VHDX, używane do przechowywania kopii dysków i przez maszyny wirtualne. Bleeping Computer znalazł jeszcze więcej rozszerzeń, które trafiły na czarną listę. Oto całość (wytłuściłam potwierdzone przez Microsoft):

 • .iso,
 • .lnk,
 • .img,
 • .vhd,
 • .vhdx
 • .appref-ms,
 • .bat,
 • .cmd,
 • .chm,
 • .cpl,
 • .js,
 • .jse,
 • .msc,
 • .msp,
 • .reg,
 • .vbe,
 • .vbs,
 • .wsf.

Powyższa lista wymienia rozszerzenia charakterystyczne dla archiwów i skryptów. Znamienne jest, że nie ma tu formatu RAR, który również jest chętnie wykorzystywany w cyberatakach i jeszcze kilku innych. Możliwe, że będą się pojawiać z biegiem czasu – w końcu to funkcja testowa, dostępna la Insiderów w systemie Windows 11 22H2. Niestety nie ma jeszcze porządnej dokumentacji, która rozwiałaby liczne wątpliwości. Nie ma też pełnej listy typów plików, uznawanych za zagrożenie.

Przy próbie otwarcia potencjalnie szkodliwego pliku zobaczysz okno dialogowe z ostrzeżeniem i propozycją pobrania bezpiecznej aplikacji z zaufanego źródła – Micosoft Store. Co ciekawe, nowa funkcja zostanie uruchomiona tylko na „czystej” instalacji Windowsa – w końcu na używanej mogą już być zainstalowane szkodliwe programy. Według aktualnych informacji ochronę można będzie wyłączyć, ale ponowne jej włączenie będzie wymagało wyczyszczenia systemu. Brakuje jeszcze sporo informacji na temat tego mechanizmu ochrony.

Źródło: https:

Te dyski są już gotowe na rewolucję, jaką ma być DirectStorage

Dodano: 02.08.2022 9:16 | 17 odsłon | 0 komentarzy


Te dyski są już gotowe na rewolucje, jaką ma być DirectStorage

DirectStorage ma być rewolucją, która poprawi nasze gry. Firm Sabrent jako pierwsza zaprezentowana dyski SSD, które są pod nią zoptymalizowane. 

wprowadzenie do Windowsa 10 oraz Windowsa 11 rozwiązania o nazwie DirectStorage. Jest to technika wzięta rodem z nowych konsol Xbox Series X/S. W dużym skrócie ułatwia komunikację między poszczególnymi podzespołami, eliminując z równania procesor. Dzięki temu gry mają ładować się szybciej, co pozwoli też na tworzenie bardziej skomplikowanych światów.

Pierwsze dyski pod DirectStorage

Niestety, aby z DirectStorage w pełni skorzystać, konieczne jest napisanie gry w taki sposób, aby nowe rozwiązanie wspierała. Pierwszą produkcją, która miała na to pozwolić, jest Forspoken. Szkoda, że premiera została przełożona na początek 2023 roku. Jednak producentom nie przeszkadza to w prezentowaniu dysków, które są zoptymalizowane pod DirectStorage.

DirectStorage

Pierwszym producentem, który pokazał tego typu dyski SSD NVMe PCIe 4.0 jest firma Sabrent. Chodzi o nowe modele Rocket 4 Plus G, które mają osiągać wydajność na poziomie co najmniej 7 GB/s. Do sprzedaży trafią modele o pojemności 1, 2 oraz 4 TB w cenach odpowiednio 169,99, 299,99 oraz 699,99 dolarów. Oprócz tego producent pozwoli też na zakup radiatora w cenie 29,99 dolarów.

 
 

Źródło: https:

Legendarny Winamp wraca z nową wersją. Sprawdź, co się zmieniło

Dodano: 02.08.2022 8:03 | 18 odsłon | 0 komentarzy


Winamp z nową wersją. Sprawdź, co się zmieniło

Winamp, jeden z najbardziej legendarnych programów do odtwarzania multimediów, został wydany w nowej wersji. Stworzenie jej zajęło programistom aż 4 lata. Co się zmieniło?

Winamp to program mojej młodości. Jak dzisiaj pamiętam dyskoteki z muzyką odpalaną właśnie z tego programu. Pamiętam też długie godziny spędzone przy komputerze, z włączonym Football Managerem i muzyką w tle, właśnie z Winampa. Dlatego cieszy mnie informacja, że program nie umarł. Właśnie została wydana nowa wersja.

Winamp w nowej wersji

Winamp doczekał się nowego wydania, którego stworzenie zajęło deweloperom aż 4 lata. Rozwijanie programu zostało wstrzymane w 2013 roku. Pod koniec 2018 do sieci między innymi z obsługą słuchania muzyki z chmury. Wtedy też wszyscy chętni mogli zapisać się do oficjalnej bety.

Najnowsza wersja programu to Winamp 5.9 RC1 Build 9999. RC oznacza w tym przypadku release candidate, więc nie jest to pełna wersja, a jedynie przygotowanie do czegoś większego. Zmian nie ma też dużo. Zespół odpowiedzialny za odtwarzacz przede wszystkim przepisał kod z Visual Studio 2008 na Visual Studio 2019, co ułatwi im prace w przyszłości.

Dodatkowo porzucono wsparcie dla Windowsa XP oraz Vista. Aby skorzystać z programu, konieczny jest Windows 7 SP1 lub nowszy. Oznacza to też, że Winamp jest już kompatybilny z najnowszym Windowsem 11. 

Pierwsi użytkownicy donoszą o kilku błędach, ale nie ma w tym nic dziwnego. To nawet nie jest pełnoprawna beta. Teraz twórcy muszą załatać wszystkie dziury i pomyśleć nad usprawnieniami. Kiedy to nastąpi? Tego nie wiemy.

Źródło: https:

Microsoft sprzedaje Windowsa 11. To duża zmiana

Dodano: 27.07.2022 8:47 | 19 odsłon | 0 komentarzy


Microsoft już sprzedaje Windowsa 11. To duża zmiana

Microsoft w końcu rozpoczął na swoich stronach sprzedaż licencji na system Windows 11. To duża zmiana i ułatwienie dla nowych użytkowników.

Chociaż Windows 11 zadebiutował pod koniec poprzedniego roku, to do tej pory Microsoft wciąż nie sprzedawał licencji na nowy system operacyjny. Dla nowych użytkowników było to duże utrudnienie, które wiązało się z niepotrzebnie skomplikowanym procesem instalacji. Z tym już koniec.

Windows 11 trafia do sprzedaży

Wcześniej, jeśli kupiliście nowy komputer i chcieliście na nim zainstalować system Windows 11, to nie dało się kupić na niego licencji, a przynajmniej na stronie firmy z Redmond. Konieczne było kupienie Windows 10, a następnie zaktualizowanie go do nowszej wersji. Na szczęście licencje bezpośrednio na jedenastkę są już sprzedawane na oficjalnej stronie Microsoftu.

Co ważne, do tej zmiany doszło prawdopodobnie już w maju tego roku, ale firma z Redmond w żaden sposób tego nie ogłosiła. Oryginalny Windows 11 Home na stronie Microsoftu kosztuje w tym momencie 629,99 zł. Natomiast wersja Pro to wydatek rzędu aż 1099 zł. Kwoty są identyczne, jak w przypadku licencji na Windowsa 10.

 
 

Źródło: https:

Windows 11. Aktualizacja niczym z horroru psuje system

Dodano: 21.07.2022 10:54 | 21 odsłon | 0 komentarzy


Windows 11. Aktualizacja z horroru psuje system

Najnowsza aktualizacja Windowsa 11, oznaczona jako KB5015814, powoduje problemy. Taka sytuacja powoli zaczyna być standardem dla firmy z Redmond.

Aktualizacja Windowsa 11, która psuje system operacyjny? Kto by pomyślał! Przecież nigdy do czegoś podobnego nie dochodziło... A tak już na poważnie, to nie jest to ani pierwszy, ani ostatni raz, gdy aktualizacja systemu operacyjnego Windows powoduje problemy u niektórych użytkowników.

Windows 11 nie działa po aktualizacji

Tym razem winna jest paczka zmian, oznaczona jako KB5015814. Wielu użytkowników donosi, że w trakcie instalacji system Windows 11 wyświetla błąd, a w skrajnych przypadkach po instalacji wpada w nieskończoną spiralę ponownego uruchamiania. Jakby tego było mało, to aktualizacja powoduje też problemy z przeglądarką Edge, gdy ta działa w trybie Internet Explorer.

Jak rozwiązać problem? Przede wszystkim, warto wstrzymać się na razie z instalacją aktualizacji. Jeśli chcecie ją przeprowadzić, to wcześniej wyłączcie programy pokroju Malwarebytes oraz dezaktywujcie NET Framework 3.5. Jeśli już jesteście po instalacji i natrafiliście na któryś z problemów, to pozostaje przywrócenie systemu do stanu sprzed instalacji, np. wykorzystując punkt odzyskiwania.

Na szczęście, według dostępnych informacji, problemy przytrafiają się niewielkiemu procentowi użytkowników. Nie zmienia to faktu, że to już kolejna aktualizacja, która powoduje podobne usterki.

 
 

Źródło: https:

Windows 7 umarł, ale żyje i zostanie z nami na dłużej

Dodano: 18.07.2022 10:36 | 17 odsłon | 0 komentarzy


Windows 7 umarł, ale żyje i zostanie z nami na dłużej

Microsoft prawdopodobnie przedłuży okres Rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń (ESU) dla Windowsa 7. 

Przypomnijmy, oficjalnie Windows 7 odszedł na emeryturę w styczniu 2020 roku. Microsoft zaoferował jednak program ESU, w ramach którego użytkownicy biznesowi mogą liczyć na wymagane łatki bezpieczeństwa jeszcze do roku 2023. 

Teraz okazuje się, że kultowa siódemka może pozostać z nami nawet do 2026, a tak przynajmniej wynika ze wzmianek, jakie odnaleziono w plikach aktualizacji KB5015861 oraz KB5015862. Konkretniej rzecz ujmując, rzeczone zapisy dotyczą możliwości przedłużenia licencji na ESU.

Skorzystać z tej sposobności miałyby wszystkie wersje Win 7 dotąd objęte programem, a więc Enterprise, Pro, Server 2008 R2, Embedded Standard 7 i Embedded POS Ready 7.

Warto zauważyć, tym samym mowa jest nie tylko o postrzeganych za krytyczne systemach wbudowanych, w tym bankomatach i terminalach POS, o których w kontekście rozszerzonego ESU mówiło się już od dłuższego czasu. Microsoft zdaje się® bowiem pamiętać także o komputerach biurowych i serwerach.

Według danych Statcounter, w czerwcu 2022 r. Windows 7 znajdował się na ponad 11,5 proc. komputerów podłączonych do sieci. Dla kontrastu nowy Windows 11 osiągnął niespełna 11 proc. 

Źródło: https:

Windows 12 już w planach Microsoftu. Zadebiutuje szybciej niż myślałeś

Dodano: 18.07.2022 8:17 | 16 odsłon | 0 komentarzy


Windows 12 już w planach Microsoftu. Zadebiutuje szybciej niż myślałeś

Nie minął jeszcze rok od premiery Windowsa 11, a już pojawiają się plotki na temat jego następcy. Windows 12 może zadebiutować szybciej, niż wszyscy się spodziewaliśmy.

Windows 11 oficjalnie zadebiutował w październiku 2021 roku. Oznacza to, że od premiery systemu nie minął jeszcze nawet rok. Tymczasem już pojawiają się pierwsze informacje na temat Windowsa 12. Microsoft zamierza mocno przyspieszyć i zaprezentować nowy system szybciej, niż mogliśmy się spodziewać.

Windows 12 - kiedy premiera?

Windows 10 zadebiutował w 2015 roku. Na jego następcę, czyli Windowsa 11, musieliśmy poczekać ponad 6 lat. Dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę zaledwie 2 lata między premierą wersji 8.1 i 10. Tym razem Microsoft nie każe nam czekać aż tyle. Docierają do nas pogłoski, według których firma z Redmond zamierza mocno przyspieszyć zarówno wydawanie nowych wersji okienek, jak i aktualizowanie już dostępnych wydań.

Microsoft chce trzymać się planu 3-letniego. Oznacza to, że Windows 12 miałby zadebiutować już w 2024 roku. Ale to nie jedyna kwestia, w której firma z Remond zamierza wrzucić piąty bieg. Przyspieszenie ma dotyczyć również aktualizacji. Do tej pory w ciągu roku wydawane były dwie duże łatki na wiosnę oraz jesień. W niedalekiej przyszłości harmonogram może ulec zmianie i system operacyjny będzie przechodził duże zmiany aż cztery razy w ciągu 12 miesięcy.

Ciekawe, jak taka zmiana odbije się na stabilności. Nie od wczoraj wiemy, że Microsoft często miewa problemy z aktualizacjami, które zamiast poprawiać, to potrafią zepsuć system operacyjny. Być może wydawanie mniejszych, ale częstszych aktualizacji rozwiąże te kwestie, a może będzie jeszcze gorzej. Czas pokaże.

Powyższe informacje to na ten moment jedynie plotki i tak też należy je traktować. Microsoft nic oficjalnie nie potwierdził.

 
 

Źródło: https:

Google reanimuje twój stary komputer. Dzisiaj start

Dodano: 15.07.2022 12:04 | 24 odsłon | 0 komentarzy


Google reanimuje twój stary komputer. Za darmo

Google Chrome OS Flex, darmowy system operacyjny dla starszych komputerów, po miesiącach zapowiedzi i testów trafia na rynek. 

Chrome OS, choć w świecie zdominowanym przez Windowsa rekordów nie bije, dał się już poznać jako stabilna platforma dla sprzętu niższej klasy. Problem w tym, że dotychczas pozostawał systemem izolowanym, przez co należy rozumieć ograniczenie kompatybilności wyłącznie do tych urządzeń, z którymi był sprzedawany. Ale koniec tego.

Po udostępnieniu wersji testowej w lutym 2022 roku i wyeliminowaniu, jak twierdzi producent, ponad 600 błędów, nadchodzi czas na premierę Chrome OS Flex. Mówiąc wprost, Chrome OS dla większości istniejących komputerów, w tym Maców.

Chrome OS Flex, czyli drugie życie staroci

Według oficjalnych danych system przetestowano na kilkuset komputerach marek takich jak Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG czy Toshiba, a ponadto na wybranych Macach właśnie. I każdorazowo mowa tu o jednostkach nie najnowszych, a wprost przeciwnie, bo liczących sobie nawet ponad 10 lat. W realiach Windowsa i macOS przestarzałych, a tu ponoć całkowicie wystarczających.

Instalacja tymczasem ma być tak prosta jak umieszczenie pamięci flash w porcie USB. Resztę załatwia niemalże w pełni automatyczny kreator, krok po kroku przeprowadzający przez kolejne etapy.

Co podkreśla Google, system Chrome OS Flex ma sprawdzić się przede wszystkim w szkołach oraz firmach, które zazwyczaj nie dysponują budżetem na regularną wymianę sprzętu, a stabilne środowisko biurowe jest dla nich na wagę złota. Przy okazji mogą też ograniczyć ilość e-odpadów i zdaniem producenta poprawić zabezpieczenia i możliwości zarządzania, co wynika wprost z mocno sieciowego profilu systemu.

Warto zauważyć, takie podejście stanowi niejako przeciwwagę dla polityki Microsoftu, który wprowadzając Windowsa 11, mocno zaostrzył wymagania sprzętowe. W efekcie sensowna alternatywa dla gorzej zaopatrzonych instytucji wydaje się wręcz niezbędna.

Chrome OS Flex – plusy i minusy

Samo wydanie Chrome OS Flex stało się zaś dla Google dużo łatwiejsze po przejęciu firmy Neverware, wcześniej sprzedającej aplikację CloudReady, która umożliwiała użytkownikom konwertowanie starych komputerów na systemy Chrome OS.

Tradycyjnie tylko wypada również napomknąć, że teoria to jedno, praktyka – drugie. Lekki Chrome OS Flex reanimujący podstarzałą maszynę brzmi świetnie, gorzej z pokładami istniejącego oprogramowania dla Windowsa. Owszem, są narzędzia do wirtualizacji pokroju Cameyo, ale ich wydajność, zwłaszcza na starszym sprzęcie, bywa raczej kiepska.

Pewną część software'u można rzecz jasna zastąpić usługami Google, ale to z kolei wymaga zmiany przyzwyczajeń. Pytanie, ilu menedżerów czy dyrektorów takie ryzyko podejmie, pozostaje otwarte. W razie czego, formularz rejestracji pozwalający uzyskać Chrome OS Flex znajduje się pod .

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2022 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone