czwartek, 09 grudnia 2021 r.  Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
Wiadomości z tagiem Zgodnie  RSS
AMD APU Rembrandt - nowa generacja zintegrowanych układów graficznych RDNA 2 z wydajnością powyżej GTX 1050 Ti i RX 460

Dodano: 04.12.2021 10:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Za kilka tygodni AMD zaprezentuje 5. generację procesorów APU o kodowej nazwie Rembrandt. Układy Ryzen serii 6000 dla laptopów będą wyposażone w rdzenie Zen 3+, będące niewielkim usprawnieniem wynikającym z przejścia na 6 nm proces technologiczny TSMC. Najważniejszą zmianą jednak będzie dodanie zupełnie nowego, zintegrowanego układu graficznego, opartego na architekturze RDNA 2. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, układy te będą wyposażone w maksymalnie 12 bloków CU. Jako że premiera nowych APU się zbliża, do sieci przedostaje się coraz więcej informacji na temat ich wydajności. Według nich, otrzymamy zdecydowanie mocniejsze iGPU, które wydajnością przebije takie karty jak GeForce GTX 1050 Ti oraz Radeon RX 460, a także zbliży się do nowszego GeForce GTX 1650 Max-Q.

Źródło: https:

Xbox ruszył z Kalendarzem Adwentowym. Codziennie do wygrania coś nowego

Dodano: 03.12.2021 15:07 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Xbox kalendarz adwentowy codzienna nagroda

Xbox ponownie przygotował Kalendarz Adwentowy dla graczy. Codziennie, do 24 grudnia włącznie, na fanów zielonych czekają kolejne atrakcje do zgarnięcia.

Zgodnie z tradycją, działa już Kalendarz Adwentowy Xbox. Każdego dnia na do zgarnięcia będą świetne nagrody od Koch Media, Ubisoft, CENEGA, Bethesda, CD PROJEKT RED, Razer, Electronic Arts czy Open Beta. Promocyjna akcja potrwa do 24 grudnia 2021 roku.

 
 

Co więcej, w tym roku wszyscy musieli być bardzo grzeczni, ponieważ Mikołaj przygotował więcej niż po jednym upominku danego dnia. Oznacza to, że fani gamingu powinni bacznie przyglądać się aktywnościom na facebookowym fanpage’u Xboxa, by upolować więcej zdobyczy. A wśród nagród znajdą się między innymi:

  • Smerfy: Misja Złoliść,
  • Hot Wheels Unleashed,
  • figurka FarCry 6,
  • zestaw prezentowy Just Dance 2022,
  • słuchawki Kaira Pro for Xbox,
  • kontrolery Doom i The Elder Scrolls Online.

Dzisiaj (3 grudnia) do wygrania jest gra Smerfy: Misja Złoliść. Aby ją zdobyć, należy w komentarzu pod odpowiednim wpisem na profilu Xbox Polska na Facebooku napisać komu i dlaczego chcielibyście podarować tę grę. Odpowiedzi można udzielić do godziny 23:59 (3 grudnia). Szczegóły konkursu .

xbox-kalendarz-adwentowy-2021-3-grudnia

 
 

Źródło: https:

Operator narodowy: rząd planuje przejęcie kontroli nad internetem i telefonią komórkową w Polsce

Dodano: 03.12.2021 11:30 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami służby państwowe, np. policja czy prokuratura mogą kierować do operatorów prośby o udostępnianie danych dotyczących danego użytkownika. Niemniej, to właśnie telekom ostatecznie decyduje o tym, które informacje trafią do organu wnioskującego. Co, jeśli w naszym kraju zostałby powołany swoisty „operator narodowy”, który mógłby w pewnym stopniu, niekoniecznie bezpośrednio, kontrolować internet oraz telefonię komórkową? Według analizy Gazety Wyborczej takowy scenariusz jest więcej niż możliwy i wiąże się z przygotowywaną od jakiegoś czasu ustawą o cyberbezpieczeństwie. Przyjrzymy się szczegółom, które mają prawo nas niepokoić.

Źródło: https:

Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa: pośrednik finansowany za to, że jest pośrednikiem

Dodano: 03.12.2021 9:46 | 13 odsłon | 0 komentarzy


Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa pośrednik finansowany za to, że jest pośrednikiem

Rząd planuje stworzenie państwowego Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB), który poprzez spółkę kapitałową Polskie 5G, miałby zarządzać pasmem 700 MHz. Gen. Włodzimierz Nowak, były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wskazuje na kolejne luki w planach twórców nowego prawa. 

12 października rząd zaprezentował kolejny projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Zgodnie z nim powstanie państwowy Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB), który ma realizować telekomunikacyjne zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Jako potencjalny OSSB wymieniany jest Exatel. W celu realizacji ustawowych zadań państwowy operator ma stworzyć spółkę „Polskie 5G”, która będzie pełnić funkcję hurtowego operatora sieci 5G 700 MHz.

Projekt nowelizacji był już krytykowany za liczne niedociągnięcia. Włodzimierz Nowak, były członek zarządu T-Mobile, były wiceszef NATO CIS Services Agency i były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie z agencją Newseria Biznes wskazuje na kolejne.

 

Zdaniem generała, pierwszy błąd to połączenie w jednej ustawie kwestii cyberbezpieczeństwa z ustaleniami dotyczącymi państwowego operatora. Jego zdaniem powinna być opracowana oddzielna ustawa, szczegółowo opisująca zadania OSSB. Jeżeli zostałby powołany taki operator, organy państwowe musiałby korzystać z jego sieci, a to rzutuje na bezpieczeństwo państwa. W projekcie jest to ujęte bardzo powierzchownie.

Ta część jest bardzo słabo przedyskutowana. Z tego, co wiem, to budzi też sporo kontrowersji również u operatorów, ponieważ robi się tam zabieg stworzenia pośrednika, który niewiele wnosi, natomiast ma być finansowany za to, że jest pośrednikiem. Chodzi tutaj o częstotliwości i gospodarowanie pasmem 700 MHz

– mówi gen. Włodzimierz Nowak.

Potrzebę stworzenia państwowego, strategicznego operatora często argumentuje się tym, że podobne rozwiązania funkcjonują m.in. we Francji (Orange) i w Niemczech (Deutsche Telekom). Jednak zdaniem eksperta są to zupełnie inne sytuacje, bo – jak podkreśla – to typowo biznesowe podmioty, które wykonują obowiązki na rzecz bezpieczeństwa macierzystych państw, mające potężny potencjał intelektualny, technologiczny, inwestycyjny i zasięgu sieci. Orange zatrudnia ok. 160 tys. ludzi jako spółka publiczna z akcjami w wolnym obrocie, Deutsche Telekom to 200 tys. pracowników i 32-proc. udział państwa. 

 

Gen. Nowak wskazuje, że w Polsce operatorem ma być niewielka firma Exatel z 450 pracownikami i potencjałem telekomunikacyjnym ocenianym na mniej niż 5 proc. w skali kraju, a na dodatek w całości w rękach Skarbu Państwa. Zdaniem eksperta to nie jest właściwe rozwiązanie.

Co ciekawe, pomimo tego, że z nazwy jest to operator sieci bezpieczeństwa, nie ma założeń, by operator ten zapewniał bezpieczne kanały łączności z wykorzystaniem urządzeń kryptograficznych, a tylko standardową komunikację w oparciu o sieci światłowodowe i połączenia mobilne tak jak operatorzy komercyjni. Takie podejście stawia pod znakiem zapytania w ogóle sens powołania takiego operatora, chyba że celem jest przywrócenie stanu z czasów PRL-u, gdzie wszystko musiało być państwowe

– podkreśla gen. Nowak.

Obawy eksperta budzą także nominacje w wielu spółkach Skarbu Państwa z politycznego klucza, co może mieć istotny wpływ na poziom kompetencji kadry zarządzającej.

Moim zdaniem operator, któremu powierzy się funkcję operatora strategicznego, powinien mieć nie więcej niż 49 proc. udziału Skarbu Państwa, by zapewnić jego konkurencyjność i profesjonalne zarządzanie. Ponadto praktyka pokazuje, że nakazy administracyjne korzystania z usług określonego podmiotu powodują zwiększenie kosztów tych usług z jednoczesnym obniżeniem ich jakości, podobnie jak w przypadku monopolistów

– dodaje ekspert.

Generał przekonuje też, że administracyjne tworzenie operatora w formie proponowanej w ustawie nie zapewni bezpieczeństwa państwa, a wręcz to bezpieczeństwo pogorszy.

Jeśli są zapowiedzi, że z tego operatora będą zmuszeni korzystać wojsko, policja, urzędy państwowe, być może samorządy, do tego jeszcze infrastruktura krytyczna państwa, to zaczyna się robić niebezpieczne. Brakuje wtedy dywersyfikacji, potencjału, żeby odpierać potencjalne ataki. To również oczywisty sygnał, że wszystko mamy w jednym miejscu. Z punktu widzenia wojskowego najłatwiejsza rzecz do zniszczenia, czyli państwo można sparaliżować, unieszkodliwiając jednego operatora

– wyjaśnia generał.

Ekspert rekomenduje więc dywersyfikację i oparcie działania OSSB na operatorze infrastrukturalnym, a po drugie – wirtualnym, który może korzystać z zasobów wszystkich innych operatorów w państwie.

To daje dużą redundancję systemu, odporność na zakłócenia, ogranicza koszty państwa ponoszone na ten system i przede wszystkim jest bardzo dużym utrudnieniem dla potencjalnego atakującego, żeby takiego operatora sparaliżować

– argumentuje były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Gen. Włodzimierz Nowak zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt pominięty przez ustawę o KSC – kwestię urządzeń IoT działających w sieci 5G.

W sieci 5G będą miliony podłączonych urządzeń internetu rzeczy. Dużo ataków odbywa się poprzez urządzenia takie jak sensory, żarówki, kamery, drukarki i różne inne, które w zasadzie nie mają żadnych zabezpieczeń, tylko dlatego, że nikt nie postawił producentom takiego wymagania. Takie wymagania trzeba stawiać już teraz, bo jak będziemy mieli 100 mln tych urządzeń w sieci 5G, to już będzie za późno

 – podsumowuje ekspert.

 
 

Źródło: https:

Ericsson Mobility Report: mobilny transfer danych wzrósł 300 razy w 10 lat

Dodano: 02.12.2021 16:42 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Ericsson Mobility Report mobilny transfer danych 300 razy w 10 lat

Ericsson opublikował raport, z którego wynika, że od 2021 roku na świecie przybyło 5,5 miliarda nowych użytkowników smartfonów. W tym czasie mobilny transfer danych wzrósł niemal 300-krotnie. Ericsson przewiduje, że do końca 2027 roku liczba aktywnych subskrypcji 5G wyniesie 4,4 miliarda.

Globalne analizy firmy Ericsson wykazują niemal 300-krotny wzrost mobilnego transferu danych od 2011 roku, czyli roku pierwszej publikacji Ericsson Mobility Report. Wnioski te, oparte na aktualnych i historycznych danych sieciowych, zostały zawarte w specjalnym, . Autorzy raportu przyglądają się niektórym kluczowym trendom i wydarzeniom, które kształtowały ostatnią dekadę, a także ujawniają najnowsze prognozy na okres do 2027 roku.

 
 

 Przesłankę, że 5G stanie się najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w dotychczasowej historii, wzmacnia prognoza szacująca osiągnięcie prawie 660 mln subskrypcji 5G do końca tego roku. Wzrost ten jest spowodowany przez przewidywane zapotrzebowanie w Chinach i Ameryce Północnej, wynikające częściowo przez obniżające się ceny urządzeń 5G. W 3. kwartale 2021 roku na całym świecie przybyło netto 98 mln subskrypcji 5G, podczas gdy liczba nowych subskrypcji 4G wyniosła 48 mln. Szacuje się, że do końca 2021 roku sieci 5G będą docierać do ponad 2 mld ludzi.

Zgodnie z najnowszymi prognozami, 5G jest na dobrej drodze, by do 2027 roku stać się dominującą technologią dostępu globalnego na świecie pod względem liczby subskrypcji. Oczekuje się, że do tego momentu 5G będzie odpowiadać za około 50% wszystkich subskrypcji mobilnych na cały świecie, obejmując 75% populacji świata i przenosząc 62% globalnego ruchu realizowanego przez smartfony.

W ciągu ostatniej dekady komunikacja mobilna wywarła niesamowity wpływ na społeczeństwo i biznes. Gdy patrzymy w przyszłość na rok 2027, widzimy, że sieci globalne będą bardziej niż kiedykolwiek stanowić integralną część tego, w jaki sposób wchodzimy w relacje, żyjemy i pracujemy. Najnowsze wydanie Ericsson Mobility Report pokazuje, że tempo zmian przyspiesza, a technologia odgrywa kluczową rolę.

– powiedział Fredrik Jejdling, wiceprezes firmy Ericsson i dyrektor ds. sieci

 Od 2011 roku wdrożenie sieci 4G LTE było bardzo ważne dla wygenerowania 5,5 mld nowych połączeń smartfonów na całym świecie, przyczyniając się do zapewnienia dostępności ponad 20 tys. różnych modeli urządzeń 4G. Wnioski z raportu wskazują na znacznie szybszy cykl życia technologii w przypadku urządzeń 5G – telefony 5G stanowią obecnie 23% globalnego wolumenu, podczas gdy w analogicznym punkcie swojego cyklu życia telefony 4G stanowiły 8% globalnego wolumenu.

Wspiera to wykładniczy wzrost transferu danych mobilnych. W 3. kwartale 2021 roku transfer danych w sieci mobilnej wzrósł o 42% rok do roku i wyniósł około 78 EB, z uwzględnieniem transferu generowanego przez usługi stałego dostępu bezprzewodowego (FWA). W trzecim kwartale wygenerowano większy mobilny transfer danych niż przez cały okres do końca 2016 roku. Nowe prognozy pokazują, że całkowity transfer danych w sieci mobilnej prawdopodobnie osiągnie 370 EB do końca 2027 roku.

Raport pokazuje również, że natura połączeń mobilnych bardzo szybko się zmienia, przyczyniając się do dalszego wzrostu transferu danych mobilnych. Szerokopasmowy Internet rzeczy wyprzedził już 2G/3G jako segment zapewniający połączenia największej liczbie aplikacji Internetu rzeczy. Do końca roku powinien on obsługiwać 47% wszystkich komórkowych połączeń w ramach Internetu rzeczy, w porównaniu z 37% obsługiwanymi przez 2G/3G oraz 16% przez technologie Massive IoT (NB-IoT i Cat-M).

Nowe prognozy potwierdzają znaczne przyspieszenie wdrażania rozwiązań Massive IoT w nadchodzących latach, obejmujących zastosowania takie jak ubieralne urządzenia z kategorii e-zdrowia, śledzenie aktywów logistycznych, monitorowanie środowiska i inteligentne liczniki, a także inteligentne śledzenie produkcji i urządzenia monitorujące. Zgodnie z prognozami, przypadki wdrożenia Massive IoT do 2027 roku będą odpowiadać za 51% wszystkich komórkowych połączeń Internetu rzeczy.

Przewiduje się, że w tym samym okresie prognoz połączenia FWA wzrosną niemal trzykrotnie, z 88 milionów na koniec 2021 roku do około 230 milionów w 2027 roku. Prawie połowa tych połączeń będzie realizowana przez sieci 5G.

 
 

Źródło: https:

Polkomtel łączy się z Aero 2, usługi przechodzą do Plusa. Co się zmieni?

Dodano: 01.12.2021 14:28 | 11 odsłon | 0 komentarzy


Polkomtel łączy się z Aero 2, usługi przechodzą do Plusa

Polkomtel oficjalnie poinformował o zapowiadanym już wcześniej przejęciu Aero2. Zmiany obejmują także klientów wRodzinie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami doszło do formalnego połączenia dwóch spółek Grupy Polsat Plus, która już wcześniej miała 100% udziałów w Aero2. Dziś operator poinformował w oficjalnym komunikacie, że spółka Polkomtel połączyła się i przejęła Aero2. W efekcie tych zmian Plus świadczyć będzie teraz wszystkie usługi oferowane do tej pory przez Aero2.

Plus udostępnia Bezpłatny Dostęp do Internetu oraz jest dostawcą usługi internetowej Pakiety Aero. Ich użytkowanie odbywa się na dotychczasowych zasadach i nie wymaga od klientów żadnych dodatkowych czynności.

Warto przypomnieć, że do Aero2 należały następujące bloki częstotliwości:

  • 2x5 MHz z zakresów 900 MHz: 885,1-890,1 MHz oraz 930,1-935,1 MHz — do 31 grudnia 2023 roku,
  • 2x20 MHz zakresów 1800 MHz: 1710,1-1719,9 MHz oraz 1805,1-1814,9 MHz, 1719,9-1720,1 MHz oraz 1814,9-1815,1 MHz i 1720,1-1729,9 MHz oraz 1815,1-1824,9 MHz — do 31 grudnia 2022 roku,
  • 50 MHz z zakresu 2600 MHz (TDD): 2570-2620 MHz — do 31 grudnia 2024 roku.

Więcej informacji o Bezpłatnym Dostępie do Internetu i usłudze Pakiety Aero można znaleźć na stronie https://aero2.pl.

wRodzinie u Plusa

Plus świadczy obecnie także usługę telefonii wRodzinie. Dla dotychczasowych klientów korzystających z tej oferty, oprócz zmiany operatora sieci, nic się nie zmieniło. Aplikacja „moje wRodzinie” oraz strona do zarządzania kontem są dostępne dla użytkowników i nadal można korzystać z usługi, a także aktywować pakiety w ramach oferty promocyjnej. 

Informacje o telefonii wRodzinie są dostępne na https://wrodzinie.com.pl

Jak zapowiada operator, klienci korzystający z usług Aero2 zostaną poinformowani o tych zmianach bezpośrednio w odrębnej korespondencji. 

 
 

Źródło: https:

Zadebiutował Snapdragon 8 Gen 1 – zobacz, do jakich smartfonów trafi

Dodano: 01.12.2021 8:09 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Zadebiutował Snapdragon 8 Gen 1 – zobacz, do jakich smartfonów trafi

Zgodnie z oczekiwaniami, podczas wydarzenia Snapdragon Tech Summit firma Qualcomm przedstawiła swój nowy, flagowy chipset mobilny Snapdragon 8 Gen 1. Jego wykorzystanie potwierdzili już pierwsi producenci.

To, że Snapdragon 8 Gen 1 trafi do wielu przyszłorocznych flagowców, nie było oczywiście tajemnicą, ale dopiero teraz producenci mogą zapowiedzieć to oficjalnie, choć nie zawsze jeszcze podają nazwy konkretnych modeli.

 

Lei Jun, CEO Xiaomi, potwierdził, że jednym z pierwszych  smartfonów z układem Snapdragon 8 Gen 1 będzie seria Xiaomi 12, co stanowi efekt wielu miesięcy współpracy obydwu firm. Podczas prezentacji nowego układu na planszy z zapowiedziami pojawił się również logotyp marki Redmi – w tym przypadku może chodzić o nowy model z serii Redmi K50. Nie zabraknie też przedstawicieli gamingowej serii Black Shark.

Kolejnym smartfonem zapowiedzianym wprost przez producenta będzie realme GT 2 Pro, który niedawno został zidentyfikowany z nowym chipsetem w teście AnTuTu. 

Zadebiutował Snapdragon 8 Gen 1 – zobacz, do jakich smartfonów trafi

Motorola potwierdziła z kolei, że Snapdragon 8 Gen 1 trafi do nowych smartfonów z linii Edge. W Chinach będzie to model Moto Edge 30X, co nastąpi już 9 grudnia, a w skali globalnej producent zaprezentuje smartfon Moto Edge 30 Ultra.

Snapdragon 8 Gen 1 będzie napędzać również smartfony marek należących do ZTE. Poza kolejnym modelem z serii ZTE Axon będą to smartfony z serii Nubia Z, a także gamingowe telefony RedMagic.

Firma Vivo i jej gamingowa submarka iQOO mają zamiar w najbliższym czasie wprowadzić aż kilka smartfonów z chipsetem Qualcomma. Yujian Shi, wiceprezes Vivo, obiecuje, że wniosą one „nową jakość aparatów, łączności, gier i funkcji AI”. 

Swoje smartfony z nowym chipsetem zapowiedzieli także Honor, OnePlus, Oppo, Sharp oraz Sony. Zabrakło potwierdzenia ze strony Samsunga, jednak Snapdragon 8 Gen 1 powinien też trafić na wybranych rynkach do nowych Galaxy S22, równolegle z wersją z układem Exynos 2200.

Snapdragon 8 Gen 1 zadebiutuje w co najmniej dwóch smartfonach już w grudniu, jednak większa część zapowiadanych modeli trafi na rynek dopiero w pierwszym kwartale 2022 roku.

 
 

Źródło: https:

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oficjalnie: 4 nm, armv9 Cortex-X2, wydajniejsze GPU oraz nowy ISP

Dodano: 01.12.2021 8:00 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami czołowy producent układów mobilnych, między innymi dla smartfonów zaprezentował najnowszy SoC. Snapdragon 8 Gen 1 to szereg zmian w specyfikacji, ale także nowy rozdział w nazewnictwie. Firma odeszła od dotychczas stosowanego oznaczenia flagowej serii, ale to nie wszystko. Okazuje się, że zmiana dotknęła również GPU. Grafika została określona mianem „Adreno” bez wyraźnej numeracji. W chipie pojawił się nowy rdzeń armv9 Cortex-X2 o taktowaniu częstotliwością 3,0 GHz, 18-bitowy ISP, zintegrowany modem 5G X65. Co ważne, Snapdragon 8 Gen 1 został wykonany w 4 nm procesie technologicznym Samsunga. Snapdragon 888 korzystał z 5 nm litografii. Sprawdźmy najważniejsze różnice pomiędzy świeżynką a poprzednikiem.

Źródło: https:

Poznajemy pierwsze sekrety tabletu Vivo

Dodano: 29.11.2021 0:59 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Vivo układ mobilny tabletu

Już niedługo pojawi się pierwszy tablet Vivo. Teraz poznajemy kolejne szczegóły na temat tego urządzenia.

Już półtora roku mija odkąd rynek tabletów przestał być traktowany po macoszemu i znowu stał się obiektem zainteresowania producentów. Niedawno Realme wydał już swój tablet, a to może oznaczać tylko jedno. Pewne było, że inne marki z rodziny BBK Electronics zaraz pójdą jego śladem. Realme standardowo jest tym najodważniejszym członkiem tego specyficznego rodzeństwa. Wiemy już też wszystko o nadchodzącym tablecie Oppo, a swój znak towarowy zarejestrował też OnePlus Pad. To samo jednak już wcześniej zrobił Vivo ze swoim Vivo Padem.

Czy to znaczy, że niebiescy porzucili plany co do wydania tabletu? Na szczęście nie. Teraz dochodzą nas informacje, że Vivo będzie miał układ Qualcomm Snapdragon 870. Nie powinien być on dla nas żadnym zaskoczeniem, bo... dokładnie taki sam ma mieć tablet Oppo. Zgodnie z wieściami płynącymi z Chin do premiery powinno dojść w pierwszej połowie 2022. Raczej stanie się to jednak wcześniej niż później. Powinniśmy zatem już niedługo poznać kolejne informacje na temat nadchodzącego urządzenia.

 
 

Źródło: https:

Polska. Kupujemy ich tysiące, handlarce grozi 5 lat odsiadki

Dodano: 26.11.2021 14:37 | 10 odsłon | 0 komentarzy


Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zabezpieczyli podrobione akcesoria do smartfonów, o szacunkowej wartości 100 tys. zł. Właścicielce grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podrobione akcesoria do smartfonów, takie jak słuchawki czy etui, to dla pokątnych sklepików i wysepek handlowych codzienność. Można wprawdzie dyskutować, czy ich sprzedaż jest szkodliwa, w końcu konsument często świadomie decyduje się zaoszczędzić, wybierając fałszywkę, ale prawo jest w tej kwestii bezwzględne. 

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej za wprowadzanie do obrotu przedmiotów z zastrzeżonymi i podrobionymi znakami towarowymi grozi do 2 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku gdy sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5 – przypomina policja.

Nalot na lokalny sklep w Szczecinie

W jednym z punktów handlowych na terenie Szczecina znaleziono blisko 1000 sztuk słuchawek, baterii oraz etui. (Ciekawostka: policja nazywa te ostatnie klapkami obudów).

Wszystkie, jak czytamy w raporcie, są podrobionymi akcesoriami znanych marek. Na załączonych zdjęciach widać jednakowoż wyraźnie, o jaką markę chodzi przede wszystkim. Oczywiście Apple. Wartość kontrabandy oszacowano na 100 tys. zł. 

38-letnia właścicielka, obok sprzedaży fizycznej, zdaniem policji działała także w modelu wysyłkowym. To dodatkowy dowód na szeroką skalę biznesu. Kobieta wkrótce usłyszy zarzuty. Z uwagi na zaistniałe okoliczności, grozi jej maksymalny przewidywany w kodeksie wymiar kary. 

Źródło: https:


Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2021 itblog24.com  - wszelkie prawa zastrzeżone